6
БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ 1 ЭЭЛЖИТ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР Cэдэв: Техник хангамж ба программ хангамж Хамрах хүрээ: 8-р анги Зорилго: Компьютерийн техник хангамжийн ажиллах зарчим, үзүүлэлтүүдтэй танилцаж, программ хангамжийн талаар ойлголт авах Зорилт: Техник хангамж гэж юу болох түүний талаар танин мэдэх Техник хангамжуудын ажиллах зарчим, үзүүлэлт, үүргүүдтэй танилцах Программ хангамж гэж юу болох түүнийг танин мэдэх Системийн программ хангамж ба хэрэглээний программ хангамжийн ялгааг тайлбарлах чадах мэдлэг чадвартай болох Хэрэглэгдэхүүн: Самбар, шохой, проектор, компьютер, Үзүүлэн1-Техник хангамж ба программ хангамж.ppt, Үзүүлэн2-Мэдээлэл ба ком-ын үүсэл хөгжил (Сэргээн санах).ppt , ТӨМ2-Мэдлэг бүтээлгэх, ТӨМ-Үгийн сүлжээ. Арга зүй: Харилцан ярилцах, тайлбартай дасгалын, тайлбарлан таниулах, үзүүлэн ашиглах Залгамж холбоо: Дотоод: Гадаад: Хичээлийн агуулга: Мэдлэг Чадвар Төлөвшил 1 Техник хангамж гэж юу болох талаар танин мэднэ Техник хангамжуудын үүрэг, үзүүлэлтүүдийн талаар танин мэднэ Техник хангамжуудын талаар мэдэх нь хэрэгтэй зүйл гэдгийг ухаарна 2 Программ хангамж гэж юу болох талаар ойлголт авна Системийн программ хангамж ба хэрэглээний программ хангамжийн ялгааг тайлбарлаж чадах мэдлэг чадвартай болох Программ хангамж нь амьдрал ахуйд тун хэрэгцээтэй зүйл гэдгийг ухаарна Хичээлийн хэлбэр: А-1 Мэдээлэл харилцааны үндсэн ойлголтууд Техник хангамж ба программ хангамж Мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил Мэдээлэл зүй Физик

2 техник хангамж ба программ хангамж

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 2 техник хангамж ба программ хангамж

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

1

ЭЭЛЖИТ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР

Cэдэв: Техник хангамж ба программ хангамж

Хамрах хүрээ: 8-р анги

Зорилго: Компьютерийн техник хангамжийн ажиллах зарчим, үзүүлэлтүүдтэй

танилцаж, программ хангамжийн талаар ойлголт авах

Зорилт:

Техник хангамж гэж юу болох түүний талаар танин мэдэх

Техник хангамжуудын ажиллах зарчим, үзүүлэлт, үүргүүдтэй танилцах

Программ хангамж гэж юу болох түүнийг танин мэдэх

Системийн программ хангамж ба хэрэглээний программ хангамжийн ялгааг

тайлбарлах чадах мэдлэг чадвартай болох

Хэрэглэгдэхүүн: Самбар, шохой, проектор, компьютер, Үзүүлэн1-Техник хангамж ба

программ хангамж.ppt, Үзүүлэн2-Мэдээлэл ба ком-ын үүсэл хөгжил (Сэргээн

санах).ppt, ТӨМ2-Мэдлэг бүтээлгэх, ТӨМ-Үгийн сүлжээ.

Арга зүй: Харилцан ярилцах, тайлбартай дасгалын, тайлбарлан таниулах, үзүүлэн

ашиглах

Залгамж холбоо:

Дотоод: Гадаад:

Хичээлийн агуулга:

№ Мэдлэг Чадвар Төлөвшил

1 Техник хангамж гэж юу

болох талаар танин мэднэ

Техник хангамжуудын

үүрэг, үзүүлэлтүүдийн

талаар танин мэднэ

Техник хангамжуудын талаар

мэдэх нь хэрэгтэй зүйл гэдгийг

ухаарна

2 Программ хангамж гэж юу

болох талаар ойлголт авна

Системийн программ

хангамж ба хэрэглээний

программ хангамжийн

ялгааг тайлбарлаж чадах

мэдлэг чадвартай болох

Программ хангамж нь амьдрал

ахуйд тун хэрэгцээтэй зүйл

гэдгийг ухаарна

Хичээлийн хэлбэр:

А-1 Мэдээлэл харилцааны

үндсэн ойлголтууд

Техник хангамж ба программ хангамж

Мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил

Мэдээлэл зүй

Физик

Page 2: 2 техник хангамж ба программ хангамж

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

2

Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр Зохион байгуулах хэлбэр

Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх

Сурагчдаар мэдлэг бүтээлгэх

Анги нийтээр

Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:

Баримжааг ялган таних үед

хэрэглэх арга (төсөөлөл)

Баримжааг эзэмших үед

хэрэглэх арга (мэдлэг)

Баримжааг үнэлж хөгжүүлэх

үед хэрэглэх арга (чадвар

хандлаг төлөвшил)

-Харилцан ярилцах

-Тайлбартай дасгалын арга

-Асуудал дэвшүүлэн

шийдвэрлэх арга

-Бүтээлч үйлийн арга

Харьцуулан жиших

Цахим хэрэглэгдэхүүн ашиглах

(Quizmaker) программ

Хичээлийн бүтэц:

Д/д Цаг

төлөвлөлт

Багшийн үйл ажиллагаа (Б:)

Суралцагчдын үйл ажиллагаа (С:)

Үнэлгээ

☺Багшийн санал

Анхаарах зүйл

♫ Сэдэлжүүлэх арга

1

Анги зохион

байгуулалт

/2 минут/

Б: Сайн байцгаана уу

C: Сайн та сайн байна уу

Б: Дэвтэр болон номоо гаргаж хичээлийн бэлтгэлээ

хангана уу ?

С: Хичээлийн бэлтгэлээ хангаж багштайгаа мэндэлнэ

Сурагчдын ирцийг

бүртгэх, гэрийн

даалгавраа шалгах

Хүүхэд тус бүрийн

компьютер дээр

хичээлд хэрэглэгдэх

зурагнуудыг хуулаж

бэлэн болгох

2

Сэргээн

санах

/3 минут/

Б: Өмнө нь үзсэн мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил сэдвээр слайд бэлтгэн суралцагчдын

мэдлэгийг сэргээн сануулна.

Б: Өгөгдөл гэж юу вэ? C: Өгөгдөл нь тоо, үсэг, тэмдэгтүүдийн нэгдэл бөгөөд

тоо, үсэг, бичвэр, зураг, хүснэгт гэх зэрэг олон янзаар

дүрслэгдэж болдог

Б: Мэдээлэл гэж юу вэ? C: Мэдээлэл гэдэг нь хүмүүст хэрэгтэй, шаардлагатай

хэлбэрт оруулан хувиргасан өгөгдөл юм.

Б: Компьютерийн үүсэл хөгжлийг суралцагчдад сэргээн сануулж ярьж тайлбарлана

♫ Оновчтой асуулт

тавьж сурацагчдаа сэдэлжүүлнэ

Page 3: 2 техник хангамж ба программ хангамж

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

3

3

Сэдэлжүүлэ

х асуудал

дэвшүүлэх

/10 минут/

Б: ТӨМ-Үгийн сүлжээ бөглүүлж суралцагчдаар

өнөөдрийн хичээлийн сэдэв болон хэрэглэгдэх нэр

томъѐонуудаа олуулна Жишээ нь Босоо

1. Лазер ашиглан ханан дээр тусгаж мэдээлэл

дамжуулдаг төхөөрөмжийг юу гэх вэ?

2. Компьютерт мэдээлэл оруулах нэгэн төхөөрөмж?

3. Зураг, дуу, бичвэр зэргийг ерөнхийд нь юу гэж

нэрлэх вэ? гэх мэт

С: Проектор, гар, өгөгдөл гэж бөглөж өнөөдрийн

хичээлд хэрэглэгдэх нэр томъѐонуудтайгаа танилцана

Идэвхтэй хичээлд

оролцож буй суралцагчдаа

тэмдэглэж авна

♫ ТӨМ-Үгийн сүлжээ

ашиглаж суралцагчдаа

сэдэлжүүлнэ

4

Шинэ

мэдлэг

эзэмшүүлэх

/10 минут/

Б: Үзүүлэн1-Техник хангамж ба программ

хангамж.ppt слайдыг үзүүлж, программ хангамж

техник хангамжийн талаар суралцагчдад ойлголт өгнө. Мөн техник хангамжийн зургаан ангилал,

тэдгээр ангилалуудад ямар ямар төхөөрөмж

ордгыг тайлбарлаж өгнө. С: Багштайгаа хамтран мэдлэг эзэмшиж программ

хангамж ба техник хангамжийн ялгааг ойлгоно

С: Оролт, гаралт, хадгалалт, боловсруулалт,

харилцаа холбоо, холболтийн гэх зэрэг техник хангамжийг зургаа ангилладаг талаар танин мэднэ.

Үзүүлэн1-Техник

хангамж ба программ хангамж слайдыг

үзүүлэх проектор,

компьютер гэх

хэрэглэгдэхүүнүүдээ урьдаас бэлдсэн байна

5

Шинэ

мэдлэг

бүтээлгэх

/10 минут/

Б: Суралцагчдаасаа ТӨМ2-ын асуултуудыг асууна

С: Оролт- Гар, хулгана, сканнер

Гаралт-Принтер, монитор, Принтер

Хадгалалт-Hard, flashdisk, Cdcard гэх мэтээр хариулж

мэдлэг бүтээнэ

ТӨМ2-өө марталгүй

суралцагчдадаа тарааж өгнө

6

Үнэлгээ

Дүгнэлт

/6 минут/

Б:Өнөөдрийн хичээлээр юу ойлгож авсан бэ? гэж

суралцагчдаасаа асууж, хичээлээ дүгнэн хэлнэ. C: Хичээлээр ойлгож мэдэж авсан зүйлсээ анги хамт

олонтойгоо хуваалцан ярилцана

Б: Quizmaker программ дээр бэлдсэн өөрийгөө үнлэх

богино хэмжээний тестийг авна С: C диск рүүгээ орж багшийн бэлтгэсэн quizmaker

дээрх тестийг бөглөнө

Суралцагчдаас

quizmaker программ дээр тест бэлдэж

өөрийг нь өөрөөр нь

үнлүүлнэ

7

Гэрийн

даалгавар

/2 минут/

Б: Гэрийн даалгавартаа өөрт хэрэгцээтэй

мэдээллүүдийг цуглуулж түүнд боловсруулалт хийж

ирээрэй.

Гэрийн даалгаварыг

суралцагчдад

марталгүй өгөх

Page 4: 2 техник хангамж ба программ хангамж

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

4

Үзүүлэн1-Техник хангамж ба программ хангамж

Үзүүлэн2-Сэргээн санах

ТӨМ1-Үгийн сүлжээ

Page 5: 2 техник хангамж ба программ хангамж

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

5

Page 6: 2 техник хангамж ба программ хангамж

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

6

ТӨМ2-Мэдлэг бүтээлгэх