10
УРОК 1 Тема. А.К. Дойл-відомий автор класичих детективів, популярність його героїв у різних країнах. Особливості сюжету і композиції оповідань про Шерлока Холмса. Мета: познайомити учнів з основними фактами життя і творчості письменника, дати теоретичне поняття про літературний цикл і визначити характерні ознаки циклу в “Записках про Шерлока Холмса”; розвивати навички усного мовлення; виховувати інтерес до літератури, непримиренність до зла. Обладнання: портрет письменника, виставка книг, мультимедійний проектор. ХІД УРОКУ Where there is no imagination there is horror Conan Doyle I. Мотивація навчальної діяльності. Вступне слово В історії літератури є образи, які завжди цікаві людству. Читачі захоплюються ними, прагнуть наслідувати їх. Одним із таких образів, який сприймається як цілком реальна особа, є Шерлок Холмс, славетний детектив, створений уявою англійського письменника Артура Конан Дойля. За мотивами оповідань цього письменника створено десятки фільмів, а в Лондоні на Бейкер-стріт є музей Шерлока Холмса. І популярність цього сищика не згасає уже понад сто років. У чому ж секрет його слави? Спробуємо дати відповідь на це питання, познайомившись ближче з письменником та його героями. II.Оголошення теми уроку, робота над епіграфом (переклад і пояснення). III.Робота над темою уроку. 1. Повідомлення учнів про життєвий шлях митця з використанням мультимедійних презентацій. 2.Словникова робота. Цикл( грецьк.kiklos-коло)-низка пов'язаних між собою явищ, які творять певну замкнуту цілість. У літературі- сукупність художніх творів одного жанру, які об'єднуються задумом автора в естетичну цілість. 3. Складання тез розповіді вчителя Основні особливості детективного циклу оповідань про Шерлока Холмса. 1. Єдність жанру(детектив) 2.Головні герої циклу-Ш. Холмс і доктор Ватсон. 3.Схожість у побудові оповідань: розповідь про злочин або таємницю, процес

УРОК 1 Темаnovovorontsovka-school2.edukit.kherson.ua/Files/downloads/Творчість А... · Підготуватись до уроку позакласного читання:

  • Upload
    others

  • View
    24

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

УРОК 1

Тема. А.К. Дойл-відомий автор класичих детективів, популярність його героїв у різних країнах. Особливості сюжету і композиції оповідань про Шерлока Холмса.

Мета: познайомити учнів з основними фактами життя і творчості письменника,дати теоретичне поняття про літературний цикл і визначити характерні ознаки циклу в “Записках про Шерлока Холмса”;розвивати навички усного мовлення;виховувати інтерес до літератури, непримиренність до зла.

Обладнання: портрет письменника, виставка книг, мультимедійний проектор.

ХІД УРОКУ Where there is no imagination there is horror Conan DoyleI. Мотивація навчальної діяльності.Вступне слово

В історії літератури є образи, які завжди цікаві людству. Читачі захоплюються ними, прагнуть наслідувати їх. Одним із таких образів, який сприймається як цілком реальна особа, є Шерлок Холмс, славетний детектив, створений уявою англійського письменника Артура Конан Дойля. За мотивами оповідань цього письменника створено десятки фільмів, а в Лондоні на Бейкер-стріт є музей Шерлока Холмса. І популярність цього сищика не згасає уже понад сто років. У чому ж секрет його слави? Спробуємо дати відповідь на це питання, познайомившись ближче з письменником та його героями.

II.Оголошення теми уроку, робота над епіграфом (переклад і пояснення).

III.Робота над темою уроку.1. Повідомлення учнів про життєвий шлях митця з використанням мультимедійних презентацій.2.Словникова робота. Цикл( грецьк.kiklos-коло)-низка пов'язаних між собою явищ, які творять певну замкнуту цілість. У літературі- сукупність художніх творів одного жанру, які об'єднуються задумом автора в естетичну цілість.3. Складання тез розповіді вчителя Основні особливості детективного циклу оповідань про Шерлока Холмса.1. Єдність жанру(детектив)2.Головні герої циклу-Ш. Холмс і доктор Ватсон.3.Схожість у побудові оповідань: розповідь про злочин або таємницю, процес

розгадування, розкриття секретів дедуктивного методу.4.Внутрішній зв'язок між оповіданнями(характери героїв розвиваються).5.Форма оповіді-записки доктора Ватсона

4.”Мозковий штурм”. Обговорення проблемних запитань.-Чому часто злочинець у детективних творах зовні не відрізняється від інших героїв, а інколи навіть викликає симпатію?-Яку мету переслідує автор , змальовуючи так свого героя?

IV. Рефлексія та оцінювання роботи учнів.V. Домашнє завдання. Прочитати оповідання “ Пістрява стрічка”, підібрати цитати для характеристики головних героїв, опрацювати матеріал підручника проА. Конан Дойля.

УРОК 2

Тема. Шерлок Холмс як безпосередній учасник розв'язання сімейного конфлікту в оповіданні “Пістрява стрічка”.Мета: схарактеризувати художні образи оповідання “Пістрява стрічка”,

визначити особливості дедуктивного методу Шерлока Холмса; розвивати навички виразного читання, усного малювання, уміння

характеризувати літературні образи; виховувати любов до художнього слова, моральні якості учнів.Обладнання: тексти оповідання, фрагмент кінофільму про Шерлока Холмса ХІД УРОКУI.Актуалізація опорних знань. Запитання вчителя-Де і коли народився Конан Дойл?-Коли було вперше написане оповідання про Шерлока Холмса?-Назвіть відомі вам збірки оповідань про героя.-Що таке цикл?-Які особливості циклу творів про Шерлока Холмса?-Які ще твори, крім детективів, писав А. Конан Дойл?

II.Оголошення теми і завдань уроку.

III.Робота над темою уроку.1.Запитання-За які справи брався Ш.Холмс?-Хто прийшов до нього того ранку?-Яких висновків дійшов сищик, дивлячись на ранкову відвідувачку?

2. Творчий переказ

Перекажіть від імені Хелін Стоунер історію, яка прозвучала на Бейкер-стріт.

3. Виразне читанняПрочитайте епізод відвідування Грімсбі Ройлоттом квартири Холмса

4.Запитання-Які виразні деталі портрета свідчать про те, Ройлотт-лиха людина?-Як він розмовляє з Холмсом?

5.Переказ текстуРозкажіть про життя Ройлотта. 6.Усне малювання.Опишіть кімнату Грімсбі Ройлотта. Як помешкання характеризує його?

7.Творчий переказВід імені Ватсона розкажіть про випадок у Стоук Морані.

8.Характеристика образу Ш.Холмса з використанням цитат

9.Усне малювання.Яким ви уявляєте собі образ Ватсона?

10. Творчі завдання.-Демонстрація уривку з фільму без звуку. Завдання-озвучити цей епізод-Розкажіть про особливості дедуктивного методу, наведіть приклади.

IV. Підсумкова бесіда-Що викриває автор в оповіданні?-Які чесноти уславлює і що засуджує?

V. Оцінювання.

VI. Домашнє завдання. Прочитати оповідання “Спілка рудих”

УРОК 3Тема. Іронічне зображення пристрасті людини до легкого збагачення в

оповіданні “Спілка рудих”. Сутність “дедуктивного методу” Шерлока Холмса, утвердження в його образі сили інтелекту та моральних якостей. Доктор Ватсон як оповідач.Мета: розкрити ідейно-художній зміст оповідання “Спілка рудих”, простежити

особливості розвитку сюжету та змалювання характерів у творі; розвивати навички аналізу сюжету та композиції, виразного читання,

усного мовлення;виховувати увагу учнів до художнього слова.

Обладнання: тексти оповідання “Спілка рудих”

ХІД УРОКУI. Актуалізація опорних знань-Уявіть себе на місці детектива і складіть досье на персонажів оповідання “Пістрява стрічка”

II.Оголошення теми і мети уроку.

III.Робота над темою.1.Виразне читання. Прочитайте опис портрета джентльмена, який прийшов до Холмса в оповіданні “Спілка рудих”

2.Бесіда за прочитаним.-Як цей портрет характеризує героя?-Що помітив у зовнішності Вілсона Шерлок Холмс?-Як детектив дізнався про минуле відвідувача?

3.Виразне читання в особах діалогу Холмса і Ватсона

4.Творчі завдання.-Поясніть, чому ця справа зацікавила Холмса?-Доведіть, що він одразу відчув,де треба шукати злочинця?

5. Творчий переказ тексту від імені Ватсона про прогулянку героїв на Сакс-Кобург-Сквер.

6.Бесіда-Що дало підстави детективу здогадатись про те, хто готує злочин?-Чому він попросив доктора Ватсона взяти з собою револьвер?-Як Холмс збирався викрити злочинців? 7.Переказ тексту про те , як Холмс схопив злочинця.

8.Творче завдання. Відтворіть логіку роздумів сищика.

9.Проблемні ситуації. Прочитайте фінал оповідання. Як вигадаєте, чому Шерлок Холмс навів вислів Г.Флобера:”Людина -ніщо, твір-усе”. Як ця фраза розкриває внутрішній світ героя? Яку роль у розкритті злочинів грає доктор Ватсон? Хто такий оповідач? Розкрийте зміст назви твору. Чи не містить вона іронії над обивателями?

IV. Підсумкова бесіда-Чи сподобався вам твір? -Які типи людей показав автор в оповіданні?

V.Оцінювання.

VI. Домашнє завдання. Підготуватись до уроку позакласного читання: прочитати оповідання “Собака Баскервілів”, “Голубий карбункул”

Урок 4Тема. А.К. Дойл. Оповідання про Шерлока Холмса (позакласне читання)Мета: закріпити інтерес до творчості письменника, розширити і узагальнити

знання учнів про його творчість;розвивати навички виразного читання, аналізу творів.

Обладнання: виставка творів про Шерлока Холмса, мультимедійний проектор, фрагменти з фільму “Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона”.

ХІД УРОКУI.Актуалізація опорних знань.-Що таке детектив?-Скільки творів Конан Дойл присвятив Шерлоку Холмсу?-Що таке дедуктивний метод?

II. Оголошення теми і завдань уроку

III.Робота над темою.1. Віртуальна екскурсія до музею Шерлока Холмса у Лондоні.2.Бесіда за прочитаними оповіданнями.

“Голубий карбункул”-Як до Петерсона потрапили капелюх і гуска?-Перекажіть газетний звіт про крадіжку голубого карбункула.-Прочитайте в особах діалог Холмса з власником крамниці. Яка риса характеру детектива розкривається в цьому епізоді?-Хто і як викрав голубий карбункул?-Чи згодні ви з Холмсом, що попускаючи злочинцеві, можна врятувати його душу? “Собака Баскервілів”

-Визначення ключових епізодів повісті.-Творчий переказ від імені Холмса.

3.”Мозковий штурм”*Підготувати в групах цікаві питання за змістом твору.

4.Творче завдання.Перегляд фрагментів з фільму .-Прокометувати побачене.-Схарактеризувати гру акторів.

5.Проблемне питання.* У чому секрет популярності детективних творів про Шерлока Холмса?

IV. Оцінювання.

V.Домашнє завдання. Групам учнів підготувати цікаві питання за вивченою темою, намалювати ілюстрації до творів.

Урок 5 Розвиток мовлення. Літературна гра.

Детектив. Детектив? Детектив!

Мета: викликати інтерес до творчості Конан Дойла, активізувати читацьку увагу школярів, перевірити знання і розуміння учнями творів письменника, розвивати усне мовлення і творчу уяву семикласників. Обладнання: портрети письменника, Ш.Холмса, доктора Ватсона, картки із завданнями, речі для ідентифікації( або малюнки): скрипка, люлька, блюдечко, батіг, чорнило, перо, Енциклопедія. ХІД УРОКУ 1.Оголошення теми, мети.2.Застосування знань, умінь і навичок. 1 КОНКУРС(брейн-ринг)1.Що таке детектив?2.Ким за професією був А. Конан Дойл?3. Згідно з яким кодексом виховувала його мати?4.Чому він почав писати?5.У якому творі вперше з'являється Ш. Холмс?6.Ким він працює, коли знайомиться з доктором Ватсоном?7.Як називається сукупність документів, що стосується тієї чи іншої особи чи справи? 2 КОНКУРСКоманди, уявивши себе на місці детективів, складають досьє на Холмса(1 команда) і Ватсона (2 команда)У цей час учитель працює з глядачами:-Хто був зачинателем детективного жанру?-Назвіть відомих письменників, що писали детективи.-Що крім детективів писав Конан Дойл?-Скільки всього творів було написано про Холмса?-Як називається метод, за допомогою якого герой розкриває злочини?Команди зачитують досьє. 3 КОНКУРСЯкі висновки робить нишпорка на основі таких деталей:1 команда- квиток за лівою рукавичкою міс Стоунер,

заповіт покійної дружини лікаря;2 команда-вкрита синцями рука, повідомлення міс Стоунер про те, що її сестра чула запах сигар?

4 КОНКУРСКоманди отримують листки із зображенням предметів( додатки 1,2).Вони повинні за допомогою пантоміми продемонструвати уривок з творів, де використовуються ці предмети. А глядачі-відгадати назву творів.

Питання глядачам1.За якими деталями Холмс дізнався, що буде пограбовано банк?2.Яке відношення до теми мають предмети, зображені на малюнках? (додатки 3,4)

5 КОНКУРС Учні отримують набір предметів, які належать однокласникам, вчителям і, користуючись дедуктивним методом, мають визначити, кому вони належать.

Інформація для глядачівЧи знаєте ви, що у 1833 р. У Парижі було вперше відкрито приватне “Бюро розслідувань”. Його засновник Ф.Відок став загрозою всього кримінального світу. 6 КОНКУРСКоманди отримують конверти з розрізаним текстом:”Connan Doyle-killer”, який потрібно скласти і прокоментувати.

Питання глядачамЩо вам відомо про Бейкер-стріт 221 Б?

7 КОНКУРСКоманди задають свої питання суперникам

8 КОНКУРСЧи спостережливі ви?-Скільки всього дверей на 2 поверсі?-Скільки сходинок між поверхами?-Скільки стендів висить у коридорі?

9 КОНКУРСУчні готують проект “Герб Шерлока Холмса”

Питання гладачам1.Про кого ці слова “Людина великого серця, велика на зріст, з великою душею”?2.Що означають слова:”Steel true, blade straight”?

Питання класу-Так у чому секрет популярності Ш.Холмса?-Чому людям подобається читати детективи?

РефлексіяУчням роздаються малюнки із зображенням “смайликів”. Треба вибрати той, що відповідає настрою на уроці. 4. Підсумок гри, виставлення оцінок. 5.Домашнє завдання. Підготуватись до твору на тему: “У чому секрет популярності Шерлока Холмса?”

Література1.Ніколенко О.М. Вивчення зарубіжної літератури. 7 клас.-Харків: Веста:Видавництво”Ранок”, 2002.-256 с.-(Серія “Авторський урок”).2.Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українськоюмовою навчання:Світова література.5-9 класи//Всесвітня література в середніх навчальних закладах України.-2012.№7-8.