15
“Prietenii Toamnei” Prof. Indrie Tünde Ilona G.P.P. nr 45 Oradea 1

FRUNZA Proiect Didactic Grad II FINAL

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect didactic toamna

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

Prietenii Toamnei

Prof. Indrie Tnde Ilona

G.P.P. nr 45 Oradea

Grupa: Mijlocie A

An colar:2014-2015

DATA:22.10.2014NIVEL: I

TEMA ANUAL DE STUDIU: Cnd, cum i de ce se ntmpl?TEMA SPTMNII:Toamna, frunzele danseaz...

TEMA ZILEI: Prietenii ToamneiTIPUL ACTIVITII: Dobndire i fixare de cunotine, priceperi i deprinderi

FORMA DE REALIZARE:Activitate integrat ramificatDURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITII: Exersarea funciilor memoriei i educarea calitilor ei prin memorarea poeziei. Consolidarea deprinderilor specifice educaiei plastice, picturii.ACTIVITI DE NVAREI. Activitate de dezvoltare personal (ADP)

ntlnirea de diminea: ,, Bun dimineaa , frumoas frunz! Tranziie: A venit pe dealuri toamna joc cu text i cntII. Activiti liber alese

ALA I Bibliotec: Sortare de imagini specifice anotimpului toamna Art: ,,Tabloul Znei Toamn -desen tiin: Album cu frunze de toamn sortare,lipire

Tranziie: Bate vntul frunzele... joc de micare cu cntec

ALA II - Hai ghicete, hai ghicete, care frunz i lipsete? joc distractivIII. Activiti pe domenii experieniale (ADE)

Domeniul limb i comunicare Educarea limbajului : memorizare Pomul ctre copil, de Viorica Tomescu Domeniul Estetic i Creativ Educaie plastic: pictur -FrunzaActiviti liber alese OBIECTIVE OPERAIONALE: ALA I:

ART: ,, Tabloul Znei Toamn s coloreze folosind culorile specifice toamnei;

s mbine culorile ntr-un spaiu plastic dat;

TIIN: Album cu frunze de toamn

s selecteze frunzele dup culoare i form;

s lipeasc frunzele n album dup criteriile menionate; BIBLIOTEC: Sortare de imagini specifice anotimpului toamna s sorteze cartonaele specifice anotimpului toamna; s denumeasc corect fructele, legumele i florile de toamn i s formeze propoziii cu ele;ALA II: Hai ghicete, hai ghicete, care frunz i lipsete? joc distractiv de atenie s ghiceasc i s numeasc copilul care s-a ascuns;Activiti pe domenii experieniale DOMENIUL LIMB I COMUNICARE: POMUL CTRE COPIL- Viorica Tomescu memorizare

OBIECTIVE DE REFERIN: OR. 1. S participe la activitile de grup, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor.

OR.3. S audieze cu atenie in text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles. OR.6. S recepteze un text care i se citete, nelegnd n mod intuitiv caracteristicile expresive i estetice ale acestuia.OBIECTIVE OPERAIONALE: OO1. S asculte i s neleag coninutul i mesajul poeziei.

OO2. S rein titlul i s disting cele dou personaje ale poeziei.

OO3. S-i nsueasc textul poeziei .

OO4. S redea textul poeziei pe roluri.

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV: FRUNZA- picturOBIECTIVE DE REFERIN: OR. 2. S obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin tehnici specifice picturii. OR. 4. S recunoasc elemente ale limbajului plastic i s diferenieze culori i forme din mediul nconjurtor. OR. 7. S compun n mod original i personal spaiul plastic.OBIECTIVE OPERAIONALE: O.O.5. S-i consolideze deprinderea specific picturii pentru realizarea frunzei de toamn. O.O.6. S foloseasc culorile specifice anotimpului toamna (galben, portocaliu, viiniu, verde).

O.O.7. S respecte indicaiile educatoarei referitoare la realizarea lucrrii.

O.O.. S-i autoevalueze propria lucrare i a altor colegi STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: conversaia , povestirea, munca independent, recitarea model , dialogul , demonstraia , lucrul n echip, memorizarea , jocul. MIJLOACE DE NVMNT:frunze de toamn(galbene, viinii, portocalii, verzi), albume pentru frunze, cartonae, plane, tablouri cu Zna toamn, creioane, carioci, lipici, siluete reprezentnd personajele i elementele poeziei, frunze decupate pentru pictat, acuarele, beioare, pensule FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri , frontal i individual. EVALUARE: individual, colectiv, expunerea lucrrilor, recompensa.Bibliografie : Curriculum pentru nvmntul precolar - Editura DPH-Bucureti 2009;

Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves;

Revista nvmntului precolar- 3-4/2010, Editura ArleOuin;

Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar, nivel 3-5 ani - Editura Delta, Piteti;

Aplicaii ale noului curriculum pentru nvmntul precolar - Editura Didactica Publishing House,

SCENARIUL ZILEII. NTLNIREA DE DIMINEA:

n cadrul ntlnirii de diminea se va completa prezena copiilor i calendarul naturii. Salutul se desfoar prin adresarea de cuvinte politicoase FRUNZEI, invitata noastr din povestire. Voi da apoi citire povestirii pentru a descoperi cum i de ce a venit la noi n grup FRUNZA de toamn.

VNTUL I FRUNZA

Eram odat o frunz de toamn, care eram frumos colorat n galben, verde, maroniu, portocaliu i stteam n copacul din curtea grdiniei. Eram mulumit, pentru c n fiecare diminea vedeam copiii care veneau la grdini, unii m admirau , unii se jucau cu mine... Dar, ntr-una din diminei, n timp ce dormeam nc, s-a iscat un vnt i a nceput s sufle i s sufle pn cnd m-a desprins de pe ram. Purtat de vnt, sraca de mine , nc adormit, am czut ntr-o balt mare de ap . M-am trezit... am deschis ochii in faa mea am vzut ntinderea albastr a apei. Nu o mai vzusem niciodat, aa c m-am ntrebat mirat: - Oh, dar unde m aflu? Am privit n jur s vd dac era cineva prin apropiere. Nu era nimeni. Nu peste mult timp am zrit n deprtare o feti nsoit de mama ei care se ndrept ctre mine. Cnd fetia a ajuns n dreapta mea i mi-a vzut minunatele culori, m-a luat, m-a ters de ap i m-a pus n dulapior , iar dup-amiaz m-a dus acas i m-a aezat n albumul ei alturi de alte frunze de toamn. i nu m-am mai simit singur. tii , de ce? DISCUII pe baza povestirii, evideniindu-se strile emoionale prin care trece frunza pe parcursul povestirii. Se insist asupra sentimentului de prietenie cu trimitere i la copii. Se explic de ce frunzele i schimb culoarea toamna i cad. FRUNZA le-a adus copiilor autocolante n form de frunz colorate n culorile specifice toamnei(galben, portocaliu i rou) i o cutiu cu surprize care va fi dezvluit la momentul potrivit. FRUNZA i roag pe copii s o nveseleasc cu un cntec despre anotimpul toamna.II. TRANZIIE: A venit pe dealuri toamna - joc cu text i cnt La rugmintea FRUNZEI copiii vor forma mulimi de frunze dup culoare i se vor aeza la atelierele pregtite, astfel nct culoarea frunzei de pe pieptul fiecruia s aib aceeai culoare cu frunza de pe msue. Educatoarea va trece pe la fiecare atelier i va explica modul de desfurare al activitilor.III.ACTIVITI PE CENTRE DE NTERES:

La centrul BIBLIOTEC copiii vor sorta cartonaele, alegndu-le doar pe cele specifice anotimpului toamna. (fructe, legume, flori). Le vor denumi, vor enumera caracteristicile acestora , vor forma propoziii i vor despri n silabe. La centrul ART copiii vor realiza un tablou cu Zna Toamn, folosind culorile specifice toamnei i ncercnd s mbine culorile ntr-un spaiu plastic dat.

n cadrul centrului TIIN copiii vor realiza un album de frunze, lipind pe foi frunze de diferite forme i culori. Vor observa diversitatea frunzelor att ca form, mrime i culoare, comparndu-le. Se va evidenia rolul frunzei n general i li se va explica de ce cad frunzele toamna. Dup terminarea activitilor cte un reprezentant de la fiecare grup le va arta i explica colegilor ceea ce au realizat.

Dup aprecierea rezultatelor obinute la ariile de stimulare, FRUNZA le va prezenta poezia pe care o vor nva: Haidei n cerc s ne aezm

Poezia s o nvm!

POMUL CTRE COPIL

de Viorica Tomescu- Uite, vara a trecut

i eu am nglbenit.

Spune-mi tu, copile drag

Frunzele, de ce mi cad?

- i voi spune negreit

De ce ai nglbenit:

Zna TOAMN cnd sosete,

Tot ce-i verde nglbenete.Te rog, nu te supra,

tiu c frunza-i va cdea.

i va crete alta-n soare

Primvara viitoare. Dup citirea model, explicarea coninutului poeziei i al cuvintelor necunoscute , copiii vor fi sensibilizai de ctre educatoare fa de tristeea copacului dezgolit de frunzele minunat colorate. Ea le propune copiilor s nveseleasc un pic pomul , rugndu-i s picteze fiecare dintre ei cte o frunz n culorile toamnei, utiliznd tehnica fuziunii culorilor de toamn.

Pentru analizarea lucrrilor frunzele vor fi agate pe creangile pomului.

Acum, c pomul este mai vesel, copiii ajutai de educatoare vor repeta poezia, memornd-o. Se va recita n final pe roluri.

La sfritul zilei se va desfura JOCUL DISTRACTIV DE ATENIE: Hai ghicete, hai ghicete, care frunz i lipsete? Se fac aprecieri asupra activitii desfurate. Drept rsplat pentru efortul lor, copiii se vor aeza la mas i vor savura surpriza dulce ascuns n cutie de FRUNZDESFURAREA ACTIVITII

Evenimentul didacticOO.Coninutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

1. Moment organizatoricPregtirea materialelor necesare pentru buna desfurare a activitii.

Asigurarea unui climat educaional favorabil, n concordan cu tema sptmnii.Copiii se vor aeza pe scunele n form de semicerc.

2. Captarea ateniei

FRUNZA le-a adus copiilor autocolante n form de frunz colorate n culorile specifice toamnei(galben, portocaliu i rou) i o cutiu cu surprize care va fi dezvluit la momentul potrivit-conversaia-observaia

3. Anunarea temei i a obiectivelor

Noi vom fi azi Prietenii Toamnei si vom ajuta Frunza , incercand sa o inveselim lucrand la centre impreuna cu ea, apoi vom invata o poezie si vom picta.La finalul zilei Toamna ne-a pregatit un joc distractiv!

Fixeaza tema 2-3 copii.-explicaia-conversaia

4.Reactualiza-rea cunostintelorLa rugmintea FRUNZEI copiii vor forma mulimi de frunze dup culoare i se vor aeza la atelierele pregtite, astfel nct culoarea frunzei de pe pieptul fiecruia s aib aceeai culoare cu frunza de pe msue. Educatoarea va trece pe la fiecare atelier i va explica modul de desfurare al activitilor.

La centrul BIBLIOTEC copiii vor sorta cartonaele, alegndu-le doar pe cele specifice anotimpului toamna. (fructe, legume, flori). Le vor denumi, vor enumera caracteristicile acestora , vor forma propoziii i vor despri n silabe. La centrul ART copiii vor realiza un tablou cu Zna Toamn, folosind culorile specifice toamnei i ncercnd s mbine culorile ntr-un spaiu plastic dat.

n cadrul centrului TIIN copiii vor realiza un album de frunze, lipind pe foi frunze de diferite forme i culori. Vor observa diversitatea frunzelor att ca form, mrime i culoare, comparndu-le. Se va evidenia rolul frunzei n general i li se va explica de ce cad frunzele toamna.-observaia

-explicaia

-munca independent

Autoevaluare

Evaluare individual

Evaluare colectiv

5. Dirijarea invriiO.O.1.O.O.2O.O.5O.O.6

O.O.7.

O.O.8.Captarea atentiei

Se va realiza prin prezentarea sub form de surpriz a tabloului n care este prezentat copacul fr frunze.

Educatoarea anun copiii c vor desfura o activitate de educare a limbajului, n care vor nva o poezie, care se numete Pomul ctre copil scris de Viorica Tomescu.Recitarea model a poeziei de ctre educatoare

Voi recita poezia rar, clar i expresiv folosind un ton i o mimic adecvat.POMUL CTRE COPIL

de Viorica Tomescu- Uite, vara a trecut

i eu am nglbenit.

Spune-mi tu, copile drag

Frunzele, de ce mi cad?

- i voi spune negreit

De ce ai nglbenit:

Zna TOAMN cnd sosete,

Tot ce-i verde nglbenete.Te rog, nu te supra,

tiu c frunza-i va cdea.

i va crete alta-n soare

Primvara viitoare.Familiarizarea copiilor cu coninutul poeziei.

Copiii vor fi rugai s numeasc personajele i s descrie coninutul poeziei pe baza tabloului .Copiii vor fi sensibilizai n ceea ce privete tristeea pomului i educatoarea le va propune s-l nveseleasc pictnd fiecare dintre ei cte o frunz. Aadar, copiii se vor aeza la msue i folosind tehnica fuziunii culorilor de toamn , vor picta frunze respectnd culorile specifice toamnei. Pentru analizarea lucrrilor, se va reveni n semicerc n faa tabloului copacului trist i desfrunzit, unde copiii vor aga frunzele pictate de ctre ei. Acum , c pomul s-a mai nveselit i nu mai este singurul pom fr nici o frunz se va trece la:-surpriza-conversaia- recitarea model-conversaia

-povestirea

-demonstraia-munca independent-evaluare individual-evaluare colectiv

-autoevaluarea

-expunerea lucrrilor

6. Obinerea performanei

O.O.3

O.O.4

nvarea propriu-zis a poeziei de ctre copii

nvarea poeziei se va face pe uniti logice.

Recit nc o dat poezia n ntregime. Repet titlul i autorul, dup care repet prima strof.Rog toi copiii s o repete dup mine, dup care numesc 2-3 copii s recite prima strof,urmnd s reiau prima i a doua strof. Voi continua memorarea strofei a treia n acelai fel.Reiau poezia n ntregime , apoi numesc 2-3 copii s recite cu ajutorul meu . Voi urmri respectarea pauzelor logice pentru respiraie, o pronunie clar, expresiv. Ajut copiii de fiecare dat cnd este nevoie.

Se va realiza prin recitarea poeziei de ctre copiii pe roluri.-memorizarea-dialogul-evaluare individual

-evaluare colectiv

7.Asigurarea feed-back-ului

ALA II: Hai ghicete, hai ghicete, care frunz i lipsete? joc distractiv de atenieRegulile jocului:

Copiii formeaz un cerc mare iar conductorul jocului alege un copil, care este copac, l leag la ochi cu o basma. El st n mijlocul cercului unde are voie s se mite liber. Copiii care formeaz cercul au rolul de frunze. Copiii se nvrt n cerc,iar unul dintre ei se ascunde. n timp ce copacului i se dezleag ochii , copiii cnt: Hai ghicete, hai ghicete, care frunz i lipsete? iar el trebuie s ghiceasc care frunz a fost luat de vnt. Dup ghicirea rspunsului, copiii din cerc vor cnta: Ai ghicit, ai ghicit! Hai n cerc , fii fericit! iar frunza gsit va prelua rolul copacului. n cazul n care se d rspuns greit, trece alt copil n cerc, iar copacul primete o pedeaps hazlie.

Dupa demonstrarea jocului, se trece la executarea jocului de catre copii.-explicatia-demonstratia

-exercitiul-evaluare individual-evaluare colectiv

7. Evaluaren finalul activitii copiii vor fi apreciai i felicitai pentru felul n care au participat la acest activitate:

- au respectat regulile jocurilor;

- au memorat poezia i au pictat nveselind pomul.Se deschide cutiua cu surprize adus de ctre frunz, copiii vor primi bomboane galbene, portocalii, roii, verzi...-aprecierea-recompensa-Aprecieri individuale si colective-Acordare de recompense

8. ncheierea activitiiSe va realiza cu intonarea cntecului Dac vesel se triete.

PAGE 10