Upload
others
View
17
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр
ВВИИХХООВВННАА ГГООДДИИННАА
(Вчитель Карбань В.М.)
2
МЕТА: Ознайомити дітей з поняттям «вітаміни», їх значенням в житті людини. Розширити набуті учнями знання щодо різноманітності харчових продуктів, їх походження та ролі у дитячому раціоні. Довести до відома інформацію про шкідливий вплив на організм «штучних» продуктів. ОБЛАДНАННЯ: Плакат із зображенням різноманітних харчових продуктів, наочність з тем: «Овочі», «Фрукти», «Продукти». Роздатковий матеріал, інформаційні плакати «Вітаміни А,В,С,Д». Набір фруктів і овочів для конкурсу.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Вступна бесіда
Чи може машина або літак зрушити з місця без палива? Так само і
людина. Щоб зростати, бігати, вчитися, працювати, гратися, необхідна
енергія (сила).Звідки вона береться?
Як ви розумієте: їжа віддає людям своє тепло, щоб вони були здорові?
3
Енергія виробляється організмом із їжі. Їжа – джерело енергії. Завдяки
їй наш організм підтримує постійну температуру. Їжа потрібна організму і як
будівельний матеріал.
Як ви думаєте, яка їжа корисна?
Що таке вітаміни?
Які вітаміни ви знаєте?
В яких продуктах є вітаміни?
Для нормального розвитку та зростання людського організму
необхідні різноманітні вітаміни. Позначаються вони буквами латинського
алфавіту – А, В, С, D, К і т.д. Людина, котра одержує з їжею достатню
кількість вітамінів, рідше хворіє, має здорові зуби, волосся, шкіру.
Що означає слово «вітаміни»?
Це слово походить від латинського слова «віта» - життя. Назва ця
невипадкова. Якщо вітамінів не вистачає, людина важко хворіє. Слово
«вітамін» вигадав американський біохімік Казимир Функ. Він відкрив, що
речовина «амін», котра міститься в оболонці рисового зернятка, життєво
необхідна людині. З’єднавши «віта» з «амін», одержали слово «вітамін».
Вітамін А – сприяє росту, допомагає зберегти зір (морква, помідор,
зелена цибуля, гарбуз, молочні продукти, печінка).
Вітамін В – потрібен для розумової та фізичної праці, поліпшує
травлення (слива, горох, квасоля, вівсяна та гречана крупи, горіхи, сир, яйця).
Вітамін С – запобігає застуді, сприяє росту, вбиває мікроби, зміцнює
імунітет (шипшина, лимон, солодкий перець, чорна смородина, капуста,
малина, цитрусові).
Вітамін D – зміцнює кістки, зуби малюків (соняшникова олія, молоко,
сир, яєчні жовтки).
ІІ. Ознайомлення дітей з джерелами вітамінів. Використання інформаційного плакату.
4
5
- Чи знайомі вам назви цих продуктів?
- Які фрукти входять до групи цитрусових?
- Можливо ви щось цікаве знаєте про деякі з цих продуктів.
(Діти загадують загадки про овочі, фрукти та ін.).
А тепер прослухайте мої загадки:
1. Ми цукрові, ми кормові,
Є брати у нас столові
Ми зростали у полі рядами,
Люди звуть нас… (буряками)
2. Під хвоєю ховаються,
Чи листям укриваються
Шапки не знімають,
Дощику чекають. (гриби)
3. Червона, солодка,
А ще запашна
Від кашлю, простуди
Вона помічна. (малина)
4. На городі молода
Пишні коси розплела
І зелені хустинки
Золоті ховають зернинки. (кукурудза)
6
А чи знаєте ви, що у насінні соняшника більше вітаміну D, ніж у м’ясі,
яйцях, курятині, печінці тріски?
У білокачанній капусті немає вітаміну С, але якщо її нарізати цей вітамін
починає в ній утворюватись. Тому дуже корисна квашена капуста.
У молоці є вітамін А, але в козиному є ще й вітамін С, а в коров’ячому
його немає.
Коли ви зірвали яблучко з дерева, в ньому з кожним днем стає все
менше вітаміну С.
ІІІ. Давайте спробуємо розгадати кросворд 1. В
2. І
3. Т
А 4.
5. М
І
7. Н
8. И
Підказками будуть ось ці загадки.
1. Що за грона висять І на сонечку блищать, Прикрашають кожний сад? Це солодкий … (виноград)
2. До матінки за хвостики
Прив’язані синочки, Лежать під листячком А звуться … (огірочки)
6
7
3. Моє тіло під землею
Кучерики понад нею Любить мене кожна юшка Називаюсь я … (петрушка)
4. На деревах пожовтіли Солоденькі кульки спілі, Діти люблять їх, ще й оси Ці смачненькі … (абрикоси)
5. Красна дівиця
Сидить у темниці, А зелена коса Її на вулиці.
6. Кістяна сорочка, Зелений кожушок Не вони, а зерня Ваблять діточок.
7. У зеленому лісочку
Під мережаним листочком Червоніє невеличка Спіла ягідка … (суничка)
8. Йшла пані з-за гір,
Несла на собі сім шкір Як її роздягали То над нею ридали.
8
ІV. Кожен вітамін діє на організм людини по-своєму, і кожен з них
незамінний. Тому їжа повинна бути різноманітною. Продукти, які називають
«штучними», насичені барвниками. Їх недоцільно вживати, адже вони, хоч і
такі ж смачні, та не мають ніякої цінності для організму, а лише шкодять
здоров’ю.
А що ви знаєте про такі відомі овочі та фрукти?
Учениця з корзинкою підходить до кожного учня, а той витягає картку із
зображенням якогось продукту і розповідає де він росте, що з нього готують,
де використовують.
V. Напередодні був оголошений конкурс на кращий рецепт борщу.
Переможець-кухар зараз спробує вибрати необхідні для цієї
страви продукти. Але зробить це із закритими очима, на дотик.
(У кошику набір фруктів та овочів).
9
VI. Завдання для самостійного
опрацювання (додаток).
Діти отримують картки із зображенням
фруктів та овочів. Вони повинні
визначити де овочі, а де фрукти.
VІІ. ПІДСУМОК
Які овочі корисні дітям?
А які фрукти ти найчастіше
вживаєш?
Що корисніше: цукерки чи овочі та
фрукти?
Чому ти віддаси перевагу –
«штучним» напоям чи натуральним
фруктовим сокам? Чому?
Чому продукти повинні бути
різноманітними?
Як зберегти здоров’я ?
Чи стануть вітаміни твоїми
«друзями»?