Upload
vasiliu-liuba
View
13
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
edryu
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
I. Date generale
Data:
Instituţia de învăţămînt : Colegiu Republican de Informatică
Clasa:
Nota :
Disciplina de învăţământ: Filosofie
Tema: Filosofia română.
Tipul lecţiei: Cunoaștere,însușire a noilor cunoștințe
Timp: 80 minute
Locul de desfăşurare: Auditoriul .
Profesorul stagiar: Vasiliu Liuba
Profesorul mentore: Oprea Tamara
Obiective :
• Să cunoască principalele orientări ,evenimente şi personalităţi ale filosofiei româneşti.
• Să surprindă note comune între umanism şi luminism.
• Să descopere legătura dintre unele probleme majore ale filosofiei româneşti şi specificul dezvoltării noastre istorice şi culturale
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: Explicaţia, Conversaţia, analiza, braistorming.,SINELG,6 DE CE, Cubul,Tabelul cu diferente specifice
b) Modul de oragnizare: Luctu în grup,Lucru individual,Frontal
c) Mijloace de învățământ: Programa şcolară, Proiectarea unităţii de învăţare, Manualul;Anexa
1
Bibliografie pentru elevii : 1.Ioan N.Roșca,Ion Stepănescu,Codruța Sorina Missbach,Gheorghe Bobândă,Eudochia Saharneanu,Niculae Culic,Victor
Juc ”Filosofie-Manual pentru clasa a XII-a” Editura Prut Internațional,2001
Bibliografie pentru prof:;
1. Puha E. Filosofie. Concepte. Domenii.Probleme. Iasi: Ed. SANVIALY ,1997.(centrul univ)
2. Macovciuc V. Filosofie Bucuresti,2002 (centrul univ)
3. Ionaşi I. Dictionarul Operelor Filosofice Româneşti Humanitas (centrul univ)
4. Hugei A. Lubcke P. Filosofia in sec XX vol I (centrul univ)
5. Macovciuc V. Initiere in filosofia contemporana Ed Economica (centrul univ)
6. Schnadebach H., Martens E. Filosofie curs de baza (centrul univ)
7. Capcelea V .Curs de filosfie /pdf
8. Capcelea V. Filozofie / pdf
9. Zimmer R.Filosofia de la iluminism pina astazi /pdf
10. Peter J. King O suta de filosofi. Viata si opera Enciclopedia rao/ Cota K-44
Tema : Filosofia românească.
Unităţii de conţinut :
• Umanismul şi Luminismul manualul pag 71-82
• Filosofia românească în sec XIX-XX
• Personalitatea lui L. Blaga-filosof român
2
Desfăşurarea activităţii
Momentul instruiri
Obiective operațional
eActivitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice
Timp alocat
min max
Momentul organizatoric
-fac apelul Elevii salută profesorul2min 3min
Captarea atenției.Evocarea
Anunţ tema lecției: ”Filosofia românească.”. Continui cu anunțarea unităților de conținut.Apoi încep cu următorul aforizm ,în urma căruia elevii vor fi trebui să-și dea cu părerea / Dumnezeu ne-a dat minte ca să cugetăm noi înşine cele bune. Mintea este avuţie şi comoară netrecătoare./ N. Basarab
Notează tema de astăzi.Elevii ascultă cu atenție citatul cugetările şi încearcă să-şi facă o idee, pe care o expun referitor la citatul dat
Metoda : Explicaţia,Cubul-Descrie,analzează,asociază,argumentează,compară,? DE CE?
7min 10min
O1 - le propun elevilor să citească pe rînduri Umanismul şi Luinismul făcîmnd o analiză comparativă,tabelul cu note comune şi diferenţe specifice,după care elev trece la tabla şi noteaza ideile sale
Elevii citesc informaţia şi îndeplinesc tabelul.
Metoda :Graficul T,materiale:creta ,tabla,manual.
9min 10min
O2 Spun elevilor să deschidă manualul la pagina 76,şi să citească informaţia ,facînd tabelul SINELG după care fiecare grup îşi vor expune ideile principale.
. Elevii notează conțintul și ideile de bază,s conform tabelului SINELG
Metoda: SINELG
Mijloace didactice : creta , tabla, manualul
6min
9min
7min
10min
3
Reflecție: (Asigurarea feed-back-ului)
O3 Întreb elevii dacă îl cunosc pe L.Blaga ,după care le spun să citească la pag 79 şi să noteze ideile de bază ale acestuia -Pentru o asigurare cît mai benefică a feed-backu-lui propun spre realizare Descrie /compară,defineşte,filosofia românească,.
Elevii efectuează sarcina propusă ,notîndu-şi răspunsurile la întrebări.
Metoda: ,Cubul-Descrie,analizează,asociază,argumentează,compară,aplică
08min
8min
12min
10min
Extindere -Pentru tema de acasă propun să se elaboreze un eseu/ pe tema :”referat la unul dintre reprezentanţii filosofiei româneşti”
Referat03min 05min
Evaluarea
10 -20p
9- 19-18p
8- 17-14p
7- 13-10p
6- 9-7p
5- 6-4p
Să poata evalua propriile cunoştinţe
Notez baremul si le spun elevilor sa facăsinteza propiei activităţi.
Baremul de notare
Lucru in clasa 6DE CE?;/4p
Tabelul cu note specifice/4p
Lucru in grup /4p SINELG
Feedback, tabelul cu diferente specifice,Tehnica Cub-ului 6p
Autoevaluare/2p
Elevii se evalueaza reciproc/evaluez lucrul elevilor
Evaluarea reciproca /autoevaluare
9 min 10min
4
5