View
54
Download
0
Category
Preview:
Citation preview
Prof Florescu Valentina-Alexandra
1
Curs:
INFORMATICA ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A
PORTOFOLIU DE EVALUARE
Formator: prof. dr.Cristina Elena ANTON
Cursant:
prof. Florescu Valentina-Alexandra
Jud.Braila - Seria 1, Grupa 1
septembrie – octombrie 2017
Prof Florescu Valentina-Alexandra
2
OPIS
1. Proiectul unitaţii de învăţare……………………………………………..3
2. Proiectul didactic…………………………………………………………6
3. O probă de evaluare şi baremul de
corectare……………………………14
Prof Florescu Valentina-Alexandra
3
SCOALA GIMNAZIALA SCORTARU NOU Clasa: a V-a / 1 ora pe saptamana
Disciplina: Informatica si TIC An scolar 2017-2018
Unitatea de invatare: Editoare grafice (Gimp) Prof. Florescu Valentina-Alexandra
Nr. ore alocate: 4
Proiectul unitatii de invatare
Continutul Nr.
ore
Competente specifice Activitati de învatare Resurse Evaluarea
Rolul unui editor
grafic
Elemente de
interfață specifice
Crearea,
deschiderea şi
salvarea fişierelor
grafice
Instrumente de
desenare
1
1
1.2 Utilizarea eficientă
a unor componente
software
➢ Explicarea rolului
unui editor grapfic
➢ Enumerarea domeniilor
unde poate fi folosit un editor
grapfic
➢ Enumerarea principalelor
comenzi într-un mediu
grafic
Locaţie:
laboratorul
de informatică,
dotat cu acces la
Internet
Material didactic:
- Manual Tiparit
- Manual digital
- Fise
- Imagini
- prezentare
interactivă folosind
manualul digital pe
computer
Conversație
euristică
Aplicații
practice
Observare
Sistematică
și notare
Fisa de lucru
Comenzi pentru
selectare, copiere,
mutare, ştergere
1
1
1.2 Utilizarea eficientă
a unor componente
➢ Identificarea pe Internet
a unor imagini și prelucrarea
Locaţie:
Conversație
Prof Florescu Valentina-Alexandra
4
Redimensionarea,
trunchierea,
rotaţia unei
imagini
Panoramare
imagine
software
3.1 Aplicarea
operațiilor specifice
editoarelor grafice în
vederea realizării unor
produse informatice
acestora
➢ Realizarea practică
a comenzilor din mediul
grafic pentru o imagine dată
➢ Exerciții pentruformarea
Deprinderilor legate de inserare
si formatarea textului ce se
introduce într-o imagine
laboratorul
de informatică,
dotat cu acces la
Internet
Material didactic:
- Manual Tiparit
- Manual digital
- Fise
- Imagini
- prezentare
interactivă folosind
manualul digital pe
computer
euristică
Aplicații
practice
Observare
Sistematică
și notare
Fisa de lucru
Utilizarea
culorilor în
prelucrarea
imaginilor;
crearea culorilor
personalizate
Stiluri de
umplere
Inserarea şi
formatarea
textului
1
1.2 Utilizarea eficientă
a unor componente
software
3.1 Aplicarea
operațiilor specifice
editoarelor grafice în
vederea realizării unor
produse informatice
➢ Realizarea și utilizarea unor
Personaje grafice pentru
ilustrarea unei povești
➢ Realizarea unei felicitări,
a unui afiș publicitar, a unui logo
Locaţie:
laboratorul
de informatică,
dotat cu acces la
Internet
Material didactic:
- Manual Tiparit
- Manual digital
- Fise
- Imagini
- Prezentare
Conversație
euristică
Aplicații
practice
Observare
Sistematică
și notare
Fisa de lucru
Prof Florescu Valentina-Alexandra
5
interactivă folosind
manualul digital pe
computer
Recapitulare si
sistematizare
testare
1 Test
Prof Florescu Valentina-Alexandra
6
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Informatică şi TIC
Profesor: Florescu Valentina-Alexandra
Clasa:a V-a
Timpul: 50 minute.
Unitatea de învăţare: Editoare grafice
Conţinutul: Aplicaţia Gimp Tipul lecţiei: Lecţie mixtă
Competenţe specifice:
- CS1 -Folosirea resurselor informatice oferite de aplicaţiile software specializate
- CS2 -Colectarea, păstrarea şi prelucrarea informaţiei cu ajutorul aplicaţiilor software specializate
Subcompetenţe :
- SC1 - Utilizarea aplicatiilor specializate pentru realizarea unor operatii de prelucrare grafica;
- SC2 - Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a utiliza instrumente informatice.
Obiectivele operaţionale :
A. Cognitive — O1 - să folosească programul Gimp pentru a crea şi modifica fişiere cu desene;
— O2 -să utilizeze instrumentele aplicaţiei Gimp pentru crearea şi printarea desenelor, stabilind
caracteristicile instrumentelor respective;
— O3 -să folosească comenzile de copiere, decupare, mutare şi efectele speciale;
— O4 - să poată utiliza instrumentele oferite de către Gimp ;
— O5- să poată desena un desen, o felicitare, un grafic;
— O6 - să creeze şi să modifice desene.
B. Afectiv – atitudinale: — Să aprecieze corect răspunsurile oferite de ceilalţi elevi ai clasei;
— Să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;
— Să fie atenţi şi să participe activ la lecţie;
— Să aprecieze rezultatele activităţii desfăşurate;
Prof Florescu Valentina-Alexandra
7
— Să-şi dezvolte interesul pentru studiul informaticii prin aplicarea cunoştinţelor în
realizarea de materiale variate.
C. Psihomotorii: — Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;
— Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la informatică;
— Să dovedeasca abilitate în realizarea unor materiale cu ajutorul calculatorului.
Strategia didactică:
❖ Resurse procedurale: conversaţia, expunerea, explicaţia, aplicatia, exerciţiul, învăţarea prin
descoperire.
❖ Resurse materiale: manual, caiete, calculator, fise de lucru
❖ Forme de organizare: activitate frontal şi activitate individuală.
Forme de evaluare:
- Evaluare iniţială: verificarea cantitativă şi calitativă a temei;
- Evaluare formativă: fişă de lucru, întrebări, analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei
Bibliografie:
-Manual informatica si tic clasa a v-a Editura Didactica si Pedagogica R.A.
-Manual informatica si tic clasa a V-a Editura Didactica si Pedagogica R.A.( manual digital )
- Platforma: www.informaticainscoli.ro
- Tutoriale www.youtube.ro
Prof Florescu Valentina-Alexandra
8
Desfasurarea Lectiei
Etapele lecţiei OBIECTI
VELE
OPERAŢ
IONALE
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI INSTRUMENTE
DIDACTICE
EVALUARE
1.Captarea
atenţiei (1 min)
Verificarea
cunoştinţelor
(3 min)
Anunţarea temei
noi (1 min)
O1 Profesorul pregăteşte materialele
necesare pentru desfăşurarea orei
în condiţii optime.
Profesorul verifică tema pentru
acasă.
Anunţă tema lecţiei şi obiectivele.
— Elevii răspund la tema
pentru acasă.
— Elevii îşi notează tema în
caiete şi iau la cunoştinţă
despre obiectivele lecţiei..
Metode şi
procedee:
conversaţia,
explicaţia,
Forma de
activitate:
frontal
Materiale şi
mijloace:
manual, caiet,
calculatoare
Observarea
sistematică
Aprecieri
verbale
2. Comunicarea
cunoştinţelor noi
(10 min)
O2
O4
O3
1. Profesorul explică elevilor:
— modul de lansare a aplicaţiei
Gimp
— etapele de creare a unui desen:
stabilirea dimensiunilor desenului,
desenarea propriu-zisă; tipărirea
desenului la imprimantă şi
salvarea lui pe un suport de
memorie externă sau într-un
folder din calculator.
-În baza prezentării aplicaţiei Gimp
profesorul explică elevilor care
sunt elementele ferestrei de
aplicaţii Gimp :
Elevii ascultă enunţarea
etapelor şi urmăresc
prezentarea succintă pe
ecran..
Elevii îşi notează etapele de
creare a unui desen.
Elevii iau notiţe şi urmăresc
demonstraţiile de pe ecran.
Elevii ascultă cu atenţie
profesorul.
Metode şi
procedee:
conversaţia,
explicaţia,
Forma de
activitate:
frontal
Materiale şi
mijloace:man
ual, caiet,
calculatoare
Observarea
sistematică
Prof Florescu Valentina-Alexandra
9
• suprafaţa de desenare;
• Fereastra cu instrumente de
desenat;( Toolbox-Tool
Options)
Prezintă instrumentele
programului Gimp :
Selecteaza sub forma dreptunghica/patrata(drag & drop)
Selecteaza sub forma rotunda/ovala (drag & drop)
Selecteaza liniile care au continuitate(click)
Elevii ascultă, profesorul
exemplifică, elevii realizând
apoi operaţiile indicate de
profesor.
Metode şi
procedee:
conversaţia,
explicaţia,
Forma de
activitate:
frontal
Materiale şi
mijloace:man
ual, caiet,
calculatoare
Observarea
sistematică
Prof Florescu Valentina-Alexandra
10
3. Dirijarea
învăţării (10 min)
O1
O2
O3
O4
Selecteaza regiuni (click)
Selectare prin puncte apoi unirea primului punct cu ultimul tinand apasat pe ctrl.La terminarea acestei operatii se da click in interiorul selectiei pentru finalizare altfel se va deselecta
Creaza si editeaza cai(path, linii cu ajutorul careia se realizeaza un element grafic).Operatia se aranjeaza prin puncte(click pentru a realiza un punct) la final se uneste primul punct cu ultimul tinand apasat tasta ctrl apoi se poate selecta etc...
Preia culoarea din punctul unde a fost efectuat click
Mareste sau micsoreaza suprafata de lucru
masoara distanta si unghiul dintre doua puncte.(click [si tinut apasat] in punctul 1 urmat de selectarea punctului 2 si eliberat butonul mouse-ului)
muta un obiect selectat sau o selectie(se selecteaza obiectul sau se realizeaza o selectie apoi se foloseste operatia de drag & drop)
Cropeaza o imagine
Roteste un layer sau o selectie(se realizeaza o selectie, sau se selecteaza un layer, apoi se foloseste operatia de drag & drop pentru a roti obiectul)
Scaleaza o selectie sau un layer(se selecteaza selectia sau layer-ul si apoi se poate scala prin drag & drop)
Face o selectie sau un layer romb(la fel ca la operatia
Elevii exersează împreună cu
profesorul funcţia fiecărui
instrument
Observarea
sistematică
Observarea
sistematică,
aprecieri
verbale
Prof Florescu Valentina-Alexandra
11
anterioara)
Acest instrument da posiilitatea sa se foloseasca colturile imaginii pentru a o distorsiona dupa bunul plac.
Roteste o selectie sau un layer
adauga text
Umple o selectie sau un layer
Adauga un gradient
picteaza pixeli cu margini aspre
pensula
radiera
Creion care deseneaza sub presiune(ca si cand ai apasa pe creion mai tare)
Deseneaza cu cerneala(cu cat viteza e mai mica cu atat curge mai multa "cerneala")
Deseneaza folosind un tipar sau o portiune din alta imagine(spre ex tii apasat tst ctrl pentru a prelua un tipar dintr-o parte a imaginii apoi click si drag pentru a desena)
incetoseaza sau efectul opus acesteia
amesteca culorile(de ex daca ai un cerc rosu si un albastru apropiate si folosesti acest instrument, le va omogeniza)
Observarea
sistematică,
aprecieri
verbale
Prof Florescu Valentina-Alexandra
12
inchide la culoare, deschide la culoare
Elevii accesează culorile,
inclusiv pe cele suplimentare,
notând paşii de creare a unui
desen
Observarea
sistematică,
aprecieri
verbale
4. Formarea
deprinderilor
(15 min)
O4
O5
O3
O1
O6
Profesorul propune elevilor câteva
aplicaţii practice:
- Reprezentarea figurilor
geometrice invatate
- Umplerea folosind culori
diferite a desenelor
reprezentate
- Selectarea; marirea; mutarea
Elevii folosesc calculatorul
pentru realizarea exerciţiilor
propuse în fişe.Ei vor lucra în
echipe la rezolvarea fişelor.
Metode şi
procedee:
exerciţiul
Forma de
activitate:
frontal
Materiale şi
mijloace:fişa
de lucru,
calculatoare
Observare
sistematică,
aprecieri
verbale
5. Concluzii.
Realizarea
feedback-ului
O2
O5
O2
Profesorul îndrumă elevii în
punerea unor întrebări
perminente şi în aflarea
răspunsurilor potrivite.
Elevii participă activ la discuţie. Metode şi
procedee:
exerciţiul
Forma de
activitate:
frontal
Observare
sistematică,
aprecieri
verbale
6. Tema pentru
acasă
Profesorul propune elevilor
realizarea unui desen în Gimp care
sa prezinte imaginea casele lor
Elevii îşi notează tema pentru
acasă în caiete.
Discuţia Manualul
Caietul Tabla
Prof Florescu Valentina-Alexandra
13
Exemplu:
Prof Florescu Valentina-Alexandra
14
Fisa de evaluare
Editoarea grafice
Gimp
1. Deschideți o aplicație intitulată “Test” . Creați un nou strat alcatuit dintr-o imagine descarcata dupa
Internet
2. Deschideti aplicatia “ Fisa de Evaluare” si rezolvati cerintele existente acolo.
3. Introduceti ambele aplicatii intr-un dosar creat pe Desktop notat cu numele si prenumele vostru.
Prof Florescu Valentina-Alexandra
15
Fisa Rezolvata
Prof Florescu Valentina-Alexandra
16
Prof Florescu Valentina-Alexandra
17
Recommended