29
ЗМІСТ 1. Анотація 2. Розробка уроку для 9 кл. «Складне речення з різними видами зв’язку». (Вчитель І категорії Калмикова Алла Михайлівна ) 3. Розробка уроку для 9 кл. «Складне речення з підрядним і сурядним зв’язком». (Вчитель І категорії Гончаренко Ірина Іларіонівна ) 4. Розробка уроку для 9 кл. «Складне речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком». (Вчитель І категорії Фарисей Ольга Василівна ) 5. Бібліографія.

книга

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

Citation preview

Page 1: книга

ЗМІСТ

1. Анотація

2. Розробка уроку для 9 кл. «Складне речення з різними

видами зв’язку». (Вчитель І категорії Калмикова Алла

Михайлівна)

3. Розробка уроку для 9 кл. «Складне речення з підрядним

і сурядним зв’язком». (Вчитель І категорії Гончаренко

Ірина Іларіонівна)

4. Розробка уроку для 9 кл. «Складне речення із

сполучниковим і безсполучниковим зв’язком».

(Вчитель І категорії Фарисей Ольга Василівна)

5. Бібліографія.

Page 2: книга

Анотація

Одне з основних завдань школи на сьогодні — формувати

інформаційну культуру учнів, розвивати критичне й

самостійне мислення, озброювати учнів знаннями та

навичками використання сучасної комп'ютерної техніки,

готувати їх до життя в цифровому світі. Крім того, говорячи

про використання комп'ютерних технологій, варто наголосити,

що цей процес не повинен бути тільки спогляданням картинок,

відтворених на моніторі, а має бути набуттям конкретних

практичних умінь і навичок самостійного здобування

навчальної інформації, її аналізу й синтезу з виходом на

узагальнення й висновки, продукування й реалізацію власних

ідей, втілених у навчальних проектах, що насамкінець має спри-

яти розвитку розумових здібностей учнів. Як результат

систематичної роботи в цьому напрямку маємо:

• створення умов для творчого пошуку;

• стимулювання до здобуття знань і пізнання взагалі;

• економне використання часу на уроці, надання учневі

можливості відчувати вагомість результатів своєї роботи;

• вироблення умінь орієнтуватися в потоці інформації -

знаходити, сприймати, аналізувати.

На уроках результативним є використання презентацій,

створених за допомогою програми МS HowerPoint, яка є

складовою програми MS Offis й призначена для створення і

демонстрації презентацій у вигляді набору слайдів.

Компонування матеріалу програми в цьому випадку може

слугувати своєрідною формою опорного конспекту. Основна

частина матеріалу дидактичного характеру (робота з

термінологією, ілюстративний матеріал, невеликі текстові

фрагменти, що містять навчальну інформацію)

До уваги представлено конспекти уроків з української мови для

9 кл «Складні речення з різними видами зв’язку» ( на матеріалах

творчості письменників Черкащини).

Page 3: книга

Тема. Складне речення з різними

видами зв'язку Мета: дати поняття про складні речення з різними

видами зв'язку: сполучниковим (сурядним і підрядним) та безсполучниковим, формувати вміння креслити схеми таких речень, пояснювати вживання розділових знаків між їхніми частинами; розвивати увагу, логічне мислення, удосконалювати навички виконання таких мисленнєвих дій, як аналіз, конкретизація, моделювання; удосконалювати навички роботи з підручником, колективної й самостійної роботи, виховувати любов до літератури рідного краю.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, засвоєння умінь і

навичок.

ХІД УРОКУ

I. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

Самостійна робота

Виписати речення , що відповідають поданим схемам, вказати тип підрядних:

[ ,( який ), ].

[ ],( які ),(ніби ),( як ).

[ ],(що ),(що ) .

Пригадаю усе до слова

Потяг на кілька хвилин зупинився біля невеличкого будиночка, на якому чітко виділявся на білому фоні напис: "Ст. Черкаси". З вагона вийшов високий, чорночубий, смагляволиций юнак. Це був Василь Симоненко. Черкаси зустрічали молодого журналіста пахощами стиглих яблук і груш, які росли тут повсюди: вони виглядали не тільки із-за дощаних і плетених тинів, а й вздовж тротуарів. Місто тільки-но почало пробуджуватися, і на вулицях людей було обмаль.

Page 4: книга

Сивочолий чоловік, який перейшов Василеві дорогу з відром чистої води, вказав шлях до редакції обласної газети. Ось і двоповерховий будинок оригінальної архітектури визирнув із-за високих дерев, які своїми вітами тягнулися на балкон, до вікон, ніби бажали дізнатися, як там роблять "Черкаську правду". Двері редакції ще були зачинені. Василь повільно пішов вздовж вулиці. Неподалік на протилежному боці помітив біло-голубий міський будинок культури. Через пару десятків кроків—магазин, а напроти теж двоповерховий біло-голубий будиночок із шпилем-башточкою. Через кілька кроків завернув праворуч і пішов вулицею, до невеличкого скверика, який вже почав одягатися у золото осені. Пройшовши алейками, з узвишшя побачив за будиночками широкоплинний Дніпро, який спокійно ніс свої чисті води мимо зелених верб і крутих берегів. А на протилежному березі, скільки око сягає, — луки, пасовища, могутні дерева. А по краю берега простяглася змійкою золотава смужка піску.... І чомусь перед очима Василя постали рідні Біївці, річка Удай, і подвір'я біля хати з солом'яною покрівлею, і город, що спускався аж до самісіньких очеретів, що поросли над водою. Згадався видолинок, котрий о цій порі червоніє, ой як червоніє, калиновими кетягами.(Ю Смолянський)

який ?

[ ,( який ), ].

СивочолийСивочолий чоловікчоловік, ,

якийякий перейшовперейшов

ВасилевіВасилеві дорогудорогу зз

відромвідром чистоїчистої водиводи, ,

вказаввказав шляхшлях додо

редакціїредакції обласноїобласної

газетигазети..

[ ],( які.. ),(ніби.. ),( як.. )

ОсьОсь іі двоповерховийдвоповерховий

будинокбудинок оригінальноїоригінальної

архітектуриархітектури

визирнуввизирнув ізіз--заза

високихвисоких деревдерев, , якіякі

своїмисвоїми вітамивітами

тягнулисятягнулися нана балконбалкон, ,

додо віконвікон, , нібиніби бажалибажали

дізнатисядізнатися, , якяк тамтам

роблятьроблять ""ЧеркаськуЧеркаську

правдуправду".".

який ? яких ?

[ ],(що… ),(що… )

ІІ чомусьчомусь передперед очимаочимаВасиляВасиля посталипостали ріднірідніБіївціБіївці, , річкарічка УдайУдай, , ііподвірподвір''яя білябіля хатихати ззсоломсолом''яноюяноюпокрівлеюпокрівлею, , іі городгород, , щощоспускавсяспускався ажаж додосамісінькихсамісіньких очеретівочеретів, , щощо порослипоросли наднадводоюводою.

Page 5: книга

Робота біля дошки.

Записати речення(перші два), підкреслити їх граматичні основи. Визначити види зв'язку між частинами складних речень. Накреслити схеми речень Цвіла ромашка в полі на межі, До сонця й вітру бісики пускала, Аж доки руки лагідні, чужі Ромашку для букета не зірвали. Ромашко! Ти п'яніла від тих рук, Ти цілувати їх була готова, Для них за біль своїх образ і мук Ти не знайшла докірливого слова. Благословляла тихо мить ясну, Коли в його потрапила тенета, А він тебе і не любив одну, А лише як прикрасу для букета.

20.07.1962 Над третім реченням працює весь клас. Такий тип речень ми ще не розглядали, чим будова цього речення відрізняється від інших?

II. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація

навчання.

На уроці ми будемо розглядати складні речення з різними

видами зв'язку: сполучниковим (сурядним і підрядним) та

безсполучниковим креслити схеми таких речень,

пояснювати вживання розділових знаків між їхніми

частинами. А вивчати новий матеріал допоможе нам

творчість нашого земляка Василя Симоненка.

Page 6: книга

СкладнеСкладне реченняречення зз

різнимирізними видамивидами

звзв''язкуязку

Мета:

навчитися визначати

складні речення з різними

видами зв'язку:

сполучниковим (сурядним і

підрядним) та

безсполучниковим;

складати схеми таких

речень, пояснювати

вживання розділових знаків

між їхніми частинами.

МетаМета::

навчитисянавчитися визначативизначати

складніскладні реченняречення зз різнимирізними

видамивидами звзв''язкуязку: :

сполучниковимсполучниковим ((суряднимсурядним іі

підряднимпідрядним) ) тата

безсполучниковимбезсполучниковим;;

складатискладати схемисхеми такихтаких

реченьречень, , пояснюватипояснювати

вживаннявживання розділовихрозділових знаківзнаків

міжміж їхнімиїхніми частинамичастинами..

Пригадаймо біографію «витязя молодої української поезії» Рольова гра „Письменник розповідає свою біографію"

АВТОБІОГРАФІЯ

Я, Симоненко Василь Андрійович, народився 8 січня 1935 р. в с. Бієвці Лубенського району Полтавської області в сім'ї колгоспника.

Мати - Щербань Ганна Федорівна - працювала в колгоспі з дня його заснування до осені 1957 р. Нині вона на моєму утриманні. Батько - Симоненко Андрій Леонтович - залишив сім'ю, коли мені не було ще й року. З того часу шляхи наші не сходилися.

В роки тимчасової окупації разом з матір'ю жив на окупованій території. Було мені тоді 6-7 років. Ніхто з рідних перед окупантами не вислужувався.

В 1942 р. поступив у перший клас Бієвської початкової школи. Після закінчення 4 класів рік навчався в Єнківській семирічці, а потім перейшов у Тарандинцівську СШ, де й закінчив десять класів влітку 1952 р.

В цьому ж році поступив на факультет журналістики Київського державного університету, який закінчив у липні 1957 р. З 1957 р. працюю в редакції газети „Черкаська правда" на посаді літпрацівника відділу культури.

Одружився весною 1957 р. Нині наша сім'я складається з 4 осіб: я, дружина -Людмила Павлівна, син - Олесь і мати Щербань Ганна Федорівна. Дружина працює контролером на заводі хімреактивів, мати - домогосподарка.

З травня 1959 р. Кандидат у члени КПРС. 26. VIII. 59 р. В. Симоненко.

Page 7: книга
Page 8: книга

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

ВасильВасиль СимоненкоСимоненко

Скільки б не судилося страждати,

Все одно благословлю завжди

День,коли мене родила мати

Для життя, для щастя, для біди.

Опрацювання теоретичного

матеріалу. Пояснення

вчителя, робота з

підручником ст.156

IV. Виконання вправ на закріплення. 1. Спостереження над структурою речення.

—Запишіть речення під диктовку, розставте в ньому

розділові знаки. — Підкресліть головні і другорядні члени речення. Складіть схему кожного речення

Юність вчать – наука їй не шкодить, Але рветься зойк у мене з вуст: Хай до неї близько не підходить Із своєю міркою Прокруст!

— Зі скількох частин складається речення? (З 4-х) — Визначте смислові зв'язки між частинами (1 і 2 мають безсполучниковий зв'язок, 1,2 і 3 — підрядний, 3 і 4 — безсполучниковий)

Скромна праця моя – То не пишна окраса, Але в тому, їй богу, Не бачу біди – Щось у мене було І від діда Тараса І від прадіда – Сковороди.

Page 9: книга

— Зі скількох частин складається речення? (З 3-х) — Визначте смислові зв'язки між частинами (1 і 2 мають сурядний зв'язок, 2 і 3 — безсполучниковий).

Ти до мене прийшла Не із казки чи сну, І здалося мені, Що стрічаю весну.

— Зі скількох частин складається речення? (З 3-х) — Визначте смислові зв'язки між частинами (1 і 2 мають сурядний зв'язок, 2 і 3 — підрядний).

- Зробіть висновки про можливість поєднання в одному

реченні різних видів зв'язку. 2. Робота з текстом. Прочитати текст, визначити стиль

мовлення. Виписати складне речення з різними типами зв’язку,

накреслити схему речення.

Смерть двадцятивосьмирічного лицаря української поезії

уже три десятиліття оповита ядучим туманом загадок,

легенд. Ні, в правильності висновків патологоанатомів

ніхто не сумнівається, а от що передувало тим висновкам...

На цю тему було накладено якнайсуворіше табу. А суть

ретельно охоронюваного секрету полягає в тому, що

Василя Симоненка по-звірячому «обробили» охоронці

громадського порядку в міліцейських мундирах.

Сталося це влітку 1962 року. На залізничному вокзалі в

Черкасах між буфетницею тамтешнього ресторану і

Симоненком випадково спалахнула щонайбанальніша

суперечка: за кільканадцять хвилин до обідньої перерви

самоправна господиня прилавка відмовилася продати

Василеві коробку цигарок. Той, звичайно, обурився. На

шум-гам нагодилося двоє чергових міліціонерів і, ясна річ,

зажадали в Симоненка документи. Не передбачаючи нічого

лихого, Василь пред'явив редакційне посвідчення.

Якби на місці Симоненка опинився будь-хто із черкащан,

конфлікт на цьому, напевно б, і вичерпався. Але охоронці

порядку, побачивши перед собою відомого поета, раптом

Page 10: книга

ніби показилися. Замість того щоб допомогти йому

залагодити перепалку з буфетницею і побажати щасливої

путі-дороги, як це належало б нормальним людям, вони

безцеремонне скрутили Василеві руки й на очах

здивованого натовпу потягли силоміць до вокзальної

кімнати міліції. І була ця наруга вчинена над автором

популярної в Україні книжки «Тиша і грім» зовсім не

випадково.

Уже ніколи й нікому точно не встановити, яка «душевна»

розмова відбулася в них із Симоненком, але факт

залишається фактом: тієї лиховісної ночі Василь невідомо

чому опинився в камері затриманих лінійного відділення

міліції аж у містечку Сміла, що за 30 кілометрів від

обласного центру.

Коли наступного ранку в редакції газети, де працював

Симоненко, стало відомо про сумну пригоду Василя, в

Смілу негайно виїхали його колеги-журналісти Петро Жук,

Віктор Онойко і поет Микола Негода. Скорбний репортаж

про ту поїздку опублікувала 27 лютого 1992 року

«Літературна Україна». Щось обірвалось усередині... Оте

Василеве зізнання друзям «по гарячих слідах» і є ключем

до розуміння його передчасної смерті. Саме в задрипаному

лінійному відділенні міліції міста Сміли слід шукати

витоки Симоненкової трагедії. Так, його не вбили в

каталажці мордовороти в синіх мундирах, зате

садистськими побоями прирекли на повільне й мученицьке

вмирання. Відтоді Василь уже не жив нормальним життям,

а нудив світом. Бо ні на хвилину його не полишали

нестерпні болі в попереку, притамувати які медицина

виявилася безсилою.

І хоч що б там базікали компартійні адвокати

брежнєвщини, смерть поета Симоненка аж ніяк не була

випадковою.

З неймовірними труднощами Василевим друзям

доводилося «пробивати» у світ кожну його книжку. І все ж

завдяки колективним зусиллям читач дістав змогу

Page 11: книга

одержати Симоненкові «Земне тяжіння» (1964), збірку

новел «Вино з троянд» (1965), «Поезії» (1966), «Избранная

лирика» (1968), «Лебеді материнства» (1981), том вибраних

поезій (1985) та дві книжечки для дітей.

Відійшов Василь Симоненко за межу життя 14 грудня 1963

року.

Робота з текстом

УжеУже ніколиніколи йй нікомунікому точноточно нене встановитивстановити, ,

якаяка ««душевнадушевна»» розмоварозмова відбуласявідбулася вв нихних ізіз

СимоненкомСимоненком, , алеале фактфакт залишаєтьсязалишається

фактомфактом: : тієїтієї лиховісноїлиховісної ночіночі ВасильВасиль

невідомоневідомо чомучому опинивсяопинився вв камерікамері

затриманихзатриманих лінійноголінійного відділеннявідділення

міліціїміліції ажаж уу містечкумістечку СмілаСміла, , щощо заза

30 30 кілометрівкілометрів відвід обласногообласного центруцентру.

що? Якому?

[ ],(яка ),але[ ]:[ ],(що )

4.Закріплення вивченого

Записати речення,пояснити вживання розділових знаків,

вказати типи зв’язку у реченнях

1 1 НаНа світісвіті законівзаконів немалонемало , 2 , 2 АлеАле вв штормовуштормову годинугодину,,

ЯЯ нагадаюнагадаю одинодин: : якяк мореморе бентежитьбентежить гнівгнів, ,

ЩобЩоб мореморе нене висихаловисихало, , потрібнапотрібна зайвазайва краплинакраплина, ,

ПотрібноПотрібно багатобагато краплинкраплин. . ЩобЩоб вийшловийшло воновоно зз берегівберегів..

для чого? коли ? для чого?

1[ ],[ ]:(щоб ),[ ] 2[ ],(як ),[ ],(щоб )

1) На світі законів немало Я нагадаю один Щоб море не висихало Потрібно багато краплин. Але в штормову годину

як море бентежить гнів потрібна зайва краплина Щоб вийшло воно з берегів.

Page 12: книга

2) Мелькають червоні жупани Вирує кипить Дніпро І Байда стріляє в султана Підвішений за ребро.

[ ],[ ], і[ ]

2) Мелькають червоні жупани,

Вирує кипить Дніпро,

І Байда стріляє в султана,

Підвішений за ребро.

[ ],(бо.. ): [ ],(що.. )

3)І не вірю що мені здалося,

Бо напевне знаю так було:

То не скрипка кликалаволосся,

Що тобі спадало на чоло.

3)І не вірю що мені здалося Бо напевне знаю так було То не скрипка кликала волосся Що тобі спадало на чоло.

ІІІ. Підсумки уроку. Метод «Незакінчене речення»

Я знаю… Я вмію… Я пам’ятаю.. Я можу…

А він знову йшов.

І дивився прямо.

І знову

Натхненно творив

ходу

Page 13: книга

ДомашнєДомашнє завданнязавданняОбовОбов’’язковоязково:: стст. 156. 156--158 158 вивчитививчити правилаправила

НаНа вибірвибір::

1.1.ВиписатиВиписати зз творівтворів ВВ. . СимоненкаСимоненка 3 3 складніскладні реченняреченнязз різнимирізними видамивидами звзв’’язкуязку

2. 2. НаписатиНаписати твіртвір ««РіднеРідне містомісто моємоє –– містомісто наднадДніпромДніпром»», , використавшивикориставши реченняречення зз різнимирізнимивидамивидами звзв’’язкуязку

3. 3. вправавправа 263263

ІV. Домашнє завдання: ст. 156-158 вивчити правила 1.Виписати з творів В. Симоненка 3 складні речення з різними видами зв’язку 2. Написати твір «Рідне місто моє – місто над Дніпром», використавши речення з різними видами зв’язку 3. вправа 263

Page 14: книга

Тема . Складні речення із сурядним і

підрядним зв’язком.

Мета: пояснити особливості будови складних речень із сурядним і підрядним зв’язком;

розвивати вміння креслити схеми таких речень, пояснювати вживання розділових знаків між їхніми частинами;

виховувати почуття любові до літератури рідного краю.

Тип уроку: вдосконалення вмінь, знань і навичок.

СкладніСкладні реченняречення

ізіз суряднимсурядним іі

підряднимпідрядним

звзв’’язкомязком..

ММ

ЕЕ

ТТ

АА::

пояснити особливості будови

складних речень із сурядним і

підрядним зв’язком;

розвивати вміння креслити схеми

таких речень, пояснювати вживання

розділових знаків між їхніми

частинами;

виховувати почуття любові до

літератури рідного краю

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

1.Перевірка домашнього завдання.

2.Складіть речення за такою схемою:

[ ], а [ ], ( що…. ).

Page 15: книга

3.Бесіда.

1.Які бувають типи багатокомпонентних складних речень?

(Складне речення із сурядним та підрядним зв'язком;

складне речення із сурядним і безсполучниковим зв'язком;

складне речення із підрядним та безсполучниковим

зв'язком; складне речення із сурядним, підрядним та

безсполучниковим зв'язком).

2. Які види зв'язку бувають у цих реченнях?(Сполучниковий

[сурядний і підрядний] та безсполучниковий)

3. Які розділові знаки вживаються у реченнях з різним

видами зв'язку?

(У багатокомпонентних реченнях уживаються такі ж

розділові знаки, як і в сполучникових та безсполучникових

складних реченнях. Найчастіше в таких реченнях ставиться

кома).

4. У яких випадках не ставиться кома між частинами

складного речення з сурядним та підрядним зв'язком?

(Між двома частинами складного речення, поєднаними

єднальним сполучником, що мають спільне підрядне

речення. Між двома частинами складного речення,

поєднаними підрядним зв'язком та єднальним або

розділовим сполучником, що мають спільну головну

частину).

5.Які складні речення вважаються синонімічними?

(Сполучникові складні речення (складносурядні,

складнопідрядні) і безсполучникові складні речення часто

бувають синонімічним. Створюється можливість заміни

одних речень іншими: сполучникових на безсполучникові і

навпаки).

Page 16: книга

ІI. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя

— Вивчення теми про складні речення із сурядним і підрядним зв’язком побудуємо на матеріалі творів письменниці Черкащини. Це буде збірка поезій Л. Тара -ненко «Калиновий знак» Тараненко Людмила Василівна - член Національної

спілки письменників України. Народилася 11 жовтня 1948

року в м. Сміла Черкаської обл.. закінчила Смілянський

технікум харчової промисловості та Черкаський державний

педагогічний інститут.

Працювала інженером.

З 1988 по1992—кореспондент-організатор бюро

пропаганди художньої літератури по Черкаській області. З

1992 по 1999—голова Черкаської організації НСПУ,

секретар Національної спілки письменників України,

головний редактор журналу «Холодний Яр»

Друкувалася в періодичних виданнях України, Росії,

Білорусії, Польщі, Канади, Австралії. Автор поетичних

книжок «Материнка» (Дніпропетровськ, «Промінь», 1979),

«Мій світлий день» (Дніпропетровськ, «Промінь», 1985),

«Подароване літо» (Алелаїда, «Австраліана», 1991),

«Терези» (Черкаси,

«Холодний Яр» , 1994),

«Ненамолений храм»

(Черкаси, «Холодний Яр» ,

1997), прози «Квиток до

Калинівки» (Дніпро-

петровськ,«Промінь», 1987)

Заслужений працівник

культури.

Тараненко Людмила Василівна -

член Національної спілки

письменників України• Народилася 11 жовтня 1948 року в м. Сміла Черкаської обл..

закінчила Смілянський технікум харчової промисловості таЧеркаський державний педагогічний інститут.

• Працювала інженером.

• З 1988 по1992—кореспондент-організатор бюро пропагандихудожньої літератури по Черкаській області. З 1992 по 1999—голова Черкаської організації НСПУ, секретар

• Національної спілки письменників України, головний редакторжурналу «Холодний Яр»

• Друкувалася в періодичних виданнях України, Росії, Білорусії, Польщі, Канади, Австралії. Автор поетичних книжок«Материнка» (Дніпропетровськ, «Промінь», 1979), «Мій світлийдень» (Дніпропетровськ, «Промінь», 1985), «Подароване літо»(Алелаїда, «Австраліана», 1991), «Терези» (Черкаси, «ХолоднийЯр» , 1994), «Ненамолений храм» (Черкаси, «Холодний Яр» , 1997), прози «Квиток до Калинівки» (Дніпропетровськ, «Промінь», 1987)

• Заслужений працівник культури.

Page 17: книга

IІІ ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА

НАВИЧОК

1. Робота в парах.

Співставити речення зі

схемою:

І.Душі іще цю голову зносить,

Немов корону гордій королеві,

Та лиш твоя любові ненасить

Мене ще може залишити в

дневі

І не пустити в рятівливу тьму,

Де все ніщо й випорскує з

нічого,

Де біль ввійде в мелодію німу,

Що оживе, виводячи в дорогу.

(«Тримаюсь! Все!» )

Співставити речення зі

схемою:

ІІ

Коли думками в понад простір

Усі рвонули за поріг,

Та на сукно хтось кинув кості

І цим уже на щось прирік.

В) [ ], та [ ]

де? яку?

(де…), (де…),(що…)

3. І зникнуть , і підуть за димом

образа й біль, і віднайду

Я знову сили незборимі,

Щоб дати лад в своїм саду.

Б) коли ?

(Коли.. ), та[ ] ,і[ ]

2. Коли думками в понадпростір

Усі рвонули за поріг,

Та на сукно хтось кинув кості,

І цим уже на щось прирік.

А)

з якою метою ?

[ ] , і [ ] , (щоб…)

1. Душі іще цю голову зносить,

Немов корону гордій королеві,

Та лиш твоя любові ненасить

Мене ще може залишити в дневі

І не пустити в рятівливу тьму,

Де все ніщо й випорскує з нічого,

Де біль ввійде в мелодію німу,

Що оживе, виводячи в дорогу.

Page 18: книга

ІІІ.

І зникнуть , і підуть за димом

Образа й біль, і віднайду

Я знову сили незборимі,

Щоб дати лад в своїм саду.

«Я не прощаю непростиме»)

•Відповідь:І речення—ІІІ

схема; ІІ речення—ІІ; ІІІ

речення—І.

2.Робота за варіантами.

Скласти схеми речень:

1.Ці тумани пливуть, обпікають холодні світання,

І за тим , що прийде, вже з’явилася крихта жалю.

(«Я люблю…»)

2.Всьому є свій початок і

межі,

Всьому мірки вимірює час,

Та поети таки незалежні,

Коли зводить в любові Пегас.

(«Спалахнув..»)

2.2.СкластиСкласти схемисхеми реченьречень:

1.Ці тумани пливуть, обпікають холодні світання,

І за тим , що прийде, вже з’явилася крихта жалю.

• («Я люблю…»)

2.Всьому є свій початок і межі,

Всьому мірки вимірює час,

Та поети таки незалежні,

Коли зводить в любові Пегас.

• («Спалахнув..»)

3.А свинопаси—ті тісняться,

І їм не в докір я скажу,

Що в кожній іншій з усіх націй

Тримають міцно ту межу,

Що відділяє їх від свинства.

• («Ця воля..»)

Page 19: книга

3.А свинопаси—ті тісняться,

І їм не в докір я скажу,

Що в кожній іншій з усіх націй

Тримають міцно ту межу,

Що відділяє їх від свинства.

(«Ця воля..»)

Яким?

• Перевір:

1 [ ],і[ (що.. ) ];

За якої умови?

2 [ ], [ ], та[ ], (коли);

Що саме? Яку?

3 [ ]-[ ], і[ ],( що… ), (що…).

3.Моделювання:побудувати речення з їх частин, підказкою

слугуватиме схема речення.

1.Що схожі більш до мертвої ріки…

Бо таки самі ж собі шукаємо дороги..

Чи ми серцями й душами убогі..

Чи то за що судилось…

3.3.МоделюванняМоделювання::побудуватипобудувати реченняречення зз

їхїх частинокчастинок, , підказкоюпідказкою слугуватимеслугуватиме

схемасхема реченняречення.

1.Що схожі більш до мертвої ріки…

Бо таки самі ж собі шукаємо дороги..

Чи ми серцями й душами убогі..

Чи то за що судилось…

чому? яку?

чи [ ], чи [ ], (бо…), (що…)

Page 20: книга

2.Та й знання все звело б нанівець..

То нікому не знати..

І початок впадає в кінець..

Бо з кінця витікає початок…

Та й знання все звело б нанівець..

То нікому не знати..

І початок впадає в кінець..

Бо з кінця витікає початок…

[ ], та [ ],

чому?

(бо…), і( )

4. Записати речення, розставити розділові знаки. Зробити

синтаксичний розбір складного речення за даною схемою.

Перше речення розбирати під керівництвом вчителя. Друге

самостійно

Схема синтаксичного розбору складного

речення:

1. Речення. Визначити тип речення за метоювисловлювання.2. Знайдіть (підкресліть) граматичну основу кожноїчастини складного речення; вкажіть кількість частин.3. Визначте засоби зв'язку частин складного речення.4. Визначте вид речення: складносурядне, складнопідрядне чи безсполучникове.5. Визначте залежність (чи незалежність) кожноїчастини; встановіть, до якого виду речень належить(особливо з підрядною залежністю).6. Накресліть схему речення.7. Поясніть розділові знаки.

Схема синтаксичного розбору складного речення:

1. Речення. Визначити тип речення за метою

висловлювання.

2. Знайдіть (підкресліть) граматичну основу кожної

Page 21: книга

частини складного речення; вкажіть кількість частин.

3. Визначте засоби зв'язку частин складного речення.

4. Визначте вид речення: складносурядне, складнопідрядне

чи безсполучникове.

5. Визначте залежність (чи незалежність) кожної частини;

встановіть, до якого виду речень належить (особливо з

підрядною залежністю).

6. Накресліть схему речення.

7. Поясніть розділові знаки.

І.Чого так кряче вороння

Немов чекає поля брані

Немов це дні життя останні

І світ зірветься навмання…

Відповідь:

Чого так кряче вороння,

Немов чекає поля брані,

Немов це дні життя останні,

І світ зірветься навмання…

1. Це розповідне речення з різними типами зв'язку.

2. 1.Чого так кряче вороння; 2.Немов чекає поля брані;3.

Немов це дні життя останні;

4. І світ зірветься навмання

3. Засоби зв'язку складного речення: підрядний

(немов),сурядний (і).

4. Складне речення із сурядним і підрядним зв’язком

Page 22: книга

5. Перша, друга та третя частини з'єднані підрядним

зв'язком (сполучник немов ),перша і

четверта сурядним зв’язком (сполучник і)

Характеризуємо кожне речення:

1) Чого так кряче вороння,… - просте, двоскладне,

поширене, неускладнене, повне, головне у складному;

2) …, Немов чекає поля брані , … - просте, односкладне,

поширене, неускладнене, повне, підрядне (порівняльне) у

складному;

3)…, Немов це дні життя останні,..- просте, двоскладне,

поширене, неускладнене, повне,

підрядне (порівняльне) у складному;

4. ..,І світ зірветься навмання.- просте, двоскладне,

поширене, неускладнене, повне,частини з'єднані

сполучником сурядності і.

6. [ ], і [ ],

Як?

(немов…), ( немов… )

7. Кожна частина відділяється одна від одної комою, бо в

середині їх немає розділових знаків і вони тісно пов'язані

за змістом.

Це багатокомпонентне складне речення змішаного типу.

ІІ. Що нас таки невдячних уперто єдна

З тим до чого віками рости ще

Page 23: книга

І над осінню восторжествує весна

Підіймаючи душі вище.

ІV.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКУ УРОКУ 1. Гра «Лінгвістичний баскетбол» В парах учні перевіряють вивчений на уроці матеріал, один учень задає запитання--інший відповідає , і навпаки. 2. Метод «Незакінчене речення» Я знаю… Я вмію… Я пам’ятаю.. Я можу…

Метод “Незакінчене речення”

• Я знаю…

• Я вмію…

• Я пам’ятаю..

• Я можу…

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: виписати з підручника «Українська література» 2-5 речень із сурядним і підрядним зв’язком.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

• виписати з підручника

«Українська

література» 2-5 речень

із сурядним і підрядним

зв’язком.

Page 24: книга

Тема. ССккллааддннее ррееччеенннняя іізз ссппооллууччннииккооввиимм

іі ббееззссппооллууччннииккооввиимм ззвв’’яяззккоомм Мета: пояснити особливості будови складних речень із

сполучниковим і безсполучниковим зв’язком; форму-

вати вміння креслити схеми таких речень, пояснюва-

ти вживання розділових знаків;

розвивати увагу, логічне мислення, зв’язне мовлення;

виховувати зацікавленість до творів письменни-

ків рідного краю, любов до природи.

Тип уроку:

комбінований урок.

Обладнання: підручник,

презентація «Складне

речення із сполучниковим

і безсполучниковим

зв’язком»

СкладніСкладні реченняречення ізіз

сполучниковимсполучниковим іі

безсполучниковимбезсполучниковим звзв''язкомязком

Презентація Фарисей Ольги Василівни, вчителя укр.

мови і літератури загальноосвітньої санаторної

школи-інтернату

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

- Яке речення називається складним?

- Складносурядне речення – це речення…

- Складнопідрядним називається речення…

- У безсполучниковому складному реченні ставляться

такі

розділові знаки:..

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної

діяльності.

Page 25: книга

1. Вступне слово вчителя про В. Захарченка.

(презентація)

2.Короткі відомості про життя і творчість

письменника.

ВасильВасиль ЗахарченкоЗахарченко--

письменникписьменник ЧеркащиниЧеркащини

БожеБоже, , якяк яя люблюлюблю

УкраїнуУкраїну !.. !..

ІІ якеяке цеце щастящастя

нарештінарешті матимати

правоправо вголосвголос, ,

публічнопублічно

сказатипросказатипро цеце іі

написатинаписати......

Коротко про письменника

-- ЛауреатЛауреат ДержавноїДержавної преміїпремії УкраїниУкраїни іменііменіТТ..ГГ..ШевченкаШевченка, , літературнихлітературних премійпремій іменііменіАндріяАндрія ГоловкаГоловка тата іменіімені ЮріяЮрія ЯновськогоЯновського..

-- ЗЗ 19691969рокуроку письменникписьменник живеживе уу ЧеркасахЧеркасах. . ПрацювавПрацював уу газетахгазетах ““МолодьМолодь ЧеркащиниЧеркащини””, , ””ЧеркаськаЧеркаська правдаправда””

-- БувБув заарештованийзаарештований іі засудженийзасуджений нана 5 5 роківроківтаборівтаборів суворогосуворого режимурежиму ““заза українськийукраїнськийбуржуазнийбуржуазний націоналізмнаціоналізм””

--19951995рікрік--пікпік популярностіпопулярності письменникаписьменника..

-- ДоробокДоробок письменникаписьменника--88романівроманів,9 ,9 повістейповістей, , більшебільше сотнісотні оповіданьоповідань..

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Прочитайте речення. Поясніть орфограми у словах.

Заповніть таблицю номерами речень.

1.С..огодні у своєму саду ми (в)перше сей рік почули

соловейка і з(о,у)зулю. 2. Було хмарно, пробував іти дощ,

але так і (не)розі йшовся. 3. Його увесь час відлякували то

сонце, що підсліпувато визирало крізь благен..кі хмари, то

горласті півні на чиїхось дачах. 4. Вишні стоять, як

кажуть на (п,П)Полтавщині, молоком облиті. 5. Цвітуть

уже сливи, алича, груші, ро..рожевлюю..ся бутони яблунь.

6. Отож (не)забаром стане «яблуневоцвітно» в(у,У)країні.

7.Шкода, що тільки в садах. ( В. Захарченко «Щоденник»)

Прості речення

Складнопідрядні речення

Безсполучникові

Сполучниковий і

безсполучниковий зв’язок

Page 26: книга

ПрочитайтеПрочитайте реченняречення, , вставляючивставляючи літерилітери. .

ПояснітьПоясніть орфограмиорфограми. . ЗаповнітьЗаповніть таблицютаблицю

номераминомерами реченьречень..

• 1.С..огодні у своєму саду ми (в, у)перше сей рік почулисоловейка і з(о,у)зулю.2.Булохмарно, пробував іти дощ, алетак і (не) розійшовся.3.Його (в, у)весь час відлякувало тосонце, що підсліпуватовизирало крізь благен..кі хмари, то горласті півні на чиїхосьдачах.4.Вишні стоять, як кажутьна (П, п)олтавщині, молокомоблиті.5.Цвітуть уже сливи, алича, груші, ро..рожевлюю..сябутони яблунь.6.Отож(не)забаром стане“яблуневоцвітно”в(У,у)країні.7.Шкода,що тільки всадах.(В.Захарченко)

СкладніСкладні ізіз

сполучниковимсполучниковим іі

безсполучниковимбезсполучниковим

звзв””зкомзком

БезсполучниковіБезсполучникові

реченняречення

СкладнопідрядніСкладнопідрядні

реченняречення

ПростіПрості реченняречення

2. Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу ( с.156)

ІV. Виконання вправ на закріплення.

1.Записати речення, підкреслити граматичні основи. З’я -

сувати вид зв’язків між частинами. Накреслити схеми

речень. Пояснити розділові знаки.

Дорога тепер знову піднімалась, їхати треба було через

довгий косогір, потроху набираючи вгору, а коні вже

притомились, і Христя й сама бачила, що коні вже мокрі.

Яким шостим відчуттям він

зрозумів - не можна, і про-

йшов слідом за матір’ю

крізь пильні, співчутливо-

цікаві погляди односельців.

Ранньої осені вкривали хату

кілька день, і Морозкові

нічого було робити в ті дні,

він пасся на толоці й

поглядав на те, що діялося

Записати речення, підкреслити граматичні основи.

З'ясувати вид зв'язків між частинами. Поясніть

розділові знаки. Накресліть схеми.

• Дорога тепер знову піднімалась, їхати треба булочерез довгий косогір, потроху набираючи вгору, а конівже притомились, і Христя й сама бачила, що конівже давно мокрі. Яким шостим чуттям він зрозумів-неможна, і пройшов слідом за матір”ю крізь пильні, співчутливо-цікаві погляди своїх односельців. А очіМорозкові не зникли з вікна, бачив їх Василько івдень , і вночі, коли б не глянув на нього. Ранковоїосені вкривали хату кілька день, і Морозкові нічогобуло робити в ті дні, він пасся на толоці й поглядавна те, що діялося на подвір”ї, як чинились огреби йподавалися вгору. Величай торкнув пучкою ці прямівузенькі пелюстки й відчув, які вони жорсткі: некришилися від доторку й не осипалися.

Page 27: книга

на подвір’ї, як чинились огреби й подавалися угору…

Величай торкнув пучкою ці прямі вузенькі пелюстки й

відчув, які вони жорсткі: не кришилися від доторку й не

осипалися.(В. Захарченко)

1. Робота в парах.

Скласти речення за поданими схемами.

[ ], [ ] – [ ], (яка ).

[ ], [ ], (коли ).

[ ], ( ), i [ ].

СкластиСкласти реченняречення заза поданимиподаними

схемамисхемами..

•• [[ ]], , [[ ]] -- [[ ]],(,(якеяке).).

•• [[ ]], , [[ ]], (, (коликоли).).

•• [[ ]],(,(бобо), ), іі [[ ]]..

2.Розгляньте картину Черкаського художника В. Сірого

«Весна в Нечаївці». Складіть міні- твір, використовуючи

речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком.

РозгляньтеРозгляньте картинукартину художникахудожника

ШевченковогоШевченкового краюкраю ВВ. . СірогоСірого”” ВеснаВесна вв

НечаївціНечаївці ””

• Складіть міні-твір за

цією картиною,

використовуючи

складні речення із

сполучниковим і

безсполучниковим

зв”зком. Накресліть

схему одного

речення.

Page 28: книга

v. Підсумки уроку.

Гра «Мікрофон».

Продовж речення:

1. Сьогодні на уроці

йшлося про…

2. Я знаю…

3. У мене виникають

труднощі…

УІ. Домашнє завдання.

С.156, впр. 263.

Продовж речення

Сьогодні на уроці йшлося про…

Я знаю…

У мене виникають труднощі при…

Page 29: книга

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Глазова О., Кузнєцов Ю. Українська мова. 9кл. – К.:

«Зодіак-ЕКО», 2009.

2. Захарченко В. На відстані зойку.—Черкаси, 2008

3. Рідні джерела. Уроки літератури рідного краю. –

Черкаси, 2007

4. Симоненко В. Ти знаєш, що ти – людина: Вірші,

сонети, поеми,казки…- К.:Наук. думка, 2005.

5. Сніжко М. Оводи Василя Симоненка. – Черкаси

«Відлуння -Плюс», 2004

6. Смолянський Ю. Симоненкова любов. – Черкаси,

1998.

7. Тараненко Л. Калиновий знак. – Черкаси-Львів-

Київ, 2004

8. Художники Шевченкового краю.-Черкаси,-2008

9. Шитова Л. Я воскрес, щоб із вами жити. – Черкаси,

2005