3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

Embed Size (px)

Citation preview

  • 7/30/2019 3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

    1/9

    TAHU

    N

    4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

    TarikhMasa

    Tahun / KelasBilangan muridTEMATajukAktiviti (Buku Teks)

    Hasil Pembelajaran (HP)

    Isi Pelajaran

    PendekatanStrategi

    Elemen PengurusanPembelajaran Bestari /Kemahiran Generik

    Nilai Murni (NM)Nilai Alam Sekitar (NAS)

    Unsur Patriotisme (UP)

    Pengetahuan Sedia Ada

    1 Februari 2012 (Isnin)1000 -1100 (1 Jam)

    4 Cemerlang20 orang

    1. SAYANGI DIRIa. Mengenali Diri

    Aktiviti 1D Portfolio Diriku

    Pada akhir pembelajaran, murid dapat:1. Mengenali diri sendiri2. Menghasilkan portfolio diri sendiri

    3. Menghargai keunikan diri melalui portfolio diri

    Lihat Lampiran 1 (HP1, HP2 & HP3)

    Pembelajaran AktifPembelajaran Koperatif dan Kolaboratif

    KB : Mendengar, Mengingat dan Mencatat notaMI : Muzik, Visual-ruang, Interpersonal dan Verbal-linguistikKBF : Mencirikan dan Penyelesaian masalahEIC : Kesedaran sosial dan Kemahiran sosial

    Hormat-menghormati, Kerjasama dan Bertanggungjawab-

    Menghargai keunikan diri

    Murid telah mengenali diri masing-masing

    Bil Bahan Sumber Pengajaran Pembelajaran (BSPP) Kuantiti

    1 Laptop & LCD projektor 12 Slaid Senikata lagu Keunikan Diriku 1

    3 Slaid Tajuk dan Hasil Pembelajaran 1

    4 Persembahan PowerPoint (Isi pelajaran, NM & UP) 1

    5 Slaid Kad Arahan (Langkah 1 & 3 ) 26 Powerpoint Pengenalan Diri Guru 1

    6 Borang Maklumat Diri 207 Borang PG Mengkategori 5

    8 Contoh Portfolio Diriku 29 Borang Portfolio Diriku 20

    10 Borang TOC Teknik Mencita-citakan Kejayaan 511 CD Muzik muzik latar 1

    NORBERT-IPGKR 2012 Page 1

  • 7/30/2019 3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

    2/9

    TAHU

    N

    4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

    13 Latihan Pengukuhan 20

    .

    Prosedur PelaksanaanPengajaran Dan Pembelajaran

    ElemenPengurusan

    PembelajaranBestari/KemahiranGenerik

    Catatan

    (NM / NAS /UP/ BSPP)

    Set Induksi (5 minit)

    1. Guru menggunakan quiet signaluntukmemastikan semua murid memberi tumpuandan perhatian.

    2. Lirik lagu ditayangkan melalui LCD Projektor.Murid-murid berdiri sambil menyanyikan lagu

    Keunikan Diriku dengan iringan muzik.

    3. Murid diminta menyatakan tentang mesej yangdisampaikan melalui lagu tersebut secaraThink-Pair-Share.

    4. Beberapa orang wakil pasangan dimintanyatakan pandangan masing-masing

    5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajukpelajaran.

    Strategi:Koperatif(Think-Pair-Share)

    KB:Mentafsir maklumat

    KBF:

    Menjana idea

    MI:Kecerdasan Muzik

    BSPPLaptopLCD projektorLirik LaguKeunikan DirikuSlaid Tajuk & HP

    Langkah 1 (20 minit)

    HP1 : Mengenali diri sendiri

    1. Guru menceritakan tentang dirinya denganbantuan persembahanpowerpoint Pengenalan Diri Guru.

    2. Murid-murid melengkapkan Borang MaklumatDiri yang disediakan oleh guru denganbutiran peribadi.

    3. Ahli pasukan menceritakan tentang dirimasing-masing secara round robinberpandukan Borang Maklumat Diri.

    4. Wakil dari setiap pasukan menceritakantentang dirinya kepada kelas.

    5. Guru merumuskan isi pelajaran dan

    Strategi:Koperatif(Round robin)MI:Kecerdasan Verbal-linguistik

    EIC:Kemahiran sosial

    BSPPLaptopLCD ProjektorPowerpointPengenalan DiriGuruBorang MaklumatDiri

    NMKejujuran

    Bertanggungjawab

    NORBERT-IPGKR 2012 Page 2

  • 7/30/2019 3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

    3/9

    TAHU

    N

    4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

    seterusnya menerapkan nilai murni.

    Langkah 2 (15 minit)

    HP2: Menghasilkan Portfolio Diri

    1. Murid memerhatikan dua contoh PortfolioDiriku yang disediakan oleh guru dan contohPortfolio Diriku dalam buku teks PSK ms.7-8.

    2. Murid diminta menyatakan konsep portfolio diriserta maklumat peribadi yang terkandung didalamnya berdasarkan contoh-contohtersebut.

    3. Berdasarkan contoh portfolio, butiran dalamBorang Maklumat Diri dan penerangan guru,murid-murid diminta secara individumenghasilkan sebuah Portfolio Diriku denganberlatar belakangkan muzik.

    3. Dengan isyarat guru , murid Roam The Roomuntuk melihat Portfolio Diriku rakan-rakansekelas. Apabila guru beri isyarat kedua,semua balik ke tempat asal dan berkongsidalam pasukan apa yang diketahui tentang

    latar belakang rakan.

    5. Beberapa orang murid diminta menyatakankebolehan dan keunikan diri berdasarkanmaklumat peribadi dalam Portfolio Diriku.

    4. Guru merumuskan isi pelajaran danseterusnya menerapkan nilai murni, iaitukejujuran dan hormat-menghormati.

    Strategi:Koperatif (RoamThe Room)

    KB:MendengarMI:Kecerdasan Visual-ruang

    BSPPLaptopLCD ProjektorCD MuzikContoh PortfolioDirikuBorang PortfolioDiri

    NMKejujuranHormat-

    menghormati

    NORBERT-IPGKR 2012 Page 3

  • 7/30/2019 3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

    4/9

    TAHU

    N

    4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

    Langkah 3 (15 minit)

    HP3 : Menghargai keunikan diri melaluiportfolio diri

    1. Murid dibahagikan kepada lima pasukan.Setiap pasukan memilih seorang ketua,quiet captain, material monitor, pencatat danpelapor.

    2. Material monitormengambil pen marker dan

    Borang TOC - Mencita-citakan Kejayaan darimeja guru.

    2. Guru menjelaskan langkah-langkahmelengkapkan Borang TOC - Mencita-citakanKejayaan dengan bantuan slaid Kad Arahanyang ditayangkan melalui LCD Projektor.

    a) Mengenal pasti matlamat yang diinginib) Mengenal pasti cabaran yang akandihadapi sebelum matlamat itu bolehdicapai

    c) Cadangkan langkah-langkah untukmengatasi cabaran tersebutd) Susunkan langkah-langkah untukmengatasi cabaran mengikut keutamaan.

    3. Hasil kerja dipamerkan secara serentakpada papan tulis dan pelapor secara bergilir-gilir melaporkan hasil kerja pasukan masing-masing.

    4. Guru menilai hasil kerja murid danseterusnya membuat rumusan isi

    pelajaran.

    Strategi:Kolaboratif(TOC TeknikMencita-citakanKejayaan)

    KB:Mendengar

    MI:Kecerdasan Verbal-

    linguisikKecerdasanInterpersonal

    KBF:Penyelesaianmasalah

    EIC:Kemahiran sosial

    BSPPLaptopLCD ProjektorSlaid Kad ArahanPen markerBorang TOC-Mencita-citakanKejayaan

    UPMenghargai

    keunikan diri

    NORBERT-IPGKR 2012 Page 4

  • 7/30/2019 3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

    5/9

    TAHU

    N

    4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

    Penutup (5 minit)

    1. Guru menilai kefahaman murid tentang hasilpembelajaran secara lisan.

    2. Guru merumuskan keseluruhan isi pelajaran,nilai murni dan unsur patriotisme denganmenggunakan persembahanpowerpoint

    3. Material monitormengambil Latihan

    Pengukuhan (Aktiviti 1D Portfolio Diriku)dari meja guru.

    4. Murid-murid diminta melengkapkan latihanpengukuhan sebagai aktiviti susulan (kerjarumah) dan hendaklah dihantar kepada gurupada keesokan harinya untuk disemak.

    KB:MengingatMendengarMencatat nota

    BSPPLaptopLCD ProjektorPersembahanPowerPointLatihanPengukuhan

    NMKerjasama

    BertanggungjawabKejujuran

    UPMenghargaikebolehan dankeunikan diri

    PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH(Diserahkan kepada guru / pensyarah pembimbing sebelum malaksanakan sesi p-p)

    Disemak oleh Guru / Pensyarah PembimbingCatatan:

    Tandatangan :

    Nama :

    Tarikh :

    Disahkan oleh Guru BesarCatatan:

    Tandatangan :

    Nama :

    Tarikh :

    NORBERT-IPGKR 2012 Page 5

  • 7/30/2019 3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

    6/9

    TAHU

    N

    4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

    L ampiran 1

    ISI PELAJARAN

    HP1: Mengenali diri sendiri

    BORANG MAKLUMAT DIRI MURID

    Nama saya ialah ............................................................................................

    Saya lahir pada ............................................................................................

    Saya berumur ...............................................................................................

    Tinggi saya ialah ...........................................................................................

    Berat badan saya ialah .................................................................................

    Hobi saya ialah .............................................................................................

    Kelas saya ialah ............................................................................................

    Mata pelajaran yang saya minati ...................................................................

    Persatuan/Unit beruniform yang saya sertai ialah .........................................

    Permainan yang saya minati ialah .................................................................

    Saya bercita-cita ingin menjadi seorang ........................................................

    NORBERT-IPGKR 2012 Page 6

  • 7/30/2019 3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

    7/9

    TAHU

    N

    4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

    HP2 : Menghasilkan Portfolio Diri

    Portfolio Diriku merupakan dokumen yang mengandungi maklumat peribadi seseorang sepertinama, tarikh lahir, umur, tinggi, berat, hobi, cita-cita, mata pelajaran diminati, persatuan /kelab / unit beruniform, cogan kata diri, harapan dan cara memajukan diri.

    PORTFOLIO DIRIKU

    Nama

    Tarikh lahir

    Umur

    Tinggi

    Berat

    Kelas

    Hobi

    Mata pelajaran diminati

    Persatuan/Unit beruniform

    Permaianan diminati

    Cita-cita

    Cogan kata diri

    Harapan saya

    Cara saya memajukan diri

    : Mohammad Affendi Bin Abdul Rahim

    : 4 Januari 1999

    : 11 tahun

    : 4 kaki 2 inci

    : 40 kg

    : 5 Cemerlang

    : Membaca dan menonton televisyen

    : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

    Kajian Tempatan dan Bahasa Inggeris

    : Persatuan Bulan Sabit Merah

    : Bolasepak

    : Guru

    : Usaha Tangga Kejayaan

    : Dapat mencapai cita-cita, berbakti

    kepada keluarga, agama, bangsa dan

    negara

    a) Belajar bersungguh-sungguh

    b) Aktif dalam Persatuan Bulan Sabit

    Merah

    c) Sentiasa bersedia mempelajari

    NORBERT-IPGKR 2012 Page 7

  • 7/30/2019 3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

    8/9

    TAHU

    N

    4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

    sesuatu yang baru

    HP 3 Menghargai keunikan diri melalui portfoilo diri

    TEKNIK MENCITA-CITAKAN KEJAYAAN(Ambitious Targets Collaboratively)

    MATLAMAT

    MENGHARGAI KEUNIKAN DIRI

    CABARAN(Obstacles)

    LANGKAH-LANGKAH(Steps)

    KEUTAMAAN(Priority)

    Meningkatkankeunikan diri

    1. Belajar dengan tekun

    2. Membuat jadual ulangkaji

    3. Sentiasa menyiapkan kerja sekolah

    4. Berlatih bersungguh-sungguh

    5. Penglibatan aktif dalam aktiviti kokurikulum

    6. Belajar teknik membaca dengan pantas

    7. Rajin meminjam buku dari perpustakaan

    8. Amalkan budaya saing yang sihat

    9. Sentiasa berusaha menepati masa

    10. Sentiasa mematuhi peraturan sekolah

    1

    3

    2

    6

    10

    7

    8

    9

    5

    4

    NORBERT-IPGKR 2012 Page 8

  • 7/30/2019 3. Contoh Rph Psk (Nrs-2012)

    9/9

    TAHU

    N

    4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

    NORBERT-IPGKR 2012 Page 9