3
PROIECT DIDACTIC UNITATEA SCOLARA: Scoala Gimnaziala Gîrbova PROFESOR: Stoica Adrian DISCIPLINA: Consiliere si orientare TEMA: ,,Autoevaluarea propriilor capacităţi” CLASA: a-VII- a OBIECTIVE CADRU: 1 sa cunoasca si sa respecte valorile fundamentale ale societatii, ale vietii 2..sa armonizeze si sa exerseze propriul sistem de valori in acord cu cel social; OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- sa defineasca concepte cheie: capacitate valoare, disciplina, O2- sa exprime in mod personal conceptul de capacitate; O3- sa motiveze propriul comportament si pe cel al celorlalti; O4 - sa argumenteze propriile decizii; 05 - sa se autoaprecize si autoevalueze obiectiv. STRATEGII DE REALIZARE: dezbaetrea, conversatia, explicatia, chestionarul SCENARIUL PROPRIUZIS: TIMP 50 min. SCENARIU DIDACTIC Evenimente didactice Continutul temei Activitati elev- profesor Timp Metode- procedee Resurse Feed-beak Organizarea clasei in vederea desfasurarii activitatii Motivarea elevilor Anuntarea temei si si a ,,Autoevaluarea propriilor capacităţi” 1Capacitătile proprii – concepte - forme 2Puncte tari/slabe -forme - exmplificari Aranjarea bancilor in semicerc, realizarea unei ambiante propice care sa favorizeze comunicarea Captarea atentiei, incitarea curiozitatii pentru dezbaterea si autoevaluarea sincera a temei 10 min. 5 min. 5 min. Analiza documentelor scolare (caietul de observatii, catalogul) Conversatia Explicatia Analiza, explicatia, conversatia Catalogul , carnetele de elev, caietul de observatii , carnetele pentru dirigentie Imbunatatirea situatiei scolare si disciplinara din ultima saptamana : note, prezenta Corectitudinea raspunsurilor

Autoevaluarea propriilor capacităţi

Embed Size (px)

DESCRIPTION

autoevaluare

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA SCOLARA: Scoala Gimnaziala GrbovaPROFESOR: Stoica Adrian

DISCIPLINA: Consiliere si orientare

TEMA: ,,Autoevaluarea propriilor capacitiCLASA: a-VII- a

OBIECTIVE CADRU: 1 sa cunoasca si sa respecte valorile fundamentale ale societatii, ale vietii

2..sa armonizeze si sa exerseze propriul sistem de valori in acord cu cel social;

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- sa defineasca concepte cheie: capacitate valoare, disciplina,

O2- sa exprime in mod personal conceptul de capacitate;

O3- sa motiveze propriul comportament si pe cel al celorlalti;

O4 - sa argumenteze propriile decizii;

05 - sa se autoaprecize si autoevalueze obiectiv.

STRATEGII DE REALIZARE: dezbaetrea, conversatia, explicatia, chestionarulSCENARIUL PROPRIUZIS:

TIMP 50 min. SCENARIU DIDACTIC Evenimente

didactice Continutul temei Activitati elev-profesorTimpMetode-procedee Resurse Feed-beak

Organizarea clasei in vederea desfasurarii activitatii

Motivarea elevilor

Anuntarea temei si si a obiectivelor activitatii

Desfasurarea activitatii

Asigurarea feed- back ului

Evaluarea lectiei si prezentarea temei pentru ora urmatoare,,Autoevaluarea propriilor capaciti1Capacittile proprii concepte

- forme

2Puncte tari/slabe -forme

- exmplificari

Concepte cheie: valoare, frumos, arta, mediu, sanatate, disciplina, conduita, comportare, purtare, politete, buna cuviinta, respect , sinceritate , modestie, bunastare

Aranjarea bancilor in semicerc, realizarea unei ambiante propice care sa favorizeze comunicarea

Captarea atentiei, incitarea curiozitatii pentru dezbaterea si autoevaluarea sincera a temei

Elevii prin intermediul schemei de pe tabla iau cunostinta cu tema de dezbatere si cu obiectivele urmarite

Elevii dirijati de profesor , pe baza planului de dezbatere de pe tabla si a informatiilor proprii culese si notate, vor discuta problemele :

- definirea conceptului de capacitate, puncte tari sau slabe,

- necesitate cunoasteri capacitailor personale si rolul lor in societate, familie, scoala, clasa;

- identificarea capacitatilor altor persoane pentru o colaborare eficienta;

-capacitatiile dirigintelui meu- calitatile capacitatiilor elevuluit;

Elevii vor primi o fisa de autoevaluare, un test de sinceritate , cuprinzand intrebari referitoare la capacitatiile propriu in scoala, puncte tari,

Evaluarea lor se va face ora urmatoare.

Profesorul cere elevilor sa aprecieze dezbaterile purtate si face aprecieri proprii asupra lor.

Anunta tema urmatoare si materialele de consultat pentru aceasta tema.

10 min.

5 min.

5 min.

25 min.

3 min.

2 min.

Analiza documentelor scolare (caietul de observatii, catalogul)

Conversatia

Explicatia

Analiza, explicatia, conversatia

Lucrul cu materialele bibliografice

Dezbaterea

Conversatie

Explicatia

Studiul de caz

Chestionarul

Explicatia

Conversatia

ExpunereaCatalogul , carnetele de elev, caietul de observatii, carnetele pentru dirigentie

Caiete, tabla

Caietul de dirigentie,

Dictionare,

Regulamentul scolar,

Regulamentul de ordine interioara,

Fise de lucru

Afisierul clasei.

Caietele de dirigintieImbunatatirea situatiei scolare si disciplinara din ultima saptamana : note, prezenta

Corectitudinea raspunsurilor

Capacitatea de exprimare a elevilor pe cont propriu a conceptelor cheie

Corectitudinea raspunsurilor in

definirea termenilor cheie, participarea la dezbaterile prevazute in plan, sinceritatea si obiectivitatea in evaluarea colegilor si evaluarea proprie

Originalitatea si corectitudine in stabilire calitatilor necesare unui elev-profesor disciplinat

Sinceritatea si autocunoastere in autoevaluare

Capacitate de evaluare generala a unei lectii, pe baza dezbaterilor proprii

Prof. Stoica Adrian