View
599
Download
16
Category
Preview:
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
DATA: 30.03.2016
CLASA: Pregatitoare A
ARIA CURRICULARA: Arte si tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practice
UNITATEA TEMATICA: FANTEZIE SI CREA.IE
DOMENIUL: Desen, pictura, confec.ii .i jucarii
SUBIECTUL LECTIEI: Figurine din linguri de lemn (fluture .i albinu.a)
TIPUL LECTIEI: formare de deprinderi si priceperi
FORME DE REALIZARE: activitate integrata
DISCIPLINE INTEGRATE: AVAP, CLR, MM
DURATA: 30 minute curs + 15 minute activitati recreative
COMPETENTE SPECIFICE:
Arte vizuale si abilitati practice (AVAP):
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar
2.3. Realizarea de obiecte/constructii/folosind materiale usor de prelucrat si tehnici accesibile;
2.5. Explorarea de utilizari în contexte variate a obiectelor/ lucrarilor realizate prin efort propriu.
Comunicare în limba româna (CLR):
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situatii de comunicare uzuala
Muzica si miscare (MM):
2.1. Cântarea individuala sau în grup, asociind miscarea sugerata de text si de ritm
.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
a) cognitive
O1 - sa descrie materialele de lucru .i etapele realizarii produsului dat;
O2 - sa asambleze corect si estetic partile componente ale celor doua produse;
O3 - sa aplice tehnici variate în decorarea figurinelor pe linguri de lemn: fluturele .i albina;
b) afective
O4 - sa aprecieze calitatea .i utilitatea produselor finite, în functie de criterii simple date, prin raportare la produsul model;
c) psiho-motrice
O5- sa utilizeze corect instrumentele de lucru.
RESURSE:
. Metodologice:
* metode si procedee: conversatia, munca independenta, exercitiul, observatia, explicatia, demonstratia.
* materiale didactice: plansa demonstrativa pe etape în format ppt¸ lucrarea model, fi.ier audio: cantecul �Primavara�, computer, scena pentru teatrul de papu.i, plan.a Copacul emo.iilor;
* materiale si ustensile: aripi-.ablon din carton buretat, sârma plu.ata, carioca, lipici, ochi autocolan.i, diverse obiecte pentru decorare (pampoane, paiete, stelu.e, floricele);
* forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
. Umane: 24 de elevi
. Temporale: 45 minute, din care 35 de minute activita.i de înva.are si 10 minute activitati de relaxare. . Spatiale: sala de clasa . Bibliografice:
***Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici, Suport de curs, 2013;
*** Programa .colara pentru disciplina Arte vizuale si abilitati practice, aprobata prin ordin al ministrului nr. 3418/ 19.03.2013;
-Grigore, Adina, Arte vizuale si abilitati practice pentru clasele primare, Ed. Ars Libri, Arges, 2013.
- Stan Lucian , Stan Ileana, Abilitati practice - ghid metodologic, Editura Aramis, 2002; - Stoica, Daniela , Abilitati practice - clasele I - IV , Editura Carminis, Bucuresti, 2003;
Etapele lec.iei /dozare
Ob. op.
ELEMENTE DE CON.INUT ALE LEC.IEI
STRATEGII DIDACTICE
Activitatea înva.atorului
Activitatea elevilor
Metode .i procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
Evaluare
1. Moment organizatoric
1 min
Asigura un climat educational favorabil pentru desfasurarea lectiei: pregatirea materialului didactic necesar, stabilirea linistii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregatire.
Se pregatesc pentru activitate.
Conversatia
Frontal
2. Captarea atentiei
5 min
Propune elevilor audierea cântecului �Primavara�.
Ini.iaza o scurta conversatie legata de cântecul audiat, realizând astfel legatura cu subiectul lectiei.
Care sunt insectele ilustrate în versurile cântecului?
În ce poveste am mai întâlnit astazi aceste insecte?
V-ar placea sa va crea.i propriile marionete pentru teatrul de papu.i?
Asculta .i interpreteaza cântecul.
Raspund la întrebari.
Raspunsuri a.teptate:
Albine .i fluturi.
În povestea de la prima ora, �Uria.ul .i piticul�/ la teatrul de papu.i
Expunerea
Conversatia
Laptop
fi.ier audio
Frontal
3. Anuntarea subiectului
si a obiectivelor operationale
1min
Precizeaza subiectul lectiei: �Astazi ne vom pregati pentru Teatrul de papu.i si vom realiza marionetele potrivite � flutura.ul Flu .i bondarul Puf. La finalul lectiei veti avea ocazia sa va prezentati crea.iile in cadrul Paradei Primaverii .i chiar sa juca.i la scena teatrului de papu.i.
Receptioneaza informatiile transmise.
Expunerea
Frontal
5. Dirijarea învatarii
18 min
O1
. Intuirea modelului si a materialelor
Prezinta lucrarile model: marionetele flutura.ul .i bondarul/ albinu.a
Observa lucrarile model. Precizeaza subiectul si materialele folosite: lingura de lemn, ochi.ori, sârma plu.ata,
Observatia
Conversatia
Lucrari model
Frontal
O2
O3
O5
Solicita elevilor sa numeasca materialele din care sunt confectionate cele doua modele.
. Demonstrarea si explicarea modului de lucru
Prezinta elevilor etapele de
realizare a lucrarii:
1.- asezarea elementelor pentru asamblarea fluturelui/ albinu.ei: aripi, antene, mânu.e, ochi.
2. - desenarea gurii .i a dungilor de pe corp
3. - asamblarea prin lipire a tuturor elementelor de decor: .trasuri, paiete floricele, stelu.e, pampoane
. Realizarea lucrarilor de catre elevi
Supravegheaza modul în care lucreaza elevii si ofera informatii suplimentare acolo unde este nevoie.
Le cere elevilor sa lucreze cât mai corect si estetic, respectând etapele de lucru.
Asigura un climat fovorabil lucrului cu ajutorul muzicii.
carton colorat.
Urmaresc demonstratia si explicatiile învatatoarei.
Retin explicatiile referitoare la realizarea celor doua produse.
Realizeaza lucrarile respectând etapele de realizare a lucrarii si indicatiile date.
Demonstra-tia
Explicatia
Exercitiul
aripi din carton buretat, sârma plu.ata, carioca, lipici, ochi autocolan.i, diverse obiecte pentru decorare
Frontal
Individual
Obser-vatia sistemati
ca a comportamentu-lui elevilor
5. Evaluarea
lucrarilor
5 min
O4
Se face aprecierea si autoaprecierea lor, tinând cont de criteriile:
- respectarea etapelor de lucru - gradul de finalizare a lucrarii
Prezinta lucrarile realizate în timpul orei.
Conversatia
Lucrarile realizate
Frontal
Analiza produse
lor activitatii
- aspectul estetic - originalitate.
Sunt antrenati în aprecierea lucrarilor puse în discutie.
6. Activitate recreativa
10 min
La finalul lectiei îi invita pe elevi sa-si prezinte marionetele create în cadrul Paradei Primaverii.
Încurajeaza apoi elevii sa vina câte doi pentru a juca rolul celor doua personaje, utilizând marionetele create. .
Participa la Parada prezentându-si marionetele realizate.
1-2 perechi de elevi interpreteaza dialogul dintre cele doua personaje.
Jocul de rol
Fi.ier audio
Marionetele create, scena pentru teatrul de papu.i
Frontal
În perechi
Obser-vatia
comportamentului
7. Încheierea activita.ii
5 min
Face aprecieri cu privire la modul de lucru al elevilor în timpul orei.
Propune completarea Copacului emo.iilor. Cum te-ai simtit astazi? Deseneaza pe postit-ul primit (în forma de floare/frunza/ fluture) o fa.a vesela sau mai pu.in vesela .i prinde-o în copac.
Premiaza elevii cu ecusoane motiva.ionale, pentru activitatea din întreaga zi.
Receptioneaza concluziile si aprecierile adresate de învatatoare.
Completeaza fi.a.
Fac ordine la banci. Recupereaza materialele reutilizabile.
Conversatia
Postit-uri
plansa � Copacul emo.iilor
Frontal
Individual
Aprecie-rea verbala
ANEXA 1
Doar una e Primavara
(versurile cântecului)
Mii de albine, sute de fluturi, Zeci de copii, alearga pe câmp. Mii de culori, sute de flori, Dar, doar una e "primavara"!
Soarele apare, iarba rasare, Câmpu-nverzeste, pomul-nfloreste. Pasarea cânta, copilul zburda, Ziua-i mai lunga si noaptea mai scurta.
Mii de albine, sute de fluturi, Zeci de copii, alearga pe câmp. Mii de culori, sute de flori, Dar, doar una e "primavara"!
Dar, doar una e "primavara"!
ANEXA 2
Imaginea produsului finit:
ANEXA 3
COPACUL EMO.IILOR
Recommended