6
JUAN GENOVÉS- SINTONIA Laila Achhab Expósito Laia Font Fernández Patrícia González Bernal Elena López Romero

Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil

JUAN GENOVÉS- SINTONIA

Laila Achhab Expósito

Laia Font Fernández

Patrícia González Bernal

Elena López Romero

Page 2: Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Contextualització: Els nens i nenes de la classe dels Exploradors (P5-A), han anat a fer una visita a

una fàbrica tèxtil, on han treballat la transformació del cotó en fils. Pocs dies

després, un infant porta a classe una imatge que ha retallat d’una revista, l’obra

Sintonia (2010) de Juan Genovés, la qual li recorda la visita a la fàbrica. Al veure

l’interès que desperta en tots els infants i aprofitant el Projecte Educatiu de Centre

-que insisteix en l’aparició d’aprenentatges significatius i contextualitzats-, es

decideix dedicar un dia sencer al seu estudi.

Objectius:

1.(3) Sentir que pertany a grups socials diversos, participant-hi activament i

utilitzant els hàbits, actituds, rutines i normes pròpies.

1.1. Establir relacions positives amb els diferents companys tot respectant els

errors i aportacions que puguin cometre.

1.2. Participar de manera activa en les converses i activitats, sent conscient i fent

referència a la diversitat existent.

2.(5) Observar i experimentar en l'entorn proper amb curiositat i interès,

interpretant-lo i fent-se preguntes que impulsin la comprensió del món natural,

social, físic i material.

2.1. Realitzar preguntes respecte l’obra Sintonia i participar en la cerca de la

seva resposta.

3.(9) Desenvolupar habilitats de comunicació, expressió, comprensió i

representació per mitjà dels llenguatges corporal, verbal, gràfic, musical,

audiovisual i plàstic; iniciar el procés d'aprenentatge de les habilitats

matemàtiques bàsiques i de l'ús de les tecnologies de la informació i la

comunicació.

3.1. Expressar i comunicar mitjançant diferents llenguatges: oral, corporal,

matemàtic, artístic…

3.2. Realitzar ordenacions.

Page 3: Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil

Capacitats:

Progressar en la comunicació i expressió ajustada als diferents contextos i

situacions de comunicació habituals per mitjà dels diversos llenguatges.

Observar i explorar l'entorn immediat, natural i físic, amb una actitud de

curiositat i respecte i participar, gradualment, en activitats socials i culturals.

Conviure en la diversitat, avançant en la relació amb els altres i en la

resolució pacífica de conflictes.

Criteris d’avaluació: 1. Ha creat vincles amb altres infants a partir del treball en petit grup.

2. Ha participat de manera activa en les converses i activitats, atrevint-se a actuar i

vencent la vergonya.

3. Ha realitzat preguntes respecte l’obra Sintonia i ha participat en la cerca de la

seva resposta.

4. Ha observat i identificat algunes característiques de l’obra d’art tot expressant-

les amb el llenguatge oral, corporal i/o plàstic.

5. Ha realitzat ordenacions.

Metodologia: Per tal de realitzar la seqüència didàctica es necessitarà diversos espais: l’aula de

P5-A, l’aula de psicomotricitat i la pista de futbol. Per tal d’il·lustrar més

concretament la seva temporització, creiem important mostrar-ho en l’horari del

mateix dia, que acostuma a ser flexible i pot variar segons els interessos i les

motivacions dels infants. Volem destacar que no totes les activitats es realitzaran

amb la mestra tutora de l’aula, sinó que es comptarà amb la presència

d’especialistes en funció de l’activitat i també dels propis familiars una vegada

finalitzada la jornada.

Page 4: Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil

ACTIVITATS ESPAI MATERIAL

9:00-9:15 Cercle de colors. “Bon dia” amb el cabdell de llana.

Aula. Cabdell de llana.

9:15-9:45 Parlem-ne! Conversa. Tema: Sintonia, de Juan Genovés.

Aula. Projecció de l’obra d’art a la pissarra electrònica.

9:45-10:30 Parlem amb el cos. Expressió corporal amb música.

Aula de psicomotriciat.

Cançoner de músiques del món. Reproductor de CD. Fils, cordills, cordes i cintes de diferents colors, gruix i mides.

10:30-11:30 ESMORZAR I PATI

11:30-12:30 Fils per tothom. Activitats matemàtiques a partir dels fils del matí.

Aula Cabdell de llana del matí. Tisores. Regle.

12:30-15:00 DINAR

15:00-16:30 Som artistes. Producció d’una gran obra a la pista i exposició als alumnes i famílies de l’escola.

Pista Guixos de colors. Càmara fotogràfica.

Page 5: Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil

Desenvolupament de les activitats: - Cercle de colors: De bon matí, aprofitant la rotllana de cada dia, els infants es donaran el bon dia

d’una manera diferent: llençant-se un cabdell de llana. Cada infant haurà d’esperar

que algun company o companya li passi la llana, agafarà el fil ben fort, saludarà

com li vingui de gust i el tornarà a llençar a un altre nen/a que no tingui fil. Quan

hagi passat per tots es formarà una teranyina i els infants podran expressar el que

els suggereix.

- Parlem-ne: A partir de la teranyina que s’ha format amb la llana, els infants o la mestra

recordaran l’obra de Juan Genovés que havien vist el dia anterior. D’aquesta

manera, s’introduirà a l’artista amb més aprofundiment, es contextualitzarà l’obra a

grans trets i es projectarà a la pantalla per començar a investigar el seu significat.

Algunes preguntes que es faran als infants, directa o indirectament i adaptant el

llenguatge a les seves capacitats seran les següents: Què hi ha? Quants (nom

d’un element) hi ha? Com estan distribuïts? A què us recorda l’obra? Quines

sensacions us desperta?, entre altres que puguin sorgir en el moment. Tot això, es

procurarà anar-ho connectant amb les experiències personals dels infants.

- Parlem amb el cos: Una vegada finalitzada la conversa, els infants i la mestra es dirigiran a l’aula de

psicomotricitat. Allà es trobaran amb un gran escampall de teles, cordills, cordes i

cintes pel terra, de diferents colors, gruix i mides. D’aquesta manera se’ls

proposarà que intentin recordar les emocions que han sentit al visualitzar Sintonia i

que, escoltant diferents cançons, ho expressin amb el seu moviment. Es podran

bellugar per tot l’espai i utilitzar tots els recursos que trobin escampats per facilitar

la seva expressió. En acabar, s’haurà de guardar el material a les safates

corresponents, segons si són prims o gruixuts.

- Fils per tothom: Després del pati, es recuperarà el cabdell de llana utilitzat per fer el “Bon dia”, que

ha quedat embolicat a un racó de l’aula. Es plantejarà als infants si volen endur-

se’n un tros a casa i així sorgirà el problema que se’ls demanarà: què podem fer i

Page 6: Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil

com ho podem fer per tal que tots els nens i nenes de la classe tinguin un tros de

llana? La finalitat de l’activitat és que els infants acabin tallant a trossos el cabdell i

facin la correspondència d’un fragment de llana per cada infant. Un cop tots els

infants en tinguin un, la mestra els ajudarà a organitzar-se en grups de 4 o 5

infants, els quals hauran d’ordenar els fils en funció de la seva llargada. Per

concloure la sessió, es lligarà el fil en forma de braçalet a tots els nens i nenes.

- Som artistes: Just a l’arribar a l’escola, al matí, s’informarà a les famílies que si aquella tarda

volen/poden venir una mica més d’hora, estan convidats a veure una sorpresa.

Després de dinar, els infants sortiran al pati i s’acostaran a la pista de l’escola. Allà,

la mestra els explicarà que faran una obra d’art a gran escala perquè puguin veure-

la des de dalt de l’edifici de Primària. La faran amb guixos de colors, cada infant un

de determinat, i amb una sola indicació: que estigui feta amb línies rectes i corbes

(igual que l’obra que han tractat al llarg del dia). Se’ls dirà que pensin en les

emocions que han expressat a l’aula de psicomotricitat i en què voldran expressar

ells aquesta vegada. Quan ho tinguin decidit, procediran a crear-ho.

Després de dibuixar-ho, es situaran escampats per la pista i es faran una fotografia

des d’un lloc més elevat. Tot seguit, amb l’acompanyament d’una mestra de

suport, es dividiran en dos grups i se’ls proposarà que vagin classe per classe a

explicar a la resta d’infants de l’escola el que han fet, tot convidant-los a visitar-ho

en acabar la jornada. A més a més, els pares i mares que hagin volgut hauran anat

arribant i també se’ls explicarà a ells tot aquest procés, fent-los partícips de

l’experiència i realitzant una conversa de cloenda.