85
ی ل عا ت مه س ب ب ل مطا ت س ر ه فح در ر ط ری ظ ن! ون$ ن فل و و ص س دوره ا ری ظ ن! ون$ ن فل و و ص ه ا ان ح درس رور ر ط ی مل ع! ون$ ن فل و و صح درس دوره ا ر ط ی ل خی دا ها5 ی مار5 ی9 ب اری ت س پح درس دوره ر ط ی ح را ج3 ) س ف نG ب( ی ل خی دا ها5 ی مار5 ی9 ب اری ت س پ ه ان ح درس رور ر ط ی ح را ج3 ) س ف نG ب( ) ز5 لی ا5 دی( هO ر5 پ های و ت ب ق زا م اری ت س پح درس دوره ر ط) ز5 لی ا5 دی( هO ر5 پ های و ت ب ق زا م اری ت س پ ه ان ح درس رور ر ط1

بسمه تعالی - UMSUnm.umsu.ac.ir/uploads/T-rasooli.docx · Web viewBrunner & Suddarth`s Textbook of Medical - Surgical Nursing . 9 th . Philadelphia : Lippincott ; 2008 Phipps

  • Upload
    others

  • View
    2

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

بسمه تعالی

بسمه تعالی

فهرست مطالب

طرح درس دوره اصول و فنون نظری

طرح درس روزانه اصول و فنون نظری

طرح درس دوره اصول و فنون عملی

طرح درس دوره پرستاری بیماریهای داخلی – جراحی 3 (تنفس)

طرح درس روزانه پرستاری بیماریهای داخلی – جراحی 3 (تنفس)

طرح درس دوره پرستاری مراقبتهای ویژه (دیالیز)

طرح درس روزانه پرستاری مراقبتهای ویژه (دیالیز)

بسمه تعالی

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

طرح درس ترمی اصول و فنون نظری (Course Plan ) صفحه اول

 معرفی درس : اصول و فنون مراقبت ها نیمسال دوم سال تحصیلی 91 - 90

دانشکده: پرستاری و مامایی ارومیه گروه آموزشی: فوریتهای پزشکی

نام درس:  اصول و فنون مراقبت ها (نظری) رشته و مقطع تحصیلی: کارشناسی پرستاری

روز و ساعت برگزاری: دو شنبه ها ساعت 30/16- 30/14   تعداد واحد : 1 واحد

مدرس: داود رسولی مدت زمان کلاس درس: 90 دقیقه

هدف کلی درس: آشنایی دانشجوی فوریت های پزشکی با مفاهیم اساسی مرتبط با ارائه مراقبت فوری به مددجویان و کسب توانایی های لازم به منظور اجرای دستورالعملهای بالینی پایه با تکیه بر رعایت قوانین، مقررات، اخلاق حرفه ای

اهداف اختصاصی درس: دانشجو در پایان دوره بتواند :

1. با نقش تكنسين فوريتها در برآوردن نيازهاي اساسي انسان آشنا شود.

2. اصول و روشهاي برقراري ارتباط با مددجويان و ساير اعضاي تيم درماني را بداند.

3. روشهاي اندازه گيري دقيق علائم حياتي را بداند.

4. روشها و موارد استفاده از اكسيژن درماني را بداند.

5. وضعيت درد مددجو و روشهاي تسكين درد را بداند.

6. تدابير لازم در رفع مشكلات شايع دفع ادراري را بشناسد.

7. با زخم و روشهاي مراقبت از آن آشنا شود.

8. اصول ضد عفوني و استريليزاسيون را بداند.

9. اصول و روش آماده كردن و تجويز داروها را بداند.

منابع :

1- Craven, Ruth F , Hirnle Constance J. Fundamental of Nursing: Human Health and Function Philadelphia Lippinccott CO. 2007.

2- Harkreader Helen, Hogan Marry An. Fundamental of Nursing. Caring and clinical Judgment. Second edition.Saunders Co. 2004.

3- Potter, Perry, Fundamental of Nursing: concepts, Process and practice 4 th, ed ST Louis, Mosby CO.2005.

4- Taylor, Lillis, lemone, The Art and science of Nursing care 4 th. Ed. Philadelphia: lippincot CO. 2005.

5- دوگاس. اصول مراقبت از بيمار، نگرشي جامع بر پرستاري. ترجمه اعضاي هيئت علمي شهيد بهشتي. انتشارات گلبان 1381 جلد 1و 2.

6- تيلور، كارول. اصول پرستاري، مفاهيم پرستاري. گروه مترجمين دانشكده پرستاري و مامايي شهيد بهشتي نشر بشري 1382. جلد 1 و 2.

43

بسمه تعالی

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

طرح درس ترمی اصول و فنون مراقبت نظری (Course Plan )

جدول زمان بندی ارائه برنامه درس اصول و فنون مراقبت ها نیمسال دوم سال تحصیلی 91 – 90

ردیف

تاریخ

ساعت

عنوان

مدرس

وسایل کمک آموزشی

آمادگی لازم دانشجویان قبل از شروع کلاس

روش / روشهای تدریس

ارزیابی

1

25/11/90

30/14 تا 30/16

آشنائي با برنامه- تعريف سلامتي و بيماري، آشنائي با نيازهاي اساسي انسان

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

-

سخنرانی

بحث گروهی

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

2

2/12/90

30/14 تا 30/16

روشهاي برقراري ارتباط با مددجويان و ساير اعضاي تيم درماني

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

case study ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

3

9/12/90

30/14 تا 30/16

كنترل علائم حياتي درجه حرارت ، نبض ، فشار خون

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

4

16/12/90

30/14 تا 30/16

اصول و روش آماده نمودن داروها و انواع آن

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور - وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

5

23/12/90

30/14 تا 30/16

اصول ضدعفوني و استريليزاسيون

مراقبت از زخم

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

case study ارائه

امتحان میان ترم

6

15/1/91

30/14 تا 30/16

روشها و موارد استفاده از اكسيژن درماني

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

case study ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

7

22/1/91

30/14 تا 30/16

درد و روشهاي تسكين آن

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

8

29/1/91

30/14 تا 30/16

تدابير لازم در رفع مشكلات شايع ادرار

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

· نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی:

1. حضور فعال، مداوم و بدون غيبت 10%

2. میان ترم 40%

3. پروژه کلاسی 10%

4. امتحان پایان ترم 40%

الگوی تدریس :پيش سازمان دهنده

وظابف و تکالیف دانشجو : از فراگيران انتظار ميرود:

· در تمام جلسات کلاس درس بد ون تاخير حضور يابند و د ر صورت تاخير بيش از 10ُ د قيقه از ورود به کلاس اجتناب کرده و بد ين ترتيب در حفظ نظم کلاس سهيم باشند.

· در بحثهاي کلاس بطور فعال شرکت نمايند.

· در آزمون ميان د وره شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمون ميان دوره، اگر غيبت غير موجه باشد، نمره صفر براي آن آزمون منظور خواهد شد و چنانچه غيبت موجه باشد، با ارائه گواهي معتبر لازم است دانشجو تا حد اکثر دو هفته بعد از تاريخ آزمون براي انجام امتحان به استاد مربوطه مراجعه نمايند،در غير اينصورت نمره صفر منظور خواهد شد).

· غيبت در کلاس نبايد از حد مجاز 17/ 4ساعات کلاس بيشتر باشد،در صورتيکه غيبت بيش از حد مجاز باشد:

· چنانچه بيش از 2/1غيبتهاغير موجه باشد ،آن واحد درسي حذ ف مي شود.

· چنانچه غيبتها غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن منظور خواهد شد.

بسمه تعالی

طرح درس روزانه واحد اصول و فنون مراقبت نظری صفحه اول

1) نام درس: اصول ومهارتهاي پرستاري  

2)تعدادواحد: 1واحد

3) پيش نياز: ندارد

4)رشته: فوریتهای پزشکی

5)مقطع:کارداني

6)نيمسال: دوم

7) تعداد دانشجو:24

8)مدرس: رسولي

9) شماره جلسه: 1

10) مدت تدريس :30/1

11) عنوان درس جلسه مذکور: مفهوم سلامتي و بيماري و نيازهاي اساسي انسان

12) هدف کلي:آشنايي با مفهوم سلامتي و بيماري و نيازهاي اساسي انسان

13)اهداف رفتاري:انتظارميرودفراگيران درپايان تدريس بتوانند:

1. اصطلاحات و واژه هاي کليدي درس را نام ببربد.

2. سلامتي رابراساس تعريف سازمان حهاني بهداشت تعريف نمايند .

3. بيماري را تعريف کنند .

4. ناخوشي را تعريف کنند .

5. مدل هاي سلامتي را بطور خلاصه توضيح دهند .

6. تسلسل سلامتي و بيماري را تعريف کنند .

7. عوامل مؤثر بر سلامتي را شرح دهند .

8. انواع بيماري را با مثالي نام برده وتوضيح دهند .

9. تأثير سلامتي بر بيمار وخانواده اش را توضيح دهند .

10. راههاي ارتقاء سلامتي و پيشگيري از بيماريها را توضيح دهند

11. اهميت شناخت انسان را توضيح دهند .

12. نيازهاي اساسي را طبقه بندي و توضيح دهند .

13. نقش تکنيسين فوريت را در برآورده کردن نيازها توضيح دهد

14) حيطه يادگيري شناختي

1. حيطه دانش

2. حيطه دانش

3. حيطه دانش

4. حيطه دانش

5. حيطه دانش وتحليل

6. حيطه دانش

7. حيطه دانش وتحليل

8. حيطه دانش وتحليل

9. حيطه دانش وتحليل

10. حيطه دانش وتحليل

11. حيطه دانش وتحليل

12. حيطه دانش وتحليل

13. حيطه دانش و تحليل

15) رفتارهاي ورودي:

انسان را تعريف نمايند.

تفاوت انسان و حيوان را بيان نمايند.

16) سوالات سنجش آغازين:

· سلامتي را در يک جمله تعريف کنيد؟

· به نظر شما انسان براي رسيدن به حد مطلوب سلامتي به چه چيزهايي نياز دارد؟

· به نظر شما نيازهاي اساسي انسان چه هستند؟

مراحل تدريس

فعاليت هاي استاد

فعاليت هاي دانشجو

روش تدريس

وسايل کمک آموزشي

زمان

1) معرفي درس جديد و ايجاد انگيزه

- بيان مثال

- طرح سوال

- مشارکت در بحث

- پاسخ به سوالات

سخنراني

اسلايد

´5

2) تدريس درس جديد

- تدريس درس جديد

- توجه کردن

- سوال کردن

- نت برداري

- سخنراني

- استفاده از وسيله کمک آموزشي

- بحث گروهي

- وايت برد

- اسلايد سه بعدي (به عنوان مولاژ)

P.P.T /

´20

´20

´15

3 ) ارزشيابي تکويني

- سوال و جواب

جواب دهي

مشارکت گروهي

P.P.T /

- کاغذ و قلم

´10

6) معرفي منابع و ماخذ براي مطالعه بيشتر

- معرفي کتاب

- معرفي اطلس

- معرفي سايت

پيگيري دانشجو جهت يافتن منابع واستفاده از آنها

-

-

´5

1) نام درس: اصول ومهارتهاي پرستاري  

2)تعدادواحد: 1واحد

3) پيش نياز: ندارد

4)رشته: فوریتهای پزشکی

5)مقطع:کارداني

6)نيمسال: دوم

7) تعداد دانشجو:24

8)مدرس: رسولي

9) شماره جلسه: 2

10) مدت تدريس :30/1

11) عنوان درس جلسه مذکور: اصول و روشهاي برقراري ارتباط با مددجويان و ساير اعضاي تيم درماني

12) هدف کلي:آشنايي با اصول و روشهاي برقراري ارتباط با مددجويان و ساير اعضاي تيم درماني

13) اهداف رفتاري:انتظار مي رود فراگيران درپايان تدريس بتوانند:

1. ارتباط را تعريف نمايد.

2. هدف از برقراري ارتباط درمانگر- بيمار را شرح ده.د

3. مشخصات اصلي ارتباط را شرح دهد.

4. مراحل ارتباط بين درمانگر و بيمار را شرح دهد.

5. فاکتورهاي تاثيرگذار بر ارتباط را شرح دهد.

6. ارتباط کلامي و غير کلامي را شرح دهد.

7. تکنيسين به عنوان فرستنده در فرايند ارتباط را توصيف نمايد.

8. ايجاد محيط مناسب براي ارتباط باز را توصيف نمايد.

9. ارتباط با ساير اعضاي تيم بهداشتي را شرح دهد.

14) حيطه يادگيري شناختي

1. شناختي-دانش

2. شناختي-درک

3. شناختي-درک

4. شناختي-درک

5. شناختي-درک

6. شناختي-درک

7. شناختي-درک

8. شناختي-درک

9. شناختي-درک

15) رفتارهاي ورودي:

16) سوالات سنجش آغازين:

مراحل تدريس

فعاليت هاي استاد

فعاليت هاي دانشجو

روش تدريس

وسايل کمک آموزشي

زمان

1) معرفي درس جديد و ايجاد انگيزه

- نشان دادن تصاوير و بيان مثال

- طرح سوال

- مشارکت در بحث

- پاسخ به سوالات

سخنراني

اسلايد

´5

2) تدريس درس جديد

-توضيح درس جديد

- توجه کردن

- سوال کردن

- نت برداري

- سخنراني

- استفاده از وسيله کمک آموزشي

- بحث گروهي

- وايت برد

P.P.T /

´20

´20

´15

3 ) ارزشيابي تکويني

- گرفتن کويز

جواب دهي

مشارکت گروهي

P.P.T /

- کاغذ و قلم

´10

6) معرفي منابع و ماخذ براي مطالعه بيشتر

- معرفي کتاب

- معرفي اطلس

- معرفي سايت

پيگيري دانشجو جهت يافتن منابع واستفاده از آنها

-

-

´5

1) نام درس: اصول ومهارتهاي پرستاري  

2)تعدادواحد: 1واحد

3) پيش نياز: ندارد

4)رشته: فوریتهای پزشکی

5)مقطع:کارداني

6)نيمسال: دوم

7) تعداد دانشجو:24

8)مدرس: رسولي

9) شماره جلسه: 3

10) مدت تدريس :30/1

11) عنوان درس جلسه مذکور: علائم حياتي

12) هدف کلي: آشنايي با علائم حياتي انسان

13) اهداف رفتاري:انتظارمي رود فراگيران در پايان تدريس بتوانند:

1.اصطلاحات و واژه هاي مربوط به علائم حياتي را ذکر کنند.

2.علايم حياتي بدن را نام ببرند .

3.علايم حياتي (تب ،نبض ،تنفس و فشارخون )را تعريف کنند .

4.عوامل مؤثر بر توليد ودفع دما را توضيح دهند .

5.روشهاي بررسي دماي بدن را شرح دهند .

6.محل هاي بررسي دماي بدن راذکر نمايند.

7.شايعترين مشکلات افزايش درجه حرارت را مختصراتوضيح دهند .

8.علايم افزايش حرارت بدن را نام ببرند .

9.علايم کاهش دماي بدن را نام ببرند .

10.اقدامات درماني در تغييرات دماي بدن را توضيح دهند .

11.محل هاي مختلف بررسي نبض را بر اساس نماي بدن ذکر کنند .

12.مشخصات نبض طبيعي را ذکر کنند .

13.مشخصات تنفس طبيعي را ذکر کنند.

14.عوامل مؤثر در افزايش ميزان نبض و تنفس را ذکر کنند .

15.شايع ترين مشکلات در نبض راتوضيح دهند .

16.شايع ترين مشکلات در تنفس را توضيح دهند.

17.تدابير درماني و پرستاري در مشکلات تنفسي را توضيح دهند.

18.روشهاي مختلف اندازه گيري فشارخون را نام ببرند.

19.عوامل مؤثر بر فشارخون را شرح دهند .

20.مشکلات شايع فشارخون را توضيح دهند .

21.اصول صحيح کنترل فشارخون را ليست نمايند.

22.اقدامات درماني در تعييرات فشارخون را مختصرا توضيح دهند.

14) حيطه يادگيري

1. حيطه دانش

2.حيطه دانش

3.حيطه دانش وتحليل

4.حيطه دانش و تحليل

5.حيطه دانش

6.حيطه دانش

7.حيطه دانش و تحليل

8.جيطه دانش

9.حيطه دانش

10.حيطه دانش و تحليل

11.جيطه دانش

12.حيطه دانش

13.حيطه دانش

14.حيطه دانش

15.حيطه دانش و تحليل

16.حيطه دانش و تحليل

17.حيطه دانش و تحليل

18.حيطه دانش

19.جيطه دانش و تحليل

20.حيطه دانش و تحليل

21.حيطه دانش

22.جيطه دانش وتحليل

23.حيطه دانش و تحليل

15) رفتارهاي ورودي:

1.با ريتم هاي بيولوژيک و فيزيولوژيک بدن آشنايي داشته باشند.

2. انواع ريتم هاي بدن را ذکر نمايند.

3.عوامل موثر در ريتم هاي بدن را بشناسند.

16) سوالات سنجش آغازين:

1. ريتم هاي بدن را نام ببرند؟

2.عوامل موثر در ريتم هاي فيزيولوژيک بدن را نام ببرند؟

مراحل تدريس

فعاليت هاي استاد

فعاليت هاي دانشجو

روش تدريس

وسايل کمک آموزشي

زمان

1) معرفي درس جديد و ايجاد انگيزه

- بيان يک مثال عيني

- طرح سوالات

- مشارکت در بحث

- پاسخ به سوالات

سخنراني

اسلايد

´5

2) تدريس درس جديد

- توضيح درس اصلي

- توجه کردن

- سوال کردن

- نت برداري

- سخنراني

- استفاده از وسيله کمک آموزشي

- بحث گروهي

- وايت برد

- اسلايد سه بعدي (به عنوان مولاژ)

P.P.T /

´20

´20

´15

3)ارزشيابي تکويني

- سوال و جواب

جواب دهي

مشارکت گروهي

P.P.T /

- کاغذ و قلم

´10

6) معرفي منابع و ماخذ براي مطالعه بيشتر

- معرفي کتاب

- معرفي اطلس

- معرفي سايت

پيگيري دانشجو جهت يافتن منابع واستفاده از آنها

-

-

´5

1) نام درس: اصول ومهارتهاي پرستاري  

2)تعدادواحد: 1واحد

3) پيش نياز: ندارد

4)رشته: فوریتهای پزشکی

5)مقطع:کارداني

6)نيمسال: دوم

7) تعداد دانشجو:24

8)مدرس: رسولي

9) شماره جلسه: 4

10) مدت تدريس :30/1

11) عنوان درس جلسه مذکور: نياز به اکسيژن و روشها و موارد استفاده از اكسيژن درماني

12) هدف کلي:آشنايي با نيازهاي تنفسي و موارد استفاده از اكسيژن درماني

13) اهداف رفتاري:انتظارمي رود فراگيران در پايان تدريس بتوانند:

1. واژه هاي مرتبط با درس را ذکر نمايند.

2. عملکرد دستگاه تنفس را به طور خلاصه توضيح دهند .

3. عوامل مؤثر در عملکرد تنفسي را نام ببرند.

4. نشانه ها و علائم هیپوکسی را لیست کنند

5. انواع سیانوز را شرح دهند

6. روشهاي درماني فوري در اختلالات تنفسي را با اولويت نام ببرند.

7. دلايل استفاده از اکسيژن مرطوب را توضيح دهند .

8. احتياط هاي لازم به هنگام اکسيژن درماني را بيان کنند .

9. روشهاي مختلف اکسيژن درماني را توضيح دهند .

10. اقدامات مربوط به اکسيژن درماني را ذکر نمايند.

11. روشهاي باز کردن راههاي هوايي(اروي،ساکشن) را شرح دهند

14) حيطه يادگيري (شناختي)

1. حيطه دانش

2. حيطه دانش و تحليل

3. حيطه دانش

4. حيطه دانش

5. حيطه دانش

6. حيطه دانش

7. حيطه دانش وتحليل

8. حيطه دانش و تحليل

9. جيطه دانش وتحليل

10. حيطه دانش

11. حيطه دانش وتحليل

15) رفتارهاي ورودي:

1. دانشجويان با آناتومي وفيزيولوژي دستگاه تنفس آشنايي داشته باشند.

2. دانشجويان با آناتومي وفيزيولوژي دستگاه قلب و عروق آشنايي داشته باشند.

16) سوالات سنجش آغازين:

1.آناتومي وفيزيولوژي دستگاه تنفس را بطور مختصر شرح دهند.

2.تاثير عملکرد دستگاه تنفس بر روي اندامهاي بدن راذکر گمايند.

مراحل تدريس

فعاليت هاي استاد

فعاليت هاي دانشجو

روش تدريس

وسايل کمک آموزشي

زمان

1) معرفي درس جديد و ايجاد انگيزه

- بررسي تکاليف قبلي

-معرفي عنوان درس و طرح سوال

- مشارکت در بحث

- پاسخ به سوالات

سخنراني

اسلايد

´5

2) تدريس درس جديد

- ارايه درس جديد

- توجه کردن

- سوال کردن

- نت برداري

- سخنراني

- استفاده از وسيله کمک آموزشي

- بحث گروهي

- وايت برد

P.P.T /

´20

´20

´15

3 ) ارزشيابي تکويني

- سوال و جواب

- جمع بندي درس توسط دانشجويان

جواب دهي

مشارکت گروهي

- کاغذ و قلم

´10

6) معرفي منابع و ماخذ براي مطالعه بيشتر

- معرفي کتاب

- معرفي اطلس

- معرفي سايت

پيگيري دانشجو جهت يافتن منابع واستفاده از آنها

-

-

´5

1) نام درس: اصول ومهارتهاي پرستاري  

2)تعدادواحد: 1واحد

3) پيش نياز: ندارد

4)رشته: فوریتهای پزشکی

5)مقطع:کارداني

6)نيمسال: دوم

7) تعداد دانشجو:24

8)مدرس: رسولي

9) شماره جلسه: 5

10) مدت تدريس :30/1

11) عنوان درس جلسه مذکور: نيازهاي دفعي

12) هدف کلي:آشنايي با نيازهاي دفعي مددجو

13)اهداف رفتاري:انتظارميرود فراگيران در پايان تدريس بتوانند:

1. اصطلاحات و واژه هاي مرتبط با درس را ذکر نمايند.

2. دفع را تعريف کنند .

3. مکانيسم هاي عمل دفع را شرح دهند .

4. مشخصات دفع طبيعي را شرح دهند .

5. عوامل مؤثر در عمل دفع را شرح دهند .

6. مشکلات شايع افراد را در ارتباط با دفع بيان کنند .

7. علل موثر در ايجاد مشکلات دفع را ذکر نمايند.

8. علايم موجود در مشکلات دفعي را ليست نمايند.

9. تدابير درماني در ارتباط با مشکلات دفع را توضيح دهند .

10. تدابير مراقبتی در ارتباط با مشکلات دفعي را شرح دهند .

11. فرآیند دفع ادرار را شرح دهد

12. عوامل موثر بر دفع ادرار را بیان نماید

13. هدف از سونداژ مثانه را شرح دهد

14. خطرات سونداژ را شرح دهد

15. اقدامات لازم جهت داشتن الگوی دفع ادرار طبیعی را شرح دهد

14) حيطه يادگيري(شناختی)

1. حيطه دانش

2. حيطه دانش

3. حيطه دانش وتحليل

4. حيطه دانش و تحليل

5. حيطه دانش و تحليل

6. حيطه دانش و تحليل

7. حيطه دانش و تحليل

8. جيطه دانش

9. حيطه دانش و تحليل

10. حيطه دانش و تحليل

11. درک و فهم

12. درک و فهم

13. درک و فهم

14. درک و فهم

15. درک و فهم

15) رفتارهاي ورودي:

با آناتومي دستگاه گوارش و ادراری آشنايي داشته باشند.

بامکانيسم عمل دفع و ادرار آشنايي داشته باشند.

16) سوالات سنجش آغازين:

· اجزاء دستگاه گوارش و ادراری را نام ببرند؟

· مکانيسم گوارش و تولید ادرار را مختصر شرح دهند؟

مراحل تدريس

فعاليت هاي استاد

فعاليت هاي دانشجو

روش تدريس

وسايل کمک آموزشي

زمان

1) معرفي درس جديد و ايجاد انگيزه

- معرفي عنوان درس و طرح سوال

- مشارکت در بحث

- پاسخ به سوالات

سخنراني

اسلايد

´5

2) تدريس درس جديد

- ارايه درس جديد

- توجه کردن

- سوال کردن

- نت برداري

- سخنراني

- استفاده از وسيله کمک آموزشي

- بحث گروهي

- وايت برد

P.P.T /

´20

´20

´15

3)ارزشيابي تکويني

- گرفتن کويز

جواب دهي

مشارکت گروهي

- کاغذ و قلم

´10

6) معرفي منابع و ماخذ براي مطالعه بيشتر

- معرفي کتاب

- معرفي اطلس

- معرفي سايت

پيگيري دانشجو جهت يافتن منابع واستفاده از آنها

-

-

´5

1) نام درس: اصول ومهارتهاي پرستاري  

2)تعدادواحد: 1واحد

3) پيش نياز: ندارد

4)رشته: فوریتهای پزشکی

5)مقطع:کارداني

6)نيمسال: دوم

7) تعداد دانشجو:24

8)مدرس: رسولي

9) شماره جلسه: 6

10) مدت تدريس :30/1

11) عنوان درس جلسه مذکور: وضعيت درد مددجو و روشهاي تسكين درد

12) هدف کلي:آشنايي با وضعيت درد مددجو و روشهاي تسكين درد

13)اهداف رفتاري:انتظارمي رودفراگيران درپايان تدريس بتوانند:

1. اصطلاحات و واژه هاي مربوط به درس را بدانند.

2. فیزیولوژی درد را شرح دهد.

3. اجزای تجربه درد را توضیح دهد.

4. انواع درد را از نظر منبع، شدت، محل، مدت و کیفیت توضیح دهند.

5. واکنش به درد را بیان کند.

6. درمانهای دارویی و غیر دارویی برای تسکین درد را بیان کند.

7. وظایف تکنیسین در رابطه با تجویز مسکنها بیان کند.

8. اهمیت توجه به تسکین درد و رفع اختلالات خواب را مورد بحث قرار دهد.

14) حيطه يادگيري(شناختی)

1. حيطه دانش

2. حيطه دانش

3. حيطه فهمیدن

4. حيطه فهمیدن

5. حيطه تحلیل

6. حيطه تحلیل

7. حيطه تحلیل

8. حيطه ترکیب

15) رفتارهاي ورودي:

16) سوالات سنجش آغازين:

· نظر شما در رابطه با درد چیست؟

· تا به حال چه نوع دردهایی را تجربه کردید؟

· برای کنترل درد خود از چه روشهایی استفاده کرده اید؟

مراحل تدريس

فعاليت هاي استاد

فعاليت هاي دانشجو

روش تدريس

وسايل کمک آموزشي

زمان

1) معرفي درس جديد و ايجاد انگيزه

- حضور و غياب

-سوال و جواب از درس گذشته

- معرفي درس جديد

- مشارکت در بحث

- پاسخ به سوالات

سخنراني

اسلايد

´5

2) تدريس درس جديد

- ارائه درس جديد

- توجه کردن

- سوال کردن

- نت برداري

- سخنراني

- استفاده از وسيله کمک آموزشي

- بحث گروهي

- وايت برد

- اسلايد سه بعدي (به عنوان مولاژ)

P.P.T /

´20

´20

´15

3 ) ارزشيابي تکويني

- سوال و جواب

جمع بندي درس در يک مثال

جواب دهي

مشارکت گروهي

P.P.T /

- کاغذ و قلم

´10

6) معرفي منابع و ماخذ براي مطالعه بيشتر

- معرفي کتاب

- معرفي اطلس

- معرفي سايت

پيگيري دانشجو جهت يافتن منابع واستفاده از آنها

-

-

´5

1) نام درس: اصول ومهارتهاي پرستاري  

2)تعدادواحد: 1واحد

3) پيش نياز: ندارد

4)رشته: فوریتهای پزشکی

5)مقطع:کارداني

6)نيمسال: دوم

7) تعداد دانشجو:24

8)مدرس: رسولي

9) شماره جلسه: 7

10) مدت تدريس :30/1

11) عنوان درس جلسه مذکور: اصول ضدعفوني و استريليزاسيون و مراقبت از زخم

12) هدف کلي: آشنايي با اصول ضدعفوني و استريليزاسيون و مراقبت از زخم

13)اهداف رفتاري:انتظارمي رود فراگيران در پايان تدريس بتوانند:

1. اصطلاحات و واژه هاي مربوط به درس را بدانند.

2. اهمیت سلامت پوست را شرح دهد

3. انواع زخم را بشناسد .

4. اصول کلی التیام زخم را شرح دهد.

5. مراحل التیام زخم را شرح دهد.

6. فاکتورهای موثر در التیام زخم را بشناسد.

7. عوارض زخم را شرح دهد.

8. نحوه بررسی زخم را بشناسد.

9. انواع ترشحات زخم را بشناسد.

10. انواع پانسمان را بشناسد.

11. عفونت را تعریف کند.

12. علائم و نشانه های عفونت سیستمیک و موضعی را شرح دهد.

13. حلقه های زنجیره عفونت را شرح دهد.

14. انواع روشهای انتقال عفونت را شرح دهد.

15. پاکسازی، ضدعفونی و استریلیزاسیون را شرح دهد.

16. تکنیکهای جداسازی را شرح دهد.

14) حيطه يادگيري

حيطه شناختي

1. حيطه دانش

2. حیطه درک

3. حیطه دانش

4. حیطه درک

5. حیطه درک

6. حیطه دانش

7. حیطه درک

8. حیطه دانش

9. حیطه دانش

10. حیطه دانش

11. حیطه دانش

12. حیطه درک

13. حیطه درک

14. حیطه درک

15. حیطه درک

16. حیطه درک

15) رفتارهاي ورودي:

آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی پوست

آشنایی با مفهوم کنترل عفونت

16) سوالات سنجش آغازين:

· چند نوع زخم را می توانید نام ببرید؟

· در مواقعی که زخمی شده اید برای کنترل عفونت و خونریزی چه کردهاید؟

· به نظر شما عفونت چیست و از چه راههایی منتقل می شود؟

مراحل تدريس

فعاليت هاي استاد

فعاليت هاي دانشجو

روش تدريس

وسايل کمک آموزشي

زمان

1) معرفي درس جديد و ايجاد انگيزه

- معرفي عنوان درس جديد

-ارائه اهداف درس

- مشارکت در بحث

- پاسخ به سوالات

سخنراني

اسلايد

´5

2) تدريس درس جديد

- ارائه درس

- توجه کردن

- سوال کردن

- نت برداري

- سخنراني

- استفاده از وسيله کمک آموزشي

- بحث گروهي

- وايت برد

P.P.T /

´20

´20

´15

3 ) ارزشيابي تکويني

- بحث و گفتکو در ارتباط با درس وجمع بندي درس

جواب دهي

مشارکت گروهي

- کاغذ و قلم

´10

6) معرفي منابع و ماخذ براي مطالعه بيشتر

- معرفي کتاب

- معرفي اطلس

- معرفي سايت

پيگيري دانشجو جهت يافتن منابع واستفاده از آنها

-

-

´5

1) نام درس: اصول ومهارتهاي پرستاري  

2)تعدادواحد: 1واحد

3) پيش نياز: ندارد

4)رشته: فوریتهای پزشکی

5)مقطع:کارداني

6)نيمسال: دوم

7) تعداد دانشجو:24

8)مدرس: رسولي

9) شماره جلسه: 8

10) مدت تدريس :30/1

11) عنوان درس جلسه مذکور: اصول و روش آماده نمودن داروها و انواع آن

12) هدف کلي: آشنايي با اصول و روش آماده نمودن داروها و انواع آن

13)اهداف رفتاري:انتظارميرود فراگيران درپايان تدريس بتوانند:

1. اصطلاحات وواژه هاي مربوط به دارو و دارو دادن را بيان کنند .

2. انواع داروهاي خوراکي و موضعي، تزریقی را با مثالي نام ببرند .

3. انواع داروهاي خوراکي و موضعي، تزریقی را با مثالي نام ببرند .

4. روش هاي معمول محافظت داروها را توضيح دهند .

5. علامتهاي اختصاري دارو دادن و تجويز داروها را توضيح دهند .

6. انواع دستورات دارويي را ذکر کنند

7. پنج قانون صحيح آماده کردن دارو و دادن دارو را توضيح دهند .

8. عوامل مؤثر در انتخاب سرنگ و سرسوزن را بيان کنند .

9. اندازه سرنگ و سرسوزن، زاويه تزريق و مقدار محلول تزريقي در انواع تزريقات را شرح دهند.

10. محلهاي مناسب تزريق و طرز تزريق را شرح دهند .

11. عوارض تزريقات عضلاني را توضيح دهند .

12. انواع محلول هاي تزريقي را نام ببرند.

13. انواع محلولها رابر اساس مواد تشکيل دهنده واسمولاريته طبقه بندي نمايند.

14. محل هاي تزريق وريدي را نام ببرند.

15. عوامل موثر در تزريق وريدي را توضيح دهند.

16. عوارض تزريقات وريدي رانام برده و توضيح دهند

14) حيطه يادگيري

1. حيطه دانش

2. حيطه دانش

3. حيطه دانش

4. حيطه تحلیل

5. حيطه دانش و تحليل

6. حيطه دانش

7. حيطه دانش

8. جيطه دانش و تحليل

9. حيطه دانش و تحليل

10. حيطه دانش و تحليل

11. حيطه دانش و تحليل

12. حيطه دانش

13. حيطه دانش و طبفه بندي

14. حيطه دانش وتحليل

15. حيطه دانش

16. حيطه دانش و تحليل

15) رفتارهاي ورودي:

1. باآناتومي و فيزيولوژي دستگاه گوارش آشنايي داشته باشند.

2. باآناتومي و فيزيولوژي دستگاه ادراري آشنايي داشته باشند.

16) سوالات سنجش آغازين:

· راههاي ورود و خروج مواد به بدن را نام ببرید

· چند مورد از علل مصرف داروها را نام ببرید

مراحل تدريس

فعاليت هاي استاد

فعاليت هاي دانشجو

روش تدريس

وسايل کمک آموزشي

زمان

1) معرفي درس جديد و ايجاد انگيزه

- بيان مثال و طرح سوال

- تيان اهداف درس

- مشارکت در بحث

- پاسخ به سوالات

سخنراني

اسلايد

´5

2) تدريس درس جديد

- ارائه درس جديد

- توجه کردن

- سوال کردن

- نت برداري

- سخنراني

- استفاده از وسيله کمک آموزشي

- بحث گروهي

- وايت برد

- اسلايد سه بعدي (به عنوان مولاژ)

P.P.T /

´20

´20

´15

3 ) ارزشيابي تکويني

- سوال و جواب

يا کويز

جواب دهي

مشارکت گروهي

P.P.T /

- کاغذ و قلم

´10

6) معرفي منابع و ماخذ براي مطالعه بيشتر

- معرفي کتاب

- معرفي اطلس

- معرفي سايت

پيگيري دانشجو جهت يافتن منابع واستفاده از آنها

-

-

´5

بسمه تعالی

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

طرح درس ترمی صول و فنون مراقبتها (عملی)  (Course Plan ) صفحه اول

 معرفی درس : اصول و فنون مراقبت ها نیمسال دوم سال تحصیلی 91 - 90

دانشکده: پرستاری و مامایی ارومیه گروه آموزشی: فوریتهای پزشکی

نام درس:  اصول و فنون مراقبت ها (عملی) رشته و مقطع تحصیلی: کارشناسی پرستاری

روز و ساعت برگزاری: سه شنبه ها ساعت 30/8 تا 3030/10 و 30/10 تا 30/12   تعداد واحد : 1 واحد

مدرس: داود رسولی مدت زمان هرکلاس: 90 دقیقه

هدف کلی درس: انجام مراقبتهاي اساسي در skill lab

اهداف اختصاصی درس: دانشجو در پایان دوره بتواند :

1- دستهاي خود را به روش صحيح بشويد.

2- روش پوشيدن دستكش استريل به روش باز را نمايش دهد.

3- محيط استريل را بطور صحيحي برقرار كند.

4- وارد كردن سند بيني- معده اي و لاواژ را به طور صحيح انجام دهد.

5- سند گذاري در مثانه و مراقبتهاي مربوطه را به طور صحيح انجام دهد.

6- روشهاي صحيح اكسيژن درماني از طريق ماسك ، سند بيني و كانولا را نمايش دهد.

7- ساكشن دهاني – حلقي و بيني حلقي و تراكياستومي را بطور صحيح انجام دهد.

8- شستشو ، تميز كردن و پانسمان زخم و مراقبت از درن را به طور صحيح انجام دهد.

9- بخشهاي مختلف بدن را به طور صحيح بانداژ كند.

10- اصول دارو دادن به روش خوراكي ، زير زباني و استنشاقي را رعايت كند.

11- داروها را به روش صحيح آماده كند.

12- تزريق دارو به روش داخل جلدي ، زير جلدي ، داخل عضلاني و وريدي را به روش صحيح انجام دهد.

13- انواع سرمهاي داخل وريدي را بشناسد.

14- رگ گيري جهت برقراي آنفوريون مداوم وريدي را انجام دهد.

15- تكنيك هاي جدا سازي و كاربرد محافظ ها (barrier) ، گان ، ماسك ، دستكش ، عينك ، نقاب صورت و كيسه نايلوني برچسب دار را انجام دهد.

16- كيسه آب گرم و كيف يخ را به طور صحيح به كار برد.

17- با برگه هاي پرونده آشنا گرديده و يك گزارش پرستاري صحيح را بنويسد.

منابع :

1- موسوي ، مليحه سادات .عاليخاني ، مريم روشهاي پرستاري باليني . تهران: شهراب- آينه سازان 1382

2- چك ليست مهارتهاي فن پرستاري مربيان گروه فن پرستاري دانشكده پرستاري و مامائي ارومیه

3- Taylor,Lillis, lemone. The Art and Science of Nursing Care. 4th.ed. philadephia. Lippincote Co.2005

· روش ارزشيابي :

· حضور فعال دانشجو در skill lab

· ارزشيابي تكويني

· امتحان پايان ترم به روش OSCE

وظابف و تکالیف دانشجو : از فراگيران انتظار ميرود:

· در تمام جلسات کلاس درس بد ون تاخير حضور يابند و د ر صورت تاخير بيش از 10ُ د قيقه از ورود به کلاس اجتناب کرده و بد ين ترتيب در حفظ نظم کلاس سهيم باشند.

· غيبت در کلاس نبايد از حد مجاز 17/ 4ساعات کلاس بيشتر باشد،در صورتيکه غيبت بيش از حد مجاز باشد:

· چنانچه بيش از 2/1غيبتهاغير موجه باشد ،آن واحد درسي حذف مي شود.

· چنانچه غيبتها غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن منظور خواهد شد.

بسمه تعالی

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

طرح درس ترمی پرستاری بیماریهای تنفس  (Course Plan )

 معرفی درس : اختلالات تنفسی نیمسال دوم سال تحصیلی 91 - 90

دانشکده: پرستاری و مامایی ارومیه گروه آموزشی: آموزش پرستاری داخلی و جراحی

نام درس:  پرستاری و بیماریهای تنفس رشته و مقطع تحصیلی: کارشناسی پرستاری

روز و ساعت برگزاری:  شنبه ها ساعت 30/16- 30/14   تعداد واحد : 1.25 واحد

مدرس: داود رسولی مدت زمان کلاس درس: 90 دقیقه

هدف کلی درس: آشنایی دانشجو با مفاهيم نوين پرستاری در رابطه با اختلالات دستگاه تنفس، نحوه بررسی و شناخت بيماران مبتلا به مشکلات تنفسی و اقدامات مناسب با توجه به فرآيند پرستاری. 

اهداف اختصاصی درس:

دانشجو در پایان دوره بتواند :

1. آناتومی و فیزیو لوژي دستگاه تنفس بیان کند.

2. نحوه بررسی تاریخچه سلامت ،معاینات فیزیکی و ارزشیابی تشخیصی را بیان نماید .

3. عفونتهاي سیستم فوقانی دستگاه تنفس و پرستاري انرا بیان نماید.

4. انسداد وصدمات راههاي هوایی فوقانی و سرطان حنجره را شرح دهد .

5. درمان بیماران با مشکلات راههاي هوایی تحتانی و مراقبتهای پرستاری آنها را توضیح دهد.

6. بیماریهاي پرده جنب و عروق ریه همراه با مراقبتهای پرستاری مربوطه را شرح دهد.

7. بیماري هاي شغلی ریه را توضیح دهد .

8. صدمات قفسه سینه و مراقبتهای مربوطه را بیان نماید.

9. روشهاي اداره بیماران با بیماریهاي انسدادي ریه را شرح دهد .

10. نحوه مراقبت در سیستم تنفسی را توضیح دهد.

منابع اصلی درس 

· Joyce M. Black and Jane Hokanson Hawks. Textbook of Medical - Surgical Nursing .

· 7 th. Elsevier inc. ; 2005

· Smeltzer B , Suzanne C . Brunner & Suddarth`s Textbook of Medical - Surgical Nursing . 9 th . Philadelphia : Lippincott ; 2008

· Phipps WJ , Sands JK , Marek JF . Medical - Surgical Nursing . 6 th . Philadelphia : Mosby Inc ; 2003

· برونر- سودارث : پرستاري داخلي – جراحي تنفس ، ترجمه پوران سامي ، تهران ، انتشارات بشري با همكاري تحفه ، 1384 ، چاپ اول

· بلک- هوکس: اختلالات تنفس. ترجمه مهدوی زهرا، تهران ، انتشارات جامعه نگر سالمی، 1389 ، چاپ اول

· سيسيل راسل لافايت : مبانی طب داخلی سيسيل ( بيماری های دستگاه تنفس ) ، ترجمه قادری اصل داود ، تهران ، انتشارات گلبان، 1381 ، چاپ چهارم

· بابامحمدي، حسن و همكاران: درسنامه جامع پرستاري داخلي و جراحي 3 ، تهران ، انتشارات بشري با همكاري تحفه ، 1382 ، چاپ اول

بسمه تعالی

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

طرح درس ترمی  (Course Plan )

جدول زمان بندی ارائه برنامه درس پرستاری بیماریهای تنفس نیمسال دوم سال تحصیلی 91 – 90

ردیف

تاریخ

ساعت

عنوان

مدرس

وسایل کمک آموزشی

آمادگی لازم دانشجویان قبل از شروع کلاس

روش / روشهای تدریس

ارزیابی

1

23/11/90

30/14 تا 30/16

ارزشیابی آغازین، برقراری ارتباط و مروری بر تشريح و فيزيولوژي دستگاه تنفس

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

ندارد

2

30/11/90

30/14 تا 30/16

نحوه بررسی تاریخچه سلامت، معاینات فیزیکی و اقدامات تشخیصی مشکلات ریوی

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

case study ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

3

7/12/90

30/14 تا 30/16

عفونتهاي سیستم فوقانی دستگاه تنفس و مراقبتهای پرستاری

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

4

10/12/90

30/14 تا 30/16

انسداد وصدمات راههاي هوایی فوقانی و سرطان حنجره

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور - وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

کوئیزاز 3 جلسه قبل

5

17/12/90

30/14 تا 30/16

درمان بیماران با مشکلات راههاي هوایی تحتانی و مراقبتهای پرستاری آنها

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

case study ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

6

24/12/90

30/14 تا 30/16

بیماریهاي پرده جنب و عروق ریه همراه با مراقبتهای پرستاری مربوطه

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

case study ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

7

19/1/91

30/14 تا 30/16

بیماري هاي شغلی ریه و مراقبتهای مربوطه

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

کوئیز از 3 جلسه قبل

8

26/1/91

30/14 تا 30/16

صدمات قفسه، سینه سرطان ريه مراقبت های پرستاری مربوطه

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

9

23/11/90

30/14 تا 30/16

بيماريهاي انسدادي مزمن ريه ( برونشيت مزمن ، آمفيزم) آسم و مراقبت هاي مربوطه

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

case study ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

10

30/11/90

30/14 تا 30/16

نحوه مراقبت در سیستم تنفسی

داود رسولی

کامپیوتر – ویدئو پروزکتور وایت بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کلاس و شرکت فعال در بحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی

بحث گروهی

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر ارزیابی دانشجویان

· نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی:

5. حضور مداوم و بدون غيبت 5 %

6. حضور فعال و شرکت در بحث ها و پاسخ به سئوالات 5 %

7. کوئیزها 40%

8. پروژه کلاسی 10%

9. امتحان پایان ترم 40%

روش تدریس : به منظور دستيابي به اهداف آموزشي تعيين شده مباحث اين درس به صورت سخنراني و پرسش و پاسخ تدريس ميگردد. از وسايل کمک آموزشي (شامل :تابلو، اورهد، پروژکتور، ،) به تناسب د ر ارا ئه مطالب استفاده خواهد شد.

الگوی تدریس :پيش سازمان دهنده

وظابف و تکالیف دانشجو : از فراگيران انتظار ميرود:

· در تمام جلسات کلاس درس بد ون تاخير حضور يابند و د ر صورت تاخير بيش از 10ُ د قيقه از ورود به کلاس اجتناب کرده و بد ين ترتيب در حفظ نظم کلاس سهيم باشند.

· در بحثهاي کلاس بطور فعال شرکت نمايند.

· در آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي، اگر غيبت غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن آزمون منظور خواهد شد و چنانچه غيبت موجه باشد، با ارائه گواهي معتبر لازم است دانشجو تا حد اکثر د و هفته بعد از تاريخ آزمون براي انجام امتحان به استاد مربوطه مراجعه نمايند،در غير اينصورت نمره صفر منظور خواهد شد).

· غيبت در کلاس نبايد از حد مجاز 17/ 4ساعات کلاس بيشتر باشد،در صورتيکه غيبت بيش از حد مجاز باشد:

· الف-چنانچه بيش از 2/1غيبتهاغير موجه باشد ،آن واحد درسي حذ ف مي شود.

· ب-چنانچه غيبتها غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن منظور خواهد شد.

بسمه تعالی

طرح درس روزانه واحد پرستاری بیماریهای تنفس صفحه اول

1) نام درس : پرستاري بیماریهای تنفس

2) تعدار واحد : 1.25

3 ) پیش نیاز : داخلی جراحی 2

4) رشته : پرستاري

5 ) مقطع : کارشناسی

6) نیمسال : دوم

7 ) تعداد دانشجو : 37 نفر

8 ) مدرس : رسولی

9 ) شماره جلسه : 1

10 ) مدت تدریس : 45/1

11 ) عنوان درس جلسه حاضر: مروری بر تشريح و فيزيولوژي دستگاه تنفس، روشهاي معاينه فيزيكي قفسه سينه و روشهاي تشخيصي اختلالات تنفس

12 ) هدف کلی : كليات تاريخچه و مفهوم بهداشت را بدانند.

آناتومی و فيزيولوژي دستگاه تنفس

روشهاي معاينه فيزيكي قفسه سينه و روشهاي تشخيصي اختلالات تنفسی

13) اهداف رفتاری : در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود:

1. آناتومي و فيزيولوژي دستگاه تنفس فوقاني را شرح دهد.

2. آناتومي و فيزيولوژي دستگاه تنفس تحتاني را توضيح د هد .

3. حجمها و ظرفيتهاي ريوي را توضيح دهد.

4. انتشار و پرفوزيون اكسيژن خون و حبابچه ها را شرح دهد .

5. انتقال گازها در خون را توضيح دهد.

14 ) حیطه یادگیری :

1. شناختي (دانش)

2. شناختي (فهمیدن)

3. شناختي ( فهمیدن )

4. شناختي (دانش)

5. شناختي ( فهمیدن )

15 ) رفتارهای ورودی : قبل از ورود به بحث جدید دانشجو باید :

آشنایی قبلی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس

16 ) سوالات سنجش آغازین

تفاوت بین تهویه و تنفس چیست؟

مراحل تدریس

فعالیت های استاد

فعالیت های دانشجو

روش تدریس

وسایل کمک آموزشی

زمان

1) معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمه جالب و گیرا

پاسخ به سوالات پیش سازمان دهنده

گوش دادن

یادداشت برداری

داستان پردازی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

10 دقیقه

2 ) تدریس درس جدید

سخنرانی

ارائه اسلایدها

پرسش و پاسخ

مشارکت دادن دانشجو در بحث

شرکت در بحث

پاسخ به سوالات

گوش دادن

یادداشت برداری

سخنرانی

نمایش اسلاید

بحث گروهی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

1 ساعت

3 ) ارزشیابی تکوینی

ارائه سوال هایی از دروس تدریس شده

پاسخ به سوالات

شرکت در بحث

بیان نقاط مبهم و گنگ

تدریس

پرسش و پاسخ

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

4 ) جمع بندی و نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف تدریس و جمع بندی آنها

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

20 دقیقه

5 ) تعیین تکلیف برای جلسه بعد

بیان موضوع جلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به بحث آینده

ارائه تكليف

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

6 ) معرفی منابع و ماخذ برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع موجود در کتابخانه دانشکده

استماع

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

1) نام درس : پرستاري بیماریهای تنفس

2) تعدار واحد : 1.25

3 ) پیش نیاز : داخلی جراحی 2

4) رشته : پرستاري

5 ) مقطع : کارشناسی

6) نیمسال : دوم

7 ) تعداد دانشجو : 37 نفر

8 ) مدرس : رسولی

9 ) شماره جلسه : 2

10 ) مدت تدریس : 45/1

11 ) عنوان درس جلسه حاضر : عفونت ها و مشکلات شایع قسمت فوقانی دستگاه تنفس مانند سرماخوردگی، سينوزيت، رينيت، فارنژیت، لارنژيت و مراقبتهای پرستاری مربوطه

12 ) هدف کلی : آشنایی با عفونت ها و مشکلات شایع قسمت فوقانی دستگاه تنفس مانند سرماخوردگی، سينوزيت، رينيت آلرژیک، لارنژيت و مراقبتهای پرستاری مربوطه

13) اهداف رفتاری : ( در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود )

1. اصول صحیح مصاحبه با مددجویان مبتلا به اختلالات شایع تنفسی را بداند.

2. علائم و نشانه های شایع اختلالات تنفسی را بر اساس اختصاصات هریک شرح دهد.

3. اصول صحیح مشاهده قفسه سینه را شرح دهد و موارد غیر طبیعی را تشخیص دهد.

4. اصول صحیح لمس قفسه سینه را شرح دهد و موارد غیر طبیعی را تشخیص دهد

5. اصول صحیح دق قفسه سینه را شرح دهد و موارد غیر طبیعی را تشخیص دهد

6. اصول صحیح سمع قفسه سینه را شرح دهد و موارد غیر طبیعی را تشخیص دهد

7. روشهاي تشخيص بيماريهاي تنفسي را نام ببرد.

8. نحوه انجام آزمايشهاي تشخيصي را توضيح دهد

9. مراقبتهاي پرستاري لازم قبل و بعد از پروسيجرهای، CXR ، ABG ، اسپيرومتري، برونكوسکوپی، توراسنتز، تستهای عملكرد ريه ، تهيه خلط را بداند.

14 ) حیطه یادگیری :

1. شناختي (دانش)

2. شناختي (دانش)

3. شناختي (فهمیدن)

4. شناختي (فهمیدن)

5. شناختي (فهمیدن )

6. شناختي (فهمیدن)

7. شناختي (دانش)

8. شناختي (فهمیدن)

9. شناختي (دانش)

15 ) رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :

آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس

آشنایی قبلی با نحوه گرفتن تاریخچه بیماری

آشنایی قبلی با معاینات فیزیکی

16 ) سوالات سنجش آغازین

به نظر شما شایعترین نشانه های مشکلات تنفسی کدامند؟

برای بررسی یک فرد مبتلا به مشکلات تنفسی از کدام معاینات فیزیکی می توان استفاده کر؟

شایعترین تستهای تشخیصی برای شناسایی مشکلات تنفسی کدامند؟

مراحل تدریس

فعالیت های استاد

فعالیت های دانشجو

روش تدریس

وسایل کمک آموزشی

زمان

1) معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمه جالب و گیرا

پاسخ به سوالات پیش سازمان دهنده

گوش دادن

یادداشت برداری

داستان پردازی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

10 دقیقه

2 ) تدریس درس جدید

سخنرانی

ارائه اسلایدها

پرسش و پاسخ

مشارکت دادن دانشجو در بحث

شرکت در بحث

پاسخ به سوالات

گوش دادن

یادداشت برداری

سخنرانی

نمایش اسلاید

بحث گروهی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

1 ساعت

3 ) ارزشیابی تکوینی

ارائه سوال هایی از دروس تدریس شده

پاسخ به سوالات

شرکت در بحث

بیان نقاط مبهم و گنگ

تدریس

پرسش و پاسخ

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

4 ) جمع بندی و نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف تدریس و جمع بندی آنها

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

20 دقیقه

5 ) تعیین تکلیف برای جلسه بعد

بیان موضوع جلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به بحث آینده

ارائه تكليف

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

6 ) معرفی منابع و ماخذ برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع موجود در کتابخانه دانشکده

استماع

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

1) نام درس : پرستاري بیماریهای تنفس

2) تعدار واحد : 1.25

3 ) پیش نیاز : داخلی جراحی 2

4) رشته : پرستاري

5 ) مقطع : کارشناسی

6) نیمسال : دوم

7 ) تعداد دانشجو : 37 نفر

8 ) مدرس : رسولی

9 ) شماره جلسه : 3

10 ) مدت تدریس : 45/1

11 ) عنوان درس جلسه حاضر : عفونتهاي سیستم فوقانی دستگاه تنفس و مراقبتهای پرستاری

12 ) هدف کلی : آشنایی با عفونتهاي سیستم فوقانی دستگاه تنفس و مراقبتهای پرستاری

13) اهداف رفتاری : ( در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود )

1. بيماريهاي دستگاه تنفس فوقاني را نام ببريد.

2. علائم و نشنانه هاي بيماريهای تنفس را بيان كند .

3. علائم ، تشخيص ، درمان وتدابير پرستاري در مورد سرماخوردگي را توضيح دهد .

4. علائم ، تشخيص ، درمان و تدابير پرستاري در مورد رینیت آلژیک را توضیح دهد

5. علائم ؤ تشخيص ، درمان و تدابير پرستاري در مورد سينوزيت حاد و مزمن را توضیح دهد

6. علائم ، تشخيص ، درمان و تدابير پرستاري در مورد لارنژيت را توضیح دهد

7. علائم ، تشخيص ، درمان و تدابير پرستاري در مورد فارنژیت حاد و مزمن را توضیح دهد

14 ) حیطه یادگیری :

1 – شناختی (دانش)

2 – شناختی (تحلیل)

3 – شناختی (فهمیدن)

4 – شناختی (فهمیدن)

5- شناختی ( فهمیدن )

6- شناختی (فهميدن)

7- شناختی (فهميدن)

15 ) رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :

آشنایی با آناتومی دستگاه تنفس فوقانی

آشنایی با نحوه بررسی وضعیت راه هوایی فوقانی

16 ) سوالات سنجش آغازین

از بیماریهای قسمت فوقانی دستگاه تنفس که خودتان درگیر شده اید یک مورد نام ببرید؟

برای درمان مشکل خود چه اقداماتی انجام داده اید؟

مراحل تدریس

فعالیت های استاد

فعالیت های دانشجو

روش تدریس

وسایل کمک آموزشی

زمان

1) معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمه جالب و گیرا

پاسخ به سوالات پیش سازمان دهنده

گوش دادن

یادداشت برداری

داستان پردازی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

10 دقیقه

2 ) تدریس درس جدید

سخنرانی

ارائه اسلایدها

پرسش و پاسخ

مشارکت دادن دانشجو در بحث

شرکت در بحث

پاسخ به سوالات

گوش دادن

یادداشت برداری

سخنرانی

نمایش اسلاید

بحث گروهی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

1 ساعت

3 ) ارزشیابی تکوینی

ارائه سوال هایی از دروس تدریس شده

پاسخ به سوالات

شرکت در بحث

بیان نقاط مبهم و گنگ

تدریس

پرسش و پاسخ

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

4 ) جمع بندی و نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف تدریس و جمع بندی آنها

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

20 دقیقه

5 ) تعیین تکلیف برای جلسه بعد

بیان موضوع جلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به بحث آینده

ارائه تكليف

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

6 ) معرفی منابع و ماخذ برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع موجود در کتابخانه دانشکده

استماع

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

1) نام درس : پرستاري بیماریهای تنفس

2) تعدار واحد : 1.25

3 ) پیش نیاز : داخلی جراحی 2

4) رشته : پرستاري

5 ) مقطع : کارشناسی

6) نیمسال : دوم

7 ) تعداد دانشجو : 37 نفر

8 ) مدرس : رسولی

9 ) شماره جلسه : 4

10 ) مدت تدریس : 45/1

11 ) عنوان درس جلسه حاضر : انسداد وصدمات راههاي هوایی فوقانی و سرطان حنجره

12 ) هدف کلی : آشنایی با انسداد وصدمات راههاي هوایی فوقانی و سرطان حنجره

13) اهداف رفتاری : ( در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود )

1. علائم ، تشخيص ، درمان و تدابير پرستاري در مورد التهاب لوزه ها را توضیح دهد

2. علائم ، تشخيص ، درمان و تدابير پرستاري در مورد خونریزی از بینی را توضیح دهد .

3. علائم ، تشخيص ، درمان ، تدابير پرستاري در انسداد حنجره را شرح دهد .

4. اقدامات پرستاري قبل و بعد از عمل جراحي سرطان حنجره را شرح دهد .

5. روشهاي نوتواني كلامي در بيماري بعد ازعمل جراحي سرطان حنجره را توضيح دهد .

14 ) حیطه یادگیری :

1. شناختی ( فهمیدن )

2. شناختی ( فهمیدن )

3. شناختی ( دانش )

4. شناختی ( فهمیدن )

5. شناختی ( فهمیدن )

15 ) رفتارهای ورودی : قبل از ورود به بحث جدید دانشجو باید :

آشنایی با آناتومی دستگاه تنفس فوقانی

آشنایی با نحوه بررسی وضعیت راه هوایی فوقانی

16 ) سوالات سنجش آغازین

اگر با فردی که دچار شکستگی بینی شده برخورد کردید چه اقداماتی انجام می دهید؟

به نظر شما شایعترین علل انسداد حنجره کدامند؟

مراحل تدریس

فعالیت های استاد

فعالیت های دانشجو

روش تدریس

وسایل کمک آموزشی

زمان

1) معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمه جالب و گیرا

پاسخ به سوالات پیش سازمان دهنده

گوش دادن

یادداشت برداری

داستان پردازی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

10 دقیقه

2 ) تدریس درس جدید

سخنرانی

ارائه اسلایدها

پرسش و پاسخ

مشارکت دادن دانشجو در بحث

شرکت در بحث

پاسخ به سوالات

گوش دادن

یادداشت برداری

سخنرانی

نمایش اسلاید

بحث گروهی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

1 ساعت

3 ) ارزشیابی تکوینی

ارائه سوال هایی از دروس تدریس شده

پاسخ به سوالات

شرکت در بحث

بیان نقاط مبهم و گنگ

تدریس

پرسش و پاسخ

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

4 ) جمع بندی و نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف تدریس و جمع بندی آنها

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

20 دقیقه

5 ) تعیین تکلیف برای جلسه بعد

بیان موضوع جلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به بحث آینده

ارائه تكليف

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

6 ) معرفی منابع و ماخذ برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع موجود در کتابخانه دانشکده

استماع

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

1) نام درس : پرستاري بیماریهای تنفس

2) تعدار واحد : 1.25

3 ) پیش نیاز : داخلی جراحی 2

4) رشته : پرستاري

5 ) مقطع : کارشناسی

6) نیمسال : دوم

7 ) تعداد دانشجو : 37 نفر

8 ) مدرس : رسولی

9 ) شماره جلسه : 5

10 ) مدت تدریس : 45/1

11 ) عنوان درس جلسه حاضر : درمان بیماران با مشکلات راههاي هوایی تحتانی و مراقبتهای پرستاری آنها

12 ) هدف کلی : آشنایی با درمان بیماران با مشکلات راههاي هوایی تحتانی و مراقبتهای پرستاری آنها

13) اهداف رفتاری : ( در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود )

1. اپيدميولوژي بيماريهاي تحتاني ريه را شرح دهد .

2. اهميت بيماريهاي ريوي را در حال حاضر توضيح دهد

3. تعريف، علائم باليني، روشهاي تشخيصي، درمان و مراقبتهاي پرستاری آتلکتازی را شرح دهد.

4. تعريف، انواع، علائم باليني، روشهاي تشخيصي، درمان و مراقبتهاي پرستاری پنوموني را شرح دهد.

5. تعريف، علائم باليني، روشهاي تشخيصي، درمان و مراقبتهاي پرستاری سل را شرح دهد.

6. تعريف ، علائم باليني ، اقدامات تشخيصي ، اقدامات درماني و مراقبتي ابسه ريه را توضيح دادهد.

7. تعریف، علائم باليني، روشهاي تشخيصی، درمان و پيشگيري از تراكئوبرونشيت حاد را توضيح دهد.

8. علائم ، روشهاي تشخيص درمان و اقدامات پرستاري ادم حاد ریه را شرح دهد.

14 ) حیطه یادگیری :

1. شناختی ( دانش )

2. شناختی ( فهمیدن )

3. شناختی ( دانش )

4. شناختی ( دانش )

5. شناختی ( دانش )

6. شناختی ( فهمیدن )

7. شناختی ( فهمیدن )

8. شناختی ( دانش )

15 ) رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :

آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس تحتانی

آشنایی با نحوه بررسی وضعیت راه هوایی تحتانی

16 ) سوالات سنجش آغازین

چند مورد از بیماریهای دسنگاه تنفس تحتانی را نام ببرید؟

اگر با چنین بیمارانی برخورد داشته ای اقدامات درمانی و مراقبی آنها را بیان کنید؟

مراحل تدریس

فعالیت های استاد

فعالیت های دانشجو

روش تدریس

وسایل کمک آموزشی

زمان

1) معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمه جالب و گیرا

پاسخ به سوالات پیش سازمان دهنده

گوش دادن

یادداشت برداری

داستان پردازی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

10 دقیقه

2 ) تدریس درس جدید

سخنرانی

ارائه اسلایدها

پرسش و پاسخ

مشارکت دادن دانشجو در بحث

شرکت در بحث

پاسخ به سوالات

گوش دادن

یادداشت برداری

سخنرانی

نمایش اسلاید

بحث گروهی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

1 ساعت

3 ) ارزشیابی تکوینی

ارائه سوال هایی از دروس تدریس شده

پاسخ به سوالات

شرکت در بحث

بیان نقاط مبهم و گنگ

تدریس

پرسش و پاسخ

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

4 ) جمع بندی و نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف تدریس و جمع بندی آنها

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

20 دقیقه

5 ) تعیین تکلیف برای جلسه بعد

بیان موضوع جلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به بحث آینده

ارائه تكليف

استماع

یادداشت برداری

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

6 ) معرفی منابع و ماخذ برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع برای مطالعه بیشتر

معرفی منابع موجود در کتابخانه دانشکده

استماع

سخنرانی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

5 دقیقه

1) نام درس : پرستاري بیماریهای تنفس

2) تعدار واحد : 1.25

3 ) پیش نیاز : داخلی جراحی 2

4) رشته : پرستاري

5 ) مقطع : کارشناسی

6) نیمسال : دوم

7 ) تعداد دانشجو : 37 نفر

8 ) مدرس : رسولی

9 ) شماره جلسه : 6

10 ) مدت تدریس : 45/1

11 ) عنوان درس جلسه حاضر : بیماریهاي پرده جنب و عروق ریه همراه با مراقبتهای پرستاری مربوطه

12 ) هدف کلی : با بیماریهاي پرده جنب و عروق ریه همراه با مراقبتهای پرستاری مربوطه آشنا شوند.

13) اهداف رفتاری : ( در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود )

1. علائم ، روشهاي تشخيص درمان و اقدامات پرستاري پلورزي را شرح دهد

2. تعريف ، علائم باليني ، اقدامات تشخيصي ، اقدامات درماني و مراقبتي آمپیم را توضيح دهد

3. تعريف ، علائم باليني ، اقدامات تشخيصي ، اقدامات درماني و مراقبتي افیوژن پرده جنب را توضيح دهد.

4. تعريف ، علائم باليني ، اقدامات تشخيصي ، اقدامات درماني و مراقبتي پرفشاری شریان ریه را توضيح دهد.

5. تعريف ، علائم باليني ، اقدامات تشخيصي ، اقدامات درماني و مراقبتي کورپولمونل را توضيح دهد.

6. علائم ، روشهاي تشخيص درمان و اقدامات پرستاري آمبولی ریه را شرح دهد

14 ) حیطه یادگیری :

1. شناختی ( دانش )

2. شناختی ( فهمیدن )

3. شناختی (فهمیدن)

4. شناختی (فهمیدن)

5. شناختی ( فهمیدن)

6. شناختی ( دانش )

15 ) رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :

آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس تحتانی

آشنایی با بیماریهای عفونی ریه

16 ) سوالات سنجش آغازین

به نظر شما تفاوت بین دردهای با منشاء قفسه سینه و دردهای با منشاء قلبی چیست؟

تفاوت بین فشار شریان ریوی با سایر شریانهای بدن چیست؟

مراحل تدریس

فعالیت های استاد

فعالیت های دانشجو

روش تدریس

وسایل کمک آموزشی

زمان

1) معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمه جالب و گیرا

پاسخ به سوالات پیش سازمان دهنده

گوش دادن

یادداشت برداری

داستان پردازی

وايت برد

ويدئو پروژكتور

10 دقیقه

2 ) تدریس درس جدید

سخنرانی

ارائه اسلایدها

پرسش