11
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Grădinița: „Cu parfum de tei” Grupa: „ Iepurașilor” Educatoare: Gábora-Máté Éva Data: 03.05.2012 Tema:Când și cum planificăm / organizăm o activitate? Tema săptămânală: „foc, vânt și apă” Tema activității integrate: „Cum să trăim împreună cu focul?” Felul activității intergrate: integrată – predare de noi cunoștințe - exersare – consolidare a cunoștințelor Activitate cu versuri ritmate, cântec cu mișcare, exerciții matematice, elemente verbale și nonverbale de comunicare, educație pentru societate Conținutul activității integrate: (ALA+ADE) - Matematică: joc didactic: Să numărăm în limitele 1-15 - Educație moral-civică: Focul prieten sau dușman?– convorbire, problematizări - Activitate practică: Foc de tabără – decupare, lipire, aplicație - Educație muzicală: predare cântec: „Ég a tűz s még a parázs” o Exerciții ritmice: „Hangszerkíséret” – ritmizarea cântecului Domenii experiențiale: Om și societate Științe

Foc Vant Si Apa Act Integrata

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Integrált tevékenységi tervezet

Citation preview

Page 1: Foc Vant Si Apa Act Integrata

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grădinița: „Cu parfum de tei”Grupa: „ Iepurașilor”Educatoare: Gábora-Máté ÉvaData: 03.05.2012Tema:Când și cum planificăm / organizăm o activitate?Tema săptămânală: „foc, vânt și apă”Tema activității integrate: „Cum să trăim împreună cu focul?”Felul activității intergrate: integrată – predare de noi cunoștințe - exersare – consolidare a cunoștințelor

Activitate cu versuri ritmate, cântec cu mișcare, exerciții matematice, elemente verbale și nonverbale de comunicare, educație pentru societate

Conținutul activității integrate: (ALA+ADE)- Matematică: joc didactic: Să numărăm în limitele 1-15- Educație moral-civică: Focul prieten sau dușman?– convorbire, problematizări - Activitate practică: Foc de tabără – decupare, lipire, aplicație- Educație muzicală: predare cântec: „Ég a tűz s még a parázs”

o Exerciții ritmice: „Hangszerkíséret” – ritmizarea cânteculuiDomenii experiențiale:

Om și societate Științe Estetică și creativitate

Activitățile didactice alese și scopul acestora (ALA): Artă: Focul – decupare, lipire, aplicație

Să decupeze din hârtie colorată flăcări, pentru realizarea unui foc de tabără. Să lipească pe hârtie flăcările după instrucțiunile date. și să lucreze curat.

Construcții: Mozaic: Focul – să realizeze un foc din piese de mosaic

Bibliotecă: conversație pe bază de imagini, „să nu ne jucăm cu focul!”

Page 2: Foc Vant Si Apa Act Integrata

Să - și exprime propriile trăiri în legătură cu focul Să povestească ceea ce vede pe imagini Să tragă concluzii corecte în legătură cu folosirea focului, și comportamentele corecte față de el.

Știință: „Zâna Gunoaielor” – să grupeze gunoaiele după criteriile date. Ce se poate arunca în foc și ce trebuie să ducem

acasă cu noi dintre gunoaie? „Cât de mare este flacăra focului?” – experiment Cât de mult arde o lumânare sub un borcan? - experiment – până când se termină oxigenul

Activități de deprinderi personale: Întâlnirea de dimineață Moment de mișcare Micul dejun

Evenimentele zilei: Adunarea: La ce ne atrage atenția focul? Activități distractive Semnalarea celor care lipsesc Activități pe centre de interes Luarea micului dejun

Scopul activității integrate: - Atmosferă de joc – situații de învățare – exersarea analizei, sintezei, comparației, abstracției, și a generalizării,- Dezvoltarea pe lan socio-emoțional prin descoperire, bucurie, independență, mulțumire față de sine, perseverență,

voință și stăpânire de sine în activități.Sarcinile activității integrate:

- Stimularea copiilor pentru joc, și pentru o cooperare eficientă în activități;- Stimularea copiilor pentru o comunicare liberă, pentru perseverență în activități;- Dezvoltarea gândirii;- Dezvoltarea memoriei, a creativității și a imaginației;- Dezvoltarea capacitățiilor verbale;- Dezvoltarea atenției pentru înțelegerea și rezolvarea exercițiilor;

Sarcinile didactice a activității integrate:

Page 3: Foc Vant Si Apa Act Integrata

- copilul să știe să folosească operațiile gândirii în diferite situații pedagogice (situații de joc, situații de învățare și exersare), în interesul dezvoltarea capacității gândirii logice și a rezolvării problemelor.

Obiective cadru și de referință pe domenii experiențiale: Știință:

Obiective cadru:- Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numerele, cifrele, utilizând un vocabular matematic adecvat; dezvoltarea

capacităţii de a rezolva situaţii problematice.- Dezvoltarea operațiilor intelectuale prematematice

Obiective de referință:- Să rezolve exercițiile de adunare și scădere cu ajutoeul zarurilorl- Să compară zarurirle și să le aprecieze global.(mic - mare) - Să numerel corect în limitele 1-15.

Estetic și creativ: (Muzică):Obiective cadru:

- Dezvoltarea auzului și a ritmului muzical- Formarea capacității de exprimare prin muzică- Stimularea expresivității și a creativității prin muzică

Obiective de referință:- să învețe cântecul propus, să-l cânte cu dezinvoltură degajat, cu intonație corectă, nuanțat, într-o interpretare individuală și

liberă.- să ritmizeze corect ritmul cântecului pe diferite instrumente (tempoul, și ritmul), să respecte semnele dinamice- să se joace cu chef și bucurie

Om și societate:Obiective cadru:

- Dezvoltarea unui comportament adecvat cu sine și cu mediul în care trăiește și să respecte regulile de securitate - Educarea copiilor pentru un comportament preventiv;- Stabilirea relaților și a corelaților reciproce:- Educarea copiilor pentru folosirea corectă a instrumentelor de lucru și pentru bun gust;- Cunoașterea și folosirea a uneltelor de lucru în activitățile practice.

Obiective de referință:- Să poartă o conversație involuntară despre propriile experimente, fapte, impresii;

Page 4: Foc Vant Si Apa Act Integrata

- Să folosească corect și sincer mijloacele de comunicare nonverbală;- Să fie atenți și curioși în ceea ce se întâmplă; - Să înțeleagă pericolele cauzate de foc, și regulile de siguranță în folosirea acesteia;- Să știe cum pot să împiedice un pericol de foc;

Metode și procedee: conversația, explicația, jocul, învățare prin descoperire, demonstrație, exersarea, diferențierea, problematizarea, evaluarea, turul galeriei, cuburi.

Mijloace de învățare: joc de societate cu cerculețe și întrebări, strop de apă, zaruri, crengi, pietre, hârtie pentru flori, chibrituri, lumânare, poze, găletuțe, cifre, instrumente muzicale, hârtie colorată, foarfece, lipici, diferite gunoaie..

Momentele zilei

Conținut Prelucrarea temei Metode și procedee

Evaluare

Întâlnirea de dimineață

La ce ne atrage atenția focul? O ideea de apreciere pentru fiecare copil

Se spune o idee de apreciere pentru fiecare copil. Ex: Ești frumoasă. Ești deșteaptă. Ești un copil bun.Mă bucur că ești aici.etc.Cine sunt copii care au fost ieri, și azi nu mai sunt la grădiniță?Cine n-a fost ieri și nici azi n-au venit?Ocupă loc, după poza extrasă de tine.Grrupa focului: Să facă un foc de tabără din hârtie colorată, prin decuparea și lipirea flăcărilo, pe spațiul dat.Flăcările galbene, de asupra, după acea cele portocalii, și cei roșii sunt ultimi, după care se lipesc lemnele din foc.Grupa gunoierilor: gruparea gunoaielor, cât de repede se aprinde, ce se poate arunca în foc. Cât de mare este flacăra lumânării?– experiențe sub supraveghere. Grupa constructorilor: Focul – din mozaic.Grupa cărților: discuții libere despre pericolele și importanța. Luarea măsurilor de siguranță și chemarea pompierilor.Evaluarea lucrările copiilor, prin turul galeriei

Conversație

Îndrumare

Explicație

Pe grup și individual verbal

Page 5: Foc Vant Si Apa Act Integrata

Micul dejun Luarea micului dejun în sala de mese

Se face rândul, pe un cântecelSe spală pe mâiniSe duc în sala de meseLuarea micului dejun.

Pregătirea sălii de grupă

Amenajarea sălii de grupă

Scăunele, măsuțe Îndrumare Frontală

Captarea atenției

Captarea atenției și a curiozității

Încălzirea vocii vocale, cu onomatopee

- O plimbare imaginară la pădure Pe versurile Megyünk, megyünk -în pădure găsim obstacole, un pârâu, un trunchi de copac, vedem flori, luăm aer curat, ocolirea copaciilor din drum, cântecul păsărilor, imitarea acestora, observăm un mistreț – ne ascundem, un bârlog – întuneric – 2 ochi și un urs, plecăm repede de acolo, și ne oprim într-o poieniță.- la sosire toată lumea ia loc.- luăm un pic de aer curat

Joc exercițiu

Observația

Verbalăfrontal

Conversație introdcutivă

Anunțarea temei

Desfășurarea activității

Stimularea atenției prin poveste

DOS: Efectuarea exercițiilor

DS: Numărare – câte am pus din fiecare?

- dimineața am făcut diferite lucruri pe centr. Unii au decupat și au făcut focul, alții din mosaic au încercat să facă focul. La o altă masă s-a povestit despre foc, cu ajutorul imaginilor, iar la o altă masă, s-a făcut experimente și selectarea deșeurilor.

Am sosit pe o poieniță. I-a să facem și noi un foc.De ce avem nevoie, pentru a face un foc?(pietre împotriva vântului și crengi uscate)De ce fel de crengi avem nevoie?De surcele și de crengi mai mari. Peste hârtie se pun surcelele și apoi crengile. După care se aprinde hârtia cu chibrituri, sau cu brichetă..În vreme de ploaie se pune și un pic de motorină peste lemne, fiind umede, să se aprindă mai repede.Se face focul, după explicațiile date.

Surpriză. Piticul focului o să ne aprindă focul. Se închid ochii. și apare

Conversație

Indiv. Verbală

Individuală verbală

Page 6: Foc Vant Si Apa Act Integrata

Conversație tranzitorie

DOS: conversație despre pericolele și importanța focului

Dsselectarea , gruparea și numărarea deșeurilor

Tranziție: conversație

focul. Se ascultă cum arde focul, de pe calculator..

Discuții despre foc.- Îi de joacă?- Cum e pocul pentru noi? Prieten și dușman- În ce situații poate fi periculos focul?

O lumânare aprinsă. Focul nestins lângă pădure. Se aprinde pădurea, cu

ajutorulu vântului. Nerespectarea semnalizării locului unde se poate aprinde

focul. În caz de curgere de gaz, se poate și expoda.

- Cine are voie să aprindă focul?Mama, tata, și adulții.- În caz de incendiu, cum trebuie să procedăm?Să chemăm

pompierii- Cine știe numărul de telefon al pompierilor? 112- De ce e important focul pentru noi?

Îl folosim pentru încălzire, Să preparăm mâncare Să ne încălzească apa pentru spălat vase și haine, dar

și să facem baie. Ne dă lumină. Mai demult numai cu lumânări se

făcea lumină. Nu era curent.. Într-o tabără nu numai căldură ne dă focul, ci și

lumină în jurul lui..- Ce să facem cu gunoiul în excursie?

Sunt fel și fel de gunoaie. Care se arde repede și nu emană gaze toxice se pot arunca în foc.

Cele care se arde greu, trebuie duse acasă și aruncate la gunoi. (coaja fructelor, cutia de conservă,

Problematizare

Învățare prin descoperire

Individ. Verbală

Page 7: Foc Vant Si Apa Act Integrata

Anunțarea cântecului

Desfășurarea activității de matematică Care e și un feed back.

Anunțarea noului cântec.

DEC: introducerea cântecului

Prezentarea cântecului

Exersarea cântecului în mai multe variații.

.

Surpriză. Jocul Picăturii de apă. Joc didactic. Exersarea număratului în limitele 1-15.

Ca și recompensă cântăm două cântece , ca și într-o tabără cu chitara.

batistă, ...).

În caz de incendiu. Ce facem?Chemăm pompieriiDacă-i foc mic, putem noi să încercăm să-l stingem, dar dacă-i foc mare, trebuie să ne îndepărtăm cât mai bine, de foc.Cu ce se mai poate stinge focul? Cu apă, cu pământ, cu o pătură udă.Acuma noi o să fim pompierii. și ca să meargă mai bine treaba i-a, să cântăm și acest cântecel.Ég a tűz s még a parázs, ...Oare o să meargă mai reped lucrul cu acest cântec?Repetarea de mai multe ori. Se prezintă încă odată.Se exersează: Ca și cercetașii. Cu chitarăBătând din palme tempoul cântecului.Bătând ritmul cântecului pe diferite instrumente de pecuțit.Cu dinamicăPrin ascunderea melodiei Cu acompaniere de mișcări sugerate de text Dacă merge cântecul, ne mai jucăm un joc.Ca să putem stinge focul, mai avem nevoie de apă. Iată ne-a venit în ajutor o picătură de apă.Explicarea regulilor de joc.

- Se joacă jocul până când ajunge picătura de apă la foc.

Copii aleg aceste două cântece și se cântă.

Conversație

Prezentare

ExersareExplicațieDemonstrație dacă este necesar.Jocul

FrontalăPe grupă

individ.

FrontalăPe grupIndividu

Page 8: Foc Vant Si Apa Act Integrata

Evaluare al

verbalăFeed-back

Încheierea activității

Concluziile copiilor

Apărerile copiilor

Keremese – mondokás bezárása ..megyünk...vizet inni

Ca șimoment de relaxare și un fel de recompensă le voi spune o poezie.Mentovics Éva: A tűz. - concluziile copiilorSe cântă cântecul învățat și se stinge foculCopii își spun părerile despre munca pompierilor.La final cu un vers ritmat revenim la grădiniță, după care se dă recompensele cu buline. Și se iese la apă pe un vers ritmat.. „Egy, kettő, három, négy, Kicsi cipő hová mégy.Kipp-kopp kopogok, Óvodába indulok.”Am ajuns.Cu megyünk, megyünk....Ieșim afară la apă.

Demonstrația

Concluzionare

Evaluare, autoevaluare

FrontalăIndiv.VerbalăAuto -evaluare

Activitate de Joc

Joc de mișcare „Foc, apă, aer!”- Explicarea regulilor de joc.

ExplicareaJocul