RPH kemahiran Membaca

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH Kemahiran Membaca

Citation preview

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Nama guru : Jenny BailinTarikh / Hari : 11.2.2015Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.10-8.10 pagiTema : Amalan Kebersihan dan kesihatanTajuk : Cara-cara penjagaan kebersihan

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.

3.3.4 Membina kerangka untuk menulis pelbagai jenis karangan dengan betul.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :i. Menyusun maklumat berdasarkan grafik dengan betul.ii. Menulis empat daripada lima ayat berdasarkan gambar dengan betul.iii. Menulis kerangan dengan menggunakan maklumat yang disusun dengan betul.

Sistem bahasa :1. Wacana1. Kosa kata : kuman, bersih, amalan kesihatan EMK1. Kreativiti dan inovasi (TMK)

Ilmu Pendidikan Kesihatan

Pengisian kurikulum

1. Nilai murni : Kerjasama, kerajinan

Kepelbagaian kaedah dan teknik1. KB :Menjana idea1. KP: Verbal linguistik, Interpersonal 1. BCB: Memproses maklumat.1. Pembelajaran kontekstual : Memindahkan

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Jenis Bilangan

1. Pembesar suara1

2.Komputer riba 1

3. Kad Manila1

4. Kad Gambar6

5Lembaran kerja26

Pengetahuan Sedia ada:

Langkah /Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set induksi (5 minit ) Soalan 1.Pernahkah kamu mendengar lagu Bangun Pagi?2. Apakah amalan yang terdapat dalam lirik lagu?3. Adakah kamu mengamalkan amalan tersebut?

1.Guru bertanyakan khabar dengan murid.2.Guru memperdengarkan lagu Bangun pagi kepada murid-murid.3. Murid diminta menyanyikan lagu tersebut sambil membuat perlakuan yang terdapat dalam lirik lagu.4. Guru bersoal jawab dengan murid tentang lirik lagu tersebut.5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini. BBM1. Pembesar suara1. Komputer riba1. Lirik Lagu

Pembelajaran kontekstual Menghubungkaitkan dengan pengalaman kehidupan

Langkah 1(10 minit) Pengenalan kerangka karangan1.Guru menunjukkan kerangka karangan kepada murid-murid.2. Guru menerangkan contoh karangan yang baik.3. Guru memberikan contoh penggunaan penanda wacana dan fungsinya dalam karangan. 4. Guru memberikan contoh penggunaan penanda wacana dalam petikan. 5. Beberapa orang murid diminta untuk menyatakan contoh ayat yang menggunakan penanda wacana dalam ayat. BBM Kad manila

KB Menjana ideaKP Verbal Linguistik

BCB Memproses maklumat

Teknik Perbincangan

Nilai murni 1. Kerjasama

Langkah 2 (15 minit)Menyusun dan melengkapkan grafik mengikut maklumat.

1.Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.2. Setiap kumpulan diedarkan sekeping sampul surat.3. Murid diminta menyusun gambar mengikut maklumat yang diberikan.4. Murid diminta menulis jawapan mereka pada kad manila. 5. Wakil setiap kumpulan diminta untuk membentangkan contoh karangan mereka. 5. Guru membetulkan kesilapan murid. BBM Kad manila

Pendekatan -Komunikatif

KB -Menjana Idea

KP Verbal linguistik

BCB Memproses Maklumat

Nilai murni-Kerjasama

Langkah 3 Menulis karangan berdasarkan maklumat yang diberikan.

Cari Perkataan Tersembunyi

Bina ayat berdasarkan gambar.

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

2. Murid diminta menulis karangan menggunakan maklumat yang diberikan.

3. Guru meninjau perkembangan kerja murid.

4. Guru membetulkan kesilapan murid.

Pengayaan 1.Murid diminta menyenaraikan perkataan tersembunyi.2. Murid diminta membina ayat menggunakan perkataan tersebut.

Pemulihan

1.Murid diminta untuk membina ayat berdasarkan gambar. BBM Lembaran kerja

KP Interpersonal

KB Menjana idea

BCB Memproses maklumat

Nilai murni Kerajinan

Penutup (5 minit) Kognitif Rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini.

SosialPujian kepada murid Guru meminta seorang murid merumuskan isi pelajaran dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

Guru memberikan pujian terhadap sikap murid yang memberikan kerjasama.

Guru meminta murid menyanyikan lagu bangun pagi .

Pengukuhan :Murid diminta untuk mengaplikasikan apa yang telah diajar pada hari ini dengan kehidupan seharian.

BBM Lirik lagu

BCB Memproses maklumat

Nilai Kerjasama Kerajinan

REFLEKSI

Kekuatan :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kelemahan___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cadangan Penambahbaikan_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tandatangan Guru Pelatih , , ______________________( )Tandatangan Pensyarah Pembimbing ,______________________( )Tandatangan Guru Pembimbing ,______________________( )