6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 11 Mac 2015 Masa : 08.30 – 09.30 Kelas : 2 Cerdik (SK New York JB) Bilangan pelajar : 30 orang Mata Pelajaran : Matematik Bidang : Nombor dan Operasi Tajuk : Darab Hasil pembelajaran : Murid-murid dibimbing untuk: 4.1 Menulis ayat matematik bagi operasi darab. Objektif pelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid dapat : a) Membina dan menyebut kumpulan sama banyak menggunakan : i) bahan konkrik. ii) gambar. iii) garis nombor. Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid telah menguasai kemahiran membilang nombor dlm lingkungan 1000 secara :

DARAB

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph darab

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh: 11 Mac 2015

Masa : 08.30 09.30

Kelas : 2 Cerdik (SK New York JB)

Bilangan pelajar : 30 orang

Mata Pelajaran : Matematik

Bidang: Nombor dan Operasi

Tajuk : Darab

Hasil pembelajaran : Murid-murid dibimbing untuk:

4.1 Menulis ayat matematik bagi operasi darab.

Objektif pelajaran :Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid dapat :

a) Membina dan menyebut kumpulan sama banyak menggunakan :

i) bahan konkrik.

ii) gambar.

iii) garis nombor.

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid telah menguasai kemahiran membilang nombor dlm lingkungan 1000 secara :

a) satu-satu b) dua-dua c) lima-lima d) sepuluh-sepuluh

Nilai : Bekerjasama, yakin diri

Bahan Bantu Mengajar:

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

i.Set induksi

ii.Aktiviti :demonstrasi, bersoal jawab pengunaan bahan bantu

mengajar penggunaan papan hitam pengukuhan

iii.Penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran

Pelaksanaan P&P:

Langkah / Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Langkah 1:

(20 minit)

1.

2. Murid-murid dibimbing untuk mengenal pasti objek-objek yang boleh

ditimbang menggunakan alat penimbangntersebut dan menyatakan sebabnya.

3. Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan aktiviti yang

dijalankan.

Nilai:

-Yakin diri.

Penerangan Langkah 1

Masa

Pelaksanaan aktiviti

Minit 1-5

-Guru mempamerkan alat penimbang di hadapan kelas.

-Bersoal jawab dengan murid tentang kegunaan alat penimbang.

-Guru menerangkan unit yang terdapat pada kedua-dua alat penimbang tersebut.

-Guru meminta murid menyatakan contoh objek atau pun barangan yang boleh ditimbang

menggunakan alat penimbang yang dipamerkan.

Minit 6-20

-Guru menunjukkan demonstrasi menimbang objek atau pun barangan menggunakan alat

penimbang.

Contoh barangan/ objek yang ditimbang: sayuran, buahan, bekas pensel guru, beg sekolah murid

dan seorang murid lelaki.

-Murid-murid dibimbing untuk menyatakan berat sesuatu barangan / objek.

-Bagi mengukuhkan kefahaman murid, guru menyoal murid berkaitan dengan aktiviti yang telah

dijalankan.

Isi Kandungan

Tarikh

Subtopik / Standard Pembelajaran

Murid Sudah Menguasai

Murid Belum Menguasai

11 Mac 2015

Murid Sudah Menguasai

Mengenal unit gram dan kilogram dengan memerhatikan senggatan pada alat penimbang

mengenal jisim dalam unit gram dan kilogram

Murid Belum Menguasai

Mengenal unit gram dan kilogram dengan memerhatikan senggatan pada alat penimbang

mengenal jisim dalam unit gram dan kilogram

Set Induksi

Murid meneka benda yang ada dalam kotak yang guru pamerkan. (guru memberi klu)

Murid mengeluarkan 2 buah kereta mainan daripada kotak tersebut.

Bersoal jawab denga murid bilangan kereta dan bilangan roda kereta.

Aktiviti bersama guru:

Guru menunjukkan demonstrasi menimbang objek atau pun barangan menggunakan alat penimbang.

Contoh barangan/ objek yang ditimbang: sayuran, buahan, bekas pensel guru, beg sekolah murid dan seorang murid lelaki.

Murid-murid dibimbing untuk menyatakan berat sesuatu barangan / objek.

Bagi mengukuhkan kefahaman murid, guru menyoal murid berkaitan dengan aktiviti yang telah dijalankan.

Aktiviti berdikari:

Latihan menggunakan edaran lembaran kerja (8 soalan)

Aktiviti berdikari:

Latihan menggunakan edaran lembaran kerja (5 soalan)

Rumusan:

Murid dapat mengenal unit bagi jisim ialah gram dan kilogram

Murid dapat menyatakan nilai jisim dan menulis nilai dalam gram dan kilogram.