6
Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. OPIS IZVEDBE UPORABE e-GRADIV PRI POUKU (obrazec za učitelje) Nivo /Razred 8r/9 Šolski predmet TUJI JEZIK ANGLEŠČINA (TJA) Uporabljeno e-gradivo /IKT orodja/Projekt/Programska opremahttp://kora.scv.si/ (Angleščina 5.r – My lunchbox 1. del) računalniki Učni sklop FOOD AND DRINK Medpredmetna povezava SLOVENŠČINA, GOSPODINJSTVO RAČUNALNIŠTVO Trajanje (šol. ure) 1 ŠOLSKA URA (45 minut) Učni cilji /UN Učenci: - Spoznajo izraze za glavne dnevne obroke - Poimenujejo vsakdanjo hrano in pijačo - Poslušajo izgovorjavo besed, povedi in dialogov - Vadijo pravilno izgovorjavo besed Potek dela in izdelki učencev/dijakov Pred začetkom pouka sem v računalniški učilnici na vsakem računalniku pripravila spletno stran z e-gradivom. Učence sem opozorila na pravila uporabe računalniške učilnice in razložila potek današnje učne ure. Vsako navodilo za reševanje nalog sem jasno in razločno podala tako v slovenščini kot v angleščini, kar je za učence s posebnimi potrebami še posebej pomembno. Najprej smo spoznali izraze za glavne dnevne obroke. Večina učencev jih je slušno prepoznala. Skupaj smo jih večkrat ponovili. Nato so učenci ob uporabi slušalk poslušali poimenovanje hrane in pijače. Ob ponovnem poslušanju so samostojno ponavljali poimenovanje hrane in pijače in s tem vadili pravilno izgovorjavo besed. Za posamezno vrsto hrane in pijače so povedali ali jim je všeč ali ne. Uporabljali so yes/no odgovore. (MY LUNCH) Sposobnejši učenci so izbrali naslednjo, že malce težjo nalogo – branje dialoga. Dialog so najprej poskušali prebrati samostojno naglas – izgovorjavo smo sproti korigirali, kasneje pa so ga poslušali še preko zvočnikov. Učno šibkejši učenci so imeli nalogo, da v dialogu prepoznajo izraze za hrano in pijačo (samo posamezne besede – npr. milk ali apples). (LISTEN TO NELLY AND JACK) Sledila je povezava na še zahtevnejšo nalogo – vstavljanje ustreznih besed (like/don´t like) v povedi. Sposobnejši učenci so jo reševali samostojno in seveda sproti preverjali svojo uspešnost. Učno šibkejši učenci so potrebovali mojo asistenco. (VAJA – VSTAVLJANJE) Ob koncu učne ure smo se z učenci pogovarjali o njihovi najljubši hrani in pijači. Sposobnejši učenci so odgovarjali v angleščini, šibkejši v slovenščini. Skupna ugotovitev je bila, da je njihova najljubša jed pizza.

karmen-opis

  • Upload
    skumavc

  • View
    203

  • Download
    3

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: karmen-opis

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije

in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

OPIS IZVEDBE UPORABE e-GRADIV PRI POUKU (obrazec za učitelje)

Nivo /Razred 8r/9

Šolski predmet TUJI JEZIK ANGLEŠČINA (TJA)

Uporabljeno e-gradivo /IKT orodja/Projekt/Programska oprema… http://kora.scv.si/ (Angleščina 5.r – My lunchbox 1. del) računalniki Učni sklop FOOD AND DRINK

Medpredmetna povezava SLOVENŠČINA, GOSPODINJSTVO RAČUNALNIŠTVO

Trajanje (šol. ure) 1 ŠOLSKA URA (45 minut)

Učni cilji /UN Učenci:

- Spoznajo izraze za glavne dnevne obroke - Poimenujejo vsakdanjo hrano in pijačo - Poslušajo izgovorjavo besed, povedi in dialogov - Vadijo pravilno izgovorjavo besed

Potek dela in izdelki učencev/dijakov Pred začetkom pouka sem v računalniški učilnici na vsakem računalniku pripravila spletno stran z e-gradivom. Učence sem opozorila na pravila uporabe računalniške učilnice in razložila potek današnje učne ure. Vsako navodilo za reševanje nalog sem jasno in razločno podala tako v slovenščini kot v angleščini, kar je za učence s posebnimi potrebami še posebej pomembno. Najprej smo spoznali izraze za glavne dnevne obroke. Večina učencev jih je slušno prepoznala. Skupaj smo jih večkrat ponovili. Nato so učenci ob uporabi slušalk poslušali poimenovanje hrane in pijače. Ob ponovnem poslušanju so samostojno ponavljali poimenovanje hrane in pijače in s tem vadili pravilno izgovorjavo besed. Za posamezno vrsto hrane in pijače so povedali ali jim je všeč ali ne. Uporabljali so yes/no odgovore. (MY LUNCH) Sposobnejši učenci so izbrali naslednjo, že malce težjo nalogo – branje dialoga. Dialog so najprej poskušali prebrati samostojno naglas – izgovorjavo smo sproti korigirali, kasneje pa so ga poslušali še preko zvočnikov. Učno šibkejši učenci so imeli nalogo, da v dialogu prepoznajo izraze za hrano in pijačo (samo posamezne besede – npr. milk ali apples). (LISTEN TO NELLY AND JACK) Sledila je povezava na še zahtevnejšo nalogo – vstavljanje ustreznih besed (like/don´t like) v povedi. Sposobnejši učenci so jo reševali samostojno in seveda sproti preverjali svojo uspešnost. Učno šibkejši učenci so potrebovali mojo asistenco. (VAJA – VSTAVLJANJE) Ob koncu učne ure smo se z učenci pogovarjali o njihovi najljubši hrani in pijači. Sposobnejši učenci so odgovarjali v angleščini, šibkejši v slovenščini. Skupna ugotovitev je bila, da je njihova najljubša jed pizza.

Page 2: karmen-opis

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije

in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

Učiteljeve aktivnosti/naloge Moja prvenstvena naloga je bila motiviranje učencev s posebnimi potrebami za uporabo e-gradiv pri utrjevanju in ponavljanju učne snovi, delanju domačih nalog ter hkrati seznanjanje učencev z drugačnimi možnostmi koristnega preživljanja prostega časa. Ostale naloge so bile še: • priprava računalnikov in povezav na e-gradiva, • skupinska in individualna razlaga navodil za reševanje nalog, • vodenje učencev skozi posamezne naloge, • notranja diferenciacija izvedbe pouka glede na specifike in heterogenost skupine, • spodbujanje učno šibkejših učencev k reševanju nalog, • spremljanje napredka učencev… Refleksija, zanimivosti, prednosti/slabosti/predlogi… Pouk je potekal v računalniški učilnici in že sama menjava ambienta na učence vpliva pozitivno. Tovrstna učna ura mora biti skrbno načrtovana, saj moramo pri učencih s posebnimi potrebami upoštevati številne specifike (bralno-napisovalne motnje, različno stopnjo predznanja, kratko koncentracijo, odkrenljivost, slabo pozornost, pasivnost, odzivanje na dražljaje iz okolja, nekritičnost, šibek kratkoročni in dolgoročni spomin…). Glede na dejstvo, da je ponudba slovenskih e-gradiv za pouk TJA na začetni stopnji izjemno skromna, učitelju največ časa vzame ravno pregledovanje potencialno uporabnih e-gradiv, ki pa jih je za naše učence potrebno še posebej prilagoditi. Uporabimo lahko torej izključno le posamezne izseke, večinoma pa si pomagamo s tujimi e-gradivi; na spletu najdemo veliko kvalitetnih in privlačnih gradiv, ki se ujemajo z učnim načrtom in hkrati popestrijo pouk, ki mora biti za naše učence zasnovan tako, da se aktivnosti hitro menjavajo. Večina učencev obvlada delo z računalnikom, tako da večjih težav pri učni uri nismo imeli, bili so motivirani, z veseljem so sodelovali, nad izvedbo so bili navdušeni. Opombe V 8. razredu OŠ NIS uporabljamo e-gradivo za 5. r večinske OŠ (s prilagoditvami!), saj se učenci s posebnimi potrebami šele drugo leto srečujejo s tujim jezikom. Poleg izjemne heterogenosti skupine (5 učencev z različno stopnjo predznanja, različnimi motnjami, različnimi vedenjskimi vzorci…) je oddelek oblikovan kot kombinacija s še dvema učencema 9. razreda, ki jima je potrebno posebej pripraviti delo in zagotoviti vodenje in pomoč, tako da je pravzaprav en sam učitelj premalo za optimalen potek dela v razredu ali računalniški učilnici.

ŠOLA: OSNOVNA ŠOLA POLDETA STRAŽIŠARJA JESENICE UČITELJICA: KARMEN JAKŠE DNE: 27.11.2008

Page 3: karmen-opis

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije

in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

OPIS IZVEDBE UPORABE e-GRADIV PRI POUKU (obrazec za učitelje)

Nivo /Razred 8r/9

Šolski predmet TUJI JEZIK ANGLEŠČINA (TJA)

Uporabljeno e-gradivo /IKT orodja/Projekt/Programska oprema… http://kora.scv.si/ (Angleščina 5.r – My lunchbox 2. del) računalniki http://www.manythings.org/lulu/ Učni sklop FOOD AND DRINK

Medpredmetna povezava SLOVENŠČINA, GOSPODINJSTVO RAČUNALNIŠTVO

Trajanje (šol. ure) 1 ŠOLSKA URA (45 minut)

Učni cilji /UN Učenci:

- Ponovijo izraze za glavne dnevne obroke - Utrjujejo poimenovanje vsakdanje hrane in pijače - Vstavljajo ustrezne manjkajoče črke v besede - Vadijo pravilno izgovorjavo besed - Vizualno prepoznavajo besede v črkovni mreži

Potek dela in izdelki učencev/dijakov Tudi drugo šolsko uro sem pred začetkom pouka v računalniški učilnici na vsakem računalniku pripravila spletno stran z e-gradivom. Tako kot prvo uro je imel tudi tokrat vsak učenec na razpolago svoj računalnik. Rdeča nit učne ure je bilo reševanje učnega lista s pomočjo prejšnjo uro obravnavanega e-gradiva. Poudarek je bil na utrjevanju snovi in delnem samostojnem delu. Razložila sem potek učne ure in opozorila učence na zbranost, ki bo nujna za reševanje učnega lista. Sledila je razdelitev učnih listov. Vsako navodilo za reševanje nalog sem predhodno in še sproti jasno in razločno podala tako v slovenščini kot v angleščini, kar je za učence s posebnimi potrebami še posebej pomembno. Prva naloga je bila zasnovana kot povezovanje ustreznih besed s sličicami in sicer tako, da so učenci pravilno prebrali (ali črkovali) besedo in v okvirček ob sličici vpisali ustrezno številko hrane ali pijače (glej prilogo-učni list). Vključili smo zvočnike, da so tudi slušno zaznavali besede. Druga naloga je zahtevala dopolnitev besed z manjkajočimi črkami. Sposobnejši učenci so nalogo rešili brez težav, učno šibkejši imajo z zapisovanjem angleških besed precej problemov, zato sem jim pomagala tako, da smo na zaslonu besedo skupaj črkovali in nato uspešno rešili nalogo (glej prilogo-učni list). Tretja naloga je bila proti pričakovanjem zelo hitro uspešno rešena, saj je šlo le za iskanje besed v črkovni mreži in tovrstnih nalog so učenci vajeni, saj jih delamo skoraj vsako uro, tu je pomoč potreboval le en učenec (glej prilogo-učni list). Četrta naloga je bila najzahtevnejša, saj je šlo za vstavljanje manjkajočih besed v dialog. Samostojno sta jo rešila le dva učenca, ostali so potrebovali veliko spodbude in

Page 4: karmen-opis

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije

in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

pomoči. Dialog smo večkrat prebrali, ga poslušali še preko slušalk in šele nato rešili s skupnimi močmi (glej prilogo-učni list). Ob koncu učne ure so učenci pisno odgovorili na vprašanje o njihovi najljubši jedi, ki je seveda pizza (glej prilogo-učni list). Učenca, ki imata več predznanja in sta naloge reševala samostojno, sta imela ob koncu ure še toliko časa, da sta lahko tekmovala v igranju igrice memory Food and Drinks (http://www.manythings.org/lulu/). Učiteljeve aktivnosti/naloge: • sestava učnega lista, • priprava računalnikov in povezav na e-gradiva, • skupinska in individualna razlaga navodil za reševanje nalog, • vodenje učencev skozi posamezne naloge, • spodbujanje učno šibkejših učencev k reševanju in dokončanju nalog, • spremljanje napredka učencev… Refleksija, zanimivosti, prednosti/slabosti/predlogi… Pouk je zopet potekal v računalniški učilnici in učenci so bili izjemno motivirani za delo. Tudi reševanje učnega lista ob računalniku jim pomeni čisto nekaj drugega kot istovrstno delo v klasični učilnici. Učenci s posebnimi potrebami potrebujejo več časa že za samo pripravo na pouk. S tem ko pouk izvajamo v računalniški učilnici, se ta čas precej skrajša. Večinoma vsi obvladajo delo z miško in tipkovnico, torej so na tem segmentu uspešni, to je njihovo močno področje in učitelj ne porabi toliko energije za sam uvod v delo. To je že ena izmed svetlih plati dela z IKT. Tuja e-gradiva s katerimi običajno motiviram svoje učence ponujajo tudi neštete možnosti učenja skozi igro, kar je za naše učence še posebej pomembno. Pravzaprav se sploh ne zavedajo, da ob poučnih igrah aktivno pridobivajo besedni zaklad, urijo koordinacijo oko-roka, razvijajo vztrajnost, natančnost, strpnost, urijo kratkoročni spomin itd. Obljubljene »igrice« po pravilno rešenih nalogah so same po sebi odličen motivator. Učenci znajo sami pobrskati po spletnih straneh in jih hitro najdejo. Opombe V 8. razredu OŠ NIS uporabljamo e-gradivo za 5. r večinske OŠ (s prilagoditvami!), saj se učenci s posebnimi potrebami šele drugo leto srečujejo s tujim jezikom. Poleg izjemne heterogenosti skupine (5 učencev z različno stopnjo predznanja, različnimi motnjami, različnimi vedenjskimi vzorci…) je oddelek oblikovan kot kombinacija s še dvema učencema 9. razreda, ki jima je potrebno posebej pripraviti delo in zagotoviti vodenje in pomoč, tako da je pravzaprav en sam učitelj premalo za optimalen potek dela v razredu ali računalniški učilnici.

ŠOLA: OSNOVNA ŠOLA POLDETA STRAŽIŠARJA JESENICE UČITELJICA: KARMEN JAKŠE DNE: 27.11.2008

Page 5: karmen-opis

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije

in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

OPIS IZVEDBE UPORABE e-GRADIV PRI POUKU (obrazec za učitelje)

Nivo /Razred 8r/9

Šolski predmet TUJI JEZIK ANGLEŠČINA (TJA)

Uporabljeno e-gradivo /IKT orodja/Projekt/Programska oprema… http://kora.scv.si/ (Angleščina 5.r – Can I have pizza?) računalniki http://kizclub.com (Stories, level 2, Breakfast) Učni sklop FOOD AND DRINK

Medpredmetna povezava SLOVENŠČINA, GOSPODINJSTVO RAČUNALNIŠTVO

Trajanje (šol. ure) 1 ŠOLSKA URA (45 minut)

Učni cilji /UN Učenci:

- Ponovijo poimenovanje vsakdanje hrane in pijače - Spoznajo kako naročimo hrano in pijačo v restavraciji - Spoznajo vljudnostne fraze (se znajo zahvaliti za postrežbo) - Zaigrajo kratek dialog - Pretipkajo pesmico o pizzi in na spletu poiščejo ustrezno sličico pizze

Potek dela in izdelki učencev/dijakov Tudi tretjo šolsko uro sem pred začetkom pouka v računalniški učilnici na vsakem računalniku pripravila spletno stran z e-gradivom. Tako kot prvo in drugo uro je imel tudi tokrat vsak učenec na razpolago svoj računalnik. Razložila sem potek učne ure in opozorila učence na zbrano poslušanje. Poudarek je bil na povezavi teoretičnega znanja z realno situacijo v vsakdanjem življenju (naročilo hrane in pijače v restavraciji in uporaba osnovnih vljudnostnih fraz). Vsako navodilo za reševanje nalog sem predhodno in še sproti jasno in razločno podala tako v slovenščini kot v angleščini, kar je za učence s posebnimi potrebami še posebej pomembno. Učenci so si nadeli slušalke in začeli s prvo nalogo. Poslušali so krajša dialoga med natakarjem in gostoma v restavraciji. V parih so ob pomoči e-gradiva odigrali dialoga.(RESTAURANT 1 IN RESTAURANT 2) Sposobnejši učenci so izbrali naslednjo zahtevnejšo nalogo – dopolnitev dialoga z ustreznimi besedami in sproti preverjali pravilnost odgovorov. Nalogo so reševali samostojno do 100% uspešnosti. (AT THE RESTAURANT) Učno šibkejši učenci so v tem času ponovno poslušali prejšnja dialoga. Sledila je razdelitev predlog pesmice »PEPPERONI PIZZA« (glej prilogo). Učencem sem pesmico najprej prebrala, razložili smo neznane besede, nato so učenci odprli program Word in samostojno pretipkavali pesmico. Delo s tipkovnico jim je šlo dobro od rok, pomoč in spodbudo je potreboval le en učenec. Ob koncu sem učence opozorila naj pregledajo napake, skupaj smo jih popravili in na

Page 6: karmen-opis

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije

in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

spletnih straneh poiskali sličico pizze, ki smo jo oblikovali in prilepili v dokument. Učencema, ki imata več predznanja in sta naloge reševala samostojno, je do konca ure ostalo toliko časa, da sta lahko odprla povezavo na e-gradiva http://kizclub.com in ob slušalkah poslušala krajšo zgodbico o tem kaj različni ljudje zajtrkujejo.

Učiteljeve aktivnosti/naloge • izbira ustrezne pesmice, • priprava predlog, • priprava računalnikov in povezav na e-gradiva, • skupinska in individualna razlaga navodil za reševanje nalog, • vodenje učencev skozi posamezne naloge, • spodbujanje učno šibkejših učencev k reševanju in dokončanju nalog, • spremljanje napredka učencev… Refleksija, zanimivosti, prednosti/slabosti/predlogi… Pouk je zopet potekal v računalniški učilnici in učenci so bili izjemno motivirani za delo. Učenci so povedali, da se jim zdi klasično pisanje v splošni učilnici dolgočasno in da raje pretipkavajo in urejajo besedilo z računalnikom. Največ časa sem porabila za izbiro ustrezne pesmice, ki je morala biti tematsko ustrezna, dovolj zanimiva, ne prelahka in ne pretežka, skratka na izbiro je vplivalo mnogo dejavnikov, ki so povezani s specifikami naših učencev. Izkazalo se je, da so učenci pri delu s tipkovnico relativno homogeni in med njimi ni bilo opaziti velikega časovnega odstopanja pri izvajanju naloge. Delo je potekalo v sproščenem vzdušju, kar je pri izvajanju pouka tujega jezika posebej pomembno, saj prijazno in zaupljivo vzdušje tudi učno šibkejšim učencem omogoča prehod iz pasivne drže v aktivno sodelovanje. Velik poudarek je na izbiri ustrezne zahtevnosti nalog za posameznega učenca; isto e-gradivo namreč lahko uporablja celotna skupina, s tem da sposobnejši učenci rešujejo težje in več nalog, učno šibkejši pa lažje in manj nalog. Ob spremljanju napredka učencev pri uri je težavnost možno sproti prilagajati. Opombe V 8. razredu OŠ NIS uporabljamo e-gradivo za 5. r večinske OŠ (s prilagoditvami!), saj se učenci s posebnimi potrebami šele drugo leto srečujejo s tujim jezikom. Poleg izjemne heterogenosti skupine (5 učencev z različno stopnjo predznanja, različnimi motnjami, različnimi vedenjskimi vzorci…) je oddelek oblikovan kot kombinacija s še dvema učencema 9. razreda, ki jima je potrebno posebej pripraviti delo in zagotoviti vodenje in pomoč, tako da je pravzaprav en sam učitelj premalo za optimalen potek dela v razredu ali računalniški učilnici.

ŠOLA: OSNOVNA ŠOLA POLDETA STRAŽIŠARJA JESENICE UČITELJICA: KARMEN JAKŠE DNE: 27.11.2008