View
9
Download
0
Category
Preview:
DESCRIPTION
Aplicatii
Citation preview
MACROECONOMIE APLICAȚII PRACTICE.
AP.1. – Cunoscând că venitul național în perioada T1 este de 10 mld. u.m., reprezentând o creștere de 25% față de perioada de bază, iar înclinația medie spre consum este de 0,9, determinați înclinația marginală spre consum, venitul național în perioada de bază și multiplicatorul investițiilor.
REZOLVARE.
VN1 = 10 mld. u.m.
VN0 = 7,5
AP.2. La o populație de 26 mil locuitori, rata celor inapți de muncă este de 35%. Numărul șomerilor este de 1,5 mil locuit., iar nr. persoanelor angajate este de 4,5, mil. Determinați populația aptă și populația inaptă de muncă, precum și gradul de ocupare și rata șomajului stiind ca nr de someri este de 1,5 mil.
Pop = 26 mil → Pop inaptă = 35%×26 mil = 9,1 mil
Pop aptă = 65%
Pop aptă = 0,65 × 26 mil = 16,9 mil
Nr. șomeri = 1,5 mil
Populația ocupată (angajată) = 4,5 mil
AP. 3. Într-o economie națională, înclinația marginală spre consum este de 0,8. Cu cât vor spori investițiile dacă sporul de venit mediu este de 200mld. u.m.
REZOLVARE
cʹ = 0,8 →sʹ = 1-cʹ = 0,2
ΔV = 200 mld. u.m.
ΔI = ?
AP.4. Determinați variația venitului dacă multiplicatorul investițiilor este egal cu 10, iar variația consumului este de 10 mld. u.m.
REZOLVARE
10ΔV -100 = ΔV
9ΔV = 100
ΔV = 100/9
ΔV = 11,11 mld.
AP 5. Cât trebuie să fie mărimea venitului pentru ca bugetul să fie echilibrat, în condițiile în
care rate de impozitare este de 30%, iar nivelul cheltuielilor bugetare este de 600 mld.
REZOLVARE
Buget echilibrat ↔Venituri = Cheltuieli
Venituri bugetare = rată ×venit
0,3 × Venit = 600
Venit = 600/0,3 = 2.000 mld
AP. 6. Determinați PIB cunoscând următoarele date.
Producția globală în industrie 100 mld. u.m.Consumul intermediar în industrie 50 mld. u.m.Producția globală în agricultură 80 mld. u.m.Consumul intermediar in agricultură 40 mld. u.m.Producția globală în construcții și servicii 35 mld. u.m.Consumul intermediar în construcții și servicii 15 mld. u.m.
REZOLVARE
PIB = PGB – CI = ƩPGB – ƩCI
PIB = 100 + 80 + 35 – (50 + 40 + 15)
PIB = 215 – 105
PIB = 110
AP. 7. Determinați mărimea deficitului bugetar cunoscând următoarele date:
Cheltuieli bugetare 90 mld. u.m.Venituri bugetare 76 mld. u.m.
REZOLVARE
Deficit = cheltuieli – venituri
Deficit = 90 – 70
Deficit = 20 mld. u.m.
AP. 8. Cum a evoluat veniturile reale știind că veniturile nominale au crescut cu 10%, iar rata
inflației a fost de 30%.
REZOLVARER
Venit nominal 1 = Venit nominal 0 + 10% = 1,1 × Vn0
Ri = 30/100×100 = 1,3 → inflația = 1,3
Venit real = venit nominal / rata inflației = 110%/130% = 84,62% → venitul real a scăzut cu
15,38%.
AP.9. Cum evoluează rate de impozitare dacă nivelul impozitelor crește cu 10%, iar
veniturile cresc cu 20%.
REZOLVARE
Nivel = rată × venituri
Rata = nivel impus / venituri
Rara = 110%/120%
Rata = 91,66% → scade cu 8,33%.
AP. 10. Cum s-a modificat numărul șomerilor, știind că rata șomajului a scăzut cu 5%, iar
populația ocupată a crescut cu 15%.
REZOLVARE
Rata șomajului = număr șomeri / populație ocupată
Indicele ratei șomajului = Indicele număr șomeri / Indicele populație ocupată.
Indicele număr șomeri = Indicele ratei șomajului × Indicele populație ocupată
Indicele ratei șomajului = 0,95 × 1,15 = 1,0925 sau 109,25% → crește cu 9,25%
AP.11. Cum s-a modificat înclinația medie spre consum, știind că nivelul consumului a
crescut cu 12%, iar nivelul venitului a crescut cu 20%?
REZOLVARE
IC crește cu 12% = 112% = 1,12
IV crește cu 20% = 120% = 1,20
IC = 1,12 / 1,20 = 0,93
IC = 93%
Înclinația medie spre consum scade cu 7%
AP.12. Determinați PIB real știind că PIB nominal a fost în anul 2009 de 1.500 mld. u.m., iar
deflatorul PIB a fost de 120%
REZOLVARE
Deflatorul PIB = PIB nominal / PIB real
PIB real = PIB nominal / Deflatorul PIB
PIB real = 1.500 / 1,20
PIB real = 1.250 mld. u.m.
AP. 13. Determinați PIBpp știind că PIBpf este de 1.200 u.m., impozitele directe brute de
400 u.m. iar subvențiile de exploatare de 100 u.m.
REZOLVARE
PIBpp = PIBpf +IIN
PIBpp = PIB pf + IDB – SVE
PIBpp = 1.200 + 400 – 100
PIBpp = 1.500 u.m.
AP.14. Evoluția prețurilor pentru trei bunuri reprezentative și ponderea acestora în consumul total
sunt prezentate în tabelul următor de mai jos. Determinați nivelul ratei inflației.
Bunul
Preț unitar la începutul anului Preț unitar la sfârșitul anului Ponderea bunului în consumul total
A 100 110 0,4B 200 240 0,2C 500 700 0,4
IPA = 110/100 = 1,1
IPB = 240/200 = 1,2
1PC = 700/500 = 1,4
IGP = 1,1 * 0,4 + 1,2 *0,2 + 1,4 * 0,4 = 1,24
RI = (IGP – 1) * 100 = (1,24 - 1) * 100 = 24%
AP.15. Cunoscând că venitul național în perioada T1 este de 18 mld. u.m., reprezentând o
scădere de 10% față de perioada de bază, iar înclinația medie spre consum este de 0,8,
determinați înclinația marginală spre consum, venitul național în peria da de bază și
multiplicatorul investițiilor.
VN1 = 18. mld. u.m.
VN0 = 20 mld. u.m.
c = 0,8
cʹ = ?
mi = ?
ΔC = C1 – C0 = 14,4 – 16 = -1,6 mld. u.m.
ΔVN = VN1-VN0 = 18 – 20 = -2 mld. u.m.
AP. 16. Determinați variația consumului dacă multiplicatorul investițiilor este egal cu 5, iar
variația venitului este de 100 mld. u.m.
AP.17. La o populație totală de 70,5 mil locuitori rata celor inapți de muncă este de 30%.
Numărul șomerilor este de 3 mil. locuitori, iar numărul persoanelor angajate este de 32 mil.
Determinați populația aptă și populația inaptă de muncă precum și gradul de ocupare și rata
șomajului.
Populația totală = 70,5 mil
Populația inaptă = 30% → 0,3 ×70,5 = 21,15 mil
Numărul șomerilor = 3 mil
Populația ocupată = 32 mil.
Populația aptă = 70% → 0,7 × 70,5 = 49,35
Gradul de ocupare = Populație ocupată / Populație totală = 32/70,5 = 0,4539 →45,39%
Rata șomajului = Numărul șomerilor / Populație ocupată = 3/32=0,09375→9,38%
AP.18. Determinați excedentul bugetar cunoscând următoarele date:
Cheltuieli bugetare 310 mld. u.m.Venituri totale 1200 mld. u.m.Rata de impozitare 30%
Venituri bugetare = venituri totale * rata de impozitare
Venituri bugetare = 0,3 * 1200
Venituri bugetare = 360 mld u.m.
Excedentul bugetar = venituri bugetare – Cheltuieli bugetare
Excedentul bugetar = 360 -310
Excedentul bugetar = 50 mld. u.m.
AP.19. Determinați înclinația marginală spre economii cunoscând datele din tabelul de mai jos.
Perioada Venit V Consum C E = V-C
T0 1000 900 1000-900=100 -T1 1200 1000 1200-1000=200
AP.20. În anul T0 valoarea PNB al unei țări a fost de 10 mld. u.m., iar populația de 20 mil
locuitori. În anul T1 valoarea PNB a crescut cu 1%, iar populația de 21,6 mil. locuitori.
Determinați tipul de creștere economică realizat de țara respectivă.
PNB1 = 1%+PNB0 →101%→1,01 u.m.
Ipop > I PNB →se înregistrează o creștere economică negativă.
Recommended