Upload
jose-perdomo
View
224
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Design of Concrete Structures
Citation preview
ENB 471: DESIGN OF CONCRETE
BUILDINGS AND FOUNDATION 1 original presentation by
Ario Y. Darestanimodified by
Charles Jetann
AGENDA
Issues that may influence your design
Initial loading estimate (LL and SDL)
Initial sizing of members
Fire Requirements
Columns
Initial Loading Estimate (DL)
2
Rule of Thumb
Group Project Scope
First AssignmentSecond Assignment
Introduction to Tutorial Problem Scope
ISSUES THAT MAY INFLUENCE YOUR DESIGN
Site specific conditions;
Lateral stability system;
Fire Resistance
3
Durability
Architectural requirements that restrict structural zonesor which introduce misalignment of vertical supportresulting in transfer loads
INITIAL LOADING ESTIMATE (LL AND SDL)
4
Refer AS 1170.1 to determine LL and SDL acting on
your structure as follows:
Table 3.1 for LL acting on Floors;
Table 3.2 for LL acting on Roof;
Table 3.4 for Dynamic factors;
Appendix A for unite weight of materials and construction
Supp 1:2003 Appendix CA Unit Weight of Materials
INITIAL LOADING ESTIMATE (LL) - EXAMPLE
5
3
Roof Area:
Table 3.1 Section E: Plant Room
LL = 5 kPa
Table 3.1 Section C3: Roof
LL = 4 kPa
Table 3.1 Section A1: Non-Habitable Roof
LL = 0.5 kPa
Engineering Justification
for Roof with minimum
access (Table 3.1 Section A1) :
LL = 2.0 kPa
INITIAL LOADING ESTIMATE (SDL) - EXAMPLE
6
ctu
re N
ote
3
Roof Area:
Clay Tiling, 13 mm Thick : Table A2
SDL = 0.27 kPa
Mortar, 10 mm thick: Table
CA2(A),
SDL = 21 x 0.01 = 0.21 kPa
Damp-proof membrane
SDL = 0.025 kPa
Suspended Metal lath and
gypsum plaster, FRL of 2 hrs
SDL = 0.5 kPa
SDL = 0.27 + 0.21 + 0.025 + 0.5 =1.005 kPa
INITIAL SIZING OF MEMBERS - FIRE REQUIREMENTS
7
Refer Section 5 of AS 3600 (FRL of 2 hrs):
For Slabs (Clause 5.5.1): T = 120 mm; For Beams (Clause 5.4.1B): Minimum Width = 200 mm; For Columns (Clause 5.6.3, N*f / Nu 0.5): Minimum
dimension = 350 mm, Shall at least contain 8 bars
distributed evenly on all sides of section
8
INITIAL SIZING OF MEMBERS
For One-Way Slab and Beams: RC:
PT: L/32 for Single span, L/40 for End Span, and L/45 for Interior span
Rule of Thumb
9
INITIAL SIZING OF MEMBERS
For Columns: Consider at least 2.5% of column dimension for
eccentricity in each direction;
Assuming square cross section:
EQ - 1
Note: Minimum Dimension of column is based on
Fire Design.
Rule of Thumb
10
INITIAL SIZING OF MEMBERS EXAMPLE
Define Beam Direction Define Direction of Slabs For End Spans:
RC : T = L/24=325 mm PT : T = L/40=195 mm Both > 120 mm
For Interior Span: RC : T = L / 28=360 mm PT : T = L/45=225 mm
For RC Beams End Span: T =L/18.5= 315 mm
If using RC Slab, T = 325 mm
Interior Spans: T=L/21= 280 mm
If using RC Slab, T= 360 mm for
mid-bay
Beams
78
00
10
,00
07
80
0
4 @ 5800
11
INITIAL SIZING OF MEMBERS EXAMPLE
SD Column
Determine DL acting on the Floor Assuming using RC Slab, for the
Interior columns:
DL1= 0.325 x 25 = 8.125 kPa
DL2= 0.36 x 25 = 9 kPa
DLB = NA
Determine loading area of column A1= 3.9 x 5.8 = 22.62 m
2
A2= 5 x 5.8 = 29 m2
AT =51.62 m2
Determine P* (Refer AS 1170.0, Clause 4.2 for load combinations):
DL = 9 x 29 + 8.125 x 22.62 =
= 445 kN
SDL = 1.005 x 51.62 = 51.88 kN
LL = (5+2)/2 x 51.62 = 180.67 kN
325 mm
360 mm
12
INITIAL SIZING OF MEMBERS EXAMPLE
SD Column
P* = 1.2 x (DL + SDL) + 1.5 x LL
= 867.26 kN
Determine Bending Actions: Mx = My = 0.025 x P* x a (kN.mm)
Using EQ-1, a can be calculated for fc = 32 MPa:
a = 279.8 or 280 mm
This is less than 350 mm. Hence, a = 350 mm is used
325 mm
360 mm
2 =1.3
0.45 = 78294.4 2
bSD of Supper b /2013L
Geotechnical Investigation
SD of Supper Structures Earthquake
Engineering
To Assess the Soil; To Determine or Estimates Soil
i h i d f
Gravity Loads
Lateral Loads
properties those required for foundation design
SD of one-way RC Wind E i i
Foundation Design
yor PT Slabs
SD of RC Beams SD of Columns
Engineering
13
SD of Lateral Stability Systems 13
First Report
D of PT
D of
SCHEMATIC DESIGN (SD)
SCOPE OF WORK FOR THE FIRST PROJECT ISSUE
CALCULATION OF FORCESPRELIMINARY SIZES OFSTRUCTURAL FLOOR,
FRAMING AND FOOTINGS
Shallow FootingsShallow FootingsDeep Footings (Pi
Design Development of the one-way RC or PT Slab
Gravity Loads SD of one-way RC or PT Slabs
DD of the RC beamsWind and
Earthquake Forces
Gravity Loads Lateral Loads SD of RC Beams
DD of Lateral Resisting Gravity Loads L l L dDD of Lateral Resisting Systems Lateral Loads SD of Lateral Stability Systems
Gravity Loads
14
DD of Columns Gravity Loads Lateral Loads SD of Columns
14
Second Report
DEVELOPED DESIGN (DD)SCOPE OF WORK FOR THE SECOND PROJECT ISSUE
CALCULATIONS FOR THE DESIGNOF REINFORCED AND
POST-TENSIONED MEMBERS
CONSTRUCTION DOCUMENTATION (CD)
SCOPE OF WORK FOR THE SECOND PROJECT ISSUE
INCORPORATE ALL OF THE FEEDBACK FROMPREVIOUSLY ISSUED ASSIGNMENTS AND PREPAREA FINAL SET OF DRAWINGS AND CALCULATIONS TO
BE PRESENTED FOR EVALUATION BY THELECTURER AND COURSE COORDINATOR
15