DIDAKTICKI PODSJETNIK

Embed Size (px)

Citation preview

DIDAKTIKI PODSJETNIKZA NASTAVNIKE PRIPRAVNIKE Podsjetnik sadri saetke ili citate bitnih pojmova novije strune literature:1. IZRADA IZVEDBENO-OPERATIVNOG PROGRAMA 2. PISANA PRIPREMA NASTAVNIKA- STRUKTURNE3.

KOMPONENTE NASTAVNOG SATA NASTAVNI SADRAJI VREDNOVANJE I OCJENJIVANJE

Koritena struna literatura: 1. Poljak V., Didaktika, K, Zagreb, 1980. 2. Jelavi F. , Didaktike osnove nastave, Naklada Slap, Jastrebarsko, 1994. 3. Jelavi F., ur. Been, Osnove didaktike, N, Zagreb, 1993. 4. Turkovi I., Praenje, vrjednovanje i ocjenjivanje uenika u praktinoj nastavi, Otvoreno sveuilite, Zagreb, 1996. 5. Turkovi I., Osnove metodike praktine nastave- 1. dio, N, Zagreb, 1995. 6. Milat J., Pripremanje za nastavu, metodiki prirunik 7. Lui O. I Herceg I.. Osnove radne pedagogije, Otvoreno sveuilite, Zagreb, 1997. (za nastavnike praktine nastave)

IZVEDBENI I OPERATIVNI PROGRAM

(UPUTE)Vidjeti OBRAZAC kole. OBRAZOVNI CILJEVI: (prema OKVIRNOM programu) OEKIVANA RAZINA POSTIGNUA OBRAZOVNIH CILJEVA = ZADAE: Preporuka uporabe rijei za pojedina podruja: - KOGNITIVNO PODRUJE (spoznajno podruje, intelektualne vjetine):(znati; sluiti se; uspjeno itati i interpretirati tekst i pisane materijale; pravilno se usmeno i pismeno izraavati; konkretizirati; meusobno povezivati; znati nacrtati i analizirati sheme, dijagrame, grafikone; upoznati zakonitosti; ovladati osnovnim pojmovima; znati primjenjivati; razlikovati vrste; samostalno koristiti strunu literaturu; sluiti se strojevima; sposobnost analize i primjene steenih znanja; .)-

AFEKTIVNO PODRUJE (odgojno, stavovi)

(razvijati odnos, stajalite prema neemu; logino zakljuivanje; sustavnost u radu; vlastiti identitet u skladu s opeprihvaenim vrijednosnim sustavom; urednost; dosljednost i istrajnost u radu; razvijanje tehnikog miljenja; razvijanje ekoloke svijesti; .)

- PSIHOMOTORIKO PODRUJE (praktine vjetine)(samostalno rjeavati i analizirati rezultate odreenih mehanikih problema; manipulativna primjena steenih znanja; vjetina u rukovanju alatom, strojevima, aparatima; .)

CILJEVI I ZADACI NASTAVE OBRAZOVANJE - sustavno organizirano uenje zasnovano nakognitivnoj (spoznajnoj) i psihomotornoj sferi linosti s ciljem da se: steknu ZNANJA - prepoznavanja - reprodukcije (dosjeanja) - rjeavanja problema steknu VJETINE - psihomotorne - misaonoverbalne - socijalne - senzorne (osjetne) Razviju/formiraju SPOSOBNOSTI - mentalne/intelektualne - psihomotorne - senzorne - tjelesne

CILJ (SVRHA) NASTAVE je openita i saeta formulacija didaktike intencije, a ZADACI nastave su konkretizacija tog cilja (svrhe)ZADACI NASTAVE

POJAMStjecanje ZNANJA INJENICE - konkretnost, odnosno pojedinosti koje je ovjek usvojio i trajno zadrao u svijesti GENERALIZACIJA - pojmovi, pravila, naela, zakoni, definicije, zakljuci, aksiomi, hipoteze, formule, jednadbe, SENZORNE ILI RECEPTIVNE -vid, sluh, dodir, kretanje, napor, MANUELNE ILI PRAKTINE -vjetina u rukovanju alatom, strojevima,aparatima, SPOSOBNOSTI IZRAAVANJA -govor, itanje, pisanje, crtanje, matematiko izraavanje, INTELEKTUALNE ILI MENTALNE -snalaenje u novim prilikama, rjeavanje problema, razboritost, otroumnost,

OBRAZOVNI (kognitivno, spoznajno podruje)

FORMULACIJE -upoznati -pokazati -ukazati -uoiti -razumjeti -pouiti -nauiti-razviti -osposobiti -usavriti -jaati -formirati -uvjebati -navikavati -izgraivati -izotriti -izraavati -misliti -operirati,

FUNKCIONALNI (psihomotoriko podruje)

RazvijanjeSPOSOBNOSTI

ODGOJNI (afektivno podruje)

Usvajanje - razvijanje pozitivnih osobina,tonost, ODGOJNIH urednost,savjesnost,marljivost,kritinost, vrijednosti razvijanje kulture rada i radnih navika, osjeaj osobnevrijednosti,odluivanje, prihvaanje stajalita i argumenata drugih,odnos prema imovini,

-razvijati -formirati -odnositi se -motivirati

OBLICI RADA U NASTAVI (SOCIOLOKI OBLICI NASTAVE)1.

FRONTALNI OBLIK RADA je zajedniki (isti) radsvih uenika jednog odjeljenja. Naglaena je uloga nastavnika.

2.

GRUPNI (SKUPNI) RAD

- uenje u grupi Uenici jednog razrednog odjela podijeljeni su u vie grupa (skupina) (3-7 uenika). Svaka grupa samostalno i izvorno savladava sadraj (gradivo) uz posredno vodstvo nastavnika. Uenik ima vie mogunosti osobne inicijative i aktivnosti. Grupe se mogu odrediti prema razliitim mjerilima.

ARTIKULACIJA SATA grupnog rada: 1. uvod (to raditi, zato i kako) 2. formiranje grupa (prema cilju) 3. radni zadaci grupa 4. izravan rad uenika u grupama 5. izvjestitelj grupe o rezultatima rada 6. sinteza ukupnih rezultata evaluacija3.

RAD U PARU meusobna suradnja dvaju uenika. Dobro je upar sastaviti jednog boljeg i slabijeg uenika to doprinosi boljoj kvaliteti rada. Nastavnik ima posredniku voditeljsku ulogu.

4.

INDIVIDUALNI RAD samostalno uenje pod nadzorom(posredno ili neposredno) nastavnika. Samostalan rad mora biti osmiljen u okviru zajednikih zadaa, te praen i valoriziran.

NASTAVNE METODE( I. Turkovi )

1. VERBALNE METODE koriste ivu rije nastavnikaMetoda usmenog izlaganjapripovijedanje opisivanje objanjavanje obrazlaganje intervju razgovor diskusija polemika

1.2. Metoda razgovora dijaloka metoda

2. VIZUALNE METODEDokumentacijske uenik dolazi do znanja samostalnim radom na temeljupisane i grafike dokumentacije. Dokumentacijski materijali : *udbenici, prirunici, asopisi *enciklopedije *informativne, laboratorijske i radne liste, tehniki crtei i dr.

Demonstracijske metode uenici posredstvom percepcije i promatranjem upoznaju odreene predmete, pojave strojeve i procese koje mu pokazuje nastavnik. Nastavna sredstva koja se koriste u nastavnom procesu: a)dinamina trodimenzionalna (strojevi, pokretni modeli) -dvodimenzionalna (TV program, filmovi) b)statina - trodimenzionalna (alati, zbirke, uzorci, makete,) -dvodimenzionalna (dijapozitivi, crtei, sheme, skice,dijagrami, tablice,)2.2

3. PRAKSEOLOKE METODELaboratorijska metoda uenici sami obavljaju promatranje i eksperimentiranje u specijaliziranim uionicama, praktikumima ili laboratorijima

Produkcijska metoda osnovna metoda rada u praktinoj nastavi. Neposrednim sudjelovanjem u procesu proizvodnje uenici stjeu vjetine i navike.