Bashkëshortët dhe jeta intime

 • View
  221

 • Download
  0

Embed Size (px)

Transcript

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  1/18

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  2/18

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  3/18

  Islami e sheh njeriun n

  nj kndvshtrim t

  prgjithshm, fizikisht,mendrisht dhe

  shpirtrisht. M pas, mbi

  kt baz ai sistemon jetn

  e tij, duke prqendruar tr

  energjit e tij drejt puns

  pr ndrtimin e toks dhe

  themelimin e qytetrimeve.

  Islami e sheh njeriun n

  nj kndvshtrim t

  prgjithshm, fizikisht,mendrisht dhe

  shpirtrisht. M pas, mbi

  kt baz ai sistemon jetn

  e tij, duke prqendruar tr

  energjit e tij drejt puns

  pr ndrtimin e toks dhe

  themelimin e qytetrimeve.

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  4/18

  N t njjtn koh, ai pranon qenien

  shpirtrore t njeriut dhe beson se n

  t ka nj fryrje nga shpriti i Allahut.

  Gjithashtu, i pranon edhe krkesat,

  energjit q ka kjo qenie shpirtrore,

  duke i dhuruar atij besimin, moralin

  dhe vlerat.

  Marrdhniet seksuale brenda iftitsjellin:

  1- Lidhjen e marrdhnieve me baz

  afrimiteti e mshire mes burrit e

  gruas. Pikrisht, kt tregon edhe

  ajeti kuranor: "Pr t mirn tuaj, Aikrijoi nga vet lloji juaj grat, q t

  gjeni prehje tek to dhe n mes jush

  krijoi dashuri dhe mshir."(30:21)

  N t njjtn koh, ai pranon qenien

  shpirtrore t njeriut dhe beson se n

  t ka nj fryrje nga shpriti i Allahut.

  Gjithashtu, i pranon edhe krkesat,

  energjit q ka kjo qenie shpirtrore,

  duke i dhuruar atij besimin, moralin

  dhe vlerat.

  Marrdhniet seksuale brenda iftitsjellin:

  1- Lidhjen e marrdhnieve me baz

  afrimiteti e mshire mes burrit e

  gruas. Pikrisht, kt tregon edhe

  ajeti kuranor: "Pr t mirn tuaj, Aikrijoi nga vet lloji juaj grat, q t

  gjeni prehje tek to dhe n mes jush

  krijoi dashuri dhe mshir."(30:21)

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  5/18

  2- Formimin e familjes, "foles s pastr",

  "punishtes s brezave", piknisjen e

  prgjegjsis dhe pjesmarrjes n edukimin e

  fmijve, prkujdesjes ndaj tyre. Burri shtkujdestar dhe prgjegjs pr familjen e tij,

  gruaja sht kujdestare dhe prgjegjse pr

  fmijt e saj e t dy s bashku jan kujdestar

  n shoqri dhe prgjegjs pr fmijt e tyre,

  duke i siguruar atyre lumturin. Pikrisht, ky

  sht kuptimi i ajetit kuranor: "Zoti yn, na

  dhuro gra e pasardhs q t jen si drit

  syri pr ne dhe ne na b shembull pr t

  devotshmit."(25:74)

  3- Vazhdimsin e llojit njerzor dhe ndrtimin

  e jets, ashtu si thot edhe ajeti kuranor: "Ne

  drguam edhe para teje profet dhe atyre umundsuam t ken gra e fmij." (13:38)

  "Allahu krijoi pr ju bashkshorte nga vet

  lloji juaj, e prej tyre ju dha fmij e nipa,

  duke ju furnizuar me t mira. A besojn

  (edhe pas ksaj) ata t pavrtetn dhe t

  mirat e Allahut i mohojn?" (16:72)

  2- Formimin e familjes, "foles s pastr",

  "punishtes s brezave", piknisjen e

  prgjegjsis dhe pjesmarrjes n edukimin e

  fmijve, prkujdesjes ndaj tyre. Burri shtkujdestar dhe prgjegjs pr familjen e tij,

  gruaja sht kujdestare dhe prgjegjse pr

  fmijt e saj e t dy s bashku jan kujdestar

  n shoqri dhe prgjegjs pr fmijt e tyre,

  duke i siguruar atyre lumturin. Pikrisht, ky

  sht kuptimi i ajetit kuranor: "Zoti yn, na

  dhuro gra e pasardhs q t jen si drit

  syri pr ne dhe ne na b shembull pr t

  devotshmit."(25:74)

  3- Vazhdimsin e llojit njerzor dhe ndrtimin

  e jets, ashtu si thot edhe ajeti kuranor: "Ne

  drguam edhe para teje profet dhe atyre umundsuam t ken gra e fmij." (13:38)

  "Allahu krijoi pr ju bashkshorte nga vet

  lloji juaj, e prej tyre ju dha fmij e nipa,

  duke ju furnizuar me t mira. A besojn

  (edhe pas ksaj) ata t pavrtetn dhe t

  mirat e Allahut i mohojn?" (16:72)

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  6/18

  4- Realizimin e lirimit material dhe shpirtror

  pr njeriun, duke zbrazur ngarkesn seksuale,

  si thot edhe Allahu i madhruar: "Vrtet, Ne

  e krijuam njeriun n formn m t bukur.

  Pastaj e zbritm at n m t ultin e t

  ultve. Ata q besuan dhe bn vepra t

  mira kan shprblim t pandrprer." (95:4,

  5, 6)

  Gjithashtu, Kurani e prshkruan marrdhnien

  mes burrit dhe gruas me nj shprehje tepr t

  bukur: "Ato jan veshje (prehje) pr ju dhe

  ju jeni veshje (prehje) pr ato."(2:187) Me

  fjaln veshje jepet nj prshkrim i

  mrekullueshm i marrdhnies s trupit me

  shpirtin, sepse:

  a: veshja sht gjja m e afrt me trupin enjeriut;

  b: veshja sht n masn e njeriut, e detajuar,

  as m e madhe e as m e vogl;

  c: veshja vlen pr mbulimin e t zotit;

  d: veshja sht mbrojtje pr t nga do e keqe;

  e: ajo i dhuron atij q e vesh bukuri e stoli.

  4- Realizimin e lirimit material dhe shpirtror

  pr njeriun, duke zbrazur ngarkesn seksuale,

  si thot edhe Allahu i madhruar: "Vrtet, Ne

  e krijuam njeriun n formn m t bukur.

  Pastaj e zbritm at n m t ultin e t

  ultve. Ata q besuan dhe bn vepra t

  mira kan shprblim t pandrprer." (95:4,

  5, 6)

  Gjithashtu, Kurani e prshkruan marrdhnien

  mes burrit dhe gruas me nj shprehje tepr t

  bukur: "Ato jan veshje (prehje) pr ju dhe

  ju jeni veshje (prehje) pr ato."(2:187) Me

  fjaln veshje jepet nj prshkrim i

  mrekullueshm i marrdhnies s trupit me

  shpirtin, sepse:

  a: veshja sht gjja m e afrt me trupin enjeriut;

  b: veshja sht n masn e njeriut, e detajuar,

  as m e madhe e as m e vogl;

  c: veshja vlen pr mbulimin e t zotit;

  d: veshja sht mbrojtje pr t nga do e keqe;

  e: ajo i dhuron atij q e vesh bukuri e stoli.

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  7/18

  Islami nuk sht fe e largt nga

  realiteti, por sht fe me vlera, i cili punon

  me natyrn me t ciln Allahu i ka krijuar

  njerzit. Allahu q vuri tek njeriu instiktet

  dhe ndjenjat, nuk kishte se si t'i linte ato

  pasdore, q njeriu t mund t'i prmbushte

  ato n mnyr shtazore. Si do t mund t

  ishte ndryshe nj gj e till, kur Ai vet

  thot: "do gj tek Ai sht me mas."

  (13:8) Instiktin seksual tek njeriu Allahu e

  vuri pr t prmbushur synime t larta, ku

  n krye t tyre qndron qllimi i adhurimit t

  Krijuesit dhe ndrtimi i toks, si edhe

  thot: "O ju njerz! Kini frik Zotin tuaj q

  ju ka krijuar prej nj veteje (njeriu) dhe

  nga ajo krijoi paln (shoqen) e saj, e prej

  ktyre u shtuan shum burrra e gra. Kinifrik Allahun dhe me emrin e Tij

  prbetohuni, ruajeni farefisin, se Allahu

  sht mbikqyrs mbi ju." (4:1

  Islami nuk sht fe e largt nga

  realiteti, por sht fe me vlera, i cili punon

  me natyrn me t ciln Allahu i ka krijuar

  njerzit. Allahu q vuri tek njeriu instiktet

  dhe ndjenjat, nuk kishte se si t'i linte ato

  pasdore, q njeriu t mund t'i prmbushte

  ato n mnyr shtazore. Si do t mund t

  ishte ndryshe nj gj e till, kur Ai vet

  thot: "do gj tek Ai sht me mas."

  (13:8) Instiktin seksual tek njeriu Allahu e

  vuri pr t prmbushur synime t larta, ku

  n krye t tyre qndron qllimi i adhurimit t

  Krijuesit dhe ndrtimi i toks, si edhe

  thot: "O ju njerz! Kini frik Zotin tuaj q

  ju ka krijuar prej nj veteje (njeriu) dhe

  nga ajo krijoi paln (shoqen) e saj, e prej

  ktyre u shtuan shum burrra e gra. Kinifrik Allahun dhe me emrin e Tij

  prbetohuni, ruajeni farefisin, se Allahu

  sht mbikqyrs mbi ju." (4:1

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  8/18

  T drejta reciproke

  Islami e ka luftuar trheqjen e njeriut nga

  bota, nj lloj trheqje sht edhe murgjria,

  e cila i krkon njeriut t veohet larg ksajbote vetm pr adhurime fetare. Allahu i

  madhruar, q e krijoi njeriun prej balte e

  shpirti, e urren kt trheqje, nga e cila

  pezullohet nj prej roleve t njeriut n tok,

  pikrisht, mirmbajtja e saj. Ajo sjell

  pezullimin e detyrave t trupit, shfaqjen endrydhjes shpirtrore, e cila mund t

  shprthej e mund ta ul shum figurn e

  njeriut. Allahu i qorton ata q shpikn

  murgjrin, ata as e lan at dhe as e

  mbajtn ashtu si duhet. Allahu thot: "Ne

  nuk ua bm atyre detyrim. Mirpo,edhe pse kishin pr qllim t vetm t

  arrijn knaqsin e Allahut, ata nuk iu

  prmbajtn asaj si duhet, prandaj atyre

  q besuan Ne u dham shprblimin e

  krkuar, po shumica prej tyre jan

  mkatar (jobesimtar)." (57:27

  T drejta reciproke

  Islami e ka luftuar trheqjen e njeriut nga

  bota, nj lloj trheqje sht edhe murgjria,

  e cila i krkon njeriut t veohet larg ksajbote vetm pr adhurime fetare. Allahu i

  madhruar, q e krijoi njeriun prej balte e

  shpirti, e urren kt trheqje, nga e cila

  pezullohet nj prej roleve t njeriut n tok,

  pikrisht, mirmbajtja e saj. Ajo sjell

  pezullimin e detyrave t trupit, shfaqjen endrydhjes shpirtrore, e cila mund t

  shprthej e mund ta ul shum figurn e

  njeriut. Allahu i qorton ata q shpikn

  murgjrin, ata as e lan at dhe as e

  mbajtn ashtu si duhet. Allahu thot: "Ne

  nuk ua bm atyre detyrim. Mirpo,edhe pse kishin pr qllim t vetm t

  arrijn knaqsin e Allahut, ata nuk iu

  prmbajtn asaj si duhet, prandaj atyre

  q besuan Ne u dham shprblimin e

  krkuar, po shumica prej tyre jan

  mkatar (jobesimtar)." (57:27

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  9/18

  Instiktin seksual islami nuk e ka prshkruar si dika t ult apo t pist, derisa aiprmbushet n mnyrn e caktuar nga islami. Allahu thot: "Njerzve u sht

  zbukuruar dashuria ndaj grave, djemve, ndaj pasuris s grumbulluar nga ari e

  argjendi, ndaj kuajve t stoli