5
Dilemma- og demokratiundervisning: Global Island Undervisningsideer til 8.-10. klasse Dilemma- og demokratispillet Global Island Global Island er en ø i cyberspace på adressen www.globalisland.nu. Global Island er samtidig et demokrati- og dilemmaspil velegnet til undervisning i 8.-10. klasse og på ungdomsuddannelserne. Gennem spillet lærer eleverne i praksis at agere efter demokratiske spilleregler i forhold til diskussion, holdningsargumentation, gensidig information, formulering af egne ideer og holdninger, én stemme pr. deltager, flertallet bestemmer m.m. I rollen som parlamentsmedlemmer i øens fem lande skal de diskutere og løse globale dilemmaer. Formål: Eleven lærer bl.a. at forholde sig kritisk til essentielle samfundsspørgsmål, at arbejde fagligt gennem indsamling og bearbejdning af informationer, at bruge og videreudvikle sine kundskaber i engelsk/dansk, at formulere og formidle sine holdninger, at opøve færdigheder som aktiv samfundsborger og beslutningstager. Fag: Spil på engelsk er bl.a. målrettet fag som historie, samfundsfag, geografi, fysik/kemi og engelsk. Danske spil henvender sig til fx historie, samfundsfag og dansk. Tidsforbrug: Tre uger: en forberedelsesfase (mandag-fredag i den første uge) og spillefasen (fra mandag uge to til fredag uge tre). Afsæt mindst seks lektioner til spillet (heraf kræver de fire computer- og netadgang) fordelt ligeligt på de tre uger. Spilperioder: Dilemmaspil på nettet afvikles over to uger (afsæt mindst seks lektioner). Nogle spil er på engelsk og har deltagere fra mange lande, andre foregår på dansk (foruden svensk og norsk). Se kommende spil på www.globalisland.nu. 1. FORBEREDELSE I skal bruge lidt tid til at blive dus med Global Island-spillet, dets univers, muligheder og regler da indsigt i strukturen er væsentlig for spillets afvikling. www.globalisland.nu findes to visuelle introduktioner til dels spillet og dets faser og dels til lærerhjælpemidler. Her findes også en skriftlig spilbeskrivelse med tidsplan. Afsæt i forberedelsesugen en lektion i computerlokalet så tidligt som muligt hvor eleverne introduceres til spillets univers og dilemma. Brug herefter minimum en-to lektioner i klasseværelset til at diskutere dilemmaet, inddrag fx paralleller fra virkelighedens verden. Forberedelsen øger elevernes muligheder for at klare sig godt

Global Island - Ugespil - efterskole

Embed Size (px)

DESCRIPTION

No Description

Citation preview

Dilemma- og demokratiundervisning: Global IslandUndervisningsideer til 8.-10. klasseDilemma- og demokratispillet Global IslandGlobal Island er en ø i cyberspace på adressen www.globalisland.nu. Global Island er samtidig et demokrati- og dilemmaspil velegnet til undervisning i 8.-10. klasse og på ungdomsuddannelserne.Gennem spillet lærer eleverne i praksis at agere efter demokratiske spilleregler i forhold til diskussion, holdningsargumentation, gensidig information, formulering af egne ideer og holdninger, én stemme pr. deltager, flertallet bestemmer m.m. I rollen som parlamentsmedlemmer i øens fem lande skal de diskutere og løse globale dilemmaer.

Formål: Eleven lærer bl.a. at forholde sig kritisk til essentielle samfundsspørgsmål, at arbejde fagligt gennem indsamling og bearbejdning af informationer, at bruge og videreudvikle sine kundskaber i engelsk/dansk, at formulere og formidle sine holdninger, at opøve færdigheder som aktiv samfundsborger og beslutningstager.Fag: Spil på engelsk er bl.a. målrettet fag som historie, samfundsfag, geografi, fysik/kemi og engelsk. Danske spil henvender sig til fx historie, samfundsfag og dansk.Tidsforbrug: Tre uger: en forberedelsesfase (mandag-fredag i den første uge) og spillefasen (fra mandag uge to til fredag uge tre). Afsæt mindst seks lektioner til spillet (heraf kræver de fire computer- og netadgang) fordelt ligeligt på de tre uger.Spilperioder: Dilemmaspil på nettet afvikles over to uger (afsæt mindst seks lektioner). Nogle spil er på engelsk og har deltagere fra mange lande, andre foregår på dansk (foruden svensk og norsk). Se kommende spil på www.globalisland.nu.

 1. FORBEREDELSEI skal bruge lidt tid til at blive dus med Global Island-spillet, dets univers, muligheder og regler da indsigt i strukturen er væsentlig for spillets afvikling. På www.globalisland.nu findes to visuelle introduktioner til dels spillet og dets faser og dels til lærerhjælpemidler. Her findes også en skriftlig spilbeskrivelse med tidsplan.Afsæt i forberedelsesugen en lektion i computerlokalet så tidligt som muligt hvor eleverne introduceres til spillets univers og dilemma. Brug herefter minimum en-to lektioner i klasseværelset til at diskutere dilemmaet, inddrag fx paralleller fra virkelighedens verden. Forberedelsen øger elevernes muligheder for at klare sig godt i debatten. I spillefasen (uge 2-3) skal der afsættes minimum tre lektioner i computerlokalet til debat og afstemninger. 2. RAMMEN

Geografien: Global Island er en ø i cyberspace med fem lande, hver med sit parlament.

Spillerne: Er parlamentsmedlemmer. Opgaven: Eleverne præsenteres for kortfattede dilemmaer der

umiddelbart lægger op til to løsninger. Begge er firkantet formuleret og har hver især en ligevægt i forhold til positive og negative konsekvenser. Ideen er at eleverne søger frem til den bedste fælles løsning. 

Forløbet: Først debatterer spillerne dilemmaet og argumenterer for deres synspunkter, skriver indlæg i netavisen Global Island News og fremsætter forskellige løsningsforslag i de fem parlamenter. Det forslag der får flest stemmer i hvert parlament, går videre til den globale afstemning i Global Island-parlamentet. Vinderforslaget her bliver ført ud i praksis på øen.

Point: Spillerne kan score personlige stemmer og stemmer til deres land ved at fremsætte konstruktive løsningsforslag til dilemmaet. Der er også konkurrence mellem landene. Ved spillets afslutning bliver det land der har flest point, udnævnt til Global Island Champion.

 3. DILEMMA-SPILLETHvordan ser et typisk dilemma-spil på Global Island ud? Det følgende er en præsentation af et konkret spil som Global Island har udviklet for EU-nævnet om emnet indvandring.Scenario Global Island består af fem lande der er samlet i en politisk og økonomisk union: Global Island Union (forkortet GU). GU blev stiftet af de tre rige lande Nex, Porta og Votrox. Zobia og Otago er først for nylig blevet medlem af unionen. Sammenlignet med de tre rige lande er befolkningerne her fattige, men sammenlignet med forholdene på nabokontinentet Akirfa er de rige. Der lever de fleste under FNs fattigdomsgrænse på 1 Global rand om dagen.Baggrund Mange i Akirfa drømmer om at bo og arbejde i det rige GU, langt fra fattigdom og krig. GU vil kun lade de højtuddannede, bl.a. læger og dataloger, komme ind. Hvert år forsøger derfor en million fattige fra Akirfa at rejse illegalt ind i GU. En del lykkes det for. De fleste slår sig ned i Porta og Votrox, der i kolonitiden havde delt Akirfa imellem sig, og derfor har mange indbyggere af akirfansk afstamning. Her er det lettere at skjule sig, og mange har slægtninge her. Som illegal arbejdskraft må de tage til takke med det dårligst betalte arbejde, fx plukning af tomater eller opvask på restauranter. Nogle tager farligt eller sundhedsskadeligt arbejde på byggepladser og i industrien – arbejde som foregår i det skjulte og derfor ikke bliver kontrolleret af nogen myndighed. I alt er der ca. fem millioner illegale indvandrere i GU.I Akirfa vokser folketallet dramatisk, og stadig flere må klare sig under fattigdomsgrænsen. Børn og unge under 18 år udgør næsten halvdelen af befolkningen. Samtidig rejser mange af de få højtuddannede til GU hvor de kan få bedre betalte jobs. Denne brain drain er en trussel mod den offentlige sektor i Akirfa. Der er flere læger fra Jombobo på hospitalerne i Portas hovedstad, Blairport, end i Jombobos hovedstad, Mbobo.I GU går befolkningsudviklingen den stik modsatte vej. Her fødes kun 1,6 barn pr. familie. Til trods for at arbejdsstyrken skrumper ind, og man regner med at mangle 20 millioner arbejdstagere inden for de næste 25 år, er der en øget uvilje mod indvandrere. En mere eller mindre restriktiv politik over for indvandrere er derfor på programmet hos de fleste politiske partier.Mange i Akirfa kritiserer GU for at tænke alt for snævert på egeninteresser når de debatterer indvandring. De negative konsekvenser for Akirfa af en brain drain er langt større end de positive for GU. GU burde hellere lade de dårligst uddannede komme ind og tilbyde dem en uddannelse.Dilemmaet Hvad skal GU stille op med de mange illegale indvandrere, hvordan stopper GU den illegale indvandring, og hvem skal legalt kunne indvandre i GU i fremtiden?Dilemmaet rejser en række spørgsmål:

Skal de illegale indvandrere udvises til deres hjemlande, eller skal deres status lovliggøres? Hvis de lovliggøres, skal de så have lov til at bosætte sig i det land i GU de ønsker, og skal udgifterne til en lovliggørelse deles ligeligt blandt GUs medlemslande? Hvis de skal udvises, har GU da noget ansvar for at hjælpe dem i gang i deres hjemlande? 

Hvem skal legalt kunne indvandre til GU, og hvordan stoppes den illegale indvandring bedst? Ved mere effektiv grænsekontrol, ved at gå efter de arbejdsgivere i GU der efterspørger illegal arbejdskraft, eller ved at skabe bedre forhold i Akirfa? Og skal der være ens regler i GU, eller skal fx Nex kunne lave særregler som “24-års reglen*)”?

*) Hvis man er fra Nex og er gift med en fra et land uden for GU, skal begge være over 24 år før de får lov til at bo sammen i Nex. I de andre lande i GU skal man være myndig, dvs.18 år.Synspunkter I Global Island News kan eleverne desuden læse fire forskellige synspunkter om dilemmaet. Disse kan være en god hjælp til at komme i gang med debatten.4. LÆRERVEJLEDNINGDenne øvelse hedder “Den omvendte verden” og er hentet fra spillets lærervejledning til brug i den forberedende fase.

Formål: Eleverne skal prøve forskellige roller der er uvante for dem: dels være danske flygtninge, dels være muslimske myndigheder. Herigennem kan de se med andre øjne på flygtninge og mødet med en anden kultur. Samtidig skal eleverne blive bevidste om hvad der virkelig betyder noget for dem i deres egen kultur, og hvor vanskeligt det kan være at komme til at bosætte sig i et andet land med en fremmed kultur.Tid: 45 minutter.

IntroduktionEt radioaktivt udslip har fundet sted på Barsebäck. Mange mennesker på Sjælland bliver nødt til at flygte. Heldigvis tilbyder nogle muslimske lande at tage imod de danske flygtninge fordi vi gennem årene har taget imod mange af deres borgere. Når de muslimske lande ikke er nærmere defineret, skyldes det at deltagerne selv kan sætte deres egne forestillinger om et muslimsk land i spil. Det er dog vigtigt at læreren eller andre deltagere har kendskab til muslimske lande og bagefter kan be- eller afkræfte forestillingerne. Efter øvelsen er det selvfølgelig vigtigt at deltagerne får mulighed for at fortælle om deres oplevelse af spillet og drage paralleller til den virkelige verden.Vejledning til grupperne der spiller myndighederDer er fundet radioaktive rester på Barsebäck som har karakter af et udslip. Det har vist sig, at evalueringsplanerne slet ikke slår til, fordi udslippet fra Barsebäck er meget voldsommere end man havde forestillet sig. Fyn og Jylland kan overhovedet ikke huse alle beboere fra Sjælland. Da katastrofen er så omfattende, ved man ikke med sikkerhed hvor lang tid sjællænderne skal være evakueret, men det kan dreje sig om mange måneder, måske år.Flere lande har fulgt opfordringen om at give husly til de boligløse sjællændere der nu er blevet midlertidige flygtninge. En del af disse lande vil gerne takke Danmark fordi vi gennem årene har taget mod nogle af deres borgere. Flere af modtagerlandene er således muslimske. Den gruppe fremmede fra Danmark der ankommer til jeres land, betragter I som gæster. I har altså inviteret dem. I ved, at de er anderledes end jer. I ved at de lever på en anden måde og har andre ideer. Da de skal bo hos jer i måske længere tid, vil I også stille nogle krav til dem så I undgår problemer med jeres egne borgere. I kan tænke på den viden I har om andre lande og andre mennesker, når I skal prøve at beskrive jeres krav og ønsker:

Hvordan skal de “fremmede” være for at I kan leve på lige fod med dem? Skriv fem punkter ned.

Hvordan kan I være med til at integrere dem i jeres samfund? Skriv fem punkter ned.

Hvor går grænserne for hvad I absolut ikke vil finde jer i fra de fremmedes side? Skriv fem punkter ned.

Når I har skrevet jeres punkter ned, kan I tage mod gruppen af flygtninge, men ikke før I selv er klar. De fremmede må altså vente indtil I er færdige.

I lægger ud med at formulere jeres fem første punkter og beder dernæst de fremmede om at fremlægge deres fem første punkter. Hvordan passer de sammen? Hvordan kan de danske flygtninge integreres? (se jeres fem næste punkter.) Har de fremmede overskredet nogle af jeres grænser? (se jeres næste fem punkter) – I skal prøve at finde frem til en enighed, et kompromis. Hvis det er umuligt, må I meddele de fremmede at de ikke kan

komme til at bo ude blandt jeres egne borgere, men må tage til takke med et indhegnet flygtningecenter.

 Vejledning til grupperne der spiller flygtningeDer er fundet radioaktive rester på Barsebäck som har karakter af et udslip. Det har vist sig at evalueringsplanerne slet ikke slår til fordi udslippet fra Barsebäck er meget voldsommere end man havde forestillet sig. Fyn og Jylland kan overhovedet ikke huse alle beboere fra Sjælland. Da katastrofen er så omfattende, ved man ikke med sikkerhed hvor lang tid sjællænderne skal være evakueret, men det kan dreje sig om mange måneder, måske år.Flere lande har fulgt opfordringen om at give husly til de boligløse sjællændere der nu er blevet midlertidige flygtninge. En del af disse lande vil gerne takke Danmark fordi vi gennem årene har taget mod nogle af deres borgere. Flere af modtagerlandene er således muslimske.Jeres grupper vil blive sendt til hvert sit muslimske land som midlertidige flygtninge. I skal betragte jer som tilflyttere fordi I måske skal opholde jer her i længere tid og altså ikke blot besøge landet som turister. Det betyder at I skal tage flere forhold i betragtning. I skal prøve på at leve jer ind i et fremmed land som I ved er muslimsk. Tænk på jeres eventuelle rejser til udlandet, tænk på de tilflyttere I har mødt og kender i Danmark. Hvad kan I bruge af erfaringer og viden om møder med fremmede kulturer:

Hvad vil I nødigst undvære af det I kender fra og har i Danmark? Skriv fem punkter ned.

Hvilke forhold som sprog, kultur osv. vil få indflydelse på jeres liv når I kommer til det fremmede land? Skriv fem punkter ned.

Hvor går grænsen for hvad I kan eller vil opfylde af krav eller forventninger fra det land I kommer til? Skriv fem punkter ned.

Når I har skrevet jeres punkter ned, skal I henvende jer til myndighederne i det modtagende land. I skal fremføre jeres ønsker og krav og høre på hvad modtagerlandets myndigheder forventer og stiller af krav. Hvis I ikke er enige, skal I prøve at diskutere jer frem til nogle fælles krav og forventninger. For at nå til enighed, må I igen se på jeres nedskrevne punkter: Hvordan passer de med de andres krav og ønsker?Skulle det gå helt galt, skal I ikke regne med hjælp fra det danske evakueringscenter da der ikke umiddelbart er andre lande I kan blive henvist til. Hvad vil jeres nødplan være hvis I ikke kan indordne jer under forholdene i det nye land?