Upload
wwwguraurenata
View
89
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
a
Citation preview
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.3, BRĂILA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
INSTITUTOR: BĂJAN ADRIANA-MARIANAGRUPA: PREGĂTITOAREDATA: 27.01.2013
TEMA DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”
1
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Bucuriile iernii”PROIECTUL: ,,Iarna în strai de sărbătoare”TEMA ZILEI: ,,Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ALA1+ALA2+ADE (DLC, DŞ)+ADP ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ALA1, Domenii experienţiale ( ADE): Limbă şi comunicare( DLC), Domeniul ştiinţă (DŞ), ALA2.FORMA DE ORGANIZARE: Frontală, pe grupuri mici, individualTIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare-verificare de cunoştinţe.MIJLOC DE REALIZARE: Repovestire, exerciţiu cu material individual, joc cu text şi cânt.
SCOPUL: Exersarea/aprofundarea unor cunoştinţe legate de tema propusă (îndeosebi de dărire ,de bunătate). Obiectiv fundamental: formarea deprinderii de a expune o povestire
exprimându-şi ideile, sentimentele faţă de anumite personaje şi faţă de acţiunile acestora; verificarea unor cunostinţe şi capacităţi matematice ale copiilor,despre mulţimi şi cifre,în concernul 1-7;
I. ATIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE): DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE:
SUBIECTUL: ,, Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”MIJLOC DE REALIZARE: RepovestireOBIECTIVE OPERAŢIONALE:
– să prezinte pe scurt povestirea, redând ideile principale – să caracterizeze personajele pozitive şi cele negative – să compare personajele negative cu cele pozitive – să-şi imagineze o altă variantă de desfăşurare a acţiunii – să dea alt final povestirii
– să cultive sentimente de solidaritate faţă de cei aflaţi în suferinţă. DOMENIUL ŞTIINŢĂ: (se va desfăşura în centrul ,,Ştiinţă")
SUBIECTUL: Verificarea numeraţiei 1-7, numeralul ordinal, vecinii cifrelor, descompunerea numerelor în intervalul 1-7. OBIECTIVELE OPERAŢIONALE se urmăresc în toate sectoarele de activitate deschise:
- să numere conştient în limitele 1-7; - să precizeze ordinea unui număr într-un şir numeric; - să raporteze corect numărul la cantitate şi invers: - să cunoască vecinii cifrelor;
- să descompună numerele în intervalul 1-7;
2
II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA1): ARTĂ
SUBIECTUL: Machetă,,Căsuţa piticilor” MIJLOC DE REALIZARE: Mototolire, lipire, decupare, pictură. MATERIALE FOLOSITE: Şerveţele de culoare albă,, aracet, carton, capace de la sticle, foarfece, carton colorat, acuarele, pietre. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să efectueze operaţii simple de lucru: mototolire, lipire, decupare, pictură;
- să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate;- să îşi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi faţă de lucrarea
celorlalţi, motivându-şi părerea.
JOC RE ROL:SUBIECTUL: ,,Prăjituri pentru Albă ca zăpada”MATERIALE FOLOSITE: aluat de prăjituri, forme de diferite mărimi, şorţuleţe, farfurii;OBIECTIVE OPERAŢIONALE:- să realizeze prăjituri pentru Albă ca zăpada;- să modeleze aluatul obţinând diferite forme şi modele;- să folosească adecvat uneltele şi materialele conform temei propuse.
ŞTIINŢĂ: SUBIECTUL: ,,Piticul cel isteţ”- exerciţiu cu material individualMATERIALE FOLOSITE: Siluete cu pitici, coşuleţe, cifre;OBIECTIVE OPERAŢIONALE:- să numere crescător în limita 1-7;- să recunoască locul obiectelor care lipsesc;- să descompună numărul piticilor.
STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, conversaţia
euristică, pălăriile gânditoare, munca în echipă şi în perechi, turul galeriilor, metoda cubului, exerciţiul fizic.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe cu secvenţele din povestire, ecusoane cu cifre, siluete cu pitici, coşuleţe, hârtie creponată de culoare albă, carioca, aluat, forme de diferite mărimi, farfurii, foarfece, coşuleţe, aracet, capace de sticlă, un măr (metoda cubului), imaginile din poveste, machetă, siluete cu pitici şi albă ca zăpada pentru machetă.
3
III. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA2):SUBIECTUL: ,,Cântăm şi dansăm pentru Albă ca zăpada”
Dans şi cântec – “Ninge” Joc cu text şi cânt –cântece de iarnă-repetare: ,,Săniuţa
mea”, ,,Fulg de nea”, ,,Piticii” şi ,,Albă ca zăpada”
Obiective operaționale:- să execute corect, în ritmul muzicii, exercițiile stabilite dovedind coordonare ,ritm şi o bună orientare spațială;- să exprime,prin mimica,starea sufleteasca din timpul dansului;- să exerseze mersul obișnuit şi alergarea la semnal;- să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul
grupului.
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7ani), M.E.C.I.2008 Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari.
Editura Didactica Publishing House 2008. Programa instructiv educativă în grădiniţele de copii, editura Didactică
şi Pedagogică, Bucureşti, 2005. Aspecte teoretice şi practice în abordarea metodei proiectelor la
vârstele timpurii. ISJ Galaţi/CCD Galaţi/Editura Şcoala Gălăţeană 2007.
4
IV. FINALITATEA ZILEI: Macheta ,,Căsuţa piticilor” şi ,,Prăjituri pentru Albă ca zăpada”.
5
Activitate integrată: ,,Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”Activităţi pe domenii experienţiale:Domeniul limbă şi comunicare ,, Albă ca zăpada şi cei şapte pitici” Domeniul ştiinţă ,, Verificare numeraţia 1-7, numeral ordinal, vecini, descompunerea numerelor în intervalul 1-7”.
ŞTIINŢĂ:,,Piticul cel isteţ”
Exerciţiu cu material individual
ARTĂ:
Machetă,,Căsuţa piticilor”
Mototolire, lipire,asamblare, decupare,
pictură.
JOC DE ROL: ,,Prăjituri pentru Albă ca zăpada”Modelarea unor forme de prăjituri din aluat.
ALA2,,Cântăm şi dansăm pentru Albă ca zăpada”Dans şi cântec – “Ninge”Joc cu text şi cânt –cântece de iarnă-repetare
SCENARIUL ZILEI
La întâlnirea de dimineaţă copiii vor sta de vorbă cu Albă ca zăpada, care s-a rătăcit şi îşi caută piticii. Se prezintă apoi tema zilei, folosind pălăriile gânditoare, activitatea se va realiza frontal, realizând sarcinile descoperite în fiecare pălărie pe baza povestirii ,,Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”.
La centrele de interes copiii vor realiza o machetă cu căsuţa piticilor, din pădure, vor modela prăjituri pentru Albă ca zăpada şi se vor juca cu piticii, ii vor număra şi aşeza crescător/descrescător, vor prezenta vecinii cifrelor şi vor descompune cei şapte pitici. Evaluarea se va realiza prin metoda cubului care va fi sub forma ,,Mărului din poveste”.
La finalul activităţii copiii se vor relaxa dansând pentru Albă ca zăpada şi ii vor cânta cântece de iarnă învăţate.
ÎNTĂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: ,,Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”
Copiii aşezaţi în semicerc participă la următoarele momente: Surpriza: În sala de grupă va intra Albă ca zăpada căutându-şi piticii
care au plecat la lucru în anotimpul de iarnă. Împărtăşirea cu ceilalţi: Copiii vor sta de vorbă cu Albă ca zăpada care
le va povesti despre plecarea ei în căutarea piticilor care s-au rătăcit şi nu au mai ajuns acasă în anotimpul de iarnă.
Salutul: Copiii vor merge şi îşi vor aşeza la panou ,,feţele vesele”, iar pentru colegii care lipsesc ,,feţe triste”.
Noutăţile zilei: Albă ca zăpada le propune copiilor să fie ei piticii acesteia. Educatoarea conversează cu copiii despre tema săptămânii şi anunţă tema zilei şi sarcinile pe care le au de îndeplinit.
Tranziţie: Copiii primesc în piept jetoane cu cifre,pentru a forma trei grupe în timp ce copiii vor cânta cântecul ,,Piticii”.
6
EVENIMENTUL DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFICSTRATEGIA DIDACTICĂ
EVALUAREMetode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
1. Captarea atenţiei Se realizează prin apariţia Albei ca zăpada care şi-a pierdut piticii în anotimpul de iarnă şi roagă copiii să fie pentru o zi piticii acesteia.
Conversaţia Ecusoane Frontal Orală
2. Pregătirea pentru activitate
- Pentru că ieri v-am povestit ,,Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”, astăzi v-am pregătit câteva surprize.
Conversaţia
3. Anunţarea temei ţi a obiectivelor
- Astăzi îi vom demonstra Albei ca zăpadă ce frumos ştim noi să povestim. Apoi vom merge şi vom vizita centrele în care vom lucra astăzi pentru a pregăti prăjituri pentru Albă ca zăpada şi multe alte lucruri frumoase care ştiu că o să vă placă.
Explicaţia
Conversaţia Frontal Orală
7
4. Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior
Se realizează printr-o scurtă conversaţie despre povestirea ,,Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”
- Cine e personajul principal din poveste?
- Ce a păţit Albă ca zăpada?- De ce a fost botezată aşa?
ConversaţiaFrontal Orală
5.Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţelor
Educatoarea le p Educatoarea le prezintă copiilor pălăriile ,,magice”. Copiii care vor purta pălăriile vor trebui să povestească ceea ce scrie pe bileţelul din pălărie. Va veni un copil şi va extrage din pălăria albă bileţelul; voi citi mesajul: povesteşte povestea „Albă-ca-Zăpada”. Pe rând copiii vor extrage bileţelele care se află în pălăriile de diferite culori şi vor expune ceea ce se cere pe bilet (în pălării vor exista mai multe bileţele, şi vor veni mai mulţi copii care vor realiza sarcina). Copilul care a extras bileţelul îşi va aşeza pălăria albă pe cap şi va povesti „Albă-ca-Zăpada”, dacă
Conversaţia Explicaţia
Pălăriile gânditoare
Conversaţia
Imaginile din poveste
Pălării
carioca
Pălării
Frontal Orală
Orală
8
copilul se opreşte, pot fi chemaţi alţi copii care vor purta pălăria albă şi vor continua povestea.Pălăria roşie: specifică personajul preferat şi îl caracterizează (De cine ţi-a plăcut cel mai mult în poveste? De ce? Spune cum este.) Pălăria neagră critică atitudinea mamei vitrege.Pălăria roz: spune cum este Albă-ca-Zăpada faţă de mama vitregă ; alt copil cum este vânătorul faţă de mama vitregă; alt copil spune cum sunt piticii faţă de mama vitregă – vor compara personajele.Pălăria verde, oferă variante; specifică ce se întâmpla cu Albă ca Zăpada dacă nu era vânătorul; alt copil – ce se întâmpla cu Albă ca Zăpada dacă nu ajungea la casa piticilor, ce se întâmpla cu Albă ca Zăpada dacă piticii nu o primeau în casă;ce s-ar fi întâmplat cu Albă ca Zăpada
Demonstra-ţia
Explicaţia
Individual
Pe grupe
Individual
Orală
9
dacă nu cumpăra cingătoarea şi pieptenele; cum o găsea mama vitregă, dacă oglinda i s-ar fi spart, etc.
Pălăria galbenă găseşte alt final textului: ce s-ar fi întâmplat dacă piticii nu veneau la timp acasă să-i scoată pieptenele şi cingătoarea Albei-ca-Zăpada, ce s-ar fi întâmplat dacă nu o vedea prinţul, ce s-ar fi întâmplat dacă Albă-ca-Zăpada ar fi înghiţit mărul?, etc.
După ce au terminat toate sarcinile pălăriilor, copii vor merge şi vor vizita centrele deschise, unde li se vor explica sarcinile pe care le au de îndeplinit astfel:
Joc de rol (vor modela prăjituri pentru Albă ca Zăpada din aluat cu diverse forme, realizînd astfel atîtea prăjituri câte degete au la o mână); Artă(vor realiza drmul spre casa piticilor pictând pietre pe care le
Aluatforme de diferite mărimi
şorţuleţe
Coşuleţe
Siluete cu pitici Hârtie creponată
10
vor aşeza pe machetă pentru a marca drumul, vor decupa trunchiul bradutului şi îl vor asambla pentru a obţine brăduţii din pădure şi vor mototoli hârtiuţe apoi vor realiza oameni de zăpada ce se află în pădure) iar la Ştiinţă (copiii se vor juca cu piticii, formând şirul numeric crescător/descrescător, aflând vecinii, distribuind numărul la cantitate,descompunerea numerelor până la 7. După ce au vizitat centrele, copiii au format un cerc şi au cântat cântecul ,,Piticii”, timp în care vor primi ecusoane cu cifre pentru forma trei grupuri şi în funcţie de cifra de pe ecuson, vor merge la centrul unde se afra cifra respectivă. După ce vor realiza sarcinile, copii se vor roti mergând la toate centrele în funcţie de cum termină sarcinile din fiecare centru.
Carton colorat capace de la sticle Şeerveţele de culoare albă aracet
foarfece carton colorat
Individual
Pe grupe
11
6. Obţinerea performanţelor.
După ce copii au trecut prin toate centrele, vom face ,,turul galeriilor” pentru a vedea finalitatea lucrărilor, apoi vor servi împreună cu Albă ca zăpada prăjiturile obţinute de ei.
Turul galeriilor
Macheta Prăjiturile
Frontal Orală
7.realizarea feed-back-ului
Educatoarea va desfăşura cu copiii un joc folosind metoda interactivă ,,cubul”(sub forma unui măr) şi le prezintă copiilor ,,Mărul din poveste”. Imaginile prezentate pe feţele cuburilor sunt semnificative poveştii. Copiii vor descrie imaginile şi vor răspunde la întrebările educatoarei.
Metoda Cubului
Un măr cu imagini din poveste
Frontal Orală
8. Evaluarea activităţii
Copiii vor comunica impresii despre participarea la activitatea zilei.
Conversaţia Diplome
Frontal Orală
9. Încheierea activităţii.
Copiii vor dansa cu Albă ca zăpada să o înveselească, apoi îi vor cânta pentru a-şi lua rămas bun de la Albă ca Zăpada într-un mod plăcut şi vor primi diplome.
JoculCalculator Frontal Orală
12
13