6
PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: Barbu Simona-Alexandra DATA: 24.01.2012 GRUPA: Mică A Nivelul I UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMANT: G.P.P. nr 1, Drăgăşani TEMA ANUALĂ: ”Cand,cum şi de ce se întamplă?” PROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul” SUBTEMA: “Ce-i atata gălagie?( jocurile copiilor iarna)” TEMA ACTIVITATII : “Omul de zăpadă” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Om şi Societate MIJLOC DE REALIZARE: lipire TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi SCOPUL: consolidarea deprinderii de lipire şi utilizare a instrumentelor corespunzător; stimularea dragostei şi a respectului faţă de muncă, a gustului şi a simţului estetic OBIECTIVE: O1 – să enumere părţile componente ale unui om de zăpadă; O2 – să recunoască materialul didactic prezent în coşuleţe; O3 – să reconstituie corespunzător omul de zăpadă din elementele prezente în coşuleţ; O4 – să utilizeze corect instrumentele pentru lipire, pentru a nu distruge lucrarea; 1

Dos Omul de Zapada

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: Barbu Simona-Alexandra

DATA: 24.01.2012

GRUPA: Mic ANivelul I

UNITATEA DE NVMANT: G.P.P. nr 1, Drgani

TEMA ANUAL: Cand,cum i de ce se ntampl?

PROIECT TEMATIC:Alb covor a acoperit pmntul

SUBTEMA: Ce-i atata glagie?( jocurile copiilor iarna)

TEMA ACTIVITATII : Omul de zpad

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Om i Societate

MIJLOC DE REALIZARE: lipire

TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi SCOPUL: consolidarea deprinderii de lipire i utilizare a instrumentelor corespunztor; stimularea dragostei i a respectului fa de munc, a gustului i a simului estetic

OBIECTIVE:

O1 s enumere prile componente ale unui om de zpad;

O2 s recunoasc materialul didactic prezent n coulee;

O3 s reconstituie corespunztor omul de zpad din elementele prezente n coule;

O4 s utilizeze corect instrumentele pentru lipire, pentru a nu distruge lucrarea;

O5 s respecte indicaiile tehnici de lipire a educatoarei (lipire prin presare i micri circulare);

O6 s pstreze ordinea i curenia la locul de munc pe tot parcursul activitii.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: Conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul practic,turul galeriei;

MATERIAL DIDACTIC: abloane cu oameni de zpad,plarii de carton,morcov de hartie, fulare colorate, nasturi, lipici, coulee.FORME DE ORGANIZARE: Frontal i individual

SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativ/continu.

METODE DE EVALUARE: Verificare oral, observarea curent, aprecieri stimulative, analiza produselor activitii, lucrare practic.MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Ministerul Educatiei i Cercetrii, Programa Activitilor Instructiv- Educative n Grdinia de Copii, Ediia a II-a revizuit i adugit i Legislaie i Documente Reglatoare, Bucureti, 2005

Petre, Maria, Petricica, Maria, Metodica predrii activitilor manuale n grdinia de copii, manual pentru liceele pedagogice de educatoare, Editura didactic i pedagogic, Bucureti.

Fluera, Vasile, Teoria i practica nvrii prin cooperare, Editura Casa Crtii de tiin, Cluj- Napoca, 2007.

EVENIMENT DIDACTIC CONINUT STIINIFIC

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

(instrumente i indicatori)

MOMENTUL ORGANIZATORIC Asigurarea condiiilor optime necesare desfurrii activitii: aerisirea slii de grup, pregtirea materialelor la msue.

CAPTAREA

ATENTIEI Captarea ateniei se face printr-o ghicitoare cunoscut de copii, referitoare la Omul de zpad:

St n curte, lng pom.

i zici om, dar nu e om;

i cnd soarele-nclzete,

Nu-l mai vezi, c se topete.

Copiii vor dezlega uor ghicitoarea i apoi vor recita poezia Omul de zpad.Conversaia

- ghicitoarea

ANUNAREA

TEMEI I ENUNAREA OBIECTIVELOR Astzi la activitatea practic o vom ajuta pe Zana Iarn s confecioneze oameni de zpad. Pentru a avea un aspect ct mai placut, noi va trebui s lipim corect i s lucrm ngrijit la masue.

Conversaia

DIRIJAREA

NVRIIa) Intuirea materialelor

Copiii vor enumera materialele de lucru de pe msu :

ablonul omului de zpad;

Fularul;

Plaria;

Nasturi;

Lipici;

Morcovul .

b) Instructajul i demonstraia

Se explic i se demonstreaz modul de lucru. Privii cu atenie la modelul pe care vi l-am fcut eu! Vedei c nu am depit conturul i am pus pe toat suprafaa lipici. Aa va trebui s lucrai i voi.

Se fac exerciii de nclzire a manutelor:Degetele-mi sunt petale/Le deschid ca la o floare/Boboc, floare, boboc ,floare. c) Desfurarea propriu-zis a activitii

Copiii vor lucra la msue. Atenionez asupra modului n care trebuie s lucreze cu lipiciul,sabloanele si accesoriile colorate. Dau indicaii generale i individuale copiilor i urmresc modul n care lucreaz copiii. Voi ajuta copii care nu reuesc sau care au dificultati n realizarea oamenilor de zpad. Conversaia

Instructajul verbal

Demonstraia

Conversaia

ExerciiulEvaluare oral

-recunoaterea i denumirea materialelor

Observarea curent

Aprecieri stimulative

Lucrarea practic

Observarea curent

OBINEREA PERFORMANEI I REALIZAREA FEED-BACK-ULUIUnul dintre copiii de la fiecare msu va prezenta produsul pe care l-a pregtit, enumernd materialele folosite.

Conversaia

EVALUARE Copiii vor trece pe la fiecare echip i vor face aprecieri privind produsul final i curenia de la punctul de lucru. ConversaiaEvaluare oral

Turul galeriei

INCHEIEREA ACTIVITATII

Se apreciaz modul de lucru i comportamentul copiilor n timpul activitii.

Drept rsplat, fiecare copil va primi cte o recompensa dulce.Aprecierea verbal

4