12
SLOT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN. Nama Kelas : Pra Harmoni Bilangan Murid : 25 Orang. Tarikh : 13 April 2012 Hari : Jumaat. Masa : 60 minit. Modul : Tema Tema : Hidupan di air Tajuk : Haiwan-haiwan di air Tunjang Utama : Perkembangan Fizikal Dan estetika Standard Kandungan : (KTI 1.2)menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan Karya(Ekspresi Kreatif) Kaedah : Kumpulan Standard Pembelajaran Utama : KTI 1.2.12 menggunakan bahan kutipan untuk penghasilan sebuah karya kreatif. Standard Pembelajaran yang disepadukan : a) PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti. b) ST 3.4.1 menamakan haiwan yang biasa dijumpai. ST 3.1.3 mengenal pasti organ deria (mata, hidung, telinga,lidah,kulit) dan menyatakan setiap fungsi setiap organ ini.

Contoh Rph Perkembangan Fizikal Dan Estetika

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph

Citation preview

SLOT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.

Nama Kelas

: Pra HarmoniBilangan Murid

: 25 Orang.

Tarikh

: 13 April 2012 Hari

: Jumaat.

Masa

: 60 minit.

Modul

: Tema

Tema

: Hidupan di airTajuk

: Haiwan-haiwan di airTunjang Utama

: Perkembangan Fizikal Dan estetikaStandard Kandungan

: (KTI 1.2)menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan

Karya(Ekspresi Kreatif)Kaedah

: KumpulanStandard Pembelajaran Utama : KTI 1.2.12 menggunakan bahan kutipan untuk

penghasilan sebuah karya kreatif.Standard Pembelajaran

yang disepadukan : a) PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti. b) ST 3.4.1 menamakan haiwan yang biasa dijumpai. ST 3.1.3 mengenal pasti organ deria (mata, hidung,

telinga,lidah,kulit) dan menyatakan setiap

fungsi setiap organ ini.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, kanak-kanak dapat:a) membuat mozak tiga jenis hidupan di air menggunakan bahan terbuang dengan betul mengikut kreativiti.b) menamakan tiga jenis hidupan di air dengan betul.Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak sudah mengetahui haiwan di air.Penerapan Nilai Murni

: a) Mendengar arahan guru.

b) Bekerjasama dengan rakan-rakan.

Bahan Bantu Mengajar : Lakaran gambar hidupan di air,kulit telur ,warna air,berus,

majalah, gam

Kemahiran Berfikir (KB) : Kanak-kanak dapat berfikir cara untuk aplikasi bahan-bahan terbuang.Pendekatan : Pendekatan bertema,pendekatan bersepadu,pendekatan teknologi maklumat,pendekatan tunggal,pendekatan projekTeknik : Tunjuk cara,penerangan,nyanyian Langkah/MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi

(5 minit)

Nyanyian lagu dayung sampan

i.Guru menyanyi lagu dayung sampan.

ii.Murid menyanyi lagu dayung sampan dengan bimbingan.

iii.Murid menyanyi sambil membuat pergerakkan.

iv. Guru menerangkan aktiviti yang akan dijalankan iaitu menghasilkan teknik mozak hidupan di air.

BBM: carta laguNilai: sabarKesepaduan:(KTI 2.0) Muzik 2.1.4 menyanyi lagu yang mudah dengan sebutan jelas

Langkah 1

(5 minit)

Jenis-jenis hidupan di air Ikan

Ketam

Sotong

Udang1.Murid diminta menyatakan jenis-jenis hidupan di air yang diketahui.ii. Murid menyatakan jenis- jenis hidupan di air berdasarkan paparan yang ditunjukkan.

iii. Murid menggunakan perisian komputer menyebut jenis-jenis hidupan di air secara bergilir-gilir.

BBM: carta lagu,lcd,komputer riba

Nilai: syukurKesepaduan:BM2.1.4 berinteraksi secara sopan dan bertatasusila.KBKK:mengkategoriPendekatan TMK

Langkah 2

( 10 minit)

Bahagian badan ikan sirip

ekor

mata

insangi.Guru mempamerkan gambar ikan.ii Murid diminta menyatakan bahagian-bahagian badan ikan yang ditunjukkan.

iii.Secara bergilir-gilir murid diminta menggunakan perisian komputer iaitu menyebut bahgaian-bahagian badan ikan.

BBM: perisian komputer,computer,lcdNilai: syukurKesepaduan:ST 3.1 memperoleh pengetahuan asas tentang bahagian badan.KBKK:mengkategoriPendekatan tunggal

Pendekatan TMK

Langkah 3

(30 minit)Mozak hidupan di air

i. Murid menyanyi lagu lompat kanan untuk membentuk kumpulan.ii.Guru menerangkan cara-cara untuk untuk membuat mozak hidupan di air berdasarkan carta langkah yang dipaparkan.iii Murid-murid diminta menampal kulit telur pada lakaran gambar hidupan di air secara kumpulan.

BBM: carta langkah membuat mozak,lakaran gambar hidupan di air ,gam,guntingNilai:cermatKesepaduan: :(KTI 2.0) Muzik 2.1.4 menyanyi lagu yang mudah dengan sebutan jelasKBKK:menjana idea

Teknik : tunjuk cara dan penerangan

Pendekatan TMK

Langkah 4(5 minit)Mini akuariumi.Guru menerangkan aktiviti projek yang akan dijalankan minggu depan iaitu menghasilkan mini akuarium menggunakan bahan terbuang.ii.Murid diminta membawa bahan-bahan terbuang seperti kotak,tali,majalah lama,dll.

BBM: carta lagu

Nilai: bekerjasamaKBKK:pengelasanPendekatan projek

Penutup

(5minit)Merumuskan pembelajaran dan refleksi

i.Guru mempamirkan semua hasil kerja murid .

ii.Murid membuat penilaian dan menyatakan semula jenis-jenis hidupan di air yang telah dipelajari.

iii.Murid menyanyi lagu Dayung Sampan sambil membuat pergerakan.

iv.Guru merumuskan aktiviti pembelajaran yang telah dijalankan.

Langkah-langkah membuat kolaj ikan 1.Sediakan gam,gunting,kertas warna,kulit telur,warna air,dan lakaran gambar ikan.

2. Gunting kulit telur supaya menjadi

cebisan kecil 3. Tampal gam dan cebisan kulit telur dan

tampal pada gambar lakaran hidupan di

air yang diberi. 4. Hias lakaran gambar hidupan di air mengikut kreativiti masing-masing.