12
КОНКУРС МИНИСТАРСТВА ТРГОВИНЕ, ТУРИЗМА И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА „Дигитални час“ OСНОВНА ШКОЛА „Јован Поповић“ Сусек – одељење у Баноштору Aутор: Ђурђица Стојковић НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Природа и друштво НАСТАВНА ТЕМА: Рад, енергија, производња и потрошња ПЛАНИРАНО ВРЕМЕ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈУ: Три школска часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Сунчева пећница – мит или истина Пројекат: Израда сунчеве (соларне) пећнице ТИП ЧАСА: Обрада и систематизација знања ЦИЉ ПРОЈЕКТА: Уочити да се може искористити енергија сунца за загревање ваздуха и направити соларна пећница, при томе направити уштеду у потрошњи електричне енергије. МЕТОДЕ РАДА: Дијалошка, монолошка, практичних радова НАСТАВНА СРЕДСТВА: Сајт WIX – Сунчана пећница , Edmodo , Thinglink - Истраживање , Linolit Дневник размишљања , ППТ презентација, видео-запис ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, кооперативно учење ЗАДАЦИ ЧАСА: Образовни: Сазнати како се користи снага сунца у производњи енергије; Усвојити знања о коришћењу сунчеве топлоте за производњу топлотне енергије; Функционални: Оспособити за разумевање процеса производње енергије коришћењем обновљивих ресурса; Разумевање коришћења сунчеве топлоте у 1

Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

  • Upload
    others

  • View
    8

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

КОНКУРС МИНИСТАРСТВА ТРГОВИНЕ, ТУРИЗМА И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА

„Дигитални час“

OСНОВНА ШКОЛА „Јован Поповић“ Сусек – одељење у Баноштору

Aутор: Ђурђица Стојковић

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Природа и друштво

НАСТАВНА ТЕМА: Рад, енергија, производња и потрошња

ПЛАНИРАНО ВРЕМЕ ЗА

РЕАЛИЗАЦИЈУ:

Три школска часа

НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Сунчева пећница – мит или истина

Пројекат: Израда сунчеве (соларне) пећнице

ТИП ЧАСА: Обрада и систематизација знања

ЦИЉ ПРОЈЕКТА: Уочити да се може искористити енергија сунца за загревање ваздуха

и направити соларна пећница, при томе направити уштеду у

потрошњи електричне енергије.

МЕТОДЕ РАДА: Дијалошка, монолошка, практичних радова

НАСТАВНА СРЕДСТВА: Сајт WIX – Сунчана пећница , Edmodo, Thinglink - Истраживање ,

Linolit Дневник размишљања , ППТ презентација, видео-запис

ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, кооперативно учење

ЗАДАЦИ ЧАСА: Образовни: Сазнати како се користи снага сунца у производњи

енергије; Усвојити знања о коришћењу сунчеве топлоте за

производњу топлотне енергије;

Функционални: Оспособити за разумевање процеса производње

енергије коришћењем обновљивих ресурса; Разумевање

коришћења сунчеве топлоте у загревању објеката;

Васпитни: Развијање правилног односа према природним

богатствима и њиховом рационалном коришћењу, уштеди

енергије и потреби што већег коришћења обновљивих извора у

производњи енергије;

ИСХОДИ:

Ученик ће бити у стању да:

Природа и друштво

- учествује у испитивању природних феномена;

- сарађује са вршњацима у заједничким активностима;

- повезује резултате учења и рада са уложеним трудом;

1

Page 2: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

Српски језик

- уме самостално да пронађе информације експлицитно изнете у

тексту;

- истражује и планира свој рад

Ликовна култура

- преобликује у сарадњи са другима употребне предмете мењајући

им намену;

користи материјал и прибор у складу са планом рада;

Грађанско васпитање

- сарађује и преузима различите улоге у групи;

- са другим ученицима доприноси промоцији акције и вреднује је.

МЕЂУПРЕДМЕТНЕ

КОМПЕТЕНЦИЈЕ:

Одговоран однос према околини

Ученик стиче знања и развија свест о дејству људских активности

на животну средину и природу.

Познаје људске активности и начин на који оне могу да угрозе или

унапреде околину, живи свет и природу у окружењу. Одговоран је

према квалитету сопственог живота, што обухвата и однос према

околини и однос према здрављу.

Дигитална компетенција

Уме да претражује, критички анализира и систематизује

информације у електронском облику користећи одговарајућа

средства ИКТ-а.

Уме да представи, оргaнизуje и обликује одређене информације

користећи на ефикасан начин могућности ИКТсредства.

Приликом решавања проблема уме да одабере средство ИКТ-а и

да га користи на одговарајући начин.

Eфикaснo кoристи ИКТ зa кoмуникaциjу и сaрaдњу.

Компетенција за учење

Мотивисан је и оспособљен да планира, организује, спроводи и

вреднује учење; разликује битно од небитног, изражава и

2

Page 3: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

образлаже идеје.

Рад с подацима и информацијама

Користи информације у различитим симболичким модалитетима

(чита их и тумачи).

Сарадња

Активно и конструктивно учествује у раду групе. Критички

процењује свој рад и рад чланова групе, доприноси унапређивању

рада групе и уме да представи резултате рада.

АКТИВНОСТИ

УЧЕНИКА:

- ученици праве план рада

- истражују и праве базу ресурса

- припремају потребан материјал и прибор

- ученици истражују о временској прогнози за планирани дан

- припремају потребан прибор и материјал за рад;

- кутију облажу стиропором и алуминијумском фолијом

- постављају кутију на осунчано место у школском дворишту

- прате процес

- фотографишу телефоном продукт рада

-праве ППТ презентацију

-конвертују је у видео;

- пишу извештај за часописопис и веб-сајт школе и прилажу

фотографије.

АКТИВНОСТИ

НАСТАВНИКА ТОКОМ

ПРОЈЕКТА:

- увођење ученика у метакогнитивне стратегије;

- помоћ око израде плана рада;

- упознавање ученика са Веб алатима;

- помоћ око ППТ презентације и њеног конвертовања у видео;

- организовање презентације резултата;

- постављање видео-записа на е-часопис школе.

СТАНДАРДИ: 1ПД.1.2.1. препознаје и именује природне ресурсе

1ПД.1.2.2. зна употребну вредност природних ресурса

1ПД.1.2.3. разликује повољно и неповољно деловање човека по

очување природе

1ПД.2.2.1. разликује обновљиве и необновљиве природне ресурсе

3

Page 4: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

1 ПД.2.2.2. разуме еколошку оправданост употребе обновљивих

ресурса и рационалног коришћења необновљивих ресурса

РЕСУРСИ: амбалажа, стакло, стиропор кутија, алуминијумска фолија али и

временска прогноза.

РЕАЛИЗАЦИЈА ПРОЈЕКТА

ТОК 1. часа Средство

Уводни део часа односи се на постављање проблемског изазова.

Сунчева пећница – Мит или истина? Или поједностављено: Можемо ли

користити енергију сунца за кување?

Почињемо рад уз имплементацију метакогнитивних стратегија.

Метакогнитивне стратегије представљају процес који је намењен

ученицима да размишљају о њиховом "размишљању".

Овакво размишљање може да подстакне ученика да истражи, поставља

питања, повеже идеје, настави са својим учењем, развија се у правцу

независности и самосталности, размишља и оцењује сопствену

продуктивност.

 Приликом коришћења овог приступа, могу се поставити питања попут:

Који је проблем који треба решити? На који начин? Колико добро

радим? Колико сам добро радио? Како могу да урадим то боље следећи

пут?

Ученици вођени питањима и коришћењем моћног алата за израду мапа

ума под називом Text 2 MindMap заједно креирају план активности.

Линк

M етакогнитивне

стратегије

Алат

Text 2 MindMap

4

Page 5: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

Пошто су сва деца заједно учествовала у изради плана, знају шта их

очекује могу да приступе раду. Делимо се на групе и свака група врши

своје истраживање.

Свака група има по четири ученика који врше истраживање помоћу

рачунара.

У програму Тинглинк (Тhinglink ) ученици праве базу ресурса којима

располажу и која ће им користити у раду. Сазнају како су други

приступили овом проблему, који су материјал користили и на који начин

су применили знање. https://www.thinglink.com/scene/1099957531146452994

Погледати:

Т hinglink

5

Page 6: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

Када су размотрили све идеје до којих су дошли, договарају се о томе шта

ће ко припремити, односно донети од материјала како би направили

соларну пећницу.

Уводимо Дневник размишљања користећи нови алат Лино (Linoit) где

деца на стикерима постављају све оно што мисле да је од значаја за

њихов пројекат. Деле међу собом задатке за рад. Договарају се ко ће шта

припремити, пишу претпоставке, њихова очекивања, импресије.

Овом онлајн дневнику (Lino) ученици могу да приступе и од своје куће и

да допишу нешто што им падне на памет. У Дневник можемо уносити,

поред мисли, линкове, фотографије и видео-записе.

http://linoit.com/users/djurdjica68/canvases/Dnevnik%20razmisljanja

Погледати

Linoit - Дневник

размишљања

6

Page 7: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

_____________________________________________________________

Други час почиње са излагањем материјала који су ученици припремили,

још једном ученици могу да погледају базу ресурса. Припремљен је

следећи материјал и прибор.

Материјал: картонска кутија, стиропор, алуминијумска фолија, стакло,

картон црне боје, јаје.

Прибор: маказе, скалпел, лењири, маркер, маказе и лепак.

Ученици облажу кутију стиропором, стиропор облажу фолијом, у доњи

део кутије стављају црни картон, који привлачи топлоту. Прекривају

кутију стаклом које пропушта сунчеве зраке, а истовремено их затвара.

Направити око кутије „штит“ који ће прикупити још више зрака сунца и

усмерити у кутију – пећницу.

Сваки сегмент рада фотографишу како би после могли да ураде ППТ

презентацију.

Пошто су ученици направили модел пећнице, у метални тањир ће

ставити храну (разлупати јаје) и оставити изложену енергији сунца.

Ученици остављају пећницу и на сваком одмору прате дешавања. (Прате

промену боје беланцета - од провидне до беле).

Када виде да је јаје испечено, ако желе, могу да га пробају.

Трећи час: Пошто је цео процес завршен, ученици раде ППТ

презентацију свог рада од фотографија коју затим конвертују у видео-

запис (програм www.online-convert.com) За договор о презентацији и

размену фотографија ученици користе мрежу Едмодо.

Погледати

Видео -запис

Погледати

Е- часопис

Школско звоно

7

Page 8: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

https :// www . youtube .

com / watch ? v = cYfVYFayhmM

Потом пишу извештај за електронски часопис или сајт школе.

Затим следи евалуација и рефлексија како од стране наставника тако и од

ученика.

Евалуација обухвата процену:

- активности ученика

- сарадње и кооперативног рада ученика

- знања и вештина (планираних исхода) које је требало ученици да стекну

током реализације пројекта

- продукта пројекта

- презентације и промоције

Ученици врше процену пројектне активности:

ПРОЦЕНА ПРОЈЕКТНЕАКТИВНОСТИ ОД СТРАНЕУЧЕНИКА

1. Свиђа ми се начин рада.2. Часови су били занимљиви.3. Сарађивао/сарађивала сам са

Погледати

8

Page 9: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

децом у групи.4. Задовољан/задовољна сам

изгледом сунчеве пећнице.5. Наставник је давао јасна

упутства.Наставник врши процену успешности групе:

ПРОЦЕНА УСПЕШНОСТИ ГРУПЕКРИТЕРИЈУМИ Одличан Добар Потребна је

помоћ1. Учешће чланова

тима уистраживачким задацима

Сви члановиучествују

Учествују само некичланови

Један или два чланадоминирају

2. Како се слажу чланови тима

Сви чланови седобро слажу

Неки чланови се добро слажу

Расправљају се, исмeвају једни друге

3. Учешће у прављењу соларне пећнице

Сви учествују

Неки учествују, неки не

Не могу да раде заједно

4. Учешће у промоцији пројекта (ППТ, коветровање у видео, извештај)

Сви учествују

Неки учествују, неки не

Један ученик доминира

Сви ови садржаји и линкови су

постављени на сајт који прати

пројекат од почетка до краја.

https://kbanostor.wixsite.com/mysite

На сајту се налазе фото-приче и других одељењских пројеката.

Наши пројекти

WIX Сајт

Сунчева пећница

Литература:- Природа и друштво 4, уџбеник за четврти разред основне школеАутори: Љ. Вдовић и Б. Матијевић, Едука- Природа и друштво 4, уџбеник за четврти разред основне школеАутори: Винко Ковачевић, Бранка Бечановић, Клет- Metacognitive Strategies in the Teaching and Learning of Mathematics Stephan du Toit;  Gary Kotze Faculty of Education, University of the Free

9

Page 10: Учени  · Web view2019. 12. 10. · Васпитни: Развијање правилног односа према природним богатствима и њиховом

State-Classroom Cognitive and Meta-Cognitive Strategies for Teachers Florida Department of Education, Bureau of Exceptional Education and Student Services 2009- METACOGNITION AND SELF-REGULATED LEARNING Guidance Report

учитељица: Ђурђица Стојковић

10