View
232
Download
4
Category
Preview:
DESCRIPTION
devetto
Citation preview
ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик
Наставник:
Одделение: IX
Тематска целина: Тема 1 Unit 3
Наставна единица: Граматика - Вежби со Can / Can’t – искажување способност,
дозвола и возможност; односни заменки - Who, That, Which, Whose - вежби
Тип на часот: повторување
Цели на часот: да прашува и одговара, да го користи и применува глаголот can во потврдна,
негативна и прашална форма и да искажува способност, дозвола и возможност
Очекувани исходи: прашува и одговара; го користи и применува глаголот can во потврдна,
негативна и прашална форма искажувајќи способност, дозвола и возможност
Воведен дел: 5 минути
Главен дел: 30 минути
Активности на наставникот и учениците:
- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.- Наставникот ги поттикнува учениците да се потсетат на употребите на can преку примери и ги
запишува на табла.- Искажување способност : Поставува прашањe за тоа што учениците можат и не можат да прават.
Составување краток дијалог во парови, а потоа читање на дијалозите. Can you drive a bike? / Can you speak Spanish? - Искажување возможност : Наставникот запишува примери на табла, потоа дава напатствија за
решавање вежба – одговарање на прашања, на пример: Where can you see a film? What can you do in Skopje? Учениците одговараат на прашањата во тетратка, а потоа се читаат одговорите за проверка.
- Барање дозвола : Преку составување кратки дијалози, учениците бараат дозвола и добиваат потврдни или негативни одговори. Наставникот ја следи нивната работа и дава усна повратна информација за точноста на одговорите.
- Односни заменки (Relative pronouns) – употреба и примери – we use relative pronoun to join two sentences: Who for people; which/that for animals and thinдs; Whose to talk about posession
Завршен дел: 5 минути
Домашна задача:вежба 6 и 7 на страна 22 од учебникот
Наставни средства: Учебник PET buster, слики, тетратка, табла
Форми, методи и техники на работа:
- метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање, фронтална, индивидуална , работа во парови , бура на идеи, читање кратки дијалози по улоги
Техники на интеракција: дијалог, прашања и одговори помеѓу ученик–ученик, ученик- наставник
Задача за послабите ученици: да составува едноставни реченици со can /can’t
Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на прашања,
дискусија, директно оценување на задача, усна повратна информација
ОПЕРАТИВЕН ПЛАН ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик
Наставник:
Одделение: IX
Тематска целина: Тема 1 – Unit 4 - Are you receiving me ?
Наставна единица: Повторување и утврдување на вокабулар за комуникации
Тип на часот: повторување -warm up (1 час)
Цели на часот: да разбира и користи вокабулар за комуникации преку опис на слики
Очекувани исходи: разбира и користи вокабулар за комуникации, зборува за себе и своите
интереси, прашува и одговара
Воведен дел: 5 минути
Главен дел: 30 минути
Активности на наставникот и учениците:
- Наставникот ги најавува целите на часот и учениците внимателно слушаат.- На табла наствникот го запишува зборот „communication“ - (a process of sharing facts, ideas,
opinions, thoughts, information through speech writing, gestures or symbols between individuals) и се дискутира
- Учениците да кажат за видиви на комуникација - вербална , пишана и др. - Поставува прашања за сликите на стр. 26 и ги поттикнува учениците да зборуваат за нив.- Преку спајдерграми пишуваат зборови за вербална и невербална комуникација ,се проверува ,
дополнува- Се опишува секоја слика детално со што е можно повеќе зборови, - Учениците дискутираат и слободно се вклучуваат во описот- Се решава задача 2 стр. 26, се читаат одговоритеЗавршен дел: 5 минути
Домашна задача:да ја довршат вежба 2 ако не е напишана
Наставни средства: Учебник PET buster, слики, тетратка, табла
Форми, методи и техники на работа:
- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање
- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна, бура на идеи, мисловни мапи т.е.spidergrammes
Техники на интеркција: наставник - ученик, ученик – ученик (прашања и одговори)
Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на прашања, дискусија, директно оценување на задача, усна повратна информација, наставно ливче
Задача за послабите ученици: да разбираат и користат зборови за комуникација
ОПЕРАТИВЕН ПЛАН ЗА НАСТАВЕН ЧАС
Наставен предмет: Англиски јазик
Наставник:
Одделение: IX
Тематска целина: Тема 1 – Unit 4 - Are you receiving?
Наставна единица: Чита текст за комуникација - Are mobile phones safe?Тип на часот: читање ( 2 час)
Цели на часот: да чита , разбира и користи вокабулар за комуникации и други интереси, да
зборува за себе и своите интереси, да прашува и одговара
Очекувани исходи: чита, разбира и користи вокабулар за комуникации
Воведен дел: 5 минути
Главен дел: 30 минути
Активности на наставникот и учениците:
- Наставникот ги најавува целите на часот и учениците внимателно слушаат.- Поставува прашања за слики за комуникации и ги поттикнува учениците да зборуваат за нив.- Прашања и одговори во парови во врска со текстот Дали мобилните телефони се безбедни? .
Наставникот ја следи нивната работа и дава УПИ за точноста на прашањата и одговорите. - Учениците го читаат текстот прво во себе , па потоа на глас го читаат неколку ученика- Дколку има непознати зборови се запишуваат на таба и објаснуват- Се изработуваат вежба 3 - одговор на поставени прашања и вежба 4 -да се најдат зборовите -
дефинициите од текстот- Вежбите се проверуваат заеднички со коментар од наставникот Завршен дел: 5 минути
Домашна задача: да ги повторат зборовите и дефинициите од текстот
Наставни средства: Учебник PET buster, слики, тетратка, табла, наставно ливче
Форми, методи и техники на работа:
- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање
- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна- бура на идеи, мисловни мапи т.е.spidergrammes
Техники на интеркција: наставник - ученик, ученик – ученик (прашања и одговори)
Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на прашања, дискусија, директно оценување на задача, усна повратна информација
Задача за послабите ученици: да разбираат и користат зборови за спорт и други интереси
Recommended