View
224
Download
0
Category
Preview:
DESCRIPTION
Activitate de evaluare finala grupa mare
Citation preview
PROIECT DE ACTIVITATE
Data : 21.06.2016
Propunătoare : Trandafir Ṣtefania
Grupa:Nivel II (5-7 ani)
Domeniul de activitate :Domeniul Ṣtiinţă
Tema activitatii: „Surprizele clovnului”
Tipul de activitate-consolidare şi verificare de cunoştinţe
Mijloc de realizare - joc didactic
Obiective de referinţă
să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1-10 obiecte şi cifrele corespunzătoare;să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi, în limitele 1-10;să identifice poziţia unui obiect într-un şir utilizând numeralul ordinal.
1
Obiective operaţionale
O1 -să numere crescător/descrescător în limitele 1-10;
O2 - să numere din doi în doi;
O3- să denumească cifrele şi vecinii lor;
O4 -să precizeze locul unui număr natural într-un şir numeric utilizând numeralul ordinal;
O5 - să exerseze raţionamente logice prin rezolvare de probleme ilustrate;
O6- să efectueze operaţii simple de adunare şi scădere în limitele 1-10;
O7-să reprezinte grafic exerciţiul problemei
Metode si procedee : conversaţia, explicaţia, jocul, problematizarea, exerciţiul
Materiale didactice -clovn, jetoane cifre, jetoane clowni,baghetă, semnele „ +, -, =” , siluete clovni, plicuri colorate, flori,
fluturi, răţuṣte, chipuri vesele, carioci;
2
Etapele instruirii
Conţinut informaţional ResurseActivitatea educatoarei Activitatea copiilor Procedurale Materiale Organizatorice Evaluare
Moment organizatoric
-Se va face amenajarea spaţiului educaţional -Se pregăteşte materialul didactic
Copiii intră ordonat în sala de grupă
ConversaţiaFrontal
Observarea sistematică a copiilor
Captarea atenţiei
Se va face prin prezentarea unui clovn supărat care a adus pentru copii o scrisoare: „Dragii mei copii, Am venit astăzi la voi Cu surprize încărcat. Dar sunt şi un pic supărat Zâmbetul mi l-am uitat Aş dori să stau cu voi Vreţi ca să mă ajutaţi Zâmbetul să mi-l redaţi?”
Copiii sunt atenţi şi încântaţi şi răspund afirmativ laîntrebarea clownului.
ConversaţiaClown
ScrisoareFrontal
Aprecieri verbale
3
Anunţarea temei şi a
obiectivelor
Educatoarea anunţă copiii că astăzi vor juca un joc didactic care se numeşte „ Surprizele clownului „
Copiii ascultă cu atenţie explicaţiile date. Explicaţia Frontal
Explicarea jocului
Se denumesc echipele, se prezintă copiilor regulile şi sarcinile jocului: jocul este o întrecere între cele două echipe -albastră şi roşie-; fiecare răspuns corect va fi răsplătit cu aplauze şi un chip vesel. Câştigă echipa cu cele mai multe răspunsuri corecte.
Copiii sunt atenţi la explicaţii şi executarea jocului de probă apreciind corectitudinea rezolvării sarcinilor de către colegii lor.
Explicaţia
Demonstraţia
ClowniPlicuri colorateChipuri vesele
Pe echipe
Frontal
4
Jocul de probă
La versurile „Baghetă fermecată, alege un copil îndată!” copilul numit va rezolva cerinţa din plicul alb. Se alege câte un copil de la fiecare echipă , care va număra colegii din echipa adversă . Pentru celelalte variante se explică în momentul prezentării variantei de joc.
Exerciţiul
IndividualAprecieri verbale
Desfăşurareapropriu-zisă
Varianta IEducatoarea spune„Baghetă fermecată, alege un copil îndată!” . Câte un copil numit de la fiecare echipă este invitat să aleagă câte un plic.
Plicul galben – sarcini:
-numără şi formează şirulcrescător în limitele 1-10-numără şi formează şirul descrescător în limitele 1-10- completeaza cifrele care
Copiii numiţi rezolvă sarcinile impuse de varianta de joc
Explicaţia
Exerciţiul
Baghetă
Clowni
Jetoane cifre 1-10
plicuri colorate
Chipuri vesele
Pe grupe
Individual
Frontal
Aprecieri verbale
5
lipsesc de pe baloanele clovnului
Plicul roşu – sarcini:
-numără din doi în doi pornind de la 2-numără din doi în doi pornind de la 1- care sunt vecinii numarului 8
Varianta II
Un copil din fiecare echipă, numit de baghetă, va extrage plicul ce are culoarea obţinută din roşu şi galben, plic în care se află jetoane cu clowni.
Plicul portocaliu-sarcini:
-aşează clownii în şir şi spune al câtălea clown are floarea roz, albastră , albă, respectiv galbenă-aşează clownii în şir şi spune
Copiii numiţi rezolvă sarcinile impuse de varianta de joc
Explicaţia
Exerciţiul
Explicaţia
Exerciţiul
Jetoane cu clowni
Plicuri colorate
Pe grupe
Individual
Frontal
Aprecieri verbale
6
al câtălea clown are floarea indigo,portocalie, mov,roşie
Varianta III
Educatoarea rosteşte versurile:” În geanta lui cu surprize Clovnul prietenos Ne-a adus ceva frumos Gâze, flori să le expunem Şi probleme să spunem”Cu ajutorul baghetei educatoarea numeşte câte un copil de la fiecare echipă , vine şi rezolva o problemă de adunare respectiv de scădere şi o reprezintă grafic.
Copiii numiţi formulează problema cu ajutorul materialelor după care reprezintă la panou exerciţiul.
Explicaţia
Exerciţiul
FloriFluturiRăţuṣteJetoane cu cifre, semnele +,-,=
Pe grupe
Individual
Frontal Aprecieri verbale
7
Asigurarea feedback-ului
Cu ajutorul baghetei educatoarea numeşte câte un copil de la fiecare grupă să extragă plicul albastru.
Plicul albastru-sarcini:
După exerciţiul din plic, compune şi rezolvă o problemă de adunare respectiv scădere folosind cuvintele floare şi fluturi.
Copiii citesc exerciţiul, recunosc operaţia şi compun problema.
ProblematizareaExplicaţia
ExerciţiulCubul
Plicuri Carioca
Pe grupeFrontal Individual
Aprecieri verbale
Încheierea jocului
Se apreciază participarea copiilor la activitate iar clovnul numără chipurile vesele şi declară echipa câştigătoare. Se oferă recompense:„Pentru că m-aţi ajutat Zâmbetul mi-am căpătat Eu acum vă dau îndată Ca răsplată, o bulina colorată”
Ascultă aprecierile ConversaţiaClovn
Buline colorate
Pe grupe
Individual
Aprecieri verbale
8
„Dragii mei copii, Am venit astăzi la voi Cu surprize încărcat. Dar sunt şi un pic supărat Zâmbetul mi l-am uitat Aş dori să stau cu voi Vreţi ca să mă ajutaţi Zâmbetul să mi-l redaţi?”
9
„Pentru că m-aţi ajutat Zâmbetul mi-am căpătat Eu acum vă dau îndată Ca răsplată, o bulina colorată”
10