View
212
Download
0
Category
Preview:
Citation preview
8/13/2019 proiectdidactic matematica
1/7
Proiect didactic matematic
Data:
Grupa: mareEducatoare:Durata:30 35 minCategoria de activitate :Educaie pentru tiin activitate matematic
Tema activitii:Cine tie mai bine?Mijloc de realizare: Joc didacticTipul activitii:de consolidare i verificare a cunotinelor matematice
Scopul activitii: Verificarea cunotinelor matematice privind nsuirea conceptului de numr natural n concentrul 1 5 ; efectuarea unoroperaii simple de calcul oral cu diferen de una i dou uniti; stailirea simolurilor matematice : plus! minus i e"al#
E$ersarea unor operaii ale "%ndirii & anali'a! sinte'a! astracti'area! "enerali'area(! precum i cultivarea unor caliti ale"%ndirii & corectitudinea! promptitudinea! rapiditatea(#
)e'voltarea ateniei voluntare i a spiritului de oservaie#
Obiective operaionale:*1 ! s numere cresctor i descresctor n concentrul 1 5 ;*+# s plase'e corect un numr sau o cifr n interiorul irului numeric;*3# s compare numere repre'ent%nd cantiti diferite n concentrul 1 5 pentru a determina ,vecinii- mai mici . mai mari ainumerelor date;*/# s utili'e'e corect numeralul cardinal i ordinal;
*5# s re'olve proleme orale ale"%nd operaia corect &adunare! scdere(;*# s re'olve sarcinile fiei date;*# s rspund cu un comportament adecvat i s se inte"re'e n ritmul impus de activitate#
Sarcina didactic: efectuarea unor operaii de adunare i scdere; raportareanumrului la cantitate;determinarea ,vecinilor- ; utili'area corect a numeralului ordinal#
"egulile jocului: 2n funcie de oiectivele propuse se vor staili re"ulile de oc! iar copiii vor rspunde numai c%nd sunt ntreai#Vor cuta etoanele cu numrul de elemente corespun'tor cifrei artate de educatoare sau etoanele cu cifre art%nd diferena&vecin mai mic sau mai mare( fa de etonul cu cifra artat# Vor scrie la tala ma"netic re'olvarea prolemei conform
re'ultatului ale"%nd operaia efectuat#
8/13/2019 proiectdidactic matematica
2/7
Elemente de joc: m%nuirea materialului! aplau'e! surpri'a ,4epuraul suprat-! ntrecerea! micarea!sunetul clopoelului#
Strategii didactice:
Metode #i procedee: $ conversaia
e$plicaia demonstraia instructaul veral prolemati'area e$erciiul ocul
Material didactic %olo&it: etoane cu rdui! oameni de 'pad! iepurai! ursulei &altele(; etoane cu cifre de la 1 la 5 isemnele matematice ; etoane cu "rupe de elemente ntre 1 i 5! fie de munc independent! instrumente de scris! talama"netic i siluete cu cifre i animale! tala de scris! cret! un iepura din cadrul teatrului de ppui! un clopoel! cronometru!
doi rdui din plastic! podoae pentru pom! stimulente#
Material bibliogra%ic:
1# ,6ro"rama activitilor instructiv educative n "rdinia de copii-! 7#E#8! 1999#+# 7iaela ea"u! ?@?! 1995#3# ,Jocuri didactice matematice pentru precolari-! E#)#6# ! =ucureti! 19+/# Aevista ,2nvm%ntul precolar- nr# 1 + i 3 / . 195# Viorica 6reda! ,
8/13/2019 proiectdidactic matematica
3/7
Scenariul didactic
Evenimentuldidactic
Coninutul #tiini%ic Strategiididactice Evaluare
Momentul
organizatoric
Captareaateniei
'nunarea
jocului #ienunareaobiectivelor
E(plicareajocului
?e pre"tete sala de "rup i materialul necesar pentru una desfurare a
activitii#
4ntroducerea n activitate se va reali'a prin elementul surpri' ,4epuraul suprat- ce vafi adus n sala de "rup de ctre un copil de la "rupa vecin! av%nd cu el o tol n carese afl un plic cu fiele de munc independent! un plic cu prolemele orale! un alt pliccu etoane pe care sunt desenate "rupe de oiecte de la 1 la 5! stimulente i un plic cusarcinile ocului# >'i sun foarte suprat 4ar apoi! smi artai 7am ncurcat la numrat 8arei semnul potrivit Bi v ro" eu foarte mult )e adunat i sc'ut
? m autai i voi ? mi caut i vecinii ? numr c%t mai corect 6%n nui atac c%inii# 2nainte i napoi# ? mpodoim frumos!
=radul falnic i flos )ar! ca s nu "reii! Va treui s "%ndii C
Vrei sau nu! s m autai acuD
>st'i! vom uca ocul matematic )Cine #tie mai bine*) cu scopul de al auta pe4epura s nu mai fie suprat! s poat numra i el corect nainte i napoi! s re'olve
e$erciii i proleme de adunare i scdere! s i caute vecinii! s numere folosindnumeralul ordinal ca atunci c%nd se va uca cu prietenii lui s tie al c%telea seascunde sau al c%telea pleac#
6entru ca ocul nostru s fie mai frumos iar 4epuraul mulumit! va treui s nemprim n dou ecipe: ecipa rduilor i ecipa oamenilor de 'pad &delimitarea ecipelor ( Voi treuie s fii foarte ateni la cerinele 4epuraului#
6e r%nd c%te un copil din fiecare ecip va fi invitat de ctre 4epura s e$tra" din
tola sa un plic! care va fi citit de ctre mine i apoi ecipa respectiv va re'olvasarcina aa cum i se cere# 8ei care re'olv corect fr s "reeasc vor fi aplaudai i
E$punerea
8onversaia
4nstructaul
veral!
4epuraul suprat&surpri'a(
Ecusoane
8/13/2019 proiectdidactic matematica
4/7
De&%#urareajocului
recompensai cu c%te o ulin roie! la tal#Va iei c%ti"toare numai ecipa care acumulea' cele mai multe uline#
2n prima parte a ocului se vor face e$erciii oc de numrat nainte i napoi nconcentrul 1 5 i de la un numr dat: c%te un memru din fiecare ecip va numra iva ae'a la tala ma"netic cifrele n ir cresctor sau descresctor n funcie de sarcinacerut#
a( pentru rdui pentru oamenii de 'pad de la 1 la 5 ; de la 0 la 5; de la + la 5; de la 3 la 5;
de la 5 la +; de la 5 la 1:
( raportarea cantitii la numr & cifr( Voi ridica paleta cu cifra 5#8er copiilor s ae'e n rad at%tea podoae &"louri!conuri! etc#( c%te indic cifra ridic paleta cu cifra /# 8er copiilor s ae'e n rad un numr mai mic de podoaecu 1 dec%t arat cifra de pe palet#
2n partea a doua a ocului se vor efectua e$erciii cu material individual i compunerede proleme orale de adunare i scdere oral i scris#
E+E"C,-,,
?coatei pe mas at%tea veverie c%te ti au'ii . !& copiii scot veveriele ile numr(# 7ai scoatei nc & art /de"ete( at%tea veverie# 8opiii lucrea'#8%te veverie avei n total D 8e operaie ai efectuat D
Fiecare ecip i va dele"a un coecipier care va scrie la tal e$erciiile# ?coatei at%ia iepurai c%te ti au'ii 0 8opiii lucrea'# >cum punei
napoi n coule at%ia iepurai de c%te ori va suna clopoelul 1 Ae'olvare:8%i iepurai avei acum pe masD 8e operaie ai efectuat D & se va proceda cala e$erciiul anterior(#
COMP23E"E DE P"O45EME
Voi recita versurile: ,8ine tie mai ine! . ? vin acum la mine ? vin la domn pota . Ga potaul 4epura ?i araten fel i cip . 8um anume a socotit-)in fiecare ecip vor iei la tal c%te + copii# Hnul re'olv prolema oral iar cellalt
scrie enunul la tala ma"netic# )ac re'olvarea este corect fiecare ecip va firecompensat cu c%te + uline roii#
E$plicaia
E$erciiul oc
E$erciiul oc
8onversaia!
e$erciiul
6rolemati'area
6e ecipe&ulin(
Frontal!verificare!
recompens&ulin(
6articipare n"rupverificare!recompens&ulin(
8/13/2019 proiectdidactic matematica
5/7
'tingereaper%ormanei
6nc7eiereaactivitii
1# 2ntrun cr%n"! 3 arici se certau pe un mr# > mai venit nc 1care a cerut i eldin mr # 8%i arici se ceart n cr%n"! pe mrD#
+# 2n faa unei scoruri! pe o crean" de stear stteau la sfat / veverie# > maiaprut nc # 8%te veverie stau acum la sfatD
3# 2ntro 'i de iarn n o"rada "rdiniei ! 5 copii construiau un om de 'pad#Hnul sa suprat c nu a fost lsat si pun ocii! i a plecat# 8%i copii aurmas s termine omul de 'padD#
/# Iot n aceeai 'i / copii sau dus la derdelu cu sniile# 8%nd au pornit la vale! +dintre ei sau rsturnat i nu au mai terminat cursa# 8%i copii au auns lapunctul de sosireD
,ntroducerea %i#ei de munc independent
?e va face intuirea fiei iar sarcinile se vor da pe r%nd! contracronometru &4epuraulc%ntrici(#?arcina 1# umrai elementele fiecrei mulimi i desenai n eticete cifracorespun'toare numrului#
?arcina +# Facei corespondena celor dou mulimi i artai prin semnulcorespun'tor care numr este mai mare#?arcina 3# umrai rduii i ncercuii cifra corespun'toare din dreapta lor#?arcina /# 8olorai adecvat primul! al treilea i al cincilea rdu#?arcina 5# ?criei n ptrele vecinii mai mici i mai mari ai numerelor date#Verificare dac toi coecipierii fiecrei ecipe au lucrat corect i n timpul stailit!fiecare ecip primete c%te 5 puncte &uline roii( 8%te un punct pentru fiecare sarcinre'olvat corect#
'bordare interdi&ciplinar
?e dau cuvintele: ,veveria- i ,iarna-# ?e cere copiilor s discrimine'e suneteleiniiale! s despart cuvintele date n silae i s le repre'inte "rafic la tal# 6entrufiecare re'olvare corect a sarcinii se acord ulina roie fiecrei ecipe#
'precierea rezultatelor ?e face corespondena ulinelor# Ecipa care a acumulat mai multe uline va fideclarat c%ti"toare se aplaud i va fi stimulat moral de ctre 4epura# Voi face aprecieri colective i individuale asupra modului de participare la ocacord%nd stimulente#
8onversaia
6rolemati'area
4nstructaul veral
E$erciiul
8onversaia!E$erciiul
8onversaia denceiere
6e ecipe!verificare!recompensare
Fia individual
6rin participareactiv
?timulentemorale imateriale&ecusoane(
8/13/2019 proiectdidactic matematica
6/7
3e jucm cu numrul 03umr elementele %iecrei mulimi #i de&eneaz 8n etic7ete ci%ra core&punztoare numruluiDu core&pondena 8ntre cele dou mulimi #i arat prin &emn care numr e&te mai mare
3umr brduii #i 8ncercuie#te ci%ra core&punztoare din dreapta lorColoreaz adecvat primul9 al treilea #i al cincilea brdu
. / 1 0
Scrie vecinii ci%relor date
.
8/13/2019 proiectdidactic matematica
7/7
1 /
Recommended