20
КЗ «НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС «ОСНОВА» ПРЕОБРАЖЕНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ Урок з природознавства у 1-А класі Урок-подорож

5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

  • Upload
    others

  • View
    1

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

КЗ «НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС «ОСНОВА»

ПРЕОБРАЖЕНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ

Урок з природознавства у 1-А класі

Урок-подорож

Page 2: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

Вчитель: Густ Вікторія Анатоліївна

2

Page 3: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

Мета: - формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і

тепла для рослин, тварин, людини; збагатити знання учнів про Сонце як небесну

зорю; допомагати учням усвідомити, що Сонце є єдиним джерелом тепла і світла,

джерелом життя на планеті Земля; пробуджувати інтерес до навколишнього світу;

розвивати фантазію, уяву, кмітливість; виховувати інтерес до природних явищ,

бажання вивчати природознавство; - сприяти формуванню в учнів потреби до

пізнання світу; - виховувати почуття любові до живого, доброту і людяність.

Тип уроку: Урок-подорож.

Обладнання: презентація, музичний кліп про Сонце, м’ячик, коробочка, ліхтарик.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Встаньте, діти всі рівненько,Посміхніться всі гарненько,Посміхніться ви до мене,Поверніться до гостей,Привітайтесь: «Добрий день!»

- Сьогодні на уроці багато гостей. Вони прийшли, щоб побачити, як ви

вмієте працювати на уроці природознавства, які ви слухняні.

Пролунав дзвінок –

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти - просто молодці.

ІІ. Підсумок фенологічних

спостережень. «Бюро погоди»

- Вас вітає «Бюро погоди» 1-А класу. Сьогодні п'ятниця, 25 листопада. У

нас зараз пізня осінь, тому на вулиці прохолодно. Небо похмуре. Сонце уже не гріє.

Зранку йшов сніг, а зараз він перейшов у дрібний дощ. Вітру немає. Тихо.

3

Page 4: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

1. Вправа «Голосування ногами»

- Розрізняють природу живу і неживу.

- Все живе росте, дихає, живиться, розмножується і відмирає.

- Нежива природа розмножується.

- Рослини належать до неживої природи.

- Тварини і рослини – це жива природа.

- Предмети, створені руками людини належать до неживої природи.

III. Мотивація навчальної діяльності. ( Музичний кліп про Сонце )

- Про що ми дізнаємося сьогодні на уроці?

IV. Повідомлення теми та завдань уроку.

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про небесну зірку – Сонце. А також

дізнаємось про значення Сонця для живої природи.

- Провідником нашої подорожі буде девіз:

Веди нас, сонечко, в політ –

більше дізнаємось про світ.

Ми – діти світла, діти сонця,

і лиш заглянем у віконце,

лишень прокинемось рано –

зразу нам світленько стане.

- На сьогоднішньому уроці ми здійснимо подорож до сонячної скриньки.

Зупиняючись на станціях, ми дізнаємось багато цікавого і корисного.

А для учнів, які будуть протягом уроку уважними і активними у скринці чекає на

вас сюрприз.

- Запросимо до нашого класу сонечко, щоб воно нас освітило:

Всі: Сонечко, сонечко, заглянь у віконечко,

Ми тебе чекаємо, зранку виглядаємо.

Усміхнися з-за хмаринки,

Кинь ласкавий промінець 4

Page 5: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

Ой, який ти молодець!

Учениця: Добридень тобі, сонечко ясне,

Ти святе, ти ясне, прекрасне,

Ти освічуєш гори й долини,

Освіти й мене перед усім миром.

Сонечко: Я маленьке сонечко

Я прийшла до вас

Ви мене чекали, ваш веселий клас.

Я Сонце, що день приносить,

Повітря нагріє, розчеше коси вербичці,

Яка вплітається в ниті незримі,

Що все зав’язали в коло єдине

На цій планеті, яку ми звемо Земля.

Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці, що линуть на

землю і несуть світло, тепло, радість, здоров’я і щастя. Сьогодні вони завітали на

наше свято. Зустрічайте їх!

Промінчик 1.

Що треба для повного щастя людині?Свобода і мир та ранкова роса.А ще небеса мирні, райдужні, синіІ неповторна безмежна краса.

Промінчик 2.

А ще треба радість і сонце в зеніті,Здоров’я і сила, багато тепла.

5

Page 6: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

Ще тато і мама — найкращі у світіІ пісня чарівна, щоб завжди була.

Промінчик 3.

Хай сонячний зайчик стрибає по хаті,Хай казку дарує і щире тепло.Щоб всі ми були і здорові, й багаті,І щастя веселе у хаті жило.

Промінчик 4.

Щоб сонце ласкаве усіх зігрівало,А сонячний промінь світився в душі.Бо ж, справді, нам треба для щастя чимало —Довкілля прекрасне і добрі вірші.

Промінчик 5.

А ще треба сонце — велике й гаряче,Без сонечка, світла не буде й тепла.Без нього найменша травинка заплаче,А треба, щоб радість від сонця цвіла! Промінчик 6.

Ми промені сонця — ласкаві й веселі!Здоров’я і щастя усім несемо.Стрибаємо зайчиком в кожній оселі,А нічка настане — ми спати йдемо.

Промінчик 7.

Ми — зайчики сонячні з вами на святі,Щоб серце раділо й усмішка цвіла.Щоб всі ви світились, душею багаті,А в серці було ціле море тепла!

Усі промінчики: Ми сонячні промінці, сонячні зайчики! А як же без сонця?

- Від нього світло і тепло, від нього саме життя!

- Від нього наша Земля — жива планета!

- Від сонечка — здоров’я у кожного з нас, сила, щастя і радість.

6

Page 7: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

Пісня «Промінчик»

- І ось промінчики доторкнулися до Ваших щічок і носиків, і з’явились у декого

маленькі крапочки-веснянки. І з’являються вони у того, кого Сонечко любить, бо ці

діти веселі і допитливі, хоч Сонечко любить усіх без винятку. Щоб більше дізнатися

про Сонечко, світло і все, що воно освітлює, ми вирушаємо в подорож, в кінці якої

на нас чекатиме Сонячна скарбничка.

V. Сприймання та усвідомлення матеріалу.

- Ми щодня зустрічаємося з Сонечком, але ніколи не задумувалися про його

значення для життя на Землі. Воно безперервно посилає нам на Землю світло і

тепло.

- Уявіть собі, що Сонце зникне… - Що буде?

Земля потоне в мороці, в темряві, рослини загинуть. Тварини помруть з голоду.

Усе живе на Землі загине, і наша планета вкриється товстим шаром криги.

На щастя, таке не може трапитись.

Сонце – джерело життя на Землі і знаходиться від нас дуже далеко. Щоб до

нього доїхати швидким поїздом, то не вистачить життя. А маленькому промінчику

Сонця потрібно всього-навсього 8 хвилин щоб спуститися на Землю.

1. Перша зупинка – «Долина знайомств» Презентація

- Сонце – це найближча до нас зірка. За формою сонце – куля, та така величезна,

що коли порівняти її з кавуном, земля виглядатиме, як просяне зернятко.

- Ви помічали, що коли Сонце не ховається за хмарами, дивитися на нього не

можливо, настільки воно яскраво сяє.. Виявляється поверхня цієї зірки схожа на

киплячу кашу, яка весь час булькотить і має температуру – 6000 градусів. Все, що

потрапило б на Сонце, навіть каміння, все негайно перетворилося б на газ.

- Своїм виникненням і існуванням на Землі все живе завдячує саме Сонцю. Без

нього нічого на Землі не відбувається. Всі живі істоти дихають киснем, а

виробляють кисень рослини лише на світлі, вдень. Отож, якби не Сонце, то

рослини, прозвані “зеленими легенями планети”, перестали б збагачувати

атмосферу киснем. Зрештою, якби не Сонце, то Землю скував би жахливий

космічний холод.

- Є така приказка: “ Куди не заглядає сонце, туди навідується лікар”. 7

Page 8: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

Виявляється сонячні промені вбивають хвороботворні бактерії, а вкрай

необхідний для росту людського організму вітамін Д виробляється ним же тільки

з допомогою Сонця!

— Що таке Сонячна система? (Сонце і всі тіла, що рухаються навколо нього.

Навколо Сонця рухаються планети, кожна з яких має свою доріжку, яка

називається орбітою.)

— Земля, на якій ми живемо — одна з планет Сонячної системи. Вона

рухається по своїй дужці (орбіті) навколо Сонця. І долає цей шлях за один рік.

Крім цього, Земля обертається навколо своєї осі. Земля не самотня, у неї є

супутник — Місяць.

— Температура Сонця на поверхні майже +6000° С, а в глибині у багато разів

більша.

- Учені спостерігають за Сонцем у спеціальні сонячні телескопи.

- Цікаво, а яка поверхня у Сонця? - Чи є на ньому суша й океани?

- Учені, які вивчають сонце кажуть. Що його поверхня нагадує

кашу, що кипить.

Каша кипить. Булькає, фиркає. Тільки це інша каша, газова і дуже гаряча.

І якщо наблизитись до Сонця то миттєво згориш. Отже, серед великої кількості

планет і зірок, найтепліша і найяскравіша зірка – Сонце. За тисячі кілометрів воно

посилає свої промені, а разом з ними — тепло і життя іншим світам і планетам,

свою любов до всього живого.

Інтерактивні вправи

1. Робота в групах

- Посвітити ліхтариком на м'ячик. Що відбулось?

(Він нагрівся  і став теплим)

- А тепер візьміть ось цю звичайну коробочку. Загляньте через отвір у неї. Що ви

побачили?

- Нічого, бо там темно.

- Тепер посвітіть ліхтариком у коробку. Що змінилося?

(Було темно – стало світло)

8

Page 9: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

Послухайте вірш.

Все від нього навкругиНабирається снаги.Тільки ранок настає,Виглянь у віконце!Всім воно ... дає.Променисте Сонце.

- Так що ще дає Сонце?(Життя)

Заповніть схеми

- Як ви думаєте, для чого нам потрібне Сонце ? (метод «Мікрофон»)

- Щоби квіти розквітали; - Щоби діти підростали,

- Щоб на світі все жило, - Треба сонечка тепло.

- Сонце – це ... . (джерело   життя, світла і тепла)

Бесіда «Грайлик – запитайлик».

1. Яка рослина пов’язала свою назву із Сонцем? Чому?

(Слайд із зображенням соняшника)

2. Яка тваринка використала назву світила у своїй назві?

(Слайд із зображенням жука сонечка)

2. Друга зупинка «Фікультхвилинка»

Встало вранці ясне сонце,Зазирнуло у віконце.Ми до нього потяглися,

9

Page 10: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

За промінчики взялися.Будем дружно присідати,Сонечко розвеселяти.Встали - сіли, встали - сіли,Бачите, як звеселили.Стало сонце танцювати,Нас до танцю закликати:Нумо всі, нумо всіПотанцюймо по росі!

4. Третя зупинка – «Підніжжя поезії»

- Сонечко дуже любить віршики.

Зараз послухаємо, які вірші про Сонечко знають наші учні класу.

1. Я наберу сонця в жменю

І покладу собі в кишеню.

В ту кишеньку біля серця,

Щоб тепла було відерце.

Завтра ж я віддам його полям,

Горам, річкам, річкам і лісам.

Віддам я людям всім по жменці

Зігріті промені в кишенці.

2. Як зійде ясне сонце, ясно стане у віконці.

Як прокинуся я рано, то й мені світленько стане.

Я сміюся, я радію. Я, як сонечко, яснію.

3. Дружить ліс з великим лісом Вітер - з подихом осіннім Літо – з сонячним промінням. А із сонцем кожен дружить Бой його всі люблять дуже І дорослі, і малята. В сонця друзів скрізь багато.

4. Рідне сонечко привітне, Веселіше нам світи. Хай усе довкіл розквітне, Бо життя даруєш ти!

10

Page 11: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

5. Сонечко людям здоров’я дарує І пестить проміннячком квіти й сади. І світла й тепла воно нам не шкодує,

Щоб всі виростали здорові завжди. - Чи сподобалося вам на цій зупинці?

Ми і надалі будемо вивчати вірші напам’ять, працювати над змістом і створювати

свої віршики.

5. Четверта зупинка –“ Казка в сонячній колисці ”

Ця зупинка – найцікавіша. Скільки казок на вас тут чекає?

«Сонце і Сонечко»

Восени заховалось сонечко під корою дерева. Спить

собі комашка, не страшні їй ні морози люті, ні вітри студені.

Спить сонечко, і сниться йому теплий сонячний день,

легенька хмарка на блакитному небі, яскрава веселка.

Серед зими трапилась тепла сонячна днина. Тихо в лісі,

вітру немає. Нагріло Сонце міцну кору. Жарко стало Сонечку. Прокинулась

комашка, солодко позіхнула, визирнула з – під кори. Хотіла вже було розправити

крильця й полетіти, та Сонце застерегло:

- Не вилазь, Сонечку! Сховайся у свою теплу постіль. Рано тобі ще літати –

загинеш. Мої промені теплі, та мороз підступний – уб’є тебе. Ще будуть і завірюхи

і вітри холодні, й морози тріскучі.

Сонечко послухалось доброго слова. Подихало свіжим повітрям і залізло знову

у свою теплу постільку. В. Сухомлинський

6. П’ята зупинка – «Острів загадок»

1) Гарне, добре, на всіх дивиться, а людям на себе дивитися не дозволяє. (Сонце)

2) Високо стоїть, одне око має, всюди заглядає (Сонце)

3) Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце)

4)Зранку піднімається,11

Page 12: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

Радо усміхається,Теплом дозріваєІ промінням обіймає. (Сонце)

5)Червоний клубок по голубій хустині качається, людям усміхається. (Сонце)

VІ. Осмислення учнями знань.

Шоста зупинка - "Долина випробувань"

Опрацювання статті підручника разом з вчителем ( с. 31)

Читання тексту.

Опитування.

- Без чого не може жити жоден організм?

- Що таке Сонце?

- Чому не бажано дивитись на сонце?

Робота над віршем « Сонце» Г. Чубач. ( с. 31)

- Прочитайте вірш « Сонце».

- Поясніть, чому соснам буде сумно без Сонця.

VІI. Закріплення нового матеріалу.

- З яким словом асоціюється слово Сонце? (Технологія «Асоціативний кущ»)

Сонце - це радість, життя, світло, тепло, зірка, планета.

Сонце - життя дарує, Сонце - це тато й мама,Сонце нас всіх годує, Сонце - це гарний ранок,Сонце - погожа днина, Сонце - це спека літня,Сонце - пора щаслива, Сонце - мороз тріскучий,Сонце - садки квітучі, Сонце - пташки співучі.Сонце - врожайне поле, Сонце - це радість в хаті,Сонце - це щедра доля.

2. Гра «Закінчи речення»

Сонечко посміхається, коли…(я отримав гарну оцінку, допоміг мамі, коли на

землі мир.)

Сонечко сумує, коли…(злива наступила і хмаринка закрила сонце, коли у

класі хвора дівчинка.)

Сонечко плаче, коли…(захворіла планета, люди знищують природу.)

Сонечко ховається, коли…(хтось свариться.)12

Page 13: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

Сонечко розповідає казки…(коли ми лягаємо спати.)

3. Дидактична гра: «Дари Сонця»

На дошці намальоване велике сонечко. Діти перераховують, що сонечко дарує

Землі. Все перераховане дітьми підписати на промінцях сонця.

- Що несе нам на своїх промінчиках Сонечко? (Технологія «Мікрофон»)

(Працю, красу, здоров’я, любов, щастя, тепло,достаток, мир, усмішку).

Працю

Перші весняні промінці ласкаво зігрівають землю, припрошуючи людей до праці .

Красу

Різнобарвним килимом вкривається земля. А Сонце всіх пестить, цілує.

Здоров’я

Сонячне проміння, нагріта сонцем вода, политі його соком овочі, фрукти - це

здоров’я людини.

Любов

Воно з однаковою любов’ю пестить і добрих, і злих, і дорослих, і маленьких.

Щастя

Краплина цього щастя – твоя. Зумій зберегти її на все життя.

Достаток

Щедрий урожай зернових, фруктів, овочів, соковиті трави, густі ліси - все це

виплекане, вигріте сонцем. Його теплом, ласкою.

Тепло

Воно вливається в твою душу. Візьми іскринку цього тепла і зігрій ту людину, якій

холодно, сумно. Тепло твого серця розтопить лід її душі.

Мир

Воно ласкаво обігріє і білих, і чорних, і жовтих дітей! Живи й ти дружно з дітьми

усіх країн.

Усмішку

Усміхнися, і стане навкруги тепліше. Наче від теплих промінців сонця. VІІI. Рефлексія.

13

Page 14: 5. · Web viewНа цій планеті, яку ми звемо Земля. Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці,

- Що ми вивчали на уроці?

- Як ми дізналися, хто не може жити без сонячного тепла і світла?

- Для чого ми сьогодні говорили про Сонце? Яке воно? Яким лагідним словом його

можна назвати?

- Чи потрібно воно для нашого життя та всього живого на планеті?

ІХ. Підсумок уроку.

- Життя на Землі без Сонця неможливе: якщо перестане світити Сонце, то зелені

рослини загинуть, бо вони не можуть жити без тепла і світла; тваринам і людям

нічим буде живитись. Все живе замерзне від нестерпної холоднечі. Проте цього не

станеться, тому що Сонце — зірка, яка випромінює у простір силу-силенну тепла і

світла. Вчені підрахували, що Сонце світитиме ще мільярди років.

7. Сьома зупинка – «Вершина правил»

— Правила — це істини, які потрібно пам’ятати! І основне сьогоднішнє правило,

яке хоче подарувати вам Сонечко,— це любов. Без любові не можна прожити, бо

вона дає тепло. Це вогонь, який постійно горить і творить добро, це світло на

людських дорогах, це голос рідної мами, що заповнює землю. Отож любіть все

живе так, як хотіли б ви, щоб любили вас.

Цей світ, як казка, як безмежне диво!Захоплює, дивує, кличе ввись.Життя чарівне, ми такі щасливі, І ти до цього світу придивись.

Якщо людина добре серце має,Вона іде у світ добро творить.В її очах любов і ласка сяє,Така людина сонечком горить!

- То ж будьте і ви , дітки, як маленькі сонечка. Творіть добро, садіть дерева,

розчищайте джерела і ріки, любіть свою Землю - матінку! Сонце несе на своїх

промінцях тепло. Воно вливається в твою душу. Візьми іскринку цього тепла і

зігрій ту людину, якій холодно, сумно. Тепло твого серця розтопить лід у її душі.

14