Upload
samra-ademovic
View
212
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Broj 7 - priprema
Citation preview
Osnovna škola: JUOŠ „Lukavica“ Lukavica - Gračanica Razred, odjeljenje: I Realizator nastavnog sata (student): Jasmin Brkićević Trajanje nastavnog sata: 45 minuta NASTAVNO PODRUČJE: Skup brojeva do 10 NASTAVNA JEDINICA: Broj sedam (7) Tip nastavnog sata: Obrada Funkcionalni položaj nastavne jedinice: Učenici su predhodno usvojili pojam skupa,
te brojeve: 1, 2, 3, 4, 5, 6 Brojevi koji slijede su 8, 9, 10
Nastavne metode: Metoda razgovora Metoda usmenog izlaganja Metoda objašnjenja Metoda demonstarcije
CILJEVI I ZADACI RADA NA ČASU Obrazovni upoznati i usvojiti pojam broja 7, naučiti
čitati i pisati broj 7, formirati skupove sa sedam elemenata, dopunjavati skupove do sedam elemenata, pridruživati broj sedam odgovarajućem skupu, upoređivati broj sedam s ostalim brojevima
Odgojni razvijati savjesnost i samostalnost u radu; razvijati smisao za rad prema određenom planu; izgrađivati pozitivna svojstva ličnosti: upornost, sistematičnost, odgovornost, tačnost, urednost; izgrađivati individualni interes i motivaciju, želju i volju za rad; usavršavati radne navike; razvijati ljubav prema matematici
Funkcionalni razvijati funkcionalno mišljenje za matematičke zakonitosti; razvijati interes i stvaralačku sposobnost; razvijati kreativnost učenika; razvijati percepciju, maštu i pamćenje; razvijati smisao za logičko povezivanje; osposobljavati učenike za logičko zaključivanje; razvijanje sposobnosti slušanja i pamćenja bitnih pojedinosti u sadržaju/na bazi analize, usporedbe, generalizacije i zaključivanja/,
Uvodni dio: 5 – 10 minuta Priča o Snježani i sedam patuljaka
Glavni dio: 20 – 25 minuta Usvajanje broja sedam preko skupova
Završni dio: 5 – 10 minuta Provjeravanje, analiza i sinteza Detaljna razrada strukture nastavnog sata: Sadržaj: Objašnjenje (primjedbe,
sugestije) Uvodni dio (priprema, motivacija) N - Dobar dan djeco. Zovem se Jasmin Brkićević i danas ću se družiti sa vama na ovom času. Dolazim iz Gračanice, a u mom mjestu se često pričaju priče. Ja sam za vas danas pripremio/la jednu priču, pa da ju čujemo Prepričavam priču Snježana i sedam patuljaka do mjesta kada Snježana stiže do kućice patuljaka: N: Koliko je patuljaka živjeleo u kući? U: U kući je živjelo sedam patuljaka N: Tako je dejco. U kući je živjelo sedam patuljaka, a mi ćemo danas naučiti kako se piše broj sedam.
Priču (bajku) sam upotrijebio/la kao motivaciju jer kod djece izazva neki poseban dojam kada ju slušaju i o njoj razgovaraju. Ujedno će mi poslužiti kao priprema za ono što slijedi.
Glavni dio nastavnog sata Nastavljamo razgovr sa učenicima. N: Snjeguljica je došla u kuću u kojoj je bilo: 1,2,3,4,5,6...7 vilica (brojimo zajednički) i (postavljam aplikaciju skupa od 7 vilica) N: Šta je prikazano na slici? U: Na slici je prikazan skup vilica. N: Bravo! A Šta su elementi tog skupa? U: Elementi tog skupa su vilice. N: Odlično! Koliko elemenata ima ovaj skup vilica? U: Ovaj skup vilica ima sedam elemenata. N: Bravo! Idemo dalje. Postavljamo aplikacije skupova: 7 kašika, 7 kreveta, 7 šolja, ...
Slijedi ista priča kao za skup vilica. N: A onda je Snježana našla natpise sa imenima: Učo, Ljutko, Stidljivko, Srećko, Kihavko, Pospanko i Lovac. Tada je shvatila da je ušla u kuću u kojoj je živjelo 7 patuljaka. Postavljam aplikaciju skupa sa patuljcima.
N: Sada ćemo izbrojati patuljke. Koliko ih ima? U: Patuljaka ima sedam. N: Tako je, patuljaka ima sedam. Šta je prikazano ovom slikom? U: Prikazan je jedan skup. N: Bravo! To je skup. A šta su elementi tog skupa? U: Elementi tog skupa su patuljci. N: Odlično! Pa koliko elemenata ima ovaj skup patuljaka? U: Skupa patuljaka ima sedam elemenata. N: Kako ćemo to zapisati? Učenik ili nastavnik zapisuje brojnost skupa u kvadratić, uz napomenu da ovaj skup ima sedam elemenata. Vraćamo se našim aplikcijama skupova od početka časa i isti postupak primjenjujemo kod tih skupova, kako bi učenici utvrdili da su ti skupovi jednakobrojni, da im je zajedničko to što imaju sedam elemenata, da to označavaju posebnm znakom. N: Pošto vidim da vi dobro poznajete skupove, sada ću vam pokazati kako se piše cifra/broj sedam, da bi smo mogli da pišemo i brojnost ovih naših skupova. Objašnjavam postupak pisanja cifre/broja 7 na tabli u slobodnom prostoru uz naglašavanje pisanja smijera pisanja cifre/broja sedam.
7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 -‐pišemo broj 7 prstom po klupi i zraku -učenici pišu broj 7 u svesci (jedan red) Kada su učenici usvojili kako se piše cifra/broj sedam, zajednički popunimo kvadratiće ispod skupova koje smo postavili na tabli (aplikacije) tako što na jednom primjeru pokaže nastavnik, a ostale primjere popunjavaju učenici, upišemo njihovu vrijednost te prelazimo na rješavanje zadataka. Zadaci se odnose na formiranje skupova tako da u skupu bude po sedam elemenata; crtanje elmenata koji nedostaju (da ih bude sedam) – gdje možemo primjeniti i sabiranje brojeva, tj. uočavati sabirke čiji nam zbir daje broj sedam, pravljenje broja sedam od žice, konca ili nekog drugog pripremljenog materijala, pronalaženje broja 7 na starim kalendarima itd. Formiraj skupove tako da oni imaju sedam elemenata:
7 7
Nacrtaj onoliko elemenata koliko nedostaje u skupu:
Pridruži broj odgovarajućem skupu:
1 2 3 4 5 6 7
Završni dio sata Pomoću sljedećih aplikacija (slika) sa djecom kroz razgovor doći do toga kako smo formirali skupove od sedam elemenata: N: Koliko trouglova vidimo u ovom skupu? U: U ovom skupu vidimo šest trouglova. N: Tako je, znači ovaj skup ima šest elemenata. N:Koliko trouglova trebamo još nacrtati da bi imali skup od sedam trouglova, tj. Sedam elemenata? U: Trebamo nacrtati još jedan trougao. N: Bravo! Nacrtaj nam taj jedan trougao. Isti razgovor vodimo sa učenicima i za ostale skupove koji su prikazani na slikama. N – Na kraju želim da vas sve pohvalim što ste bili vrijedni, što ste pokazali zavidno znanje o skupovima i
brojevima koje ste učili. A sada pažljivo slušajte šta imate za domaću zadaću. Zadati domaću zadaću (npr. Da se u svesci napišu dva reda broja 7, ili u radnom listu zadati određene zadatke). N – Doviđenja djeco! U – Doviđenja!
Rad u školi 23.12.2011.god.
Broj sedam ( 7 )
7
Zapis na tabli će izgledati:
7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
1 2 3 4 5 6 7