8
КЗО «САКСАГАНСЬКИЙ НРЦ» ДОР» Урок з декоративно-ужиткованого мистецтва на тему : «ПАП’Є- МАШЕ. ВИГОТОВЛЕННЯ ВИРОБУ В ТЕХНІЦІ ПАП’Є- МАШЕ.» Розробка вчителя ВОЙЧИШИНОЇ Л.Г.

«ПАП’Є МАШЕ. ВИГО JОВЛЕННЯ ВИРОБ В ЕХНІЦІ ПАП ’Є … · ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. 1. Привітання:

  • Upload
    others

  • View
    11

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: «ПАП’Є МАШЕ. ВИГО JОВЛЕННЯ ВИРОБ В ЕХНІЦІ ПАП ’Є … · ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. 1. Привітання:

КЗО «САКСАГАНСЬКИЙ НРЦ» ДОР»

Урок з декоративно-ужиткованого мистецтва на тему :

«ПАП’Є- МАШЕ.

ВИГОТОВЛЕННЯ

ВИРОБУ В

ТЕХНІЦІ ПАП’Є-

МАШЕ.»

Розробка вчителя

ВОЙЧИШИНОЇ Л.Г.

Page 2: «ПАП’Є МАШЕ. ВИГО JОВЛЕННЯ ВИРОБ В ЕХНІЦІ ПАП ’Є … · ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. 1. Привітання:

Тема: Пап’є-маше. Виготовлення виробу в техніці пап’є-маше.

Мета: формувати знання дітей про новий вид декоративно-ужиткованого

мистецтва; ознайомити з технікою виготовлення пап'є-маше; навчити

виготовляти вироби, користуючись технікою пап'є-маше; удосконалювати

вміння дітей працювати з папером; розвивати дрібну моторику рук,творчу

уяву, оригінальність мислення; терпіння; посидючість; виховувати інтерес до

уроків трудового навчання; акуратність, економність, культуру праці.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок формування умінь і навичок.

Основні поняття : пап'є-маше; декоративно-ужиткове мистецтво; клейстер.

Обладнання: приклади заготовок та готових виробів з пап’є-маше; основа для

роботи - тарілочка, газета , газетний папір, ножиці, клейстер, пензлик, фарба,

рушничок.

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент.

1. Привітання:

Усім, усім добрий день!

Геть з дороги, наша лінь!

Хай не заважає працювати

Гарним хлопцям та дівчатам.

2.Перевірка готовності дітей до уроку.

3.Упорядкування робочих місць.

ІІ.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1.Повідомлення теми та мети уроку.

2.Вивчення нового матеріалу:

1.2. Ознайомлення з поняттям пап’є-маше.

2.2.Матеріали, які використовуються при виготовленні пап’є-маше.

3.2.Види технік виготовлення пап’є-маше.

1.2. Ознайомлення з поняттям пап’є-маше.

Учитель. Діти, що в мене в руках ?

( різні види паперу).

Page 3: «ПАП’Є МАШЕ. ВИГО JОВЛЕННЯ ВИРОБ В ЕХНІЦІ ПАП ’Є … · ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. 1. Привітання:

-Для чого нам папір?

-Що ми з нього можемо зробити ?

Так, існують різні види паперового мистецтва :

аплікація,витинанка, квілінг, торцювання та пап’є-маше.

Сьогодні ми ознайомимося з поняттям, матеріалами, що використовуються та

технікою пап’є-маше ; почнемо виготовляти декоративну тарілку.

– Що таке пап’є-маше?

Пап’є-маше в перекладі з французької означає «жований папір». Це

паперова маса (газета, папір, картон) з клейстером (суміш борошна,

крохмалу чи гіпсу з водою), що легко піддається формуванню різних форм.

З даної маси роблять іграшки, маски, театральну бутафорію, побутові

дрібниці – скриньки, прикраси тощо.

2.2. Матеріали, які використовуються при виготовленні пап’є-маше.

Для роботи в техніці пап’є-маше спрощеним способом необхідні прості

матеріали: папір – газетний, обгортковий, афішний; клеїльні речовини –

крохмальний чи борошняний клейстери, шпалерний клей; щіточка та ємність

для клею ; рушничок для рук.

3.2.Види технік виготовлення пап’є-маше.

Виготовляти вироби за технікою пап'є-маше дуже цікаво і зовсім нескладно,

але ця робота потребує терпіння та акуратності. В процесі виготовлення

виробу існує лише одна складність, так як потрібно довго сушити матеріал.

Page 4: «ПАП’Є МАШЕ. ВИГО JОВЛЕННЯ ВИРОБ В ЕХНІЦІ ПАП ’Є … · ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. 1. Привітання:

Існує декілька способів виконання робіт із пап'є-маше. Зараз давайте

спробуємо розглянути ці способи та дізнатися різницю в виконанні робіт.

Перший спосіб

За першим методом виконання виробів потрібно пошарово наклеювати

маленькі шматочки мокрого паперу на заготовку. При такій техніці виконання

потрібно наклеювати до ста шарів паперу. Для наклеювання використовують

клей ПВА розведений водою або крохмальний або мучний клейстер .

Другий спосіб

Page 5: «ПАП’Є МАШЕ. ВИГО JОВЛЕННЯ ВИРОБ В ЕХНІЦІ ПАП ’Є … · ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. 1. Привітання:

При техніці виконання цим способом використовують рідку паперову

масу. Для цього заздалегідь порізаний папір на добу замочують в гарячій воді.

Після того, як папір розм’як, його віджимають, розпушують, висушують і

змішують з крейдою. Далі в цю суміш додають клей і перемішують до

пластичного тіста. Для отримання цього матеріалу використовують клейстер

із крохмалю або столярний клей. Потім цю суміш виливають в заготовлену

форму чи наносять на потрібну поверхню і дають повністю висохнути.

Третій спосіб

При такому методі вироби склеюють під тиском за допомогою пластин з

твердого матеріалу.

Вироби з пап'є-маше можна ліпити або створювати на основі побутової форми.

В якості такої форми можуть бути повітряні кульки, тарілки, стакани, пляшки,

каркаси з дроту та інше.

Підготовлений та просушений виріб можна заґрунтувати і прикрасити. Для

ґрунтовки краще використовувати грунт на водній основі, даючи кожному

шару добре просохнути. І насамкінець, ви можете розфарбувати та прикрасити

художній витвір на свій розсуд.

ІV. Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

V. Практична робота «Виготовлення тарілки з пап’є-маше».

1.Короткі історичні відомості про походження тарілки.

Цікаво, що слова «посуд» у Давній Русі не було. Те, із чого можна було їсти,

називали «судно». А те, із чого можна було пити, називали «посудина». Миска

- дуже зручний вид столового посуду для супу, юшки, каші. Миски виконували

роль тарілок. Окрім простих горщиків і мисок у хаті давніх українців зазвичай

не було ніякого іншого посуду. Часто миски були дуже великі, і з них їла вся

сім’я. У старовинних книжках з етикету можна знайти дивні оповідання про

те, як правильно їсти із загальної миски. Гарною манерою вважалося ретельно

обтерти ложку, перш ніж знову взяти суп із загальної миски.

Page 6: «ПАП’Є МАШЕ. ВИГО JОВЛЕННЯ ВИРОБ В ЕХНІЦІ ПАП ’Є … · ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. 1. Привітання:

Тарілка з’явилася значно пізніше. її назва походить від німецького «талер». У

XVI ст. тарілку називали «талера», «таріль», «торел». Перші тарілки з’явилися

у Франції. Вони були чотирикутної форми. Тарілку було зроблено спеціально

для того, щоб кожен їв зі свого посуду. Замість тарілки використовували

великі шматки хліба. На ці шматки можна було покласти шматки м’яса або

риби. Хлібні «тарілки» з’їдали, роздавали жебракам чи викидали собакам.

2. Фразеологізми про тарілку.

Хоч за копійку, та на тарілку - навіть найменша праця повинна бути

оплачена.

Почувати себе не в своїй тарілці - почуватися незручно, невпевнено,

сором’язливо .

Як на тарілочці - дуже детально, до дрібниць, нічого не приховуючи .

3.Повторення правил безпечної роботи з клеєм :

-При роботі з клеєм користуйся пензликом, якщо це потрібно.

-Бери ту кількість клею, яку потрібно для виконання роботи на цьому етапі.

-Надлишки клею прибирай м'якою ганчірочкою або серветкою, обережно

притискуючи її.

-Пензлик і руки після роботи добре вимий з милом та витри рушничком.

4.Демонстрування та аналіз зразка виробу пап’є-маше.

5.Пояснення послідовності виконання роботи:

Технологічна картка :

1.Приготуй все для роботи : основу

майбутнього виробу (тарілочку),ємність

з водою, клейстер, щіточку, папір,газету.

2.Порви папір на шматочки. Шматочки

паперу мають бути близько 2-х см

шириною і до 10-ти см у довжину. У

жодному разі не використовуйте товстий

папір: він погано прилягає до форми.

Форма проклеюється шарами – шар

Page 7: «ПАП’Є МАШЕ. ВИГО JОВЛЕННЯ ВИРОБ В ЕХНІЦІ ПАП ’Є … · ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. 1. Привітання:

газети, шар клею, шар газети, шар клею, і так не менше 7-ми шарів. Перш

ніж наклеювати наступний шар, дайте просохнути попередньому.

3.Поклади тарілочку, змочи її водою й

наклади перший шар сухих або змочених у

воді шматочків паперу ( щоб не

приклеїлися до основи).

4.Наклей ще 6-8 шарів паперу,

користуючись клейстером. Щоб бачити,

що весь шар заклеєний, краще візьми два

типи паперу, наприклад, білий і газетний:

-наносимо шар шматків газети ;

-наносимо шар клею і так далі чередуючи

дії;

- останній шар наносимо звичайним папером, придавлюючи для визначення

рельєфа.

5.Дай пап’є-маше висохнути - на це

потрібно 5-6 днів.

6.Зніми виріб і обріж шматочки паперу,

які виступають за край тарілочки.

Очисти пап’є-маше від шматочків

паперу .

Page 8: «ПАП’Є МАШЕ. ВИГО JОВЛЕННЯ ВИРОБ В ЕХНІЦІ ПАП ’Є … · ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. 1. Привітання:

7.Після просушки тарілочку обклеюємо

серветкою або покриваємо виріб з обох

боків грунтом (гуаш + клей ПВА або

водоемульсійна фарба). Знову дай виробу

висохнути.

8.Внутрішній бік тарілочки розфарбуй,

прикрашаючи орнаментом. Добре

виглядає рослинний орнамент у техніці

петриківського розпису. Готовий виріб

можна покрити лаком. Це подовжить

термін його життя, а фарба набуде

приємного глянцевого блиску.

6. Виконання практичної роботи.

Діти виконують роботу . Вчитель за потреби надає допомогу, пояснює.

VІ . Підсумок уроку.

1.Аналіз роботи.

2.Закріплення знань:

Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Який вид роботи був для вас найлегшим?

Над чим потрібно ще попрацювати ?

3. Виставка робіт дітей та їх оцінювання.

4. Прибирання робочих місць.

VІІ. Домашнє завдання :підготувати основу для наступного виробу з пап’є-

маше.