8
Методички подаци о часу Наставни предмет Природа и друштво Разред 3. Наставна тема Бр. часа: 21. Наставна јединица КАКО ОТКРИВАМО ПРОШЛОСТ Претходна наставна јединица Оријентација-провера Наредна наставна јединица Некад и сад Тип часа обрада Циљеви и задаци часа Усвајање знања о животу у завичају некад и поређење са животом сад -Стицање знања о животу у породици некад и сад, школовању, одевању, обичајима и игри -Неговање правилног односа према остацима прошлости -Развијање интересовања за проучавање прошлости завичаја Наставна средства Уџбеник, фотографије, чланци Наставне методе Метода излагања, разговора , показивања, рада на тексту, писања Облици рада Фронтални , индивидуални, Образовни стандарди 1.ПД.1.6.5. зна основне информације о начину живота људи у прошлости Корелација Нар.традиција Ток часа: Уводни део часа – 5 минута Активности: Разговарам са ученицима: 1. Да ли сте некада били у неком музеју? Којем? 2. Шта се све може видети у музеју? 3. Зашто се чувају стари предмети? 4. Како се зове наставни предмет (наука) која проучава прошлост?

21. Kako Otkrivamo Proslost

Embed Size (px)

Citation preview

Методички подаци о часу

Наставни предмет Природа и друштво

Разред 3.

Наставна тема

Бр. часа:21.

Наставна јединица КАКО ОТКРИВАМО ПРОШЛОСТ

Претходна наставна јединица Оријентација-провера

Наредна наставна јединица Некад и сад

Тип часа обрада

Циљеви и задаци часа Усвајање знања о животу у завичају некад и поређење са животом сад-Стицање знања о животу у породици некад и сад, школовању, одевању, обичајима и игри-Неговање правилног односа према остацима прошлости-Развијање интересовања за проучавање прошлости завичаја

Наставна средства Уџбеник, фотографије, чланци

Наставне методе Метода излагања, разговора , показивања, рада на тексту, писања

Облици рада Фронтални , индивидуални,

Образовни стандарди 1.ПД.1.6.5. зна основне информације о начину живота људи у прошлости

КорелацијаНар.традиција

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Активности:

Разговарам са ученицима:

1. Да ли сте некада били у неком музеју? Којем?

2. Шта се све може видети у музеју?

3. Зашто се чувају стари предмети?

4. Како се зове наставни предмет (наука) која проучава прошлост?

5. Знате ли неки филм или причу која нам открива нешто важно из прошлости? Испричај нам.

Најава наставне јединице.

Главни део часа – 25 минута Разговарати са ученицима и по потреби искористити уџбеник. Указати им на следеће важне појмове:

Старе грађевине нам говоре у каквим градовима и селима су живели људи некада.

Стари предмети откривају нам како су изгледали и од каквог материјала су били предмети које су људи користили. Предмети из прошлих времена чувају се у музејима, а грађевине се штите од пропадања.

На основу фресака у црквама и манастирима можемо сазнати како су се одевали владари и ратници.

Писани трагови (писма, књиге, писма, документи) помажу да сазнамо која су права и обавезе људи некад имали, која правила су поштовали, каква су им била документа (потврде, сведочанства...).

Предања су приче из којих сазнајемо о значајним људима и њиховим заслугама, као и догађајима из прошлости. Прво су се усмено преносила, а касније су записивана.

Стари обичаји помажу да сазнамо како су људи у давној прошлости поступали у одређеним приликама (свадбе, рођење детета, крштења, суше...).

Трагови прошлости представљају све оно што је сачувано из прошлости.

(у прилогу су фотографије из музеја, народна песма, занимљивост...)

Завршни део часа – 15 минута Предлажем ученицима да размисле који предмет би сачували за будућност да би га њихови потомци искористили за откривање прошлости.Имају задатак да илуструју неки траг прошлости.(или приказати презентацију и разговаратио ономе што су ученици видели).

Запис на табли:

Како откривамо прошлост

Трагови прошлости представљају све оно што је сачувано из прошлости.

То су: Старе грађевине

Стари предмети

Фреске

Писани трагови

Предања

Стари обичаји