6
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ NIVEL: I TEMA ANUALĂ: ,,CÂND / CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” SUBTEMA: ANIMALELE DOMESTICE TEMA ACTIVITĂŢII: ,, ÎN OGRADA BUNICILOR“ FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ DOMENII EXPERENŢIALE VIZATE: DEC (Activitate muzicală); DLC (Educarea limbajului); DŞ (Activitate matematică); DEC (Activitate artistico/plastică). TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea deprinderii de a audia o bucată muzicală; dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; formarea deprinderii de a recita poezii cu respectarea intonaţiei, ritmului, pauzei, în concordanţă cu mesajul transmis; dezvoltarea capacităţii de a utiliza numerele şi cifrele; formarea şi consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi; 1

In Ograda La Bunici Act Integr

Embed Size (px)

DESCRIPTION

act integrata

Citation preview

Page 1: In Ograda La Bunici Act Integr

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVEL: I

TEMA ANUALĂ: ,,CÂND / CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

SUBTEMA: ANIMALELE DOMESTICE

TEMA ACTIVITĂŢII: ,, ÎN OGRADA BUNICILOR“

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ

DOMENII EXPERENŢIALE VIZATE: DEC (Activitate muzicală); DLC (Educarea

limbajului); DŞ (Activitate matematică); DEC (Activitate artistico/plastică).

TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea deprinderii de a audia o bucată muzicală;

dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;

formarea deprinderii de a recita poezii cu respectarea

intonaţiei, ritmului, pauzei, în concordanţă cu mesajul

transmis;

dezvoltarea capacităţii de a utiliza numerele şi cifrele;

formarea şi consolidarea unor deprinderi de lucru pentru

realizarea unor picturi;

realizarea unor corespondenţe dintre diferite elemente din

limbajul plastic şi din mediul înconjurător;

cultivarea spiritului critic şi a gustului estetic prin

evaluarea lucrărilor proprii şi ale celorlalţi copii din

grupă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive:

să audieze cu plăcere cântecul;

să recunoască animalele din cântec; să reţină textul poeziei şi să recite poezia cu respectarea intonaţiei, ritmului,

pauzei, în concordanţă cu mesajul transmis;

să clasifice obiecte după criteriul formei;

1

Page 2: In Ograda La Bunici Act Integr

să recunoască cifrele 1, 2, 3 şi 4;

să pună în corespondenţă cifra cu numărul de obiecte;

b) psihomotorii:

să respecte poziţia corectă a corpului pe tot parcursul activităţii, faţă de

de suportul de lucru pentru o mai bună coordonare oculo-motorie;

să denumească şi să utilizeze corect materialele şi instrumentele de lucru;

să execute corect exerciţiile de încălzire ai muşchilor mici ai mâinii;

să aplice culoare cu pensula pe suprafaţa dată;

să observe şi să respecte culorile ce corespund realităţii;

să descrie lucrarea proprie sau a altor copii, ţinând cont de aspectul acesteia, de temă, de

respectarea realităţii, de acurateţe, de aşezarea în pagină.

c) afective:

să manifeste interes pentru activitate; STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: expunerea,conversaţia, problematizarea, explicaţia, demonstraţia,

exerciţiul, munca individuală, piramida,turul galeriei. RESURSE MATERIALE: calculator, CD(cântecul în power point), textul poeziei, cifrele

1, 2, 3 şi 4, piramida, siluete(vaci, cai, câini şi pisici), fişe –vaci, cai, câini, pisici, acuarele,

pensule, recipiente pentru apă, şerveţele, panouri pentru expunerea lucrărilor.

RESURSE UMANE: copiii grupei mijlocii, educatoarea.

RESURSE TEMPORALE: 1 oră.

BIBLIOGRAFIE: ,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani),2008”

„ Metode interactive de grup ”,Elena Gongea,Georgeta Ruiu,

Mihaela Fulgu, Silvia Breben, Editura Arves

„ www.didactic.ro”

EVENIMENTEDIDACTICE

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC METODE ŞIPROCEDEE

EVALUARE

1.MOMENT ORGANIZATORIC

-aerisirea sălii de grupă;- - pregătirea materialelor necesare pentru desfăşura

2

Page 3: In Ograda La Bunici Act Integr

sr rea activităţii; -aranjarea mobilierului sub formă de careu deschis;-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;

2.CAPTAREAATENŢIEI

-se va face prin prezentarea cântecului ,,GRAIUL ANIMALELOR” în power point;

-expunerea; Observarea comportamentului copiilor

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

-Despre ce este vorba în acest cântec?(despre animalele domestice)-Astăzi vom învăţa o poezie despre aceste animale. Poezia se numeşte ,,ÎN OGRADĂ LA BUNICI”,iar după ce vom învăţa această poezie fiecare îşi va alege ce animal va dori şi îl va picta fără a ieşi din contur şi fără a murdări foaia.

-conversaţia;

Aprecieri privind răspunsurile copiilor

4.RECITAREA MODEL

- voi recita versurile poeziei de 2 sau 3 ori;„ÎN OGRADĂ LA BUNICI”

În ogradă la bunici,Am prieteni mari şi mici:

O văcuţă cu lăpticCa să beau să cresc voinic!Doi cai eleganţi ,frumoşi,Ce mă plimbă bucuroşi.

Mai sunt şi vreo trei căţeiMai mereu mă joc cu ei!

Şi sunt patru pisicuţeCu blăniţă şi gheruţe.Toţi sunt prietenii meiŞi am mare grijă de ei!

-expunerea;

-demonstraţia;

Receptarea mesajului transmis

5.FAMILIARIZAREA CU CONŢINUTULPOEZIEI

-voi descoperi panoul cu piramida desenată. În dreptul fiecărei trepte este şi cifra corespunzătoare;-se vor alege jetoanele cu animalele din poezie şi se vor aşeza la cifra corespunzătoare fiecărei trepte apiramidei;

-exerciţiul;

-piramida;

-conversaţia;

Clasifică obiecte după criteriul for- mei;

Se pune în corespondenţă numărul cu cifra potrivită;

6.DESFĂŞURAREA - voi învăţa poezia cu câte un copil pe rând; -exerciţiul Se repetă poezia.

3

Page 4: In Ograda La Bunici Act Integr

ACTIVITĂŢII - după câteva repetări se repetă poezia cu întreaga grupă;- voi pune copiii să repete titlul poeziei;- prezint fişele cu vaci, cai, căţei şi pisici şi în mod organizat, copiii vor veni să-şi aleagă o fişă cu animalul domestic preferat, ocupându- şi apoi locurile pe scăunele;- vom intui materialele de pe mese;- vom efectua exerciţii de încălzire a muşchilor miciai mâinii;- în timp ce copii pictează vor audia cântecul „GRAIUL ANIMALELOR”;- după ce toţi copiii finalizează picturile, ele vor fi expuse pe panourile din faţa grupei;- copiii care doresc vor analiza lucrările proprii şi ale celorlalţi colegi ( asigurarea feedback-ului);

-explicaţia;

-turul galeriei;

Se ţine cont de explicaţiile educatoarei.

Se denumesc şi utilizează corect instrumentele de lucru.

Se analizează propria lucrare sau a celorlalţi, ţinând cont de aspect.

7.ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

„-Ce am făcut noi astăzi?”(am învăţat poezia”ÎN OGRADĂ LA BUNICI„ şi am pictat animale)- se fac aprecieri asupra desfăşurări activităţii;- se împart recompense;

Se dau răspunsuri corecte.

4