6
Школа: Наставни предмет: Српски језик Разред: 5. Датум реализације: Наставник: ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 17 Наставна тема: На грани од облака, од злата јабука Наставна јединица: Граматика: Анализа иницијалног теста Тип часа: Утврђивање Циљ часа: Обнављање и утврђивање градива на примерима из иницијалног теста и на другим припремљеним примерима Образовни задаци: Проверавање знања стеченог у претходним разредима Уочавање грешака у тестовима ученика и одређивање ученика који ће похађати допунску наставу Увиђање и тумачење грешака начињених на тесту Функционални задаци: Усвајање језичких појава и појмова и овладавање нормативном граматиком Уочавање квалитета наученог градива Осмишљавање плана на чему треба додатно радити Активно учешће у анализирању тестова и изради припремљених задатака Васпитни задаци: Неговање самокритичности код ученика Мотивисање ученика на активно учешће у осмишљеним активностима Кључни појмови: Систематизација, учење, анализа Образовни CJ.1.2.8. примењује правописну норму (из сваке

Analiza Inicijalnog Testa

Embed Size (px)

DESCRIPTION

priprema

Citation preview

Page 1: Analiza Inicijalnog Testa

Школа:

Наставни предмет: Српски језик

Разред: 5.

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 17

Наставна тема: На грани од облака, од злата јабукаНаставна јединица: Граматика: Анализа иницијалног тестаТип часа: Утврђивање

Циљ часа: Обнављање и утврђивање градива на примерима из иницијалног теста и на другим припремљеним примерима

Образовни задаци:

Проверавање знања стеченог у претходним разредима Уочавање грешака у тестовима ученика и одређивање ученика који

ће похађати допунску наставу Увиђање и тумачење грешака начињених на тесту

Функционални задаци:

Усвајање језичких појава и појмова и овладавање нормативном граматиком

Уочавање квалитета наученог градива Осмишљавање плана на чему треба додатно радити Активно учешће у анализирању тестова и изради припремљених

задатака

Васпитни задаци: Неговање самокритичности код ученика Мотивисање ученика на активно учешће у осмишљеним

активностимаКључни појмови: Систематизација, учење, анализаОбразовни стандарди: CJ.1.2.8. примењује правописну норму (из сваке правописне

области) у једноставним примерима CJ.1.3.4. препознаје врсте речи; зна основне граматичке категорије

променљивих речи; примењује књижевнојезичку норму у вези с облицима речи

CJ.1.3.6. препознаје синтаксичке јединице (реч, синтагму, предикатску реченицу и комуникативну реченицу)

CJ.1.3.7. разликује основне врсте независних реченица (обавештајне, упитне, заповедне)

CJ.1.3.8. одређује реченичне и синтагматске чланове у типичним (школским) примерима

Page 2: Analiza Inicijalnog Testa

CJ.1.3.10. правилно употребљава глаголске облике (осим имперфекта)

Облици рада: Фронтални, индивидуални, групниНаставне методе: Монолошка, дијалошка, игровнаНаставна средства: Вербална, иницијални тестови, коцкице за јамбМесто извођења наставе: Кабинет за српски језик

Корелација: /

Литература и додатни материјал за наставнике:

М. Николић, Методика наставе српског језика, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2008.

С. Маринковић, Методика креативне наставе српског језика и књижевности, Креативни центар, Београд, 1994.

Литература и додатни материјал за ученике: /

Напомене: /

ТОК ЧАСА

Уводни део часа: (10 минута)

● Излажем своје утиске о успешности урађеног иницијалног теста и о успеху разреда као целине. Делим урађене тестове ученицима. Образлажем сваку оцену посебно. Приликом прегледања сам испод задатака написала сваком ученику коментар у коме сам навела на шта треба обратити пажњу и шта треба још једном поновити.

● Ученици говоре о својим резултатима у односу на очекивања. Постављају питања на која им одговарам.

Главни део часа:(30 минута)

● Записујемо у школским свескама и на табли:Анализа инцијалног теста

● Пишем задатке на табли, а ученици у својим школским свескама. Радимо задатке са иницијалног теста и образлажемо одговоре.

● Договарам се са ученицима који су слабије урадили иницијални тест о терминима за допунску наставу.

● Након анализе иницијалног теста, организујем игру „Ко ће пре?”, а пре тога објашњавам правила игре. Делим ученике у групе. Свака група има три, највише четири члана. Дајем ученицима наставне листове са примерима реченица и постављам питања, а одговара група која је прва добила шестицу бацајући коцкицу за јамб.

Завршни део часа:(5 минута)

● Говоримо своје утиске о протеклом часу.ДОМАЋИ ЗАДАТАК:● Подсећам ученике да за следећи час прочитају причу о

животињама „Мачкова женидба” (Читанка, страна 35). Потребно је и подсетити се прича о животињама и басни које сте обрадили у претходним разредима. Размислите о сличностима и разликама

Page 3: Analiza Inicijalnog Testa

између прича о животињама и басни.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

(датум)Анализа инцијалног теста

( * решења задатака)

Page 4: Analiza Inicijalnog Testa

ПРИЛОЗИ

Наставни листови: Иницијални тест

1. У датом низу подвуци све променљиве речи:

ВЕТАР, ОКОЛНИ, ПЛАНИНА, УЗ, БРЕГ, ПОЋИ, ДОК, ИЛИ, ПРВИ.

2. Одреди којој врсти припадају следећи придеви:

СУНЧЕВА, СОФИЈИН, КРИЛАТ, ДРВЕН, ОПАСАН, ЗЛАТАН.

ОПИСНИ _________________________________________________________

ПРИСВОЈНИ ______________________________________________________

ГРАДИВНИ ______________________________________________________

3. Одреди врсту следећих именица:

ИТАЛИЈА, ПОСАО, ПУТ, КАМЕЊЕ, ШЕЋЕР.

ВЛАСТИТЕ ______________________________________________________

ЗАЈЕДНИЧКЕ _____________________________________________________

ГРАДИВНЕ _______________________________________________________

ЗБИРНЕ __________________________________________________________

4. Напиши како гласи 2. лице једнине садашњег времена од глагола ЧИТАТИ:

________________________________________________________________________

5. Одреди реченичне чланове:

ДРАГАН ЛЕПО ЗНА МАТЕМАТИКУ.

ПРЕДИКАТ _______________________________________________________

СУБЈЕКАТ _______________________________________________________

ОБЈЕКАТ ________________________________________________________

ПРИЛОШКА ОДРЕДБА ____________________________________________

Page 5: Analiza Inicijalnog Testa

6. Био једном један цар па имао кћер.

Овакав почетак има (заокружи тачан одговор):

а) басна

б) песма

в) бајка

г) приповетка

7. Напиши правилно следеће речи: УРАДИЈО, ИСТОРИСКИ, ГРАТСКИ.

________________________________________________________________________

8. Следећу реченицу из неуправног пребаци у управни говор.

МАМА ЈЕ РЕКЛА ДА МОРАМ ВИШЕ ДА УЧИМ.

________________________________________________________________________

9. Напиши велико почетно слово тамо где је потребно:

Основна школа „бата булић”, бошњак, православци, први светски рат.

________________________________________________________________________

10. Наведи имена три књижевна дела која си до сада читао и имена њихових аутора:

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________