11
Назва роботи « Як чудово розуміти мешканців Європи» Прізвище, ім’я та по батькові Стародуб Ярослава Віталіївна Місце роботи (повна назва закладу) Садівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Шахтарського району Донецької області Для якого класу 5-9 кл .

Урок до Дня європейських мов для 5

  • Upload
    -

  • View
    201

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок до Дня європейських мов для 5

Назва роботи « Як чудово розуміти мешканців Європи»Прізвище, ім’я та по батькові Стародуб Ярослава Віталіївна

Місце роботи (повна назва закладу) Садівська загальноосвітня школа І-ІІІ

ступенів Шахтарського району Донецької області

Для якого класу 5-9 кл.

Page 2: Урок до Дня європейських мов для 5

Урок до Європейського дня мов для 5-9 класів«Як чудово розуміти мешканців Європи»

Мета: привертати увагу до багатої мовної і культурної різноманітності Європи, яку слід підтримувати, а також розширювати діапазон мов, яким люди вчаться впродовж всього свого життя, розвиваючи мовні навики і укріплюючи взаєморозуміння між народами. Європейський день мов є можливістю віддати належне всім європейським мовам, включаючи рідкісні.

Хід урокуУчень1: Я на своїм віку вивчала різні мови

і говорю те не для похвальби,бо ж і засвоїла насправді, до основи,одну лиш мову чорної журби.

Всі мови чарівні в своїй глибинній суті,вони – найвищі людськості скарби.Творили їх і знані, й позабутіневтомні трударі, незрідка і раби.

Тепер, на схилі літ, з жадобою дитинидо мови припаду, яку створив мій рід.Найменше слово в ній цінніше від перлини,і в кожнім з них – наш славний родовід.

«Мови» Софія Малильо

Учень 2: Мово, зроджена і плекана віками!Ти – той лан, що вспадкували ми,Здобрений і кров’ю, і кістками,Зрошений і потом, і слізьми.Благодатна, безвідмовна ниво,Що кормила творчий свій народ! Ти цвіла б усім вікам на дивоБезміром своїх багатств-щедрот.Та занадто часто лихом бита,Так і не зазнала ти розмай.

Page 3: Урок до Дня європейських мов для 5

Чужинецькі чоботи й копитаНівечили завжди твій врожай.І завіщо гнів несамовитий,Хижий шал насильства і хули?Варвари самі не вміли житиІ тебе до згуби прирекли.Щедрі й чесні, мирні твої дітиБерегли тебе, як волю птах,Та прийшлось їм у неволі скніти,З жалю гинути по всіх світах.Заросла ти злим чортополохомІ сповилася в безмежний сум.Вже здавалось, нене: ще лиш трохи –Ти загинеш нелюдам на глум.Та дихнув нарешті вільний вітер,Сили зла ідуть у небуття.Рідна мово, наш нетлінний світе,Воскресай до творчого життя!

«Мово, зроджена і плекана віками…» Софія Малильо

Учитель: Щорік 26 вересня відзначається Європейський день мов. Це - молоде свято, яке народилося на стику 20 і 21 століть. Його виникнення пов'язане з тим, що нове тисячоліття ЮНЕСКО оголосило століттям поліглотів. І в перший рік 21 століття сталося і перше святкування «Європейського дня мов». Ініціаторами створення такого свята виступили Європейська комісія і Рада Європи.Учень1: Дійсно, зараз стає все більше і більше людей, які вільно розмовляють, як мінімум, на одній іноземній мові. Проте, не дивлячись на деклароване рівноправ'я всіх мов Союзу, з розширенням кордонів ЄС все частіше спостерігається «європейська двомовність», коли фактично в роботі інстанцій (за винятком офіційних заходів) використовуються, в основному, англійська, французька і, у меншій мірі, німецька — при цьому які-небудь інші мови використовуються залежно від ситуації.Учень 2: Серед способів збереження і розвитку мов зазвичай називають вивчення більш ніж однієї іноземної мови і продовження вивчення мов в зрілому віці. До того ж в ЄС на практиці все більше приділяється уваги саме англійській мові. І знаючи англійську мову, можна добитися набагато більших результатів, чим, якщо розраховувати лише на французьку, німецьку і будь-яку іншу офіційно визнану мову ЄС. І як би жителі Німеччини або Франції або будь-якого іншої держави ЄС не прагнули до поширення і популяризації своєї мови, все одно саме англійській приділяється більша увага.Учитель: «Європейський день мов» не просто нагадує про те, що існує багато мов, але ще і спонукає громадян ЄС вивчати їх. Знати як мінімум ще одну мову - це не просто норма на сучасному світі, але і необхідність. У ряді держав ЄС вважається абсолютно нормальним явищем, коли діти в школах вивчають до 3 мов.Учень3:Саме англійська мова зайняла головне положення в економічній, культурній, міжнародній діяльності і, відповідно, в середній школі, де переважну більшість сімей вибирають англійську мову для вивчення. Проблема

Page 4: Урок до Дня європейських мов для 5

збереження вивчення таких іноземних мов як німецька, французький, іспанський як ніколи актуальна.

Учень4: Good morning, our dear friendsУчень5:Gute Matinee, unsere teuere FreundeУчень 6:Bonne matin, nos chers amisУчень 7:Buon giorno, i nostri cari amiciУчитель: We are glad to meet you at our unusual contest which is called “The Day of the European Languages”!Учень1: All of us know about the role of the English language in our life. But today we should speak about other European languages which are no less important than English. Such languages are French and Spanish… Let’s see the difference and beauty of the European languages and their relation to each other.Учень2: Давайте вивчимо вітання на різних мовах!Учень3: Іспанська:Hola (оля) – привітAdiós – прощавайHasta luego (аста луего) – прощавай¡Buenos días! [буэнос диас] – Доброго ранку! (до опівдня)¡Buenas tardes! [буэнос тардэс] – Добрий день! (з 12 до 20)¡Buenas noches! [буэнос ночес ] – Добрий вечір! (після 20 год.) Hasta la vista – До зустрічіУчень4. Французька:Salut (салю) – Привіт (ти)Bonjour – Здравствуйте (ви)Аu revoir (о рёвуар) – До побаченняAdieu – ПрощавайУчень 5. Італійська:Ciao (чао) – Привіт и Прощавай BONASEIRASalve – ЗдравствуйтеBuongiorno – Добрий деньAddio – ПрощайArrivederci (арривидэрчи) – До побаченняУчень 6. Румунська:Salut – ПривітBună ziua – Добрий деньLa revedere – ПрощавайУчень 1. Англійська:Hi (хай) – ПривітHello (хэлоу)- ЗдравствуйтеBye (бай), Good bye (гуд бай) – ПрощвайSee you (си ю) – ПобачимосьУчень2. НімецькаHallo (хало) – Привіт (ти)Tschüss (чюс), Tschö (чё), Tschau (чау), Servus – Прощавай (ти)Auf Wiedersehen! (ауфвидерзеен) – До побачення (ви)Guten Morgen! – Доброго ранкуGuten Tag! – Добрий день

Page 5: Урок до Дня європейських мов для 5

Guten Abend! – Добрий вечірGute Nacht – Добраніч!

Учень3. Польська:Cześć (чещ) – ПриветDo zobaczenia (до побачения) – побачимосьNarazie, Cześć – ПрощавайУчень4. Сербська:Чао! Здраво! Поздрав! – ПривітДовиђења (до видженья) – до побаченняУчитель: Які європейські країни ви знаєте?Повторимо. Подивіться на карту

Оберіть з поданих прапорів ті, що належать до країн Європи

Page 6: Урок до Дня європейських мов для 5

Ведуча1: Давайте тепер згадаємо прапори європейських країн та колективно розфарбуємо наш плакат з прапорами відповідними кольорами.

Вчитель: А яких відомих людей Європи ви знаєте? Представники яких це країн?

Учень1: Наполеон І Бонапарт (Napoléon Bonaparte) (народився 15 серпня 1769 — помер 5 травня 1821) — генерал революційної армії з 1796 року, у 1799 році повалив владу Директорії і став диктатором (потім — імператором). З 1803 р. завоював майже всю Європу, створивши на її території маріонеткові королівства для своїх братів.Учень 2: Наполеон володів феноменальною пам’яттю та працездатністю, гострим розумом, військовим та державним генієм, даром дипломата, артиста, привабливістю, яка дозволяла йому легко привертати до себе людей. Ця людина в звичному сірому сюртуці та трикутному капелюсі зайняла вагоме місце в історії, давши своє ім’я цілій епосі.Учень3: Мірей Матьє (фр. Mireille Mathieu; 22 липня 1946) — французька співачка.Вчитель: Ось прослухайте її пісню «Пробач мені»

Учень4: А ось, наприклад, гурт «Scorpions» (Німеччина). Відомий німецький рок-гурт Rammstein.Учень5: Відомий політичний діяч-диктатор Адо�льф Гі�тлер (нім. Adolf Hitler, 20 квітня 1889, Браунау-на-Інні, Австро-Угорщина (зараз Австрія) — † 30 квітня 1945, Берлін, Німеччина) — рейхсканцлер Німеччини з 1933 по 1945 рік, провідник Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини, ідеолог нацизму. Військово-промисловий комплекс, який він допоміг

Page 7: Урок до Дня європейських мов для 5

створити, вивів Німеччину з глибокої економічної кризи, в якій та опинилася після Першої Світової війни. Водночас, Гітлер розв'язав Другу Світову війну, в якій Німеччина зазнала поразки.Учитель: Прослухайте пісню на німецькій мові Tic Tac Toe «Warum».

Учень6: Італія славетна Микела�нджело де Франче�ско де Нери� де Миниа�то де�ль Се�ра и Лодо�вико ди Леона�рдо ди Буонарро�ти Симо�ни (итал. Michelangelo di Francesci di Neri di Miniato del Sera i Lodovico di Leonardo di Buonarroti Simoni— великий італійський скульптор, живописець, архітектор, поет, мислитель. Один з найвеличніших майстрів епохи Ренесансу. Вчитель:Прослухайте пісню італійською Luciano

Pavarotti «O Sole Mio»Вчитель: Мова - втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за правильність мови, за приступність мови, за багатство мови...Максим РильськийА зараз конкурс « Хто більше знає висловів про мову».

Учень: А на москалів не вважайте, нехай вони собі пишуть по-своєму, а ми по-своєму. У їх народ і слово, і у нас народ і слово. А чиє краще, нехай судять люди.Тарас Шевченко. "Передмова до нeздійсненного видання "Кобзаря"Учень: Мова - це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова - це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять, найцінніше надбання віків, мова - це ще й музика, мелодика, фарби, буття, сучасна, художня, інтелектуальна і мисленнєва діяльність народу.Олесь ГончарУчень: Людина, яка втратила свою мову, - неповноцінна, вона другорядна в порівнянні з носієм рідної мови.Павло МовчанУчень:Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім'я людини.Й. Г. ГердерУчень: Рідна мова на чужиніЩе милішою стає.Павло ГрабовськийУчень: Мова - це великий дар природи, розвинутий і вдосконалений за тисячоліття з того часу, як людина стала людиною.Кіндрат КрапиваУчень: Поки жива мова в устах народу, до того часу живий і народ. І нема насильства нестерпнішого, як те, що хоче відірвати в народу спадщину, створену незчисленними поколіннями його віджилих предків.Костянтин УшинськийУчень: Народ, що не усвідомлює значення рідної мови для свого вищого духовного життя і сам її покидає й відрікається, виконує над собою самовбивство.

Page 8: Урок до Дня європейських мов для 5

ШафраникУчень: Найбільше і найдорожче добро кожного народу - це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.Панас МирнийУчень: Хто ясно думає, той ясно і говорить.БуалоУчень: Мова - духовне багатство народу.Василь СухомлинськийУчень1: Діамант дорогий на дорозі лежав,-

Тим великим шляхом люд усякий минав,І ніхто не пізнав діаманта того.Йшли багато людей і топтали його,Але раз тим шляхом хтось чудовий йшов,І в пилу на шляху діамант він найшов.Камінець дорогий він одразу пізнав,І до дому приніс, і гарненько, як знав,Обробив, обточив дивний той камінець,І уставив його у коштовний вінець.Сталось диво тоді: камінець засіяв,І промінням ясним всіх людей здивував,І палаючим огнем кольористо блищить, І проміння його усім очі сліпить.

Так  в пилу на шляху наша мова була,І мислива рука її з пилу взяла.Полюбила її, обробила її,Положила на ню усі сили свої,І в народний вінець, як в оправу, ввела,І, як зорю ясну, вище хмар піднесла.І на злість ворогам засіяла вона,Як алмаз дорогий, як та зоря ясна.І сіятиме вік, поки сонце стоїть,І лихим ворогам буде очі сліпить.Хай же ті вороги поніміють скоріш, Наша ж мова сія щогодини ясніш!Хай коштовним добром вона буде у нас,Щоб і сам здивувавсь у могилі Тарас,Щоб, поглянувши сам на створіння своє,Він побожно сказав: "Відкіля нам сіє?!" «УКРАЇНСЬКА МОВА»  (пам'яті Т.Г.Шевченка)Володимир Самійленко

Учитель: Мова - носій культури. Культура кожного народу зафіксована в його мові. Пізнання народу, його культури, його ментальності іншими народами може бути поверховим («туристським») і глибинним, всебічним. Для глибинного пізнання народу необхідне знання його мови. У цьому випадку мова виконує функцію каналу зв'язку між народами. Пропагуючи свою мову в світі, ми пропагуємо власну культуру. Згадаймо, яке враження на Європу справили гастролі українського хору «Кошиця» перед Першою світовою війною,

Page 9: Урок до Дня європейських мов для 5

відкривши світові цілий материк оригінальної і багатющої культури, а з нею - і наш народ. Жодне суспільство, на якому б рівні розвитку воно не перебувало, не може існувати без мови, яка виконує цілу низку функцій, життєво важливих для цього суспільства, окремих гру кожної людини.Учень: Мова використовується для інформаційного зв'язку між членами суспільства. Мова, якою не спілкуються, стає мертвою; народ, що втрачає свою мову, зникає. Спілкування - найважливіша функція мови, якій так чи інакше підпорядковані всі інші функції.Учень: Для повноцінного функціонування мови і її розвитку вона повинна використовуватись у  сферах комунікації - у науці, техніці, виробництві, ділових стосунках, освіті, культурі, а ще в побуті чи художній літературі.Учитель: Мова є універсальним засобом вираження внутрішнього світу особистості. Вона дає можливість перетворити внутрішнє  суб'єктивне у зовнішнє, об'єктивне, доступне для сприйняття. «Заговори - і я тебе побачу», - говорили мудреці античності. Саме завдяки експресивній функції мова дає можливість розкрити неповторний світ людського інтелекту, волі та емоцій.А тепер кожен обведіть на кольоровому папері свою руку в знак об’єднання націй та людей загалом, щоб скласти у дружнє у всіх значеннях коло.

Page 10: Урок до Дня європейських мов для 5