presentasjon krle norsk

Preview:

Citation preview

Regning som grunnleggende ferdighet i RLE

Av Kine Houmark og Jeanette Sagen.

Problemstilling:Hvilken modalitet legger elevene på 6.trinn mest vekt på for å skape en multimodal tekst?

Vi tok utgangspunkt i disse kompetansemålene:

Kompetansemål etter 7. trinnRLE: Samtale om etikk i forbindelse med ulike familieformer, forholdet

mellom kjønnene. Matematikk: Planlegge og samle data i forbindelse med observasjoner,

spørreundersøkelser og eksperiment. Representere data i tabeller og diagram som er framstilte med

digitalt verktøy.

 REGNING I RLE ER:- Å kunne regne i RLE innebærer å kunne tolke og bruke statistikk.

Læringsmålene for undervisningsopplegget: Lære å innhente informasjon ved å bruke og gjennomføre en

spørreundersøkelse Presentere resultatene fra spørreundersøkelsen ved hjelp av en tabell

og et diagram. Trekke ut viktige elementer fra tabellen og skrive en kort

reflekterende tekst Finne et bilde som passer til teksten. Sette disse elementene( diagram, bilde og tekst) sammen til en

digital sammensatt tekst på et A4 ark.

Oppgaven til elevene:- Gjennomfør en spørreundersøkelse hjemme.- Bruke dataene som kom inn til å fylle ut en tabell - Lage diagram på Excel.- Tolk tabellen og diagrammet og kom med egne tanker om hva

de viser.- På ett A4 ark skal dere vise hva dere har kommet fram til.

 Kriterier:* lage diagram ut fra innholdet i tabellen.* lage en tekst ut fra tabell og digram* ha med et bilde som passer til teksten og diagrammet.

Gjennomføringen

Undervisningsopplegget ble gjennomført på en 6. klasse på 19 elever og gikk over 4 timer fordelt på to økter.

Tabellen:

Elevene fikk i hjemmelekse å fylle ut skjema «hvem gjør hva hjemme». Her er resultatet

Navn Går med søpla

Lager mat

Inn og ut av oppvask-maskin

Vasker klær

Klipper gress

Støv-suger

Vasker bil

Mamma

11 14 10 14 2 13 4

Pappa 8 12 10 1 12 5 9Elev 10 5 11 0 2 12 4

I følge en undersøkelse i 6. klasse ved Torsnes skole gjør mammaene mest i familien.

Bare 1 pappa av 15 vasker klær. Elevene tar mest tar inn og ut av

oppvaskmaskinen og støvsuger. Flest pappaer klipper gresset.

Flest mammaer lager mat i familien.

Hvem gjør hva hjemme. 15 elever var med i denne spørreundersøkelsen.

I spørre undersøkelsen på Torsnes skole 6.trinn, fant vi ut at flest mammaer vasker klær. De fleste pappaene klipper gress.

Det er ingen elever som vasker klær, men tar det igjen med å gå ut med søpla. Vi har også funnet ut at pappaene ikke liker å vaske klær og mammaene ikke liker å klippe gresset. Det familien deler oppgavene likt på, totalt: å ta u av oppvask maskinen og støvsuge.

Diagram

15 elever i 6.klasse på Torsnes skole har funnet ut bare en pappa vasker klær og null elever.

De har også funnet ut at flest pappaer klipper gress, og to mammaer klipper gresset. Det er bare fire elever som vasker bil. Og fire mammaer som vasker bil.

De har også funnet ut at flest mammaer lager mat og 12 pappaer lager mat.

HVEM GJØR HVA HJEMME I 6.KL!

Barn støvsuger og går ut med søpla mest. Mamma vasker mest klær og lager mest mat. Pappa vasker bilen mest. Til

Ut ifra denne undersøkelsen av 15 elever på Torsnes skole så var det:

*pappa gjør minst.

*mamma gjør mest.

Elever i 6klasse gjør minst. Mamma klipper lite gress.

Pappaer vasker ikke klær det er bare en pappa som vasker klær.

Pappa lager mat.

Elevene i 6.klasse vasker ikke klær.

totalt er det 319 ting som gjøres til sammen.

Går med søpla er det totalt 29.

Lager mat er det totalt 31.

Bare én pappa vasker klær … Vi tokk en spørre undersøkelse i 6.kl Torsnes skole, der fant vi ut at det er ingen elever i 6.kl vaske klær, det er flere elever som tar ut av oppvask maskinen enn det er foreldre og det er bare to mammaer om klipper gress. (Det var bare 15 elever som var med i denne spørreundersøkelsen)

RefleksjonFor å løse denne oppgave bør elevene inneha ferdigheter i å og tolke og bruke statistikk og møte matematiske uttrykk og tallsymbolikk, som er regning i RLE

Elevene henter inn, arbeider med og vurderer tall knyttet til spørreundersøkelsen. De fremstiller tallmaterialet i tabeller og diagrammer. For å vise forståelse og sammenheng, må elevene skrive en tekst som er knyttet til tallmaterialet.

Gjennkjenne og beskrive: Elevene ser hvordan de kan bruke tabeller og diagrammer som en matematisk modell når de skal fremstille hvem som gjør hva hjemme. Elevene må tolke og lese av informasjonen de finner.

Bruke og bearbeide: De bearbeider tallmaterialet og bruker det til å skrive en tekst som er knyttet til tallmaterialet.

Reflektere og vurdere : Elevene må vurdere hvilken informasjon som gir et riktig bilde av det de ønsker å formidle.

Kommunisere : Elevene formidler, både muntlig, med støtte av digitale hjelpemidler og skriftlig, en oversikt over hvem som gjør hva hjemme.

Konklusjon:Ingen av gruppene hadde lik balanse mellom de ulike modalitetene. Alle gruppene hadde diagram og bilde som den viktigste modaliteten.

Vi tror at de velger å ta fram bilder og lite tekst, da dette er den mest karakteristiske uttrykksmåten i dagens mediemangfold. Det er slik ungene liker å lese. De er tydelig sterkt preget av digitaliseringen som de leser til daglig.

Etter dette arbeidet dukket det opp nye «forskningsspørsmål» man kan gå videre med:- Er det da tilfeldig hva elevene velger eller er det slik elevene ønsker å lese?- Er det tilfeldig at de har blitt slik eller er det fordi vi i kriteriene ikke har lagt

vekt på hvor mye de skal skrive?

- Er ikke elever på 6.trinn modne nok til å tolke og trekke ut viktig informasjon, eller kan man begynne enda tidligere med slike oppgaver?

Recommended