42
ATÁMOP -3.1.4/08/2-2008- 0072 „Kompetencia alapú oktatás fejlesztése Nyíregyházán” pályázat keretében készített intézményi innovációs fejlesztés TANULÁS TANÍTÁSA MODULÁRIS TANÁRI PROGRAM 5. évfolyam Készült: Móra Ferenc Általános Iskola 033425 Nyíregyháza 2009/2010

A Tanulas Tanitasa Modul

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: A Tanulas Tanitasa Modul

ATÁMOP-3.1.4/08/2-2008-0072 „Kompetencia alapú oktatás

fejlesztése Nyíregyházán” pályázat keretében készített

intézményi innovációs fejlesztés

TANULÁS TANÍTÁSA

MODULÁRIS TANÁRI PROGRAM

5. évfolyam

Készült: Móra Ferenc Általános Iskola 033425

Nyíregyháza

2009/2010

Page 2: A Tanulas Tanitasa Modul

2

Ajánlott évfolyam: 5. osztály

Időkeret: 12 x 45 perc

A képességfejlesztő blokk óraterve

ÓRA TANÍTÁSI EGYSÉG

1. „Hogy érzem magam az iskolában?

2. „Rend a lelke mindennek.”

3. „Önállóan, egyedül.”

4. „Fény nélkül nincs élet.”

5. „Tanulom, mert érdekel.”

6-7. „Én így csinálom (Napirend).”

8-9. „Szeretem, mert tudom.”

10. „Gondolkodom, tehát tudok.”

11. „Most mutasd meg!”

12. „Az ember feje nem füge.”

Modulzáró feladatsor

Page 3: A Tanulas Tanitasa Modul

3

„Az iskola dolga, hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni,

hogy felkeltse a tudás iránti vágyunkat,

hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére és az alkotás izgalmára,

hogy megtanítson szeretni, amit csinálunk,

és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.”

(Szent Györgyi Albert)

A tanulás tanítása képességfejlesztő blokk az 5. osztályos gyerekek tanulását szeretné

segíteni 12 x 45 percben.

Egyre többen tapasztaljuk, hogy tanulóinknak nehézséget jelent, a hogyan tanuljak?!

Társadalmunkra az állandó fejlődés, változás, az átlagos ismeretek növekedése a jellemző. A

nevelés és oktatás egyik fontos feladata az is, hogy fejlessze a gyerekek kreativitását,

gondolkodását, felelősségérzetüket.

Oroszlány Péter írja: „ A tanulási képességek fejlesztésére minden iskolatípusban és minden

életkorban különös gondot kell fordítani, mert olyan általános eszköztudást ad, amely minden

A gyerekeket rá kell ébreszteni, hogy miben tehetségesek, higgyék el, hogy képesek tantárgy

eredményes tanításának, a tanulók sikerességének nélkülözhetetlen föltétele.”megtanulni

tanulni.

Fontos, hogy a tanuláshoz pihenten, felfrissülve kezdjünk hozzá, rend legyen az asztalon,

ügyelni kell a testtartásra, világításra. Lényeges a csend, a nyugalom körülöttünk. A zajban

végzett munka fárasztóbb, több energiát igényel.

Fontos feltétel még, hogy tanulás közben figyeljünk. Aki a tanítási órán figyel, a feladat nagy

részét már az iskolában megtanulhatja.

Ne olvasgassuk sokszor a szöveget, hanem próbáljuk meg visszamondani, el kell kezdeni

hamar a reprodukciót.

Hasonló tárgyakat ne tanuljunk egymás után, mert unalmas, fárasztó.

Tanulás közben legalább óránként 5 perc szünetet közbe kell iktatni, mert elkalandozhatunk,

ha fáradunk.

Sokáig tartó olvasás során szemünk is fárad, amin szemtornával segíthetünk.

Mindenkire egyformán érvényes tanulási szabályok nincsenek, a tanulóknak az egyéni

stílusukhoz kell kialakítaniuk tanulási szokásaikat.

Ajánljuk a nem szakrendszerű magyar- és matematikaórákhoz, az osztályfőnöki órához és

valamennyi szaktárgyhoz.

Page 4: A Tanulas Tanitasa Modul

4

1. „HOGY ÉRZEM MAGAM AZ ISKOLÁBAN?”

Page 5: A Tanulas Tanitasa Modul

5

„HOGY ÉRZEM MAGAM AZ ISKOLÁBAN?”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 1 x 45 perc

Az óra célja Az iskolához való viszony feltérképezése.

Az óra tartalma Helyzetelemzés

Fejlesztendő kompetencia-

területek

Személyes kompetencia: az önértékelő-képesség fejlesztése

Kognitív kompetencia: információk, adatok rendszerezése; az előzetes tudás és tapasztalás mozgósítása

Szociális kompetencia: kommunikáció, a véleményalkotás, együttműködés

Várható eredmények

Az iskolához való helyes viszony megtartása.

Az esetleges feszültségek oldása.

Egyéni bánásmód alkalmazása.

Page 6: A Tanulas Tanitasa Modul

6

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és

módszerek

Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

I.a Fogalmazás írása (Milyennek látom az iskolámat?)

8 perc

együttműködés Páros munka (1. rajzol, 2. ír) Rajzlap, filctoll, ragasztó,

színes ceruzák, gyurma

ragasztó

Esetmegbeszélés

10 perc

önkifejezés Frontális munka

I.b Kérdőív kitöltése és közös értékelése

10 perc

a probléma feltérképezése Egyéni munka 1. számú melléklet – Iskolai

motivációs kérdőív

I.c Figyelemfejlesztő tréning

Koncentráció

Ülj egyenesen a székeden, csukd be szemeidet,

próbáld meg felidézni magadban egyik barátod arcát,

idézd fel arckifejezését. Bontsd részletekre az arc

képét, figyeld meg szeme színét, szemöldökének ívét,

orrformáját, szájának metszését, állának alakját, haja

színét stb., teljes részletességgel. Szemléld ezután az

egész arcot egyben, próbáld megállapítani, mit fejez

ki, mit közöl veled.

5 perc

koncentráció, felidézés Frontális munka

II. Miért – hogyan?

II.a Szógyűjtés a témáról (5-5 szó gyűjtése ahhoz, hogy

jól érezzük magunkat az iskolában)

4 perc

kreativitás csoportmunka Írólapok, íróeszközök

II.b Kulcsszavak táblára rendezése, felírása

2 perc

empátia Frontális munka

III.a Félelmeink: Rajzoljátok ki magatokból, hogy mitől

féltek az iskolában!

5 perc

együttműködés, kreativitás,

véleményalkotás,

alkotóképesség

Csoportmunka Rajzlap, filctoll, ragasztó,

színes ceruzák, gyurma

ragasztó

IV. Tanulságok levonása

Elvárás: a gyerekek meg tudják fogalmazni, mitől

érzik magukat jól és rosszul az iskolában.

empátia Frontális munka

Page 7: A Tanulas Tanitasa Modul

7

2. „REND A LELKE MINDENNEK”

Page 8: A Tanulas Tanitasa Modul

8

„REND A LELKE MINDENNEK”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 1 x 45 perc

Az óra célja Legyenek képesek megteremteni a nyugodt, kiegyensúlyozott tanulás feltételeit.

Az óra tartalma

csend a környezetemben

rend az asztalomon

nyugalom körülöttem

Megelőző tapasztalat Az alsó tagozatról hozott szokáskultúra.

Fejlesztendő kompetencia-

területek

Szociális kompetencia: együttműködés, véleményalkotás, vitakészség, társismeret, kommunikáció, szabálykövetés, utánzás

Környezeti kompetencia

Életviteli kompetencia

Várható eredmények a tanulás nyugodt feltételeinek megteremtése,

a tanulók legyenek képesek megtartani táskájuk és íróasztaluk rendjét.

Page 9: A Tanulas Tanitasa Modul

9

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

I.a Válogasd ki a tanulást zavaró dolgokat! (A tárgyakat

a nevelői asztalon helyezzük el.)

2 perc

Konszenzus

Türelem

Elfogadás

Meggyőzés

Frontális munka képregény, fésű, flakon,

táska, tükör, labda,

tankönyv, tolltartó, asztali

lámpa, körző, vonalzó,

szöveggyűjtemény stb…

I.b Miért ezeket vettétek ki? (Megbeszélés)

3 perc

Empátia

Érvelés

Beszélgető kör

II.a Milyen legyen az ideális tanulási környezet?

5 perc

Tolerancia

Együttműködés

Kooperatív technikák: Ablak 2. számú melléklet:

Ablakrajz

II.b Az elkészült munkák (ablakok) értelmezése és

feldolgozása.

15 perc

Beszédkészség

Érvelés

Tolerancia

Frontális munka

Kooperatív technikák: Plakát

Plakát

II.c Relaxációs gyakorlat

Ülj egyenes testtartásban! Mutatóujjaidat helyezd a

halántékodra. Végezz körkörös mozdulatokat előre

10-szer, majd hátra 10-szer!

3 perc

Figyelem

Lazítás

Egyéni munka

III.a Labdajáték (A pedagógus labdát dob egy tanulónak.

Feladat: aki elkapja, fogalmazzon meg egy jó

tanácsot társainak a rendről, a csendről, a megfelelő

világításról, testtartásról, szemtávolságról stb., azaz a

hatékony tanulási környezetről.

10 perc

Kommunikáció

Szókincsfejlesztés

Figyelem

Véleményalkotás

Gondolkodás

Frontális munka Labda

IV. A megfogalmazott szabályok követése.

7 perc

Gondolkodás

Emlékezet

Figyelem

Felidézés

Frontális munka Füzet

Page 10: A Tanulas Tanitasa Modul

10

3. „ÖNÁLLÓAN, EGYEDÜL”

Page 11: A Tanulas Tanitasa Modul

11

„ÖNÁLLÓAN, EGYEDÜL”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 1 x 45 perc

Az óra célja Szeressenek, akarjanak, tudjanak jókedvűen tanulni.

Az óra tartalma Legyenek képesek önálló ismeretszerzésre.

A helyes énkép kialakítása.

Fejlesztendő

kompetenciák figyelem, türelem, kommunikáció, szabálykövetés

Várható eredmények

Tudjanak megfelelni a követelményeknek.

Törekedjenek helyes énkép kialakítására.

Ismerjék a tanulási technikákat.

Tudjanak tanulási tanácsokat megfogalmazni.

Page 12: A Tanulas Tanitasa Modul

12

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

I.a Memóriajáték

(A pedagógus 10 szót olvas fel. A diákok nem

jegyzetelhetnek közben, majd a felsorolás végén

emlékezetből kell leírniuk a hallottakat.

Szavak: esernyő, gitár, tábla, cipő, kosár, ablak,

virág, szék, kép, fésű)

5 perc

Emlékezet

Figyelem

Frontális munka

Egyéni munka

Íróeszköz, füzet

II. Kérdőív

II.a Tanulási szokások vizsgálata (kérdőív kitöltése).

20 perc

Figyelem

Szövegértés

Gondolkodás

Önálló munka Kérdőív (3. számú

melléklet)

II.b Értékelés: Tanári irányítással beszéljük meg az

állításokat, határozottan képviselve a helyes tanulási

szokásokat. Fogalmazzuk meg a követendő

tanácsokat! Rögzítsük ezeket a füzetben is, hogy

folyamatosan felidézhetőek legyenek!

8 perc

Figyelem

Önismeret

Viszonyítás

Frontális munka

Egyéni munka

Lehetséges tanácsok (4.

számú melléklet)

III. Légzéstechnikai gyakorlat

Ellazult testtartásban belégzés orron át 4 ütemre,

kilégzés szájon át 8 ütemre. Közben a bal kezedet

tedd a rekeszizmodra, és figyeld a légzést!

2 perc

Figyelem

Koncentráció

Önfegyelem

Frontális munka

IV. A táblára tíz gyakorlati eszköz képét tesszük fel

(labda, hegedű, asztal, könyv, számítógép, ceruza,

szék, olló, virág, pohár stb.).

A tanulók két percig memorizálhatják a látottakat. A

képeket levesszük a tábláról. Ezután le kell írniuk,

mire emlékeznek. 5 perc

Memorizálás

Figyelem

Felidézés

Önfegyelem

Koncentráció

Egyéni munka Füzet, képek

V. Tapasztalatok levonása és rögzítése Frontális munka

Egyéni munka

Táblakép

Füzet

Page 13: A Tanulas Tanitasa Modul

13

4. „FÉNY NÉLKÜL NINCS ÉLET!”

Page 14: A Tanulas Tanitasa Modul

14

„FÉNY NÉLKÜL NINCS ÉLET!”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 1 x 45 perc

Az óra célja Tudatosítani a tanulóinkban a megvilágítás fontosságát.

Az óra tartalma A fény szerepe a tanulási folyamatban.

Játékos gyakorlatok.

Fejlesztendő kompetencia-

területek

Saját vélemény érthető megfogalmazása. Mások véleményének türelmes meghallgatása és figyelembevétele.

Szociális kompetencia: együttműködési készség

Környezeti és életviteli kompetencia.

Várható eredmények A korábban tanult tanulási szokások elmélyítése.

Tudják a tanulóink a tanulás külső feltételeinek megfelelően javítani a kialakult szokásaikat.

Page 15: A Tanulas Tanitasa Modul

15

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

I.a A pedagógus kiválaszt három tanulót, akiknek

szókártyán instrukciókat ad.

a., Ülj görnyedten a széken, és füledbe bömböljön a

zene.

b., Egyenes és helyes testtartással ülj!

c., Hanyag és lezser testtartásban helyezkedj el

(inkább fekvő), vedd kezedbe az italos-dobozt, a

zacskót!

Tanulságok levonása.

4 perc

Tolerancia

Megfigyelőképesség

Frontális munka Szókártyák

MP3 lejátszó

Italos-doboz (energiaital),

chipses zacskó

I.b Véletlenszerűen 4 fős csoportokat alakítunk.

(Kártyahúzás stb.)

Írólapokat osztunk a tanulóknak.

2 perc

Fogalmazz meg a látottakkal kapcsolatban 5

szabályt, ezeket indokold is!

6 perc

Együttműködés

Kommunikáció

Figyelem

Együttműködés

Csoportmunka

Kooperatív technika:

beszélgető-kör

Kártya

Írólap

I.c A téma közös feldolgozása a szóvivők előadásában.

5 perc

Figyelmes hallgatás Frontális munka

II. „Fény nélkül nincs élet!”

II.a A csoportok borítékban a helyes megvilágítással

kapcsolatos szavakat, fogalmakat, állításokat

kapnak.

Az a feladat, hogy fogalmazzanak meg rövid

mondatokat ezek felhasználásával.

Szavak: természetes fény, mesterséges fény, hátulról

megvilágítva, neon, piros fény, hangulatvilágítás,

félhomály, fénysugár, a könyvet világítja meg,

vakító, erős fény, villogó fény

6 perc

Együttműködés

Kreativitás

Figyelem

Boríték

Page 16: A Tanulas Tanitasa Modul

16

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

II.b A téma közös megbeszélése és a szabályok

rögzítése. (A pedagógus irányításával.)

6 perc

Reflektálás Frontális munka Füzet

II.c Lazító gyakorlat

A tanár irányításával egyszerű tornagyakorlatokat

végeznek a tanulók (pl. fejkörzés, vállkörzés stb.)

3 perc

Figyelem

Mozgáskoordináció

Frontális munka

Egyéni munka

III. „Az ideális tanulói asztal.”

III.a Varázsoljatok a tanári asztalból íróasztalt!

(Csoportonként 1-1 tanuló végzi a feladatot.)

5 perc

Az esztétikai érzék

fejlesztése

Megfigyelés

Asztali lámpa

Könyvek

Térkép

Íróeszközök

Tolltartó

III.b Véleményalkotás

8 perc

Elfogadás

Kommunikáció

Page 17: A Tanulas Tanitasa Modul

17

5. „TANULOM, MERT ÉRDEKEL”

Page 18: A Tanulas Tanitasa Modul

18

„TANULOM, MERT ÉRDEKEL.”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 1 x 45 perc

Az óra célja Tapasztalják meg tanulóink a kíváncsiság motiváló erejét.

Fejlesztendő kompetencia-

területek

Személyes kompetencia: önismeret, önreflexió, önkifejezés

Szociális kompetencia: empátia, tolerancia, együttműködés, véleményalkotás, vitakészség

Várható eredmények

Érezzék tanulóink, hogy az érdeklődésnek, kíváncsiságnak milyen fontos szerepe van a tanulásban.

Legyenek képesek mozgósítani akaraterejüket a tanulási folyamatban.

Tudásvágy felkeltése.

Page 19: A Tanulas Tanitasa Modul

19

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

I. Szemtorna

Tanári utasítás: álljatok fel, s nézzétek a tőletek balra

lévő sarkot! (Ennek mindhárom dimenzióját.)

3 perc

II. Témaindítás

II. „Milyen jó dolog történt velem a héten valamelyik

tanórán?”

Feladat: Álljatok körbe! Fogjátok meg egymás

kezét, és egy mondattal válaszoljatok a feltett

kérdésre!

10 perc

Kifejezőkészség

Tolerancia

Empátia

Kooperatív technika: „Mondj

egy mondatot!”

III. Irányított csoportalakítás

III.a A pedagógus minden csoportban kijelöl 1-1 főt, akik

megválasztják csoporttársaikat.

2 perc

Csoportalkotás

Kooperatív technika

III.b A tudással kapcsolatos fogalmak kitalálása a

betűrejtvény alapján.

Minden csapat kap egy borítékot, amelyben a

következő szavakat szótagonként találják meg.

Alkossanak ezekből értelmes – a tudással

kapcsolatos – fogalmakat!

Szavak: tudásvágy, érdeklődés, kíváncsiság

10 perc

Együttműködés

Analízis

Szintézis

Kooperatív tanulás: szóforgó Írólap

Olló

Boríték

Ragasztó

Ceruza

III.c A tudással kapcsolatos fogalmak gyűjtése közösen, a

nevelő az összegyűjtött fogalmakat felírja a táblára.

Közös megbeszélés.

10 perc

Szókincsfejlesztés

Tolerancia

Megbeszélés

Tábla

Kréta

Page 20: A Tanulas Tanitasa Modul

20

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

III.d Keresd a párját!

Az alábbi megállapításokat a tanulók összekeverve

kapják meg.

A helyes sorrend:

A., Mi a tanulás?

B., Miért kell tanulnunk?

C., Miért kell olvasnunk?

D, Miért kell ismernünk a számítógépet?

a, Kíváncsiságunk kielégítése.

b, Az életben helytálljunk.

c, Hogy műveltebbek legyünk.

d, Hogy eligazodjunk a világ dolgaiban.

A rendezett párokat a táblán helyezzük el a

csoportszóvivők segítségével, majd közösen

értékelünk.

10 perc

Gondolkodás

Együttműködés

Figyelem

Csoportmunka

Frontális munka

Tábla

Mondatkártyák

Page 21: A Tanulas Tanitasa Modul

21

6-7. „ÉN ÍGY CSINÁLOM (NAPIREND)”

Page 22: A Tanulas Tanitasa Modul

22

„ÉN ÍGY CSINÁLOM (NAPIREND)”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 2 x 45 perc

Az óra célja Ismerjék meg tanulóink az időterv hasznosságát.

Fejlesztendő kompetencia-

területek

Személyes kompetencia: hitelesség, önmérséklet, önbizalom, önismeret

Kognitív kompetencia: érzések, érzelmek azonosítása, kifejezőkészség

Szociális kompetencia: felelősségvállalás, elfogadás, empátia, bizalom

Várható eredmények

A tanulók lássák be egy meghatározott, bevált napirend hasznát.

Tapasztalják meg az egyéni időterv jelentőségét.

Tudjanak helyes napirendet kialakítani.

Page 23: A Tanulas Tanitasa Modul

23

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

Közös éneklés: Ha jó a kedved c. dal (taps,

dobbantás, csettintés kíséretében)

5 perc

Mozgáskoordináció

Együttműködés

Nyitottság

Frontális munka

II. Csoportalakítás véletlenszerűen (4 fős) 3 perc

II.a Dramatikus játék

A, Az órára késve beeső tanuló

B, Hiányos felszereléssel érkező tanuló

C, Fáradt, ásítozó, nyúzott külsejű, kócos diák

„fekszik” a padban

Minden csoport írja le a jellemző szituációval

kapcsolatos problémát, gondolatot!

17 perc

Gondolkodás

Kreativitás

Problémamegoldás

Együttműködés

Empátia

Egymásra figyelés

Dráma játék

Beszélgető kör

Írólap

Íróeszköz

II.b Készítsétek el együtt a tanulásotok szempontjából

ideális napirendet!

20 perc

Együttműködés

Demokratikus

döntéshozatal

Csoportmunka

Megbeszélés

II.c Közös éneklés és rögzítés 5 perc Tábla

III. Új feladatok a szokásalakításban

III.a Feladatlap

1. Írd le a délutáni tanulási időd menetét.

2. Mennyi időt fordítasz a tanulásra?

3. Melyik tantárgyat tanulod a legtöbb ideig?

4. Melyik tantárgyat tanulod a legkevesebb

ideig?

5. Mennyi pihenőidőt tartottál? (Ezt a

feladatlapot megoldják a tanulók.)

8 perc

Egyéni munka Feladatlap

III.b A feladatlap közös elemzése, megbeszélése.

A pedagógus ajánlja az egyéni ütemtervkészítést

házi feladatként.

10 perc

Nyitottság

Alkotókészség

Frontális munka

Page 24: A Tanulas Tanitasa Modul

24

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

IV. Lazító gyakorlat – Időérzékelő

(Csukd be a szemed, ülj helyes testtartásban. Tedd a

térdedre a kezed. X mp múlva emeld fel a bal

kezedet, Y mp múlva érintsd meg a fejtetődet, Z mp

múlva állj föl.

4 perc

Együttműködés

Figyelem

Emlékezet

V. Irányított barchoba.

V.a Az alábbi ajánlott fogalmakkal:

1. Napirend

2. Csend

3. Kíváncsiság

4. Tudásvágy

5 perc

VI. Hiányos/befejezetlen mondatok

1. A legjobban a …………. tantárgyat szeretem

tanulni.

2. Ha fáradtan kezdem a tanulást, akkor ………

3. Először a ……….. tárgyat tanulom meg.

4. Az írásbeli és a szóbeli munkák közül a

………….-tal kezdek.

5. Én hétvégén is tanulok, mert………….

6. Gyakran ismétlek, mert ………….

(A pedagógus véletlenszerűen dobja a labdát a

gyerekeknek.)

8 perc

Együttműködés

Figyelem

Szókincsfejlesztés

Tolerancia

Kooperatív technika: Dobom a

labdát

Labda

VII. Reflektálás

5 perc

Figyelem

Gondolkodás

Frontális munka

Page 25: A Tanulas Tanitasa Modul

25

8-9. „SZERETEM, MERT TUDOM”

Page 26: A Tanulas Tanitasa Modul

26

„SZERETEM, MERT TUDOM”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 2 x 45 perc

Az óra célja Mozgósítsuk tanulóink akaraterejét a kívánt cél elérése érdekében.

Fejlesztendő kompetencia-

területek

Szókincs, szövegalkotás, önismeret, önreflexió, önállóság, logikus, és kritikus gondolkodás, lényegkiemelés, kreativitás,

empátia, együttműködés, megfigyelés, alkotóképesség, tolerancia, segítőkészség, döntésképesség, véleményalkotás,

felelősségvállalás, vitakészség

Várható eredmények

Jussanak tanulóink a tanulási folyamatban sikerélményhez.

Tudatosuljon bennük, hogy apró lépésekkel is elérhetjük a célt!

Legyenek képesek – akár nevelői segítséggel is – adott ismeretet elsajátítani.

Ismerjék meg tanulóink a jegyzetkészítés technikáját, hasznosságát.

Page 27: A Tanulas Tanitasa Modul

27

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

I.a Ritmustelefon

(Padsoronként egymás mögött ülő gyerekek egy

csoportot alkotnak. A nevelő a legutolsó gyerek

hátán egy ritmust kopog, amit neki tovább kell

adnia. Az első gyerek visszatapsolja azt a ritmust,

amit az ő hátára kopogott a társa. A végeredményt

egyeztetjük az eredetivel.

5 perc

Együttműködés

Egymásra figyelés

Figyelem

Koncentráció

Emlékezet

Csoportmunka

II. A szövegfeldolgozási technika algoritmusának elmélyítése és bővítése.

II.a Minden tanuló kap egy azonos szöveget, és ehhez

egy szövegfeldolgozási algoritmust. Ennek alapján

dolgozza fel a szöveget.

Algoritmus:

- címadás/címmeditáció,

- a bekezdések számozása,

- a tételmondat kiemelése,

- kulcsszavak keresése,

5 perc

Gondolkodás

Figyelem

Koncentráció

Lényeglátás

Egyéni munka

II.b Vázlatírás /jegyzetírás

Az alábbi feladatok alapján dolgozzatok!

1. Minden bekezdésnek adjatok címet, és azt

foglaljátok mondatba!

2. A bekezdések mondataihoz kapcsoljatok a

témával kapcsolatos kulcsszavakat az adott

részből!

10 perc

Lényeglátás

Szövegalkotás

Páros munka Füzet

II.c Mondjátok el egymásnak az olvasottakat!

Beszéljük meg a tapasztalatokat!

5 perc

Kommunikáció

Együttműködés

Páros munka

Page 28: A Tanulas Tanitasa Modul

28

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

III. Lazítás: Add tovább a mozdulatot!

A csoport körben áll. Egyik tagja mutat egy

tetszőleges mozdulatot, amit a többiek utánoznak. A

játék addig tart, amíg mindenki sorra kerül.

3 perc

IV. Szakkönyvek használata (szótárak, lexikonok)

IV.a Csoportalkotás (4 fő)

„Keresd a szavak szinonimáit!

Pl.

Okos:

szorgalmas:

Kitartó:

Figyelmes:

Precíz:

5 perc

Kommunikáció

Csoportosítás

Problémamegoldás

Figyelem

Együttműködés

Csoportmunka Szakkönyvek

szótárak

IV.b A fenti szavak felhasználásával írj egy rövid

véleményt arról, hogy miért szereted kedvenc

tárgyadat! 5 perc

Átfogó gondolatok

megfogalmazása

Csoportmunka

IV.c A fogalmazások felolvasása és értékelése.

7 perc

Vitakészség

Kommunikáció

Frontális munka

V. „Távirati stílusban”

V.a Jegyzetkészítési technikák tanítása.

A pedagógus minden tanulónak kioszt egy öt

mondatból álló szöveget.

Feladat: Szűkítsd a szöveget! (Először három, majd

egy mondatra.) Szűk és bővebb jegyzetkészítés-

megbeszélés.

5 perc

Lényeglátás

Figyelem

Összpontosítás

Kooperatív csoportmunka Boríték

V.b A tanulságok levonása.

Várható eredmény: lényeglátás

kulcsszavak keresése,

tételmondatok megfogalmazása

5 perc

Együttműködés

Konklúzió

Megegyezés

Frontális munka

Page 29: A Tanulas Tanitasa Modul

29

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

V.c Páros munkában próbafelmondás. Figyeljenek társuk

hibáira és adjanak tanácsot egymásnak.

10 perc

Kommunikáció

Együttműködés

Demokratikus magatartás

Meggyőzés

Kompromisszumkészség

Páros munka

VI. Dolgozni csak pontosan, szépen.

VI.a Alakítsunk csoportokat önkéntes alapon!

Feladat: borítékban a csoport tagjai kétféle

esztétikumú szöveget kapnak (pl. A,: rendezett,

szépírással leírt, lényegkiemeléssel tagolt szöveg,

B,: rendezetlen, csúnya írású, tagolatlan szöveget)

A 4 csoporttag véletlenszerűen hűz a 2-2 (A és B)

kártyából, és adott időre (5 perc) föl kell készülniük

az olvasottakból (páros munka).

10 perc

Összehasonlítás

Gondolkodás

Emlékezet

Párbeszédre törekvés

Csoportalakítás

Páros munka

Boríték

VI.b Véleményalkotás, megbeszélés.

(Kinek volt nehezebb dolga és miért?)

8 perc

Vitakészség Frontális munka

Közös beszélgetés

VI.c Rögzítés:

- A rendezett és szép külalak írásban is nagyon

fontos.

- Könnyebb a tagolt, esztétikus szövegben

való eligazodás.

3 perc

Figyelem

Elfogadás

Frontális munka Tábla

Füzet

VII. Lazító gyakorlat:

Keresztező mozdulatok egyenes testtartásban

(pl. álló helyzetben jobb kézzel érintsd meg a bal

bokádat, majd fordítva. Később a tempó

gyorsítható.)

4 perc

Fegyelem

Mozgáskoordináció

Együttműködés

Egyéni munka

Page 30: A Tanulas Tanitasa Modul

30

10. „GONDOLKODOM, TEHÁT TUDOK”

Page 31: A Tanulas Tanitasa Modul

31

„GONDOLKODOM, TEHÁT TUDOK”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 1 x 45 perc

Az óra célja A három tanulási stílus elfogadtatása és begyakoroltatása.

Fejlesztendő kompetencia-

területek önkifejezés, önbizalom, választás, viszonyítás, kreativitás, együttműködés, felelősségvállalás

Várható eredmények

Tudatosítjuk tanulóinkban, hogy vannak vizuális, auditív és motorikus úton tanuló gyerekek.

Váljon rutinszerűvé a tanulási folyamatban a begyakorlott technika, módszer.

Érezze a gyerek, hogy hatékonyabb módszer a rövidebb és intenzívebb tanulási szakasz.

Page 32: A Tanulas Tanitasa Modul

32

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

I.a Memóriajáték

10 szót felolvasunk sorrendben, és ebből kell

felidéznie annyit, amennyire emlékszik. A sorrend is

számít. Pl. alma, vasút, tábla, fiú, toll, tégla, ház,

papír, lemez, barna 5 perc

Figyelem

Koncentráció

Emlékezet

Frontális munka Füzet

Íróeszköz

Auditív rendszerek

I.b Lazító játék: keresztező mozgások

Jobb könyököddel érintsd meg a bal térdedet, bal

könyököddel a jobb térdedet. (Kezdetben lassan,

figyelmesen, azután fokozva a tempót.) 2 perc

Mozgáskoordináció

Figyelem

Tempó fokozása

Frontális osztálymunka

II. Asszociációs játék

II.a A táblára applikációs képeket teszünk: autó, könyv,

labda, kocka, ház, szék, fa, iskolatáska, kerék,

sportpálya.

Feladat: Keress ezek között kapcsolatot, és próbáld

így memorizálni.

Elvárható sorrend: Pl. autó, kerék, könyv,

iskolatáska, szék, labda, sportpálya, fa, kocka

(Bármilyen más rendezési elv elfogadható.)

8 perc

Figyelem

Kreativitás

Gondolkodás

Frontális munka

Egyéni munka

Képorientált tevékenység

Füzet

Íróeszköz

Applikációs képek

Mágnes,

Gyurma-ragasztó

II.b Memóriafejlesztés

Egy egyszerű verset (pl. Weöres Sándor bármely

verse CD lejátszón) memorizáltatunk a fenti játék

szabályai szerint.

Egymásra figyelés

Önreflexió

Frontális munka Audio-vizuális eszközök

(pl. CD lejátszó, zenei

anyag Weöres S.

versekből)

III. Tükörjáték (motorikus tevékenység fejlesztése)

III.a Az osztályt A és B csoportra osztjuk. Az A csoport a

tanár tükörképe, az ő mozgását utánozza, a tanárral

szemben áll. A nevelő háta mögött a B csoport az A

csoportot utánozza. A végén megbeszélik, hogy

melyik csoportnak volt nehezebb a dolga.

15 perc

Empátia

Figyelem

Mozgáskoordináció

Csoportmunka

Page 33: A Tanulas Tanitasa Modul

33

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

III.b Az előző gyakorlatokból páros munkában

fogalmazzatok meg egymás és önmagatok számára

hasznos tanácsokat!

(Pl.: Könnyebb a felidézés, ha valamihez kapcsoljuk

a tanultakat.)

5 perc

Kommunikáció

Együttműködés

Tolerancia

Páros munka Füzet

Íróeszköz

IV. Reflektálás

IV.a „Kérdező közösség”

A kérdező közösség-módszer lényege:

- A gyerekek félkörben ülnek.

- A tanulással kapcsolatos kérdések felvetése.

- A kérdésfeltevés szabályai:

- Kinevetni nem lehet egymást.

- Tilos közbekiabálni.

- A kérdésfeltevés önkéntes.

- Egyformán tartsunk fontosnak minden kérdést, de

válasszuk ki közösen azokat, amelyekről

vitázhatunk.

10 perc

Tolerancia

Kommunikáció

Kérdezéskultúra

Etikus és toleráns

viselkedés

Meggyőző érvelés

Frontális munka

Page 34: A Tanulas Tanitasa Modul

34

11. „MOST MUTASD MEG!”

Page 35: A Tanulas Tanitasa Modul

35

„MOST MUTASD MEG!”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 1 x 45 perc

Az óra célja A tanulással kapcsolatos szokások továbbformálása, a kooperatív tanulás elfogadása, helyes értelmezése érdekében.

Fejlesztendő kompetencia-

területek kommunikációs készségek, nyitottság, belső kontroll, önbizalom, önismeret, együttműködés, kreativitás, információkezelés

Várható eredmények

Ismerjenek meg tanulóink minél több tanulási technikát.

Ismerjenek meg olyan módszereket, amellyel legrövidebb idő alatt a leghatékonyabban tanulhatnak.

Tudjanak saját szavaikkal tartalmat mondani vázlat, jegyzet segítségével.

Page 36: A Tanulas Tanitasa Modul

36

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

Activity

(A gyerekek szókártyákat húznak.)

A., Rajzolj! Pl. toll, iskola, könyv

B., Mutogasd el! Pl. tanulás, gondolkodás

C., Írd körül! Pl. körző, foci 10 perc

Együttműködés

Kreativitás

Problémamegoldás

Gondolkodás

Frontális munka Szókártyák

Óra

Rajzeszközök

II. „Technikázzunk!”

II.a Verstanulási technikák gyakoroltatása.

Technikai útmutató:

1. Címmeditáció

2. A szöveg megismerése, értelmezése

3. Elképzeltetés (lehet rajzzal is)

4. Részekre bontás

Feladat: a fentiek alapján egy rövid vers

megtanulása (Pl. Arany J.: Családi kör 1. vszk)

15 perc

Frontális munka Csomagolópapír

II.b A technikák sorrendjének rögzítése a füzetben.

5 perc

Íráskészség Egyéni munka Füzet, íróeszköz

Tábla

III. Szemtorna (Minden tanuló a saját mutatóujjával

mozgásokat végez, amelyeket a fej mozgatása nélkül

a szemével követ.) 3 perc

Koncentráció Egyéni munka

IV. „Hangsúlyozzunk helyesen!”

Feladat: A tanárt utánozva mondják helyes

hangsúllyal a megtanult verset!

6 perc

Beszédtechnika fejlesztése

Figyelem

Koncentráció

Frontális munka

V. „Csendet kérek!”

Feladat: a szókártyán lévő mondatot hangoztasd

különböző érzelmi állapotokban!

Pl. A, unottan, B, mérgesen, C, fáradtan, D,

kedvesen, stb. 6 perc

Figyelem

Empátia

Frontális munka

Egyéni munka

Szókártyák

Page 37: A Tanulas Tanitasa Modul

37

12. „AZ EMBER FEJE NEM FÜGE!”

Page 38: A Tanulas Tanitasa Modul

38

„AZ EMBER FEJE NEM FÜGE!”

Óraleírás

Ajánlott időkeret 1 x 45 perc

Az óra célja

Szerezzenek jártasságot a matematikai szöveges feladatok megoldásában.

Érvek, ellenérvek meghallgatása, gondos megfigyelés, a másik szempontjának figyelembevétele, a tények alapos

végiggondolása és új helyzetben való alkalmazása.

Fejlesztendő kompetencia-

területek önállóság, problémamegoldás, megfigyelés, elemzés, összehasonlítás, kreatív gondolkodás, kommunikáció,

Várható eredmények

Tudjanak tanulóink szöveges feladatokat értelmezni.

Ismerjék meg a szöveges feladatok megoldási algoritmusát.

Jussanak sikerélményhez.

Page 39: A Tanulas Tanitasa Modul

39

Óraleírás

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

I. Ráhangolás

I.a Minden csoport asztalán egy marék (páros számú)

borsó van.

Feladat: Osszátok két részre úgy a borsókat, hogy az

egyikben 6-tal több legyen!

5 perc

Gondolkodás

Figyelem

Egymásra figyelés

Együttműködés

Kooperatív technika:

csoportforgó

Borsó

Papírdoboz

Írólapok

I.b A megoldást írjátok le a matematika nyelvén!

4 perc

II. „Rakd sorba!”

II.a A tanulók borítékokban a szöveges feladat

megoldási menetét összekeverve, sorszám nélkül

kapják meg.

Helyes sorrend:

1. Értelmezd a feladatot: adatok keresése

2. Keress összefüggést!

3. Készíts megoldási tervet!

4. Végezz becslést!

5. Hajtsd végre a tervedet! Oldd meg a

feladatot!

6. Válaszolj a kérdésre!

7. Ellenőrizd, hogy a megoldás megfelel-e a

feladat szövegének!

(A helyes sorrendet minden csoport megállapítja,

kartonra írja, és felragasztja a táblára.)

13 perc

Együtt dolgozzunk! Csoport munka Ragasztó

Boríték

Kartonpapír

Tábla

II.b Közös megbeszélés után minden gyerek megkapja a

helyes megoldást, amit itt beragaszt a füzetébe.

5 perc

Szabályok Frontális osztálymunka

III. Relaxáció

A gyakorlat CD lejátszón hallható, és a tanulók

közösen végzik.

Koncentráció Egyéni munka CD lejátszó

Page 40: A Tanulas Tanitasa Modul

40

Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,

fejlesztendő készségek

Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek

Ülj egyenesen székeden, hátadat hagyd a szék támlájához

simulni, térdedet ne zárd feszesen, inkább lazán engedd el csípőből, karjaid behajlított könyökkel nyugodjanak

combodon, a tenyér és az ujjak lazán, pihenve

támaszkodjanak. Engedd, hogy szemed becsukódjék. Ellenőrizd, hogy izmaid lazák-e, vedd sorra az

izomcsoportokat felülről lefelé haladva, feszítsd meg,

majd lazítsd el az egyes izmokat, izomcsoportokat: lazák-e arcod izmai, kisimult-e homlokod, megnyugodott-e

szemed lehunyt szempilláid alatt, ellazultak-e vállaid,

elsimultak-e törzseid izmai, lazák-e karjaid, nem feszíted-

e combodat. Lábszáraidat? Figyeld meg az ellazult állapotot, engedd át magad a pihenésnek. Figyelmedet

irányítsd most karjaidra. Ismételten mondd magadban:

„Mindkét karom elnehezedik, mindkét karom nehéz, mindkét karom ólomnehéz.” Éld ezt a nehézségérzést 1-2

percig. Figyelmedet most fordítsd lábaidra; ismételten

mondd magadban: „Mindkét lábam elnehezedik, mindkét

lábam nehéz, mindkét lábam ólomnehéz.” Éld át ezt az érzést 1-2 percig. A nehézségérzés most kiterjed egész

testedre: „Egész testem elnehezedik, egész testem nehéz,

egész testem ólomnehéz, szinte belesüppedek a székbe.” Add át magad a nehézség érzésének 1-2 percig. Most

lassan visszatérhetsz ebből az ellazult állapotból. Vegyél

nagy levegőt, lassan lélegezz ki, nyisd ki szemed, feszítsd meg izmaid, nyújtózkodj!

5 perc

IV. Fejtörő

IV.a Három perc alatt csoportokban oldjanak meg egy

szöveges feladatot a tanultak felhasználásával.

Feladat: Egy család cicákat tart. Hány ember van a

szobában, amikor 5 fej és 18 láb van benne?

Készíts hozzá rajzot, megoldási tervet!

8 perc

Írólap

Íróeszköz

Színes pálca, színes

korong (a fejek és a lábak

szemléltetésére)

IV.b A feladat ellenőrzése, megbeszélése. 5 perc Labda

Page 41: A Tanulas Tanitasa Modul

41

Modulzáró feladatsor (osztályfőnököknek ajánljuk)

1.Húzd át az oda nem illő tárgyakat!

Íróasztalon tanulást segítő tárgyak: könyv

íróeszköz

MP3

chips

körző

keksz

tornazsák

lámpa

sapka

cola

2.Döntsd el melyik az igaz (I) és melyik a hamis (H) állítás!

Reggelente ellenőrzöm az iskolatáskám tartalmát. ………….

A természetes fénynek háttal ülve tanulok. ………….

Tanulás közben hangos zenét hallgatok. ………….

Mindig reggel pakolok be az iskolatáskába. ………….

Fontos, hogy az íróasztalomon tanulás közben rend legyen. ………….

Mindig az írásbeli feladatot végzem először. ………….

A szóbeli tananyagot csak egyszer olvasom el. ………….

Órákig egy helyben ülök. ………….

Tanulás közben mozgásos, pihentető gyakorlatokat végzek. …………

A megtanult leckét mindig felmondom. ………….

3.Számozással rakd megfelelő sorrendbe a szövegfeldolgozás lépéseit!

……….második átolvasat, lényegkiemelés (tételmondat, kulcsszavak)

………. áttekintés

………. jegyzetelés

………. első átolvasat

………. címértelmezés

4. Párosítsd a szöveges feladat megoldásának menetét!

1. a: Ellenőrzés

2. b: Becslés

3. c: Értelmezd a feladatot.

4. d: Keress az adatok között összefüggéseket.

5. e: Készíts megoldási tervet.

6. f: Hajtsd végre a tervet.

7. g: Adj szöveges választ.

5.Írj néhány mondatot, miben segítettek neked a tanulás tanulása órák gyakorlatai!

Page 42: A Tanulas Tanitasa Modul

42

Irodalomjegyzék

Dr. Tóth László: Pszichológiai vizsgálati módszerek a tanulók megismeréséhez

Oroszlány Péter:

Oroszlány Péter: Tanulásmódszertan

Alternatív programmodul a hátrányos helyzetű fiatalok számára

Spencer Kagan: Kooperatív tanulás