View
14
Download
0
Category
Preview:
DESCRIPTION
RPH Kemahiran Membaca
Citation preview
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Nama guru : Jenny BailinTarikh / Hari : 11.2.2015Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.10-8.10 pagiTema : Amalan Kebersihan dan kesihatanTajuk : Cara-cara penjagaan kebersihan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
3.3.4 Membina kerangka untuk menulis pelbagai jenis karangan dengan betul.
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :i. Menyusun maklumat berdasarkan grafik dengan betul.ii. Menulis empat daripada lima ayat berdasarkan gambar dengan betul.iii. Menulis kerangan dengan menggunakan maklumat yang disusun dengan betul.
Sistem bahasa :1. Wacana1. Kosa kata : kuman, bersih, amalan kesihatan EMK1. Kreativiti dan inovasi (TMK)
Ilmu Pendidikan Kesihatan
Pengisian kurikulum
1. Nilai murni : Kerjasama, kerajinan
Kepelbagaian kaedah dan teknik1. KB :Menjana idea1. KP: Verbal linguistik, Interpersonal 1. BCB: Memproses maklumat.1. Pembelajaran kontekstual : Memindahkan
Bahan Bantu Mengajar
Bil. Jenis Bilangan
1. Pembesar suara1
2.Komputer riba 1
3. Kad Manila1
4. Kad Gambar6
5Lembaran kerja26
Pengetahuan Sedia ada:
Langkah /Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set induksi (5 minit ) Soalan 1.Pernahkah kamu mendengar lagu Bangun Pagi?2. Apakah amalan yang terdapat dalam lirik lagu?3. Adakah kamu mengamalkan amalan tersebut?
1.Guru bertanyakan khabar dengan murid.2.Guru memperdengarkan lagu Bangun pagi kepada murid-murid.3. Murid diminta menyanyikan lagu tersebut sambil membuat perlakuan yang terdapat dalam lirik lagu.4. Guru bersoal jawab dengan murid tentang lirik lagu tersebut.5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini. BBM1. Pembesar suara1. Komputer riba1. Lirik Lagu
Pembelajaran kontekstual Menghubungkaitkan dengan pengalaman kehidupan
Langkah 1(10 minit) Pengenalan kerangka karangan1.Guru menunjukkan kerangka karangan kepada murid-murid.2. Guru menerangkan contoh karangan yang baik.3. Guru memberikan contoh penggunaan penanda wacana dan fungsinya dalam karangan. 4. Guru memberikan contoh penggunaan penanda wacana dalam petikan. 5. Beberapa orang murid diminta untuk menyatakan contoh ayat yang menggunakan penanda wacana dalam ayat. BBM Kad manila
KB Menjana ideaKP Verbal Linguistik
BCB Memproses maklumat
Teknik Perbincangan
Nilai murni 1. Kerjasama
Langkah 2 (15 minit)Menyusun dan melengkapkan grafik mengikut maklumat.
1.Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.2. Setiap kumpulan diedarkan sekeping sampul surat.3. Murid diminta menyusun gambar mengikut maklumat yang diberikan.4. Murid diminta menulis jawapan mereka pada kad manila. 5. Wakil setiap kumpulan diminta untuk membentangkan contoh karangan mereka. 5. Guru membetulkan kesilapan murid. BBM Kad manila
Pendekatan -Komunikatif
KB -Menjana Idea
KP Verbal linguistik
BCB Memproses Maklumat
Nilai murni-Kerjasama
Langkah 3 Menulis karangan berdasarkan maklumat yang diberikan.
Cari Perkataan Tersembunyi
Bina ayat berdasarkan gambar.
1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
2. Murid diminta menulis karangan menggunakan maklumat yang diberikan.
3. Guru meninjau perkembangan kerja murid.
4. Guru membetulkan kesilapan murid.
Pengayaan 1.Murid diminta menyenaraikan perkataan tersembunyi.2. Murid diminta membina ayat menggunakan perkataan tersebut.
Pemulihan
1.Murid diminta untuk membina ayat berdasarkan gambar. BBM Lembaran kerja
KP Interpersonal
KB Menjana idea
BCB Memproses maklumat
Nilai murni Kerajinan
Penutup (5 minit) Kognitif Rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini.
SosialPujian kepada murid Guru meminta seorang murid merumuskan isi pelajaran dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
Guru memberikan pujian terhadap sikap murid yang memberikan kerjasama.
Guru meminta murid menyanyikan lagu bangun pagi .
Pengukuhan :Murid diminta untuk mengaplikasikan apa yang telah diajar pada hari ini dengan kehidupan seharian.
BBM Lirik lagu
BCB Memproses maklumat
Nilai Kerjasama Kerajinan
REFLEKSI
Kekuatan :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kelemahan___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Cadangan Penambahbaikan_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tandatangan Guru Pelatih , , ______________________( )Tandatangan Pensyarah Pembimbing ,______________________( )Tandatangan Guru Pembimbing ,______________________( )
Recommended