View
7
Download
0
Category
Preview:
Citation preview
1
2
Vizuális nevelés hospitálási portfólió
2013-2014- es tanév, őszi félév
Hospitálás helyszíne: Petőfi Sándor Gyakorló Általános Iskola és Óvoda
6.a osztály
Gyakorlatvezető: Koczkáné Sárközi Ilona
3
Az órát tartotta: Szalavics Eszter
- időpontja: 2013. szeptember 27.
- témája: Amorf formák készítése és elrendezése terülődísz formájában
Reflexióim az óráról:
A félév első óráját tartotta, Eszter, így feladata kissé nehezebb is volt, hiszen az osztály még ismeretlen volt számunkra, és a gyermekek sem találkoztak még velünk, hallgatókkal. Azonban úgy gondolom, hogy Eszter ennek ellenére remekül helyt állt, és az általa kitűzött célt elérte. Az óra elején az amorf formák létrehozására nagyon frappáns ötletnek tartottam a festékcseppet fúvását, ezt láthatóan a gyermekek is élvezték. Egy ilyen megfoghatatlan témát, mint az amorf alakzatok, igen jól kell motiválni, hogy érdekes legyen, s úgy láttam, hogy Eszter ezt jól kivitelezte.
4
5
6
7
8
9
10
Az órát tartotta: Szász Katalin
- időpontja: 2013. október 4.
- témája: Amorf formák kicsinyítése, nagyítása négyzetrács segítségével
Reflexióim az óráról:
Kata láthatóan jól felkészült az órájára, és bár a kicsinyítés, és nagyítás elég nehéz feladat, mégis képes volt a gyermekek számára átadni ennek a technikáját. Mindezt úgy sikerült kiviteleznie, hogy nagyon határozottan fegyelmezett már az óra első percétől kezdve, s ezt a határozottságát következetesen megtartotta. A gyerekek munkáját mindvégig segítette mind magyarázattal, mind pedig tanácsaival, hibajavításával.
11
12
13
14
15
16
17
18
Az órát tartotta: Takács Nikolett
- időpontja: 2013. október 11.
- témája: Amorf formák sokszorosítása és elrendezése spirális alakzatban
-
Reflexióim az órámról:
Az órám témája önmagában elég absztrakt volt, s a tervezés során igyekeztem, hogy ennek ellenére a gyermekek számára minél érdekesebb, mutatósabb produktum születhessem majd. A spirál azért fogott meg, mert ezen a módon az elkészült munkák nemcsak vizuális élményt nyújtanak, de mint fizika kísérlet is funkcionálhatnak majd. Az óra folyamán a gyerekek csoportokban dolgoztak, s a közös munkát nem szakították meg fegyelmezetlenség miatt, úgy gondolom, hogy ennek az oka az lehet, hogy a feladat kellően lekötötte őket. Örömmel konstatáltam, hogy a végeredmény tetszett nekik. S bár az értékelés a kellőnél rövidebbre sikerült, úgy érzem, hogy a tetszésnyílvánításuk kellően értékelte a munkájukat is
19
Amorf formák sokszorosítása és
elrendezése spirális alakzatban
Kompozíció és elrendezés
Rajz-vizuális kultúra óra
a Kecskeméti Főiskola Petőfi Sándor Gyakorló
Általános Iskola
6.a osztálya számára
45 perc
A tanítás ideje: 2013. október 11.
Tanít: Takács Nikolett
Főiskolai tanár: Dr. Balanyi Zoltán
Szakvezető: Koczkáné Sárközi Ilona
20
Az óra céljai: 1. Képzési célok (készség, képességfejlesztés) Követelmények
Elméleti, gyakorlati
Elméleti: vizuális memória aktivizálása, kombinációs és ritmuskészség fejlesztése, logikai rendszerezőképesség fejlesztése, esztétikai érzék
fejlesztése Gyakorlati: pontos nyírás, sokszorosítás helyes
időgazdálkodással, alkalmazkodás a társakhoz
Elméleti: A tanuló tudja felidézni az előző órák anyagát, abból kiindulva tudja az új és a már meglévő
elemeket elhelyezni a spirálon ritmus szerint Gyakorlati: A tanuló tudja az ollót, ragasztót,
célnak megfelelően, pontosan használni. Társaival a munka során tudjon együttműködni.
2. Oktatási célok (ismeretek) Követelmények
Ismeretszerzés, fogalomkialakítás
Ismeretszerzés: Formák elhelyezése ritmus (növekvő sorozat) szerint
Fogalomkialakítás: spirális, amorf
Ismeretszerzés: A tanuló tudja követni a ritmikai sorrendet a szabály alapján
Fogalomkialakítás: A tanuló megfelelő szövegkörnyezetben tudja használni a megismert
fogalmakat
3. Nevelési célok (attitűd kialakítása) Követelmények
Kooperatív készség fejlesztése, tolerancia és empátia kialakítása a társak iránt, esztétikai tudatosság
kialakítása, önértékelés, énkép fejlesztése a kritériumorientált, és formatív értékelés által, higiéniai igényesség kialakítása a környezet és saját munkája iránt
A tanuló legyen képes társaival együtt dolgozni, munkájában törekedjen a csoport közös alkotásával harmóniára. Munkájában legyen pontos és igényes a
környezete rongálása vagy társai zavarása nélkül.
Értékelés
Formatív: Az óra folyamatában verbális és nonverbális kommunikáció segítségével Szummatív: Az óra anyaga nem kerül osztályozásra, szóban értékeljük óra végén a közös munka produktumát Normaorientált: Az óra végi közös értékelés során Kritérium orientált: Hibajavításon keresztül az óra folyamatán
Egyéb megjegyzések:
21
Szervezés:
A tanítási órához szükséges tanári eszközök jegyzéke:
A tanítási órához szükséges tanulói eszközök jegyzéke:
olló, színes lap, grafit ceruza, tábla, kréta, rugó, füzet spirálja, csavarok, tengeri csiga háza, szempillaspirál
A1 méretű fotokarton (csoportonként 1 db), olló, ragasztó, színes
lapok, grafit ceruza, radír, előző órán kivágott amorf formák, gemkapocs
A tanár előkészítő feladatai:
A tanulók előkészítő feladatai:
Foto karton, színes lapok, ollók, ragasztók, gemkapcsok, motivációs
szemléltetők előkészítése, válogatása. A spirálok alapjának kinyírása, a nyírandó vonalak berajzolása. Előző órai formák előkészítése.
Amorf formák készítése festék cseppentésével és fújásával, majd
amorf formák készítése és nagyítása-kicsinyítése négyzetrács segítségével.
A tanár közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
A tanulók közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
Szükséges eszközök elhelyezése az asztalokon, az értékelési szempontok felírása a táblára. Az előző órai kinyírt formák kihelyezése egy-
egy asztalra.
A tanterem szellőztetése a szünetben; a padok tisztán tartása/
megtisztítása.
A tanulócsoportok elhelyezése, tanterem berendezése, táblakép, névsor
Értékelési szempontok:
- pontos nyírás - elhelyezés: belülről kifelé növekvő - sokszorosítás pontossága - esztétikusság
22
Az óra menete: szerkezet
i egységek (idő)
szemléltetés az óra menete (konkrét kérdések, várható válaszok megfogalmazása, cselekvések)
fogalmak eszközök és munkaformák
fejlesztés
I. Szervezés
„Pakoljatok el az asztalotokról, az óra elején nem lesz szükségetek semmilyen eszközre! Az előző órán mindenki húzott egy színt. Most ahhoz a padhoz üljetek, ahol a saját színeteket látjátok!”
frontális munkaforma
a rend igényére való
nevelés
II.1. Inspiráci
ó, gondolatindító, előzetes tudás aktiválása
( 10
perc)
toll rugója, toll tartó spirálja, szempillaspirál,
csavarok, tengeri csiga háza
„Most kaptok néhány tárgyat, amik le lesznek takarva. Arra kérlek benneteket, hogy ne nézzétek meg őket, csak ha hozzátok ér, tapogassátok ki, mi lehet az!” Körbeviszem egy dobozban az eszközöket, a gyerekek pedig kitapogatják, kitalálják, mit érintenek meg.
„Mi volt a közös ezekben? Mit gondoltok, akkor mi lesz a mai óránk központi témája?” Beszélgetés a spirál alkalmazásáról a hétköznapi életben.
tanítói közlés, beszélgetés, frontális munkaforma
asszociációs készség fejlesztése, taktilis érzékelés fejlesztése, logikai összefüggésmegértés, előzetes tudás aktivizálása
II. 2. Új
ismeretek ( 3 perc)
Táblán ábrázolom, a
spirális alakban elhelyezett belülről
kifelé növekvő formasort
„Az elmúlt órákon sokat használtuk az amorf szót. Emlékeztek-e még, mit jelent?” Az amorf szó
tisztázása után meghallgatom a gyermekek elképzeléseit a spirális elrendezés jelentéséről, majd
–hanem hallottam jó megoldást- közlöm velük, és bemutatom, hogy néz ki.
amorf spirális
tábla és kréta használata
frontális munkaforma
memória fejlesztése,
ismeretbővítés
II.3. A feladat meghatár
ozása ( 1
„A mai órán a már meglévő amorf formákat fogjuk spirális alakzatban elhelyezni, de előbb – mivel még nincs mindenki kész vele- sokszorosítani fogjuk. Vegyétek elő a saját formátokat! Az is sokszorosítson
néhányat, aki a múlt órán már megcsinálta, mert ahogy láttam, óra vége felé eléggé összecsaptátok.
sokszorosítás
frontális munkaforma, tanítói közlés, utasítás,
szelektálás a saját munkák közül -> egészséges önértékelés kialakítása
23
perc)
Így tudtok majd válogatni.”
II.4. Bemutat
ás (technikai segítség)
( 3 perc)
tanítói bemutatás
„Gyertek egy kicsit közelebb!” Miután mindenki számára látható, bemutatom a
sokszorosítás technikáját. Felhívom a figyelmet, hogy 3-nál többször ne hajtsák össze a lapot, amiből dolgoznak, mert pontatlan lehet tőle a nyírás.
tanítói bemutatás
frontális munkaforma
megfigyelő és analizáló képesség fejlesztése
II. 5. Visszacsa
tolás (
1perc)
„ Ki az, aki esetleg nem érti a feladatot, vagy segítségre lenne szüksége?” Ha akad olyan, aki
jelentkezik, ahhoz egyénileg odamegyek és segítek neki. Kiosztom az ollókat és a ragasztókat.
egyéni feladatmegoldás,
egyéni segítségnyújtás
segítség nyújtás, és
elfogadása; saját hibák javításának
lehetősége
II. 6. A feladat
megoldása. ( 5 perc)
Megvárom, míg elkészül mindenkinek legalább három jó sokszorosítása az egyes méretekből, majd
közlöm a következő feladatot.
egyéni munkaforma
önállóságra nevelés,
kézügyesség fejlesztése,
koncentrációs készség fejlesztése
II.7. A feladat meghatár
ozása (1
perc)
„Látom elkészültetek a sokszorosítással. A spirálra majd a három legjobban sikerültet tegyétek
fel! Most kiosztom a spirál alapját, minden csoportból egy embert megkérek, hogy nyírja ki!”
Kiosztom a spirál alapját, és megvárom, amíg kivágják, majd közlöm a továbbiakat: „Először
helyezzétek el a spirálon a formákat, és csak utána ragasszátok fel, ha már biztosak vagytok a
sorrendben! Figyeljetek arra, hogy belülről kifelé növekvő legyen, és tartsátok be az értékelési
szempontokat!”
frontális munkaforma, tanítói közlés, utasítás,
hallás utáni szövegértés fejlesztése, koncentrációs készség fejlesztése
24
II. 8. A feladat
megoldása. (15 perc)
A tanulók elhelyezik a megadott szabály szerint a formákat a spirálon. Körbejárok, s ahol úgy
látom, hogy nem értették meg a feladatot, elmagyarázom még egyszer. Közben felhívom a
figyelmet az egyes értékelési szempontok betartására. Az esztétikus szó jelentését
megbeszéljük.
esztétikus csoportos és egyéni munkaforma
kooperatív készség fejlesztése, közös problémamegoldás, kommunikációs készség fejlesztése, kompozíciós készség fejlesztése
II.9. A feladat
megoldásának bemutatása.
( 6 perc)
kész feladatok frontális
bemutatása a társaknak
„Most már pakoljátok el az eszközöket magatok elől és tegyétek be a pad közepére! „
„A csoportból megkérek egy- egy embert, hogy vegye a kezébe a spirált és álljon ki a tábla elé! A többiek pedig alaposan vegyék szemügyre a táblán lévő szempontok alapján. „
II. 10. Értékelés (2 perc)
Egyenként minden munkadarabot értékelünk a szempontok szerint.
„Köszönöm, leülhettek!” Szóban értékelem az osztály órai munkáját és magatartását. , egy-két tanulót kiemelek, akik jobban dolgoztak/viselkedtek.
esztétikus, sokszorosítás,
elhelyezés
III. Óra végi
szervezés ( perc)
„A padok közepéről vigyétek a szemetesbe a papírhulladékot! Egy embert megkérek, hogy szedje össze
az ollókat, és egyet, aki a ragasztókat szedi!” Osztály vigyázz! Viszont látásra”
környezet tisztán tartása iránti
igény kialakítása, tiszteletre nevelés
25
Az órát tartotta: Veres Erzsébet
- időpontja: 2013. október 18.
- témája: Állatok rajzolása ollóval
-
Reflexióim az óráról:
Erzsi órája már egy újabb nehézségi fokozat volt a forma problémakörében, hiszen már felismerhető formákat kellett a gyerekeknek alkotniuk, figyelniük kellett a formakarakterre, a stilizálás mértékére és arányára is. A gyerekek ennek ellenére úgy láttam, hogy jól megbírkóztak a feladattal, és élvezték is azt. Ezt minden bizonnyal nagyrészt a frappáns motiváló játékos feladatlapnak volt köszönhető, amit Erzsi maga készített nekik. Úgy gondolom, hogy a motivációval kellően megalapozta jól felépített, alaposan megszervezett óráját.
26
27
28
29
30
Az órát tartotta: Domokos Tímea
- időpontja: 2013. október 25.
- témája: Állatalakok kicsinyítése és nagyítása
Reflexióim az óráról:
Timi óráján az amorf formákkal történő alkotás során már megismert folyamat soron következő lépését végezték a gyerekek: kicsinyítettek, és nagyítottak. Az órát Timi szürrealista képek vetítésével kezdte, s ezekről beszélgetett a gyerekekkel. A motiváció sikeresnek bizonyult, a gyerekek nagyon élvezték. Az alkotás azonban már valódi kihívást jelentett számukra, éppen ezért figyelmüket is lekötötte. Timi a munka folyamán végig segítette a gyermekeket a kicsinyítés és nagyítás technikájának elsajátításában, végig ügyelt arra, hogy a gyerekek az állat formáját is megtartsák a transzformációk során.
31
1. Állatalakok kicsinyítése és
nagyítása Forma megfigyelése és
újraalkotása
Rajz-vizuális kultúra óra a Kecskeméti Főiskola Petőfi Sándor Gyakorló
Általános Iskola 6. B osztálya számára
45 perc
A tanítás ideje: 2013. 10. 25
Tanít: Domokos Tímea Réka
Főiskolai tanár: Balanyi Zoltán DLA
Szakvezető: Koczkáné Sárközi Ilona
32
Az óra céljai: 1. Képzési célok (készség, képességfejlesztés) Követelmények
Elméleti
Gyakorlati
A formára irányuló megfigyelőképesség fejlesztése.
Esztétikai érzék fejlesztése. Problémamegoldó képesség fejlesztése.
Logikus gondolkozás fejlesztése. Arányok érzékelésének fejlesztése.
A kicsinyítéshez és nagyításhoz segítséget
nyújtó négyzetrács használatának gyakorlása. Szürrealizmus fogalmának, hangulatának
megismerése.
A tanuló legyen képes a kiválasztott állat formáját manipulálni.
Tudja megtartani a forma hasonlóságát. Legyen képes koncentráltan figyelni a munka
elvégzésére.
A tanuló tudja a négyzetrácsos méretváltoztatás lényegét, ismerje fel, hogyan nyújt segítésget.
Legyen nyitott az új benyomások észlelésére.
2. Oktatási célok (ismeretek) Követelmények
Ismeretszerzés
Fogalomkialakítás
Állatfigura kicsinyítése és nagyítása négyzetrács segítségével.
Szürrealizmus, fantázia, emlék, René Magritte, Salvador Dali
A tanuló ismerje fel mely helyzetekben alkalmazhatja a megtanult technikát.
Tanulja meg hogyan lehet a formát megtartani a méretváltozás mellett.
A tanuló ismerkedjen az órán elhangzó fogalmak
tartalmával és a kor legfontosabb művészeivel.
3. Nevelési célok (attitűd kialakítása) Követelmények
Pontos, precíz munkavégzésre nevelés. Esztétikusságra nevelés. Művészet iránti fogékonyságra nevelés. Helyes önértékelés kialakítása.
A tanuló legyen képes a feladatot koncentráltan és esztétikusan elvégezni.
Legyen nyitott a művészet befogadására. Legyen képes a munkáját értékelni.
Értékelés Formatív: A tanórán folyamatosan. Szummatív: Normaorientált: Az óra végén közös értékelés során. Kritérium orientált: A tanórán egyéni korrekciók során.
33
Szervezés:
A tanítási órához szükséges tanári eszközök jegyzéke:
A tanítási órához szükséges tanulói eszközök jegyzéke:
Laptop, projektor, ppt prezentáció, négyzetrácsos lapok, ceruza, olló, textilek, kartonlap, toll
Állatfigura, négyzetrácsos lapok, ceruza, olló, textil, kartonlap, toll
A tanár előkészítő feladatai:
A tanulók előkészítő feladatai:
Power Point bemutató összeállítása, munkadarab elkészítése, szervezés átgondolása, eszközök beszerzése
Kicsinyítés és nagyítás amorf formákkal.
A tanár közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
A tanulók közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
Az órai munkához szükséges eszközök elérhetővé tétele, projektor beüzemelése
Padrend kialakítása
A tanulócsoportok elhelyezése, tanterem berendezése, táblakép, névsor
A tanteremben a szokásos elrendezés marad fent, ahol csoportosan és egyénileg is állnak padok.
A gyerekek a megszokott helyükön ülnek. A táblán projektor segítségével Power Point
bemutató előkészítése.
34
Az óra menete: szerkezet
i egységek (idő)
szemléltetés az óra menete (konkrét kérdések, várható válaszok megfogalmazása, cselekvések)
fogalmak eszközök és
munkaformák
fejlesztés
I. Szervezés
Mindenki vegyen elő egy grafitceruzát, semmi másra nem lesz szükségetek!
Osztály vigyázz! Szeretném kérni a jelentést! Üljetek le!
Óra eleji
szervezés
Szokásrendszer
kialakítása
II.1. Inspiráci
ó, gondolatindító, előzetes tudás aktiválása
( 6
perc)
Power Point prezentáció
Gyűjtöttem nektek néhány érdekes képet, kíváncsi vagyok mi a véleményetek!
Mit láthatunk a képen? Mit ábrázol? - állatok
szürreálisan megjelenítve. Nektek tetszik a kép? Milyen érzéseitek vannak? Félelmetes? Érdekes? Vidám? Furcsa? Létezhet-e ilyen a valóságban? - Nem, eltér a valóságtól. Hogy mondhatjuk ezt másképpen? - nem reális, irreális. Vajon hol létezhet? - képzelet, álom.
Reális Irreális Álom
Képzelet
Frontális
munkaforma Inspiráció Beszélgetés
Szemléltetés
Kérdés Ráhangolá
s
Megfelelő
attitűd kialaktása
Verbális kifejezőképesség
fejlesztése
II. 2. Új
ismeretek ( 2 perc)
Power Point prezentáció
Mit gondoltok hogyan nevezhetjük összefoglaló néven ezeket a képeket, ezt a stílust? - Szürrealizmus
Mit tudhattunk meg erről a stílusról a képek alapján? - nem valósághű, olyan dolgokat ábrázol ami csak a képzeletünkben vagy az álmainkban jelenhet meg.
A szürrealizmus a két világháború közötti időszakban alakult ki, méghozzá a francia művészetben elsőként.
A legelső kép amit mutattam nektek egy igazi
Szürrealizmus
Beszélgetés
Előzetes
ismeretek felelevenítése
Új
ismeretek átadása
Esztétikai érzék
fejlesztése
Benyomások megfogalmazása
Befogadóképes
ség fejlesztése
Kritikus
35
szürrealista alkotás, méghozzá René Magritte készítette.
Tudnátok-e mondani nekem más szürrealista festőt? Ismertek-e valakit?
Igen, az egyik leghíresebb művész Salvador Dali, itt az Elfolyó idő című művét láthatjátok.
René Magritte
Salvador Dali
Művészeti
benyomások keltése
Kérdés
Szemléltetés
gondolkozás fejlesztése
Megfigyelőkép
esség fejlesztése
II.3. A feladat meghatá
rozása ( 1
perc)
Elárulom nektek, hogy ti is egy ilyen, szürrealista képet fogtok elkészíteni, de ehhez előtte még el kell végeznünk egy-két előkészületi feladatot.
Már nagyítottatok és kicsinyítettetek amorf formákat négyzetrács segítségével. A mai órán is ez lesz a feladat, de most kicsit jobban oda kell majd figyelni, mert bonyolultabb a forma.
Az előző órai állatfiguráitok közül kell majd egyet kiválasztanotok! Azt, amelyiknek a legérdekesebb a formája, ami a legszebben sikerült!
Arány
Forma
Kicsinyítés
Nagyítás
Magyarázat
Az órai
feladat ismertetése
Koncentráció
fejlesztése
Logikus gondolkodás
fejlesztése
Előzetes tudás előhívásának
fejlesztése
II.4. Bemutat
ás (technikai segítség)
( 1 perc)
Fénymásolat bemutatása
Az elhelyezés
megmutatása
Adni fogok nektek lapot, amelyen különböző négyzetrácsokat láthattok. Az állatfigurádat mérd bele, hova tudod kényelmesen elhelyezni, majd rajzold körbe!
Miután ezzel kész vagy kicsinyítsd és nagyíts a többi négyzetrácsba is!
Szemléltetés
Magyarázat
Finommotorika fejlesztése
Pontos
munkavégzési képesség fejlesztése
II. 6. A feladat
Kiosztom nektek a négyzetrácsos lapokat és az előző órai munkátokat! Aki nem volt itt előző
Szervezési feladat
Formaérzékelés
36
megoldása. ( 27 perc)
Ollóval
rajzolás
órán gyorsan készítsen egy állatalakot, vetítek ki képet! Ollóval próbáld megrajzolni a kivetített állat alakját!
Először helyezd el a figurádat a megfelelő
négyzetrácsba és rajzold körbe! Végezd el a méretváltoztatásokat! Hogyha készen vagy nyírd körbe a formákat,
ezek lesznek a sablonjaid! Kiosztom nektek az ollókat.
Hoztam nektek textileket is, ez lesz a
következő lépés, aki kész van! Tollal körberajzolod a sablonodat, majd ollóval kivágod az anyagból! Figyelj nagyon, mert a textilt nem olyan könnyű vágni, mint a papírt, ügyesnek kell lenni, hogy megmaradjon a forma!
Önálló munka
Segítségnyújtás azoknak a tanulóknak, akik nem voltak jelen
az előző tanórán.
Szervezési
feladat
Magyarázat
Motiváció Figyelem
felhívása a lehetséges
nehézségekre
fejlesztése
Precizitás fejlesztése
Eszközök használata
Megfigyelőkép
esség fejlesztése
Problémamegoldó képesség fejlesztése
Arányok
érzékelésének fejlesztése
II.7. A feladat
megoldásának bemutatása.
( 5 perc)
Ki szeretné megmutatni a többieknek mit készített?
Meddig haladtál a munkában?
Milyen állatot készítettél?
Hogy tetszett a feladat?
Szerinted milyen lett a munkád?
Mi tetszett a feladatban?
Mi okozott nehézséget neked?
Milyen volt a textilt vágni?
Nektek mi a véleményetek? Hogy dolgozott?
Mit lehetne még javítani rajta?
Mi a legszebb része?
Az órai munka közös értékelése.
Frontális munkaforma
Önértékelés Tanítói
értékelés Egymás
értékelése
önismeret,
önszabályozás ítélőképesség
helyes
önértékelés kialakítása
ítéletalkotói
képesség fejlesztése
37
Kérdés Beszélgetés
II. 8. Értékelés ( 1 perc)
Szeretnélek megdicsérni benneteket, ügyesen dolgoztatok! A következő órán folytatni fogjátok a feladatot.
Tanítói visszajelzés az órai munkára.
Pozitív önértékelés kialakítása
III. Óra végi
szervezés ( 2 perc)
Hozzátok ki az eszközöket! Pakoljatok össze! Dobjátok ki a hulladékot a szemetesbe!
Szervezési feladat
A tanóra lezárása.
A környezet megbecsülése.
Power Point bemutató
38
39
Szürrealizmus
Két világháború közötti időszak
elvonulás a fantáziába, az álmokba és emlékekbe
a francia művészetben született meg
40
Az órát tartotta: Ancsa- Molnár Alíz
- időpontja: 2013. november 8.
- témája: Állatkert kompozíció spirál elrendezésben
Reflexióim az óráról: Alíz témája az egyik legérdekesebb volt; a korábbi órákon nagy munkával elkészített állatformákat kellett végleges formájukban spirális
alakzatban elhelyezniük, s így egy plakátot alkotniuk. Az órán egész osztályt érintő csoportmunka folyt, amit a gyerekek nagyon élveztek. Alíz partnerként tekintett a gyerekekre, és nem mint tanító, hanem mint egy segítő, háttérből irányító személy volt jelen az órán. Ennek a hatékony eljárásnak köszönhetően a gyerekek konfliktusok nélkül remekül tudtak együtt dolgozni.
41
Állatkert kompozíció spirál elrendezésben
Rajz-vizuális kultúra óra
a Kecskeméti Főiskola Petőfi Sándor Gyakorló
Általános Iskola
6/a osztálya számára
45 perc
A tanítás ideje: 2013.11.08.
Tanít: Ancsa-Molnár Aliz
Főiskolai tanár: Balanyi Zoltán
Szakvezető: Koczkáné Sárközi Ilona
42
Az óra céljai: 4. Képzési célok (készség, képességfejlesztés) Követelmények
Elméleti, gyakorlati
Rendszerező, logikus gondolkodás fejlesztése. A vizuális memória aktivizálása, bővítése.
A problémamegoldó, kreatív gondolkodás fejlesztése.
Tudjon a feladatokkal kapcsolatosan pontos megfigyeléseket tenni. Tudja megfigyeléseit alkalmazni a feladatok megoldásában. Tudja saját és társai gondolatait egyszerű kifejezésekkel, érthetően, mondatban foglalva közölni.
5. Oktatási célok (ismeretek) Követelmények
Ismeretszerzés, fogalomkialakítás
Állatok textilből való kinyírása, majd a formák elrendezése spirálisan.
Spirális elrendezés fogalmának rögzítése.
A tanuló tudja felismerni, értelmezni a konkrét állatok formáját, a kinyírt formákat nagysági sorrendbe
tegye és spirálisan el tudja ezeket rendezni.
6. Nevelési célok (attitűd kialakítása) Követelmények
Az esztétikai tudatosság fejlesztése. Megfelelő, pozitív attitűdök kialakítása a munkához, önálló
ismeretszerzéshez, értékeléshez. Az együttműködési készség fejlesztése. Az önértékelés és önszabályozás fejlesztése. A környezet, saját és mások munkájának megbecsülése.
A tanuló képes legyen társaival együtt dolgozni, az esetleges problémahelyzetekben
kompromisszumokat kötni. Kapcsolódjon be az óra folyamatába. Legyen igényes a saját munkadarab
elkészítésében, illetve környezete tisztán tartásában.
Értékelés
Formatív: Az óra alatt folyamatosan. Szummatív: Normaorientált: Az óra végén, a közös értékelés során Kritérium orientált: Tanári értékelés
Egyéb megjegyzések:
43
Szervezés: A tanítási órához szükséges tanári eszközök jegyzéke:
A tanítási órához szükséges tanulói eszközök jegyzéke:
Spirált ábrázoló képek, projektor, számítógép
Olló, ragasztó, az előző órán elkészített munkadarabok, textilek, spirállal ellátott lepedő
A tanár előkészítő feladatai:
A tanulók előkészítő feladatai:
Képek előkészítése, a textilfelületre spirál festése
Előző órán sablonok elkészítése, ezek segítségével az állatformák textilből való kinyírásának elkezdése.
A tanár közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
A tanulók közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
A tanterem berendezése, eszközök előkészítése, számítógép és projektor beállítása.
Segítenek az asztalok elrendezésében.
A tanulócsoportok elhelyezése, tanterem berendezése, táblakép, névsor
44
Az óra menete: szerkezet
i egységek (idő)
szemléltetés az óra menete (konkrét kérdések, várható válaszok megfogalmazása, cselekvések)
fogalmak eszközök és
munkaformák
fejlesztés
I. Szervezés
Előkészítem az előző órán félig elkészült
munkákat és a tanórához szükséges eszközöket.
előző órai munkák, olló,
ragasztó, lepedő, textilek,
toll
II.1.1. A feladat
előkészítése (1 perc)
„Ki tudná megmondani mivel foglalkoztatok a múlt
heti órán?” V.: Állatformákat kicsinyítettünk és nagyítottunk,
majd ezekből sablonokat készítettünk, a sablonok segítségével pedig textilből is elkezdtük kinyírni az állatformákat.
Kicsinyítés, nagyítás
frontális
beszélgetés
korábbi ismeretek
felidézése, verbális
kifejezőképesség fejlesztése
II.1.2. Szervezés (1 perc)
A kész és félkész munkák kiosztásra kerülnek. „Az előző órán készített munkáitok itt vannak a
kezemben. Aki a nevét hallja az jelentkezzen!”
az előző órán elkészített
állatformák, sablonok
II.1.3. A feladat
meghatározása (1 perc)
„ Most az lesz a feladatotok, hogy a félkész munkákat befejezzétek! Aki a múlt órán teljesen elkészült, az készítsen egy új formát, ameddig a többiek dolgoznak! A feladat megoldására maximum 8 percetek van!”
Frontális
közlés
II.1.4. Szervezés
Eszközök kiosztása.
ollók,
textilek
45
(2 perc)
II.1.5. A feladat
megoldása (8 perc)
Sablonok átrajzolása, textilből állatfigurák kinyírása.
Az ismeretek
alkalmazása, gyakorlása
II.1.6. Szervezés
Miközben a gyerekek a feladat megoldásán dolgoznak, egy nagy lepedőt terítek a terem közepére.
spirállal ellátott lepedő
II.2.1. A feladat
előkészítése, szervezés
(1 perc)
„Vegyétek a kezetekbe a textilből kinyírt állatformáitokat, hozzátok ki és helyezzétek el őket a
lepedőn, majd maradjatok kint, álljátok körbe a lepedőt! ”
spirállal ellátott lepedő, textilből kinyírt formák
frontális
közlés
II.2.2. A feladat meghatár
ozása (1 perc)
„ Az lesz a feladatotok, hogy együtt
elrendezzétek ezt a sok állatot a textilfelületen spirálisan.”
spirális
elrendezés, spirál
frontális
közlés
II.2.3. Inspiráci
ó, gondolatindító
(2 perc)
Spirált
ábrázoló képek vetítése
„A spirális elrendezés korábban az amorf formák elrendezésénél már szóba került. Néhány kép segítségével figyeljük meg, hogy milyen tulajdonságai
is vannak egy spirálnak! Mi a legszembetűnőbb a spirálon?”
V.: A közepe nagyon kicsi, majd ahogy halad kifelé, úgy növekszenek a vonalak közötti távolságok.
spirális elrendezés, spirál
frontális
képnézegetés
verbális
kifejezőképesség fejlesztése,
logikus gondolkodás
fejlesztése
II.2.4. A feladat
további
Kijelölök egy tanulót, aki a többiek véleménye
46
előkészítése
alapján a lepedőn levő formákat a legkisebbtől a legnagyobb felé haladva elrendezi.
II.2.5. A feladat meghatár
ozása (1 perc)
„A kinyírt formákat úgy kell elrendeznetek, hogy a kisebbektől haladjatok a nagyobbak felé. Beszéljétek meg egymással, hogy szerintetek melyik a legkisebb, melyik kerüljön középre, majd nagysági sorrendben
hogyan kövessék egymást az állatok! xy tanuló a megbeszéltek alapján elrendezi az állataitokat a
lepedőn.”
frontális
közlés
II.2.5. A feladat
megoldása (6 perc)
A gyerekek a beszélgetés alatt felállítják az
állatokat nagyság szerinti sorrendbe, a kijelölt tanuló ezeket spirálisan elrendezi a textilfelületen.
textilből kinyírt állatformák, textilfelület
osztálymu
nka
korábbi ismeretek
felidézése, verbális
kifejezőképesség fejlesztése,
logikus, rendszerező
gondolkodás, együttműködési
készség fejlesztése
II.3.1. A feladat meghatár
ozása (1 perc)
„Ha mindenki úgy gondolja, hogy a felállított sorrend megfelelő, akkor most fel fogjuk ragasztani az állatokat, a kijelölt helyekre. A ragasztás menete úgy fog alakulni, hogy kiteszek ide középre egy ragasztót, középről haladva kifelé egyesével mindenki idejön és
felragasztja a saját munkáját a textilfelületre. Mindenki nagyon figyeljen oda a másikra, illetve a
sorrendre, hogy ne kelljen várni senkire, folyamatosan, gyorsan haladjunk a munkával!”
frontális
közlés
II.3.2. önszabályozá
47
A feladat megoldása
(11 perc)
A meghatározott lépések alapján a tanulók felragasztják munkáikat a textilfelületre.
s, megfigyelőképesség,
együttműködési készség fejlesztése
II.7. A feladat
megoldásának bemutatása.
(2 perc)
A gyerekek beszélgetnek a képről, címet adnak neki.
frontális beszélgetés
korábbi
ismeretek felidézése,
verbális kifejezőképesség
fejlesztése
II. 8. Értékelés (4 perc)
A gyerekek értékelik a közösen elkészített munkát, a munkafolyamatot, kiemelik azok az
állatformákat, amelyek a legjobban tetszenek nekik. Tanári értékelés.
frontális
beszélgetés által
Önismeret, ítéletalkotás,
verbális képességek fejlesztése
III. Óra végi
szervezés (3 perc)
A képet a szertárban helyezzük el kiterítve, amíg megszárad. Eszközök elpakolása, rend helyreállítása
történik.
A környezet, saját és
mások munkájának megbecsülés
e.
48
Az órát tartotta: Molnár Katalin
- időpontja: 2013. november 15.
- témája: Tájkép átírása
Reflexióim az óráról: Kata óráján sajnos nem tudtam részt venni, így nem tudok reflektálni sem annak zajlásáról. Az elkészült képek alapján gondolom úgy,
hogy az óra minden bizonnyal fegyelmezett rendben, azonban jó hangulatban zajlott.
49
50
51
52
53
Fotóelemzés
A fotó Domokos Tímea óráján készült, amikor a gyermekek kiválaszthatták, melyik textilből szeretnék elkészíteni az állatformájukat. A képen látható fiú az
előző órák tapasztalata alapján nem kimondottan
vizuális érdeklődésű, az órákban való részvétélre
mindig külön kell motiválnii őt. Ez a hozzáállás
kitűnően látszik az elkészült fotón. Testbeszéde arról
árulkodik, hogy ő nem törődik az óra történéseivel, a
székkel való dölöngéléssel is lázadását igyekszik
kifejezni, s mindezt valószínűleg tudatosan
teszi. Ennek ellenére kezében az a szövet, amit ő fel
szeretne használni, s tekintete, és megfontolt
munkája a textil lapra illesztésén arról árulkodik,
hogy a tudatos lázadás ellenére érdekeltté vált
abban, hogy a munkadarab elkészüljön. A háttérben
dolgozó társai jól láthatóan szorgosan dolgoznak. A
piros pulóverben ülő fiú erősen gondolkodik
valamin; talán épp azon, hogy milyen módon férhetne el a
választott textilen az általa készített állatforma. A mellette ülő lánynak éppen a tanítójelölt segít, s láthatóan érdeklődően fordul felé, tanácsait hallgatva.
Recommended