18
Page1 PROIECT DIDACTIC Clasa: Pregătitoare Data: 12 MAI 2015 Propunător: LAMBĂ ILEANA ROBERTA Aria curriculară: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII Disciplina: TERRA –OPȚIONAL Unitatea tematică: CĂLĂTORIE ÎN COSMOS Subiectul: SISTEMUL SOLAR-TERRA CASA NOASTRĂ Forma de realizare: lecție integrată Tipul lecției: CONSOLIDARE ȘI VERIFICARE DE CUNOȘTINȚE DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română scrierea denumirilor planetelor Matematică şi explorarea mediului Sistemul Solar Arte vizuale şi abilități practice- realizarea unor machete SCOPUL LECȚIEI: 1

146 Proiect Didactic

Embed Size (px)

DESCRIPTION

,

Citation preview

Page 1: 146 Proiect Didactic

Page

1

PROIECT DIDACTIC Clasa: Pregătitoare

Data: 12 MAI 2015

Propunător: LAMBĂ ILEANA ROBERTA

Aria curriculară: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII

Disciplina: TERRA –OPȚIONAL

Unitatea tematică: CĂLĂTORIE ÎN COSMOS

Subiectul: SISTEMUL SOLAR-TERRA CASA NOASTRĂ

Forma de realizare: lecție integrată

Tipul lecției: CONSOLIDARE ȘI VERIFICARE DE CUNOȘTINȚE

DISCIPLINE INTEGRATE:

Comunicare în limba română – scrierea denumirilor planetelor

Matematică şi explorarea mediului – Sistemul Solar

Arte vizuale şi abilităţi practice- realizarea unor machete

SCOPUL LECȚIEI:

consolidarea cunoștințelor corespunzătoare mediului

înconjurător și a modalităților de ocrotire a acestuia;

crearea unor punți de legătură între cunoștințe și deprinderi

ecologice;

dezvoltarea spiritului de observație, investigare și cercetare al

elevilor și formarea unui set de valori pozitive față de mediul

înconjurator și a motivației de a participa la menținerea

calității mediului.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1

Page 2: 146 Proiect Didactic

Page

2

1.1 Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;

3.1 Descrierea unor fenomene/ procese/ structuri repetitive simple din

mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi

4,1 Formularea unor observaţii asupra mediului apropiat folosind

limbajul comun, reprezentări prin desene și operatori logici „și” ,

„nu”.

COMPETENȚE INTEGRATE : CLR 2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare

AVAP 2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: a.Cognitive :

Pe parcursul lecției, toți elevii trebuie:

OC1 – să observe componentele Sistemului Solar din materialele

prezentate;

OC2 – să denumească planetele;

OC3 - să precizeze numărul și ordinea planetelor;

OC4 – să descrie planeta Pământ;

OC5 – să identifice corespunzător culorile elementelor Sistemului

Solar;

OC6 - să recunoască medii de habitat, faună și floră;

OC7 - să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor, individual

și pe grupe;

OC8 - să stabilească relații între obiecte și grupuri de obiecte,

după criterii date.

2

Page 3: 146 Proiect Didactic

Page

3

b.Psiho- motorii :

OM1 – să adopte o poziție corectă în timpul exersării scrierii.

c.Afective:

OA1 – să manifeste interes pentru înțelegerea și aplicarea cunoștințelor învățate.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația,

exercițiul, metoda cadranelor;

b) Mijloace de învățământ: glob pământesc, videoproiector,

calculator, animale plastic, machete, nisip, pământ, frunze,

apă, creioane colorate, fișe de lucru.

c) Forme de organizare : frontală, pe grupe, individuală;

d) Temporale:2x 35 de minute activitate + 15 minute activități

în completare.

RESURSE: RESURSE UMANE: 29 elevi

RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE:

- observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,

- evaluarea reciprocă;

Bibliografie:Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN, nr.

3418/19.03.2013;

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE

DIDACTICE

EVALUARE

3

Page 4: 146 Proiect Didactic

Page

4

Moment organizatoric

Asigur condiţiile optime pentru

o bună desfăşurare a lecţiei şi

pregătesc toate materialele

necesare pentru oră.

(pregătirea calculatorului și

videoproiectorului)

Pregătirea materialelor

necesare realizării machetelor.

Captarea atenţiei

Realizarea MOMENTULUI SALUTUL

Bună dimineaţa locuitori ai Planetei Pamânt, astăzi suntem toţi prezenţi sau avem elevi absenţi?

Bună dimineaţa! (lipsesc….,nu lipsesc…)

Am aflat astăzi că unul dintre personajele noastre îndrăgite are nevoie de ajutorul nostru. Vă voi citi o ghicitoare să vedem despre cine este vorba.

Nu cred c-ați văzut vreodat,Cât prin lume aţi umblat, Un motan isteţ ca mineŞi cu cizme încălţat.Şoarecii nu sunt de mine,Eu de mult n-am mai mâncat.

Însă, de la o vreme-ncoace ,

M-am cam săturat de stat.

Şi să vezi ce s-a-ntâmplat…

Observația

Conversația

Explicația

Observare comporta-ment

4

Page 5: 146 Proiect Didactic

Page

5

(personajul este Motanul Încăţat din povestea cu acelaşi nume)

Anunţarea temei Motanul Încălţat s-a pierdut şi nu se poate întoarce decât dacă îl ajutăm. Vom face o ,,Călătorie prin cosmos’’ împreună cu motanul cel poznaș.

VEŢI CĂLĂTORI ÎMPREUNĂ CU El , VEŢI ÎNVĂŢA LUCRURI NOI DAR VEŢI AVEA ŞI OPORTUNITATEA SĂ-I ARĂTAŢI CÂTE LUCRURI ŞTIŢI VOI.

Iată ce a păţit ...

Explicația

Conversația

Dirijarea învăţării

1. Motanul s-a pierdut.....-slide 1.

2. Unde credeţi că s-a pierdut?3. (......în spaţiu)4. Un alt cuvânt pentru spaţiu?5. (......Univers)

De jur împrejur totul este întunecat şi, doar ici colo, se zăreşte câte o luminiţă sunt.....-slide 2

(...stelele)

Cum le mai spunem stelelor?

(....corpuri cereşti)

Ce formă au?

(...sferică)

Conversația

Explicația

Demonstrația

Exercițiul

Jocul

Problematiza-

Verbaliza-rea acțiunilor

Aprecieri verbale

5

Page 6: 146 Proiect Didactic

Page

6

Deodată zăreşte o lumină puternică şi îşi spune: ”Uite un tobogan ! ”Cum ar fi să alunec de-a lungul lui? ” Copii, mă ajutaţi voi? Oare unde am ajuns?-slide 3

(....pe Galaxia Caleea Lactee)

Ce elemente cuprinde această galaxie?

(.....stele, planete, nebuloase, asteroizi..)

„Abia aştept să le văd mai de aproape! Vă multumesc, copii!”

Deodată, o lumină puternică îl orbeşte şi parcă blăniţa i-a luat foc. ”Ce se întâmplă ?”-slide4

Oare de cine s-a apropiat?

(......Soarele)

Ce se întâmplă la suprafaţa Soarelui ?

(.....au loc explozii solare.)

Se pare că motanul s-a speriat, vrea să plece, dar, deodată, zăreşte ceva .....nişte sfere. ”Vai ce mingi drăguţe şi frumos colorate! spune el-slide 5

Oare ce a descoperit Motanul

rea

Metoda cadranelor

6

Page 7: 146 Proiect Didactic

Page

7

nostru?

(.....planetele)

Vă rog să-i povestim motanului ce ştim despre ele.

Să le recunoaştem:

A câta planetă de la Soare este?

(....prima, a doua......)

Ce mai ştim despre această planetă?

Slide 6-Mercur

Slide 7-Venus(

Slide 8-Terra (Pământ, casa noastră)

Slide 9-Marte-planeta roşie, are cei mai înalţi munţi, cele mai adânci văi)

Slide 10-Jupiter

Slide 11-Saturn

Slide 12-Uranus

Slide 13-Neptun

Vai copii, toate sunt minunate, oare aş putea alege o altă planetă pe care să trăiesc.

Ar putea motanul să traiască pe o altă planetă?

(......apă, aer-oxigen, hrană)

7

Page 8: 146 Proiect Didactic

Page

8

Copii ,vă rog să-i spuneţi Motanului care este totuşi singura planetă pe care el o poate alege.

(.....Pământ )

Aveţi dreptate, trebuie să mă întorc pe Pământ, acolo mă aşteaptă şi prietenii mei.-slide 14

Vă multumesc pentru faptul că m-aţi adus acasă şi vreau să vă pun la încercare, vă invit să rezolvaţi repede fişa de lucru.slide 15 Anexa1

Slide 16 varianta corectă a rezolvării.

Primim un coşuleţ cu recompense, pentru fiecare răspuns corect un soare, pentru greșeala un norișor.

Ce reprezintă acest obiect?

....globul pământesc

Care planetă este casa noastră?

(....Pământ ) sau în engleză Earth

Spuneţi-mi alte denumiri pentru planeta Pamânt?

(...Terra, Planeta Albastră)

De ce i se spune Planeta Albastă?

8

Page 9: 146 Proiect Didactic

Page

9

(.....spaţiu, albastru, apă)

Aşadar, mare parte din suprafaţa Pământului cu ce este acoperită ?

(...cu apă)

Cum se numesc părțile de uscat ale planetei Terra?

.(....continente)

Care sunt continentele?

...Africa, America....

Pe planeta Pământ, alaturi de oameni, ce alte ființe mai trăiesc?

.....animale

Aşa cum aţi observat, Motanul nostru a trebuit să vină pe Pământ deoarece animalele au nevoie de un anumit „habitat”-un loc în care să se dezvolte,să trăiască şi să se înmulţească.

Obținerea performanței

Pentru că noi am discutat despre animale și plante din diverse zone ale lumii, astazi, m-am gandit să vă ofer posibilitatea de a crea voi un habitat pentru anumite animale și plante. Să vină, de la fiecare grupa, câte un reprezentant, să aleagă un plic și să citească .

Explicația

Exercițiul

Problematizarea

9

Page 10: 146 Proiect Didactic

Page

10

... savană

... deșert.

... junglă

... zona polară

... pădurile din țara noastră

... oceane și mări

Grupa „SAVANĂ” să vină la masă și să aleagă materialele necesare .

Savană –materiale

Iarbă uscată, animale plastic: leu, elefant, girafă, hipopotam, rinocer.

arbori specifici din plastic

Deșert-materiale

Nisip, animale plastic: șopârle, șerpi, păianjeni, cactuși plastic

Ocean –materiale

Animale plastic: rechin, scoici, pisică de mare, apă

Jungla-materiale

Frunze plante exotice, animale plastic, liane.

Zona polară Foci, pinguini, morse , polistiren, boabe

Pădurile din țara noastră

Frunze, pământ, animale: lup, urs, iepure, veveriță

10

Page 11: 146 Proiect Didactic

Page

11

Voi proceda la fel și cu celelalte grupe.

Elevii vor îmbina pe machetă materialele pentru a ilustra zona cerută.

6. După finalizarea sarcinii, vom expune produsele finite și membrii fiecarei echipe vor trece și vor alege cea mai frumoasă și mai bine realizată machetă.

Activitate recreativă

Care considerați că este cel mai mare dușman al Pământului?

......poluarea

Fiecare membru al echipei va primi câte un steguleț pe care va trebui să scrie un mesaj pentru oameni, prin care să atragă atenția asupra modului în care pot proteja Planeta Pământ.

Explicația

Exercițiul

Realizarea sarcinii de lucru

Aprecieri Se fac aprecieri generale și individuale asupra modului cum s-au comportat și au lucrat copiii pe întreg parcursul activității.

Copiii primesc nu numai aprecieri verbale, ci și recompense

Conversația

Aprecierea

Aprecieri verbale

Încheierea activității

Elevii vor afișa produsele realizate pentru a fi admirate și vor interpreta cântecul” Cele mai frumoase flori”

Conversația

Exercițiul

Aprecieri verbale

11

Page 12: 146 Proiect Didactic

Page

12

ANEXA 1 FISA DE LUCRU

Fișă de lucru

Metoda cadranelor

12

Page 13: 146 Proiect Didactic

Page

13

13

I. ENUMERAŢI PLANETELE

SISTEMULUI SOLAR CARE

SUNT ALCĂTUITE DIN

MATERIAL SOLID

II. ÎNCERCUIŢI VARIANTA

CORECTĂ

SOARELE SE ROTE TE ÎN ȘJURUL PLANETELOR.

PLANETELE SE ROTESC ÎN

JURUL SOARELUI.

TOATE CORPURILE CEREŞTI

SUNT FIXE.

III. DESENAŢI O PLANETĂ DIN

CATEGORIA “GIGANŢI DE

GAZ”.

IV. CE FIINŢE AU NEVOIE DE

CĂLDURA ŞI LUMINA SOARELUI?

(DESEN)