5
12 Людина Урок 1 Тема. Головне чудо світу Мета: ознайомити школярів із підручником «Я у світі», формувати уявлення про лю- дину як частину живої природи й суспільства, пояснити, чому головним чудом світу є людина, навчити користуватися підручником; розвивати пізнавальну ак- тивність; виховувати почуття людської гідності. Обладнання: підручник «Я у світі», робочий зошит «Я у світі», відривні картки для експрес- контролю, наочні додатки, презентація . Хід уроку I. Організаційний мОмент. Привітання У нашому класі друзі всі: (три оплески) Я і ти, і ми, і ви! (три оплески) Добрий день, тому, хто зліва! (поворот наліво) Добрий день, тому, хто справа! (поворот направо) Ми — одна сім’я. II. мОтивація навчальнОї діяльнОсті ; 1. Ознайомлення з навчальним предметом і підручником «Я у світі». 1) Виконання завдання «Розташуй і прочитай». — Розташуйте букви в такій послідовності, у якій ідуть дні тижня. Прочитайте речення, і ви дізнаєтесь, як називається наш предмет. (На дошці розташовані овали з назвами днів тижня та буква- ми. і п я т н и ц я у в і в т о р ок Я п о не д і л о к в ч е т в е р і н е ді л я с с е р е д а т с у б о т а Учні розташовують овали в певному порядку й отримують ре- чення: Я У СВІТІ.) — Наш навчальний предмет називається «Я у світі». www.e-ranok.com.ua

Тема. Головне чудо світу Мета: дину як частину ......12 Людина Урок 1 Тема. Головне чудо світу Мета: ознайомити

  • Upload
    others

  • View
    10

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Тема. Головне чудо світу Мета: дину як частину ......12 Людина Урок 1 Тема. Головне чудо світу Мета: ознайомити

12

Людина

Урок 1 Тема. Головне чудо світу Мета: ознайомити школярів із підручником «Я у  світі», формувати уявлення про лю-

дину як частину живої природи й  суспільства, пояснити, чому головним чудом світу є людина, навчити користуватися підручником; розвивати пізнавальну ак-тивність; виховувати почуття людської гідності.

Обладнання: підручник «Я у  світі», робочий зошит «Я у  світі», відривні картки для експрес-контролю, наочні додатки, презентація .

Хід уроку

I. Організаційний мОмент. Привітання

У нашому класі друзі всі: (три оплески) Я і ти, і ми, і ви! (три оплески) Добрий день, тому, хто зліва! (поворот наліво) Добрий день, тому, хто справа! (поворот направо) Ми — одна сім’я.

II. мОтивація навчальнОї діяльнОсті

; 1. Ознайомлення з  навчальним предметом і  підручником «Я у  світі».1) Виконання завдання «Розташуй і прочитай».

— Розташуйте букви в такій послідовності, у якій ідуть дні тижня. Прочитайте речення, і ви дізнаєтесь, як називається наш предмет.

(На дошці розташовані овали з назвами днів тижня та буква-ми.

іп’ятниця

увівторок

Японеділок

вчетвер

інеділя

ссереда

тсубота

Учні розташовують овали в певному порядку й отримують ре-чення: Я У СВІТІ.)

— Наш навчальний предмет називається «Я у світі».

www.e-ranok.com.ua

Page 2: Тема. Головне чудо світу Мета: дину як частину ......12 Людина Урок 1 Тема. Головне чудо світу Мета: ознайомити

13

2) Робота з прислів’ям.— Розташуйте слова в такій послідовності, у якій ідуть місяці,

починаючи від січня. Прочитайте вислів. Поясніть його зна-чення.

(На дошці розташовані овали з назвами місяців і словами. Учні розташовують овали в певному порядку й отримують ви-

слів: Нова книга — це новий друг.)

лютий

книга —квітень

новийсічень

новаберезень

цетравень

друг

— Поясніть значення вислову «Нова книга — це новий друг».

3) Ознайомлення з підручником.— Ми починаємо вивчати новий предмет, що називається «Я у сві-

ті». Допомагатиме вивчати цей предмет підручник. Ознайоми-мось із нашим підручником ближче. Почнемо з обкладинок.

— Розгляньте, що намальовано на передній обкладинці. Як ви гадаєте, про що розповідає предмет і підручник «Я у світі»?

— Прочитайте слова, що написані на задній обкладинці.(Учитель звертає також увагу на малюнок на передній обкла-

динці. У центрі — діти, навколо — світ, цікавий і неповторний.— Прочитаємо звернення авторів на сторінці 3.(Читає вчитель або діти, які добре володіють технікою читання.)— Що означає вислів дружити з книгою?— Чому книгу для учня називають підручником?— Давайте ознайомимось з умовними позначками підручника.

  —   Поділись своїми думками

  —   Дай відповідь на запитання

— Ознайомся з думкою інших людей

  —  Робота в групі

  —  Робота в парі

  —  Робота зі словничком

Умовні позначки

— Розглянемо зміст підручника.(Учитель звертає увагу дітей на місце запису номерів сторінок.

Просить знайти сторінки 142–143. Звертає увагу на позначку §. Пояснює, що ця позначка замінює слово параграф.

www.e-ranok.com.ua

Page 3: Тема. Головне чудо світу Мета: дину як частину ......12 Людина Урок 1 Тема. Головне чудо світу Мета: ознайомити

14

Параграф — частина тексту всередині розділу книги, статті, що має самостійне значення та позначається знаком § із порядковим номером (наприклад § 2). Параграфом називають також сам знак §.

— Визначте, скільки параграфів у підручнику. (35)— 35 параграфів — це 35 уроків.

; 2. Ознайомлення з  робочим зошитом.— Ознайомимось ще з одним помічником — з робочим зоши-

том. Розгляньте його. Чи є тут умовні позначки?— Зверніть увагу на кольорову вкладку.— Головне правило роботи в зошиті — завдання треба викону-

вати, користуючись підручником.

; 3. Фізкультхвилинка за вибором учителя.

III. ПОвідОмлення теми й  мети урОку

— Прочитайте назву першого параграфа.— Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що є головним чудом світу.

IV. Первинне сПрийняття й  усвідОмлення нОвОгО матеріалу

; 1. Бесіда.— Що означає слово чудо? Чудо — це те, що викликає подив,

здивування; власне стан здивування.

Сім чудес стародавнього світу

1. Колос Родоський

2. Храм Артеміди в Ефесі

3. Мавзолей у Галікарнасі

4. Сади Семіраміди

5. Фароський маяк

6. Статуя Зевса Олімпійського

7. Єгипетські піраміди

7

6

5

3

2

1

Фароський маяк

Статуя Зевса Олімпійського

Єгипетські піраміди

7

Статуя Зевса Олімпійського

Статуя Зевса Олімпійського

Чудеса світу, визнані у 2001 році1. Великий Китайський мур (Китай)

2. Колізей (Італія)3. Петра (Йорданія)4. Тадж-Махал (Індія).5. Мачу-Пікчу (Перу)6. Статуя Христа-Спасителя (Бразилія)7. Чічен-Іца (Мексика)

7

6

5

4

3

2

1

1

СІМ ЧУДЕС СВІТУ

Чудесами світу в давнину називали незвичайні людські творіння, що приголом-шували своєю красою, розмірами й технічною досконалістю. До почесного переліку ру-котворних чудес увійшли статуя Зевса Олімпійського, храм Артеміди в Ефесі, Ко-лос Родоський, Мавзолей у Галікарнасі, Александрійський маяк на острові Фа-рос, висячі сади Семіраміди та єгипетські піраміди.

СІМ ЧУДЕС СВІТУ

Колос Родоський

Мавзолей у Галікарнасі

Храм Артеміди в Ефесі

Сади Семіраміди

Фароський маяк

Статуя Зевса Олімпійського

Єгипетські піраміди

www.e-ranok.com.ua

Page 4: Тема. Головне чудо світу Мета: дину як частину ......12 Людина Урок 1 Тема. Головне чудо світу Мета: ознайомити

15

— Розгляньте малюнки із зображенням семи чудес світу на ко-льоровій вкладці у зошиті. (Учитель розповідає про кожне диво світу.)

— Усі ці дива рукотворні. Чи могли б вони з’явитися без голов-ного чуда світу — людини?

; 2. Робота з  підручником (с. 4).

1) Читання статті вголос.— Як ви гадаєте, без якого чуда світу не могли б з’явитися ру-

котворні дива?

2) Робота в парі за змістом малюнка.— Розгляньте малюнки.

— Чи можна назвати головним чудом світу людину?(Пари відповідають на поставлене запитання. Якщо потрібно,

учитель уточнює відповіді за допомогою запитань.)— Що зображено в овалі ліворуч? (Гори, річка, земля, небо —

нежива природа.)— Що знаходиться в овалі праворуч? (Дерева, тварини — жи­

ва природа.)— Де зображена людина? (Людина зображена посередині).— Чи можна назвати людину частиною природи?— Чи можна назвати головним чудом світу людину? (Люди­

на — частина природи. Людина своєю працею змінює світ навколо себе. Людина навчилася здобувати вогонь, будувати житло, приручила тварин. Людина — розумна істота).

; 3. Робота з  підручником (с. 5).

1) Бесіда.— Ознайомимось із думкою інших людей. Хто вважав, що лю-

дина — головне диво світу?— Хто з видатних людей ділитиметься з нами своїми думками?

Розгляньте їх портрети.

www.e-ranok.com.ua

Page 5: Тема. Головне чудо світу Мета: дину як частину ......12 Людина Урок 1 Тема. Головне чудо світу Мета: ознайомити

16

— Як ви вважаєте, хто з них жив раніше?

Володимир Мономах — великий князь київський, державний і політичний діяч, письменник. Володи-мир Мономах — автор уміщеного в Лаврентіївському літописі «Повчання дітям» — видатного давньорусь-кого літературного світського твору, в якому засуджу-валися князівські міжусобиці й звучали заклики до об’єднання давньоруських земель.

2) Читання уривка з «Повчання дітям» уголос.— Чи вважає Володимир Мономах людину головним чудом сві-

ту й частиною природи?

3) Самостійне читання учнями тексту про В. Вернадського.— Прочитайте, що думав про людину Володимир Вернадський.— Чому Вернадський вважав людину наймогутнішою істотою

на землі?

4) Робота в парі.— Порівняйте думки про людину Володимира Мономаха та Воло-

димира Вернадського. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

Володимир Мономах і Володимир Вернадський вва-жають людину частиною природи. Володимир Моно-мах відзначав, що всі люди й однакові й різні. Воло-димир Вернадський вважав, що силою свого розуму та праці людина здатна перетворювати природу, але людина сама це зробити не може, тому люди працю-ють разом. Усі люди разом складають суспільство.

Володимир Вернадський говорив, що людина є частиною при-роди і частиною суспільства.

; 4. Фізкультхвилинка за вибором учителя.

V. закріПлення й  Осмислення навчальнОгО матеріалу

; 1. Робота зі словничком на с. 6, підручник.

; 2. Робота в  групах. Завдання на с. 6, підручник.

VI. дОмашнє завдання

; 1. Опрацювати теоретичний матеріал: с. 4–5, підручник.

; 2. Виконати вправи 1–4, робочий зошит.

www.e-ranok.com.ua