View
65
Download
0
Category
Preview:
Citation preview
PROIECT DE LECȚIE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Școala Gimnazială ,,Aurel Vlaicu”
PROF. ÎNV. PRIMAR: Novac Alexandra
CLASA: a III-a A
DATA: 29 ianuarie 2019
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA DE STUDIU: Muzică și mișcare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,, Mișcarea pe muzică”
SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Cântece și jocuri populare”
TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi și deprinderi
COMPETENŢE SPECIFICE:
Muzică și mișcare:
1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferenţe ;
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a acompaniamentului instrumental - interpretarea
vocală a cântecelor, cu utilizarea percuţiei;
3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive
Oc1: Să intoneze corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocilor;
Oc2: Să respecte înălțimea și durata sunetelor muzicale;
Oc3: Să reproducă corect textul și linia melodică a unui cântec cunoscut;
b)Psiho-motorii:
Om1: Să execute corect, după indicații, exercițiile de încălzire și pașii de dans popular;
Om2: Să păstreze poziţia corectă a corpului, respectiv poziționarea în cadrul coregrafiei dansului;
c)Afectiv-atitudinale:
Oa1-manifestarea interesului pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;
RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul
Material didactic : costume populare, calculator, negative și pozitive ale cântecelor
Forme de organizare: frontal, perechi, grupe
Forme de evaluare: orală, observare sistematică, aprecieri globale, individuale, calificative
II. Umane
22 elevi, din care 3 elevi cu CES (2 cu certificat).
III.Temporale: 50 minute
IV. Bibliografice:
Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014, Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare ,
clasele a III-a – a IV-a, Bucureşti, 2014;
Curs de formare dansuri populare, Centrul de Creație Brăila;
Aldea G. , Munteanu G., Didactica educației muzicale în învățământul primar", EDP-R.A., Bucureşti, 2005
Motora-Ionescu, Ana, Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1978;
Radu, Dumitra, Perțea, Alina, Muzică și mișcare, Manual pentru clasa a III-a, Semestrul I, Editura Aramis, București, 2015;
Site-ul www.didactic.ro;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE
LECŢIEI
Ob
op.
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL
AL LECŢIEI
ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
(2 min)
Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: pregătirea
materialului didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire.
Elevii se pregătesc pentru începerea orei.
Conversaţia
Frontal
Observarea
2. Exerciții de
cultură vocală (10 min)
Oc1
Se asigură poziția relaxată a corpului,
astfel încât aparatul fonator să aibă capacitatea de a emite corect sunete. Invit elevii să-și pregătească vocea pentru cânt:
1. Exerciţii prevocale
a) Exerciții de respirație
• Oftatul - înainte de a inspira se scoate aerul din plămâni printr-un
oftat: Offf! • Mirositul florilor- miros floarea-
inspiră nazal, expiră nazal pe cuvintele: Ce frumos miroase
floarea! • Zboară fulgul - elevii îşi
imaginează că au un fulg în palmă,
pe care trebuie să îl ridice suflându- l după ce, în prealabil, au
inspirat pe nas. • Stinge lumânările de pe tort! -
elevii înspiră și expiră prelungit pe
gură, ca şi când ar sufla uşor peste
Elevii se vor așeza în semicerc.
Elevii execută exercițiile de respirație.
Explicația Demonstra-ția Exercițiul
Frontal Colectiv
Observarea Aprecieri individuale, colective
Oc2
Oc3
Om1
flacăra unei lumânări, simultan cu aplecarea din talie înainte.
b ) Exerciţii de dicţie:
„Rici, rici, măi arici, scoate ţepele de-aici,
Buş-buş, cărăbuş ieşi afară din culcuş.”
2. Exerciţii de cultură vocală:
Intonez model sunete de înălţimi diferite, după care la comanda mea vor intona şi
elevii (pe vocale, pe silabe deschise, pe silabe închise): a a a a a a a a a a a a a a ……..
ma ma
ma ma ma ma maaaaaaa ta ta
ta ta ta ta taaaaaaaaa
A, a, a, a venit iarna, da! E, e, e, plăcută vreme e!
I, i, i, la săniuș, copii! O, o, o, se-aude ho-ho-ho!
U, u, u, a venit și frigul! ma...me...mi...mo...mu
2. Exerciții de încălzire pentru dans Execut model câteva exerciții de încălzire a
mușchilor.
Elevii execută exercițiile de
dicție.
Intonează împreună cu învăţătorul, exercițiile de cultură vocală. Elevii, așezați în semicerc, execută pașii de încălzire.
Demonstra-ția Exercițiul Explicația Exercițiul muzical Explicația Demonstra-ția Exercițiul
Frontal Colectiv Frontal Colectiv
Frontal Colectiv
Observarea Aprecieri individuale, colective
Observarea Aprecieri individuale, colective
Observarea
3.Captarea
atenţiei
(5 min)
Prezint elevilor un costum national purtat de mine, realizând o scurtă conversație despre acesta - zona de
proveniență, modul de purtare a costumului popular, evenimentele la care
era îmbrăcat în trecut și ocaziile potrivite pentru a-l îmbrăca în prezent. (ne referim aici la sărbătoarea de 1 decembrie, 24
ianuarie, șezători etc) Voi face astfel legătura între costumul
popular și jocurile populare.
Elevii își expun părerile cu
privire la subiectul discutat.
Explicația Conversa-ția
Frontal Colectiv
Observarea
4.Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
(5 min.)
Oc2
Oc3
Anunț elevii că astăzi, la ora de
muzică și mișcare, vom arăta că suntem
români adevărați și că prețuim folclorul
românesc , prin cântece și dansuri populare.
Pentru început, propun elevilor intonarea a 2
strofe din ,,Hora Unirii” .
,,Hai să dăm mână cu mână
Cei cu inima română
Să-nvârtim hora frăției
Pe pământul României!
......................................
Unde-i unul, nu-i putere
La nevoi și la durere
Unde-s doi, puterea crește
Și dușmanul nu sporește!
Elevii se așează în cerc și
intonează strofele indicate din ,,Hora Unirii”.
Frontal Colectiv
Observarea Aprecieri verbale
5. Sistematiza-
rea și
consolidarea
priceperilor și
deprinderilor
( 16 min)
Oc2
Oc3 Om1 Om2
• Propun intonarea cântecului ,,Acasă-i
România” și executarea unor pași de dans.
Elevii se așează în semicerc și intonează cântecul, executând
în același timp pași de doime. (față 2, spate 2, stanga 2,
dreapta 2)
Conversaţia
Calculator
Frontal Colectiv
Observarea
Aprecieri verbale
Oc2
Oc3 Om1
Om2
Oc2
Oc3 Om1 Om2
Oc2 Oc3
Om1 Om2
• În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea cântecului ,,Grâușor din Bărăgan ” de către fete.
• Suita continuă cu ,,Hora de la Zăvoaia”.
• Urmează jocurile populare ,,Alunelul și Floricica 1”
Fetele se așează în semicerc iar băieții pe laterale, cu toții executând pasul 1 de Horă de la
Zăvoaia (4 în față, 4 în spate, 4 la stânga, 4 la dreapta)
B B
F
Băieții și fetele vor forma semicerc, după care, pe pas de horă vor pleca și vor forma un
cerc. În cerc vor executa următorii
pași și vor cânta: -pasul 1 de Horă Zăvoaia x2
,,Cine-n horă nu se leagă
E bătrân o viață-ntreagă Foaie verde și-o alună,
Hai, prindeți-vă de mână!” -pas doime x2
,,Înainte și-napoi
C-așa-i hora pe la noi” - pasul 1 de Horă Zăvoaia x1
,,Înaintea tuturora Am iubit sârba și hora” - pas doime x2
,,Le-am iubit și le iubesc Cât pe lume mai trăiesc”
- pasul 1 de Horă Zăvoaia x1
,,Asta-i hora românească Cine-o joacă, să trăiască”
Din cerc, elevii vor forma un
semicerc, iar apoi vor executa: -pasul 1 de Alunel x1
Exercițiul
Exercițiul
Exercițiul
Calculator Calculator
Grup de fete
Frontal Colectiv
Frontal Colectiv
Observarea
Observarea Observarea
Om1 Om2
• Suita se încheie cu jocul ,,Tărășelul”.
,,Alunelu, alunelu, hai la joc! Să ne fie, să ne fie cu noroc! -pasul 1 de Floricică x2
bat, bat, bat
,,Cine-n horă o să joace, Mare, mare se va face!
Cine n-o juca defel Să rămână mititel!”
-pasul 2 de Alunel x2
(5 pași adugați lateral la stânga, 5 la dreapta cu bătaie dublă)
,,Alunelu, alunelu, hai la joc!
Să ne fie, să ne fie cu noroc!” -pasul 3 de Alunel
(stânga-dreapta câte un pas cu
bătaie simplă, la ultimul bătaie dublă)
,,Cine-n horă o să joace, Mare, mare se va face! Cine n-o juca defel
Să rămână mititel!” - se repetă pasul 1 de
Alunelx2 și pasul 1 de
Floricicăx2
Pe prima parte a cântecului elevii formează perechi.
-execută primul pas de
Tărășel x2
(câte 5 pași față-spate, cu bătaie
dublă în spate – Hei! Hei! pe bătaie)
- execută al doilea pas de
Tărășel x8
Exercițiul
calculator
Perechi
Observarea
(rotirea perechii în 3 pași cu bătaie simplă - Hei! pe bătaie)
6. Obţinerea
performanţei
și asigurarea
feed-back-ului
( 10 min)
Oc2
Oc3
Om1
Propun elevilor interpretarea cântecelor ,,Aseară ți-am luat basma” și ,,Văleleu”,
în varianta unui ,,dialog” muzical.
Lecția se încheie cu cântecul ,,Suntem
români mereu”.
Fetele formează un grup și băieții un alt grup. Băieții vor
cânta ,,Aseară ți-am luat basma”, iar fetele vor interpreta refrenul. Apoi fetele vor cânta ,,Văleleu”,
băieții intervenind doar la refren.
Elevii se așează din nou în semicerc, cântând și dansând pe pasul de Horă de la Zăvoaia.
Exercițiul
calculator
Grup de fete
și grup de băieți
Frontal Colectiv
Observarea
7. Încheierea
și evaluarea
activităţii
(2 min)
Fac o serie de aprecieri şi recomandări privind activitatea de la ora de muzică și mișcare, referitoare la modul în care au
lucrat.
Elevii sunt atenți.
Conversaţia
Frontal
Aprecieri verbale
Acordare de calificative
Recommended