18

іменник урок

  • Upload
    -

  • View
    148

  • Download
    5

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: іменник урок
Page 2: іменник урок

МЕТА: узагальнити й систематизувати знання учнів

із теми „Іменник” ;розвивати вміння аналізувати

мовний матеріал ;перевірити рівень навчальних

досягнень із даної теми; розвивати творчі здібності

школярів ; виховувати любов до

Батьківщини,рідного слова.Обладнання: комп’ютер, картки, підручник, педагогічний програмний засіб

“Українська мова. 6 клас” , словнички “МІЙ АНТИСУРЖИК”.

Page 3: іменник урок

ТРИ КОМАНДИ:ВСЕЗНАЙКИ – все про іменникКОРЕКТОРИ – правопис іменниківОРФОГРАФИ – відмінюванняСистематизація усього раніше вивченого про іменник здійснюється задопомогою мультимедійної презентації. За її слайдами діти дають усно відповіді на питання і виконують практичні завдання/.

Page 4: іменник урок

Хід урокуI Організація класуII Повідомлення теми й мети урокуIII Мотивація навчальної діяльностіIV Узагальнення й систематизація вивченого

Page 5: іменник урок

•На які питання відповідає іменник? Чому?

Page 6: іменник урок

Завдання

розподілити слова в дві колонки - назви істот і назви неістотЗемля, богатир, сонце, мурашка, пісня, соловей, життя, рибина, натхнення, рука, немовля, личинка, троянда, колібрі, картина, дівчатко, зіронька, краб

Page 7: іменник урок

•Що таке загальні і власні назви?

•Для групи «ВСЕЗНАЙКИ» дібрати до іменників – загальних назв іменники – власні назви.Країна –гори –поет –газета –місто –казка -•Для групи «ОРФОГРАФИ» записати правильно власні назви(я,Я)рослав (М,м)удрий , (Р,р)ічка (д,Д)ніпро , (Ж,ж)урнал (п,П)ізнайко, (п,П)резидент (у,У)країни, (о,О)леся, (Ц,ц)укерки (б,Б)ілочка•Для групи «КОРЕКТОРИ» - пояснити написання слівЯрослав Мудрий ,річка Дніпро ,журнал «Пізнайко», Президент України, Олеся, цукерки «Білочка»

Page 8: іменник урок

•Скільки родів має іменник?

•Замініть словосполучення й речення іменниками спільного роду:роботяща, працьовита людина (роботяга)?хто забагато і беззмістовно говорить (базіка);неуважна людина (роззява);той, хто навчився чого-небудь самостійно (самоук);той, хто нічого не може зробити (нездара).

Завдання

Page 9: іменник урок

•Що означає граматична категорія числа в іменниках?

Для групи ВСЕЗНАЙКИ - записати іменники у дві колонки (вживаються тільки в однині або тільки у множині).Карпати, Україна, мідь, мед, іменини, нафта, заробітки, Донбас, хащі, боротьба, сукно, терези, Львів, Суми, молоко, джунглі, макарони, вермішель, бетон, ясла, канікулидля групи ОРФОГРАФИ– виписати іменники, які можуть вживатися в однині і множині, поставити їх у форму множини:зілля, книга, навчання, життя, дощ, школа, проміння, золото, виразність, нитка, рис, вовк, Львів, країна, мрія, картоплина.для групи КОРЕКТОРИ– виписати іменники, які можуть вживатися в однині і множині, поставити їх у форму одниниГімалаї, дощі, двері, ґринджоли, ручки, вершки, окуляри, землі, уроки, нитки, Суми, країни, Карпати, сорочки, ножиці

Завдання

Page 10: іменник урок

•Іменник – змінювана частина мови. А за чим ще змінюються іменники?•В якому відмінку іменник завжди вживається з прийменником?•Чому кожний відмінок має два питання?для учасників груп КОРЕКТОРИ І ОРФОГРАФИ: вставити слова з довідки, визначити відмінок.Дай,…, старим сили, а молодим розуму! Працюй,…, то й Бог допоможе! Мовчи,…, будеш їсти паляничку! Як не вертись,…, а хвіст ззаду. Не губи,…, коло обуха.Слова для довідок: Боже, небоже, язичку, грибе, собако, мухо.Для учасників групи ВСЕЗНАЙКИ: поставити іменники у формі кличного відмінка. Записати і зошит.Мама, матуся, батько, брат, сестра, приятель, слухач, лікар, учитель, панство, Україно, друг, козак.

Page 11: іменник урок

•Чи є такі іменники, які не можуть •змінюватись за відмінками?

•До поданих іменників доберіть прикметники.Група ВСЕЗНАЙКИ: Інтерв’ю, аташе, шимпанзе, авеню, поні.Група КОРЕКТОРИ: Фіаско, фламінго, круп’є, трюмо, журі.Група ОРФОГРАФИ: мадам, меню, салямі, Місісіпі, маестро

Завдання

Page 12: іменник урок

•Як відбувається поділ іменників на відміни? •Скільки є відмін іменників?•Іменники яких відмін мають поділ на групи?•Для групи ОРФОГРАФИ: Виписати іменники 4 відміни.

Зайча, заєць, зайчик, ведмежа, ведмедиця, вовк, вовчиця, вовченя, чайка, чаєня, качка, каченя, прізвище ім’я.•Для групи ВСЕЗНАЙКИ: дібрати іменники – синоніми 2-ої відміни.Злагода ,оборона, атака , битва , вдача , земля , курява , нива .•Для групи КОРЕКТОРИ: дібрати іменники – синоніми 3-ої відміни.Звістка , вигода , дружба , завірюха , сила , відвага , бляха .

Page 13: іменник урок

•Чи є такі іменники, що не відносяться до жодної з відмін?

•Виписати іменники, які не відносяться до жодної з відмін:Почав у золоті, а скінчив у болоті. З гори і сани біжать, а  на гору і віз не їде. У відчинені двері не ломись. Гарне кіно – то вікно у світ.•Записати якнайбільше географічних назв, які не відносяться до •жодної з відмін/Черкаси, Суми, Карпати, Афіни, Альпи, Гімалаї, Дарданели/•Знайди зайві слова Ґринджоли, пальта, Коваленко (Ольга), таксі, міста, Шевченко (Тарас), поні, білль, наречена, учительська, какаду, ООН, Україна, мама.

Page 14: іменник урок

•Яким членом речення може виступати іменник?•Зробіть синтаксичний розбір речень. Визначте синтаксичну роль виділених іменників

Січ – то була простора площа на Дніпровім острові Хортиці. Зо всіх боків обмивала цей острів глибока вода Дніпра

•Установити відповідність між виділеними іменниками в реченнях і синтаксичною роллю, яку вони виконують

1 Підмет. А Старання — матір пізнання

2 Присудок Б Не голка шиє , а руки .

3 Додаток . В Обачність — оберіг розуму.

4 Обставина Г Під дощик гарно спиться, під ранок — гарно сниться .

•Доберіть із довідки підмети.Вкривається багрянцем … , він стоїть на узліссі,

ніби сумує, що надійшов … .  Часом  … зронить вирізьблений свій лист.

Довідка. Дерево, вересень, клен.

Завдання

Page 15: іменник урок

Р І К

З А М Е Т І Л Ь

О Ж Е Л Е Д И Ц Я

К О В З А Н И

Г Р И Н Д Ж О Л И

Л Ю Т И Й

 

Я Л И Н К А

 

Вписати у клітинки кросворду українські відповідники слів1.Год2.Метель3.Гололед4.Коньки5.Санки6.Февраль7.Елка

V. Підсумок уроку

Page 16: іменник урок

Р І К

З А М Е Т І Л Ь

О Ж Е Л Е Д И Ц Я

К О В З А Н И

Г Р И Н Д Ж О Л И

Л Ю Т И Й

 Я Л И Н К А

 

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!

1.Год2.Метель3.Гололед4.Коньки5.Санки6.Февраль7.Елка

Page 17: іменник урок

МІКРОФОН•Що називає іменник?•На які питання відповідає іменник?•За чим змінюється іменник?•Для чого ми ділимо іменники на відміни?•Чи є серед іменників незмінювані?•Чим іменники виступають у реченні?•Чому ця частина мови має назву іменник?

Page 18: іменник урок

ОЦІНЮВАННЯ Що сподобалось на уроці ?Чи виникали труднощі під час виконання завдань?VI Домашнє завдання: скласти твір-розповідь на тему «ЯК Я ГОТУЮСЬ ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ». Підготуватись до контрольної роботи.