View
2.156
Download
9
Category
Preview:
Citation preview
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
SUBTEMA: ,, Primăvara a sosit ! ”
TEMA ZILEI: ,,Micii gradinari”
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri mici
DURATA: O zi
1
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
DLC:
- Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;
DEC:
- Să exerseze tehnici specifice activităţilor artistico-plastice;
- Sa intoneze cantece pentru copii;
- Să diferentieze auditiv intensitatea sunetelor din mediul apropiat;
DOS:
- Să fie capabil să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de
lucru însuşite;
DŞ:
- Sa cunoasca unele elemente ale lumii inconjuratoare(aerul, apa, solul,
plantele), precum si interdependenta dintre ele;
- Să enumere părţile componente ale plantelor, animalelor, arătând utilitatea
acestora;
DPM:
- Să fie apt să utilizeze deprinderile însuşite în diferite contexte.
2
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Explicaţia, conversaţia, jocul, exerciţiul, demonstratia,
Turul Galeriei
Mijloace de învăţământ: Carti, imagini de primavara, lipici, creioane de
scris, fişe de lucru, , lupe, recipiente, flori, enciclopedii,
cartoane colorate, pomisor, flori de primavara, seminte de
flori, ghivece, s.a.
BIBLIOGRAFIE:
- MECT, 2008,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”,;
- Dincă G, Pletea G, Călin E, 2009 – “Aplicaţiile noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadrele didactice – Vol I,
Vol II”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti
- Toma G, Petre D, Ristoiu M, Anghel M, 2008 – “Suport pentru
aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar- nivel 3-
5ani”, Editura Delta, Piteşti
3
SCENARIUL ZILEI
ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP):
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
1. Salutul – „Bună dimineaţa,primavara!”
2. Calendarul zilei (se vor preciza anul, anotimpul, luna, ziua, starea
vremii)
3. Noutatea zilei – Desfăşurarea activităţilor atat in sala de grupa,
cat si in mediul natural;
4. Activitate de grup – ,,Ce stim despre primavara?”
5. Agenda zilei - Se fac referiri la activităţile ce se vor desfăşura în
decursul zilei.
RUTINE: “Câte unul, câte doi” (deprinderea de a ieşi ordonat din
sala de grupă)
TRANZIŢIE: „Vine, vine primavara”
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I):
Se prezintă centrele de interes, materialele şi activităţile care se vor
desfăşura la acestea, după cum urmează:
BIBLIOTECA: ,,Primavara a sosit!” (citire de imagini)
CONSTRUCTII: ,,Gradinita mea da flori”
ARTĂ: „Flori de primavară” dactilopictura, hasurare.
ŞTIINŢĂ: „Flori de primavară” (observare, experimente, plantare),
„Buchetele de flori”( fişe de lucru).
Evaluarea se va realiza prin metoda Turul Galeriei.
TRANZIŢIE: „Vine, vine primavara”
4
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
Se desfăşoară urmatoarele activităţile pe domenii experienţiale:
1. DEC: - „Nuanţele muzicale” (tare - incet)
- „Iarnă, să te duci cu bine!”(repetare)
- ,,Copacelul” (predare)
2. DOS : – ,,Micii gradinari” (educatie ecologica/activitate practică)
TRANZIŢIE: „Vine, vine primavara”
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II):
Copiii vor desfasura jocul de miscare „Cursa la copacel”
5
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
1. DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV
EDUCAŢIE MUZICALĂ
Tema activităţii : Nuanţele muzicale (tare - încet)
,,Iarnă, să te duci cu bine !” – repetare
,,Copacelul” –predare
Tipul activităţii: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
Durata: 20-25 de minute
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Stimularea şi cultivarea interesului pentru muzică, precum şi a sensibilităţii şi receptivităţii muzicale;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Obiective operaţionale:
O1- să execute corect exerciţiile de încălzire a aparatului fono-articulator; O2- să interpreteze corect cântecul respectând tonul dat, semnalul de început şi respiraţia;
O3-să reproducă cântecul în grup, pe grupuri mici şi individual;
O4-să aibă o poziţie corectă pe scăunele pe parcursul cântării (spatele lipit de scaun, mâinile pe genunchi sau la spate, capul sus, privirea în faţă).
6
Strategii didactice:
Metode şi procedee - Conversaţia- Explicaţia- Demonstraţia- Exerciţiul- Jocul
Mijloace: - Imagini reprezentative sugerând aspecte din cântec, casetofon, cd, etc.
Material bibliografic:
1. Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, MEC., Bucureşti, 2005
2. Elena Zavelea, „Îndrumător metodic pentru activitatea de educaţie muzicală, destinat educatoarelor, învăţătorilor şi institutorilor”, EXPONTO, Constanţa, 2003
3. „Metodica educaţiei muzicale în grădiniţa de copii”, manual pentru liceele pedagogice, EDP, Bucureşti, 1977
7
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic Ob. Elemente de conţinut
Strategii didactice
EvaluareMetode Mijloace Forme de
organizare
1.Moment
organizatoric
Amenajarea spaţiului şi a mobilierului.Se aeriseşte sala de grupă, se asigură
intrarea şi aşezarea copiilor în poziţia
corectă pe scăunele.
2.Captarea
atenţiei
Captarea atentiei se va realiza cu
ajutorul unei imagini sugestive.
Se va discuta pe baza acestei imagini.
Conversaţia Imagine Frontala Prin participare activă
3.Anunţarea
temei şi
enunţarea
obiectivelor
Astăzi, la activitatea de educaţie muzicală vom repeta cântecelul “Iarnă, să te duci cu bine” şi vom învaţa un cântecelnou: “Copacelul”.Trebuie să fiţi cât se poate de atenţi
pentru a vă însuşi cântecul, să aveţi o
Conversatia Frontala Prin participare activă
8
poziţie corectă pe scăunel, să respiraţi
corect în timpul cântării şi să cântaţi
toţi odată.
4. Dirijarea
invatarii
O1
O2
Exerciţii de cultură vocală- Exerciţii de respiraţie (Mirosim floarea, umflam balonul, suflam in lumanare);- Exerciţii de dicţie;- Incalzirea corzilor vocale
Reactualizarea cantecului “Iarna, sa te duci cu bine!”Se face cunoscut copiilor că vor repeta cântecul “Iarnă, să te duci cu bine!”, pentru a-l cânta mai bine.Se reaminteşte cântecul interpretarea fiind facuta de educatoare.Se repetă cântecul împreună cu copiii, atragând atenţia să înceapă la semnal.Educatoarea va cânta tot timpul cu copiii, urmărind interpretarea, ţinuta, participarea şi atenţia lor la activitate.
Explicatia
Exercitiul
Frontal Prin participare activă
9
O2
O5
O2
O3
O4
Transmiterea elementelor de limbaj muzical- interpretarea unui fragment din cântec cu intensităţi diferite (tare - incet);
Vom trece la învăţarea noului cântec “Copacelul”;Voi interpreta cântecul model;Cântecul va însoţit de imagini reprezentative;
Familiarizarea copiilor cu textul cantecului: Voi familiariza copiii cu conţinutul, apoi voi adresa întrebări copiilor pentru a verifica dacă au înţeles despre ce este vorba în cântec.
Învăţarea cântecului pe fragmente: Voi canta prima strofă şi-o voi relua cu copiii. Voi proceda asemănător şi cu celelalte strofe dar de fiecare dată repetându-se strofele anterioare.
Vom cânta impreuna cantecelul doua ori.
Demonstratia
10
5. Atingerea
performantei
O3
O4
O5
Voi împărţi grupa în două echipe.Cele doua echipe vor interpreta cântecul pe rând, fiind atenţionaţi să cânte cât mai bine, pentru a câştiga.Voi face împreună cu copiii aprecieri asupra cântării şi vom stabili echipa câştigătoare.Voi solicita câtorva copii să iasă în faţa grupei pentru a intona cântecul.
Conversatia
Jocul
Pe grupe Prin participare activă
6. Incheierea
activitatii
În încheiere voi face aprecieri individuale şi colective asupra modului de participare la activitate.
Conversatia Frontal
11
2. DOMENIUL OM SI SOCIETATE ( DOS)
Tema activităţii : – ,,Micii gradinari”(educatie ecologica/activitate practică)
Tipul activităţii: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
Durata: 20-25 de minute
Obiective operaţionale:
O1 – Sa cunoasca norme de protectia si ingrijirea mediului natural;
O 2- să exerseze actiuni specifice activităţilor practice;
O3 – Să utilizeze corect materialele si uneltele de lucru;
O4 – Să coopereze cu colegii de grup;
O.A. – Să recunoasca frumosul in natura, devenind ei insisi participanti
la ocrotirea acestuia.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, observaţia,
demonstraţia, exercitiul.
Mijloace didactice: Copacel, flori, unelte specifice actiunilor de
plantare, casetofon, cd.
12
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic
OO Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare
Metode Mijloace Forme de
organizare
Moment
organizatoric
Asigurarea condiţiilor optime necesare desfăşurării
activităţii. Organizarea gruprei pentru desfasurarea
activitatii.
Captarea
atenţiei
OA Captarea atenţiei va fi realizată prin audierea unui
fragment din cantecul ,, Copacelul”.
Se va purta o scurtă discuţie referitoare la frumuseţea
naturii.
Conversaţia Casetofon
CD
Frontală Observarea
comportamentului
copiilor
Anunţarea
temei şi
enunţarea
obiectivelor
Se anunţă tema activităţii - ”Micii gradinari” şi se
prezintă succint obiectivele pe înţelesul copiilor.
Ei vor afla ca pot contribui la infrumusetarea mediului,
iar azi vor fi mici gradinari si vor planta in curtea
gradinitei flori si un copacel.
Explicaţia Frontală
Dirijarea
învăţării
O1
O2
O3
Se intuiesc materialele puse la dispoziţie si se
precizeaza modul in care vor fi folosite. Se realizeaza
gruparea pentru desfasurarea aciunii.
Se explică tehnica de lplantare şi se trece la realizarea
actiunii de către copii, avand sprijinul adultilor.
Explicaţia
Exerciţiul
Conversaţia
Pomisor,
flori
unelte
Pe grupuri Observarea
comportamentului
copiilor
Obţinerea O3 Copiii vor aprecia aspectul curtii inainte si dupa Turul Lucrările Pe grupuri Observarea
13
performanţei acivitatea practica. Galeriei
Conversaţia
realizate lucrărilor realizate
şi a modului de
prezentare
Evaluarea
cunoştinţelor
Se vor face aprecieri asupra modului de lucru şi se vor
face fotografii pentru realizarea colţului micului
ecologist.
Conversaţia Frontală Aprecierea modului
de realizare a
lucrărilor
Încheierea
activităţii
OA Copiii vor primi recompense pentru performanta
realizata.
Frontală
14
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II):
TEMA: “CURSA LA COPACEL” - Joc de mişcare
TIPUL: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Cunoaşterea şi utilizarea deprinderilor psihomotrice însuşite în diferite contexte.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să execute cu deplin control mişcări simple şi complexe ;- să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea activităţii.
STRATEGII DIDACTICE:
metode şi procedee: jocul, exerciţiul fizic, conversaţia material didactic: arbusti/ crengute de pom in ghivece forma de organizare: pe grupe
15
DESFĂŞURAREA JOCULUI,,CURSA LA COPACEL”:
Copiii sunt împărţiţi în două echipe, egale ca număr, aşezate în formaţie de şir şi în spatele liniei de plecare. În faţa fiecărei echipe se traseaza un culoar cu latime redusa (puntea). Copiii trec puntea, apoi se deplaseza catre copacelul pe care trebuie sa il ocoleasca si revine la echipa asezandu-se in sptele randului. Castiga echipa care termina prima cursa.Dacă timpul permite, jocul se repetă, sarcina fiind aceeaşi.
Material bibliografic:
1. “Curriculum pentru Învatamant preşcolar” (3-6/7 ani), M.E.C. 2008
2. M.Taiban, M.Petre,V.Nistor – “Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii!, Ed. Didactica si Pedagogica 1976, Bucureşti
16
Anexa 1
IARNA SA TE DUCI CU BINE
1.Iarna sa te duci cu bine
Primavara vine, vine.
Vestitorii au sosit
În zavoiu-ntinerit.
Vestitorii au sosit
În zavoiu-ntinerit!
2.Mult dorita primavara
Ne jucam din nou pe-afara
Sub caisul înflorit
Bine, bine ai venit.
Sub caisul înflorit
Bine, bine ai venit!
17
COPACELUL
1.Copacelul din gradina
Primavara a-nverzit
Si cu raze de la soare
Alb ca neaua a-nflorit.
Copacel, copacel,
Te iubesc de mititel.
Copacel, copacel,
Te iubesc de mititel.
2.Primavara copacelul
De omizi l-am curatat,
Si la toamna urmatoare
Rod bogat am adunat.
Copacel, copacel,
Te iubesc de mititel.
Copacel, copacel,
Te iubesc de mititel.
18
Recommended