Upload
lamkiet
View
216
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
edukacja dla efektów 1
kurs na przyszł ść
DORADZTWO ZAWODOWE
Warsztaty dla uczniów Szkoła podstawowa klasy 7–8
© COPYRIGHT BY LIBRUS, KATOWICE 2017AUTOR: ANNA KONKEL-ZAJĄC
5
edukacja dla efektów 2
Scenariusz Doradztwo zawodowe
Szkoła podstawowa kl. 7-8 Warsztat nr 5
Temat: Raz, dwa trzy i wybierasz za mnie Ty!
Cele:
Pobudzenie w uczniach refleksji, na co mają wpływ.
Uświadomienie uczniom ważności wzięcia odpowiedzialności za swoje wybory i liczenia się z konsekwencjami braku samodzielnego wyboru (nieprzemyślany wybór).
Wprowadzenie uczniów w temat rozpoznawania swoich predyspozycji, oczekiwań wobec wyboru swojej drogi edukacyjnej.
Potrzebne materiały:
tablica lub flipchartduże arkusze papieruflamastry
Lista kart i załączników:
karta pracy „Cytaty”, „Lista szkół z profilami klas”plakaty „Barometr samopoczucia”karta pracy „Moja wymarzonaszkoła/klasa”, „Moje mocne strony i predyspozycje”
Metody pracy:
praca w grupachpraca indywidualnadyskusja
45
Czas: 45 minut
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel wita się z uczniami i krótko przypomina o tym, co było na poprzedniej lekcji.
PRZEBIEG LEKCJI OBJAŚNIENIA:
Ad 1. Kolejno 1 lub 2 pary prezentują efekt pracy domowej z lekcji 3. – wywiad.
?
2
2. Prowadzący dzieli klasę na 3-4-osobowe grupy. Zaczyna zajęcia od słów:Słuchajcie moi drodzy... Na chwilę wyobraźcie sobie, że jesteście już w 8. klasie i przed Wami wybór szkoły. Wyobraźcie sobie, że nie możecie sami wybierać, decydować, do jakiej szkoły i klasy (profil) chcecie pójść. Decyzja jest Wam z góry narzucona.
Ad 2. Ta symulacja ma na celu uświadomienie uczniom, że wybór należy do nich, ponieważ to oni najlepiej wiedzą, co wybrać, nawet jeśli się im wydaje, że nie wiedzą.
edukacja dla efektów 3
Scenariusz Doradztwo zawodowe
Szkoła podstawowa kl. 7-8 Warsztat nr 5
3. Każda osoba z grupy losuje kartkę z krótkim opisem szkoły i profilem klasy, dodatkowo otrzymuje kartę pracy „Lista szkół z profilami klas”. Uczniowie w grupach zastanawiają się i dyskutują:
• Czy ta szkoła i klasa, którą wylosowali, jest dla nich ok?• Jeśli jest ok, to dlaczego?• Jeśli nie jest, to dlaczego?
Ad 3. Nauczyciel czuwa nad przebiegiem dyskusji w grupach.Opcjonalnie: w tym miejscu można nawiązać do cytatów omawianych z uczniami na 1. lekcji – karta pracy „Cytaty”. Zanim uczniowie przystąpią do opisywania szkoły przyszłości, przypominają sobie cytaty z pierwszej lekcji.
4. Nauczyciel jeszcze podczas dyskusji w grupach rozkłada w trzech kątach klasy trzy kartki/plakaty „Barometr samopoczucia”.Prosi uczniów, aby zgodnie ze swoimi odczuciami, co do wylosowanej szkoły, zajęli odpowiednie miejsca. Nauczyciel prosi uczniów, aby ustawili się przy kartce symbolizującej ich samopoczucie związane z wybraną szkołą.W każdej z tych trzech opcji należy uczestników zajęć dopytać o szczegóły.Dlaczego wybrałeś tę minę, co Ci się nie podoba/podoba?Dlaczego się wahasz, co jest ok, a co nie jest ok w tym narzuconym wyborze.
Ad 4. Trzy plakaty „Barometr samopoczucia” symbolizują trzy stany emocjonalne uczniów w sytuacji, w jakiej się znaleźli.1. plakat – smutna mina.Uczeń czuje się źle z tym wyborem. Nie chce ani tej szkoły, ani klasy. Dodatkowymi zajęciami, jakie oferuje szkoła, uczeń również nie jest zainteresowany.2. plakat – wesoła mina.Uczeń czuje się bardzo dobrze z tym wyborem. Uważa, że to świetna szkoła, świetny profil klasy i bardzo ciekawe propozycje zajęć dodatkowych.3. plakat – obojętna mina.Uczeń nie jest do końca zadowolony, ale uważa, że ten wybór może zostać. Twierdzi on, że nie jest ani jakiś super szczęśliwy, ani super nieszczęśliwy. W tym przypadku opcji może być więcej: np. szkoła uczniowi odpowiada, ale klasa nie bardzo lub profil klasy jest dla ucznia interesujący, ale już sama szkoła nie itd.
5. Nauczyciel rysuje na flipcharcie kolorowymi flamastrami trzy minki w trzech osobnych kolumnach, które symbolizują samopoczucie uczniów z poszczególnych trzech grup związane z tym, jaką szkołę wylosowali.Prowadzący pyta osoby z poszczególnych grup (według kolejności, najpierw smutne minki, potem wesołe, a na koniec minki obojętne) :
• Powiedzcie mi proszę, jak się czuliście, gdy podczas wyboru szkoły nie mieliście na ten wybór żadnego wpływu?
• Powiedzcie mi proszę, gdy już dostaliście z góry narzucony wybór, to jak się z tym czuliście?
Nauczyciel zapisuje wszystkie odpowiedzi w odpowiednich kolumnach.Prowadzący prosi uczniów, aby powiedzieli:
• Powiedzcie mi proszę, czego potrzebujecie, aby znaleźć się w miejscu z wesołą minką? Jaka ta szkoła według Was powinna być?
• Jaki typ klasy byłby dla Was odpowiedni?
Ad 5. W tym miejscu nauczyciel przywołuje zadanie z opisaniem wymarzonej szkoły – uczniowie dzielą się swoimi marzeniami na temat szkoły i klasy, do której chcieliby chodzić. Im więcej informacji (na temat szkoły) podadzą uczniowie, tym większa szansa, że w przyszłym roku dokonają świadomego wyboru.Nauczyciel zapisuje wszystkie propozycje na flipcharcie i uważnie moderuje dyskusję. Nauczyciel uczy uczniów pozytywnego przeformułowywania myśli i celów: „Nie chcesz czegoś? – to powiedz, czego chcesz?” Nauczyciel zwraca uwagę uczniom, aby każdy również indywidualnie odpowiedział sobie, czego potrzebuje w związku z wyborem przyszłej szkoły.
edukacja dla efektów 4
Scenariusz Doradztwo zawodowe
Szkoła podstawowa kl. 7-8 Warsztat nr 5
• Po czym poznacie, że to jest to to, czego chcecie?• Jakie zajęcia dodatkowe w szkole byłyby dla Was
interesujące?W tym ćwiczeniu nauczyciel nawiązuje do zadania z kartą pracy „Moja wymarzona szkoła”.
6. Nauczyciel podsumowuje zajęcia.W tym celu prosi każdego z uczniów o dokończenie zdań z karty pracy „Moja wymarzona szkoła/klasa”:
• Moja wymarzona przyszła szkoła jest jak..., bo...• Moja wymarzona przyszła klasa jest jak..., bo...
Zdania należy uzupełnić maksymalnie kilkoma słowami. Np. Moja wymarzona przyszła szkoła jest jak dobra komedia w kinie, bo wszyscy po wyjściu z niej są weseli.Nauczyciel prosi uczniów, by wkleili do zeszytu/włożyli do teczki karty pracy.Nauczyciel dziękuje wszystkim za udział i zapowiada temat kolejnego warsztatu.
Ad 6. Nauczyciel może poprosić uczniów o dokończenie obydwu zdań lub jednego.Jeśli w tej klasie uczniowie nie wykonali jeszcze testów w projekcie indywidualni.pl, nauczyciel prosi, aby to zrobili do następnej lekcji. Następnie jako pracę domową uczniowie mają przygotować swoją wizytówkę z wynikami – karta pracy „Moje mocne strony i predyspozycje”.
BIBLIOGRAFIA:
1. Tyszka T., Psychologiczne pułapki oceniania i podejmowania decyzji. GWP, Gdańsk 20002. Kania I., Jak towarzyszyć uczniom w rozwoju społeczno-zawodowym? Gry szkoleniowe i
scenariusze zajęć do pracy z młodzieżą. Difin, Warszawa 20103. Wołk Z., Całożyciowe poradnictwo zawodowe. UZ, Zielona Góra 20074. Suchar M., Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku. C.H. Beck 20105. Tallar G., Jak znaleźć pracę w 30 dni i skutecznie zaplanować swoją karierę. Studio Emka,
Warszawa 2003
edukacja dla efektów 5
Karta dla ucznia Szkoła podstawowa kl. 7-8 Warsztat nr 5
CYTATY
Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.
Konfucjusz
Większość poszukujących, którym nie udało się znaleźć wymarzonej pracy, poniosła klęskę, nie dlatego, że za mało wiedzieli o rynku pracy, ale dlatego, że za mało wiedzieli o sobie.
Richard N. Bolles
Człowiek, który nie umie się uśmiechać, niech nie otwiera interesu.Znalezione w Internecie
Jeśli praca ci się podoba, to i ty się jej podobasz.Przysłowie azerskie
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami.Jerome K. Jerome
Właściwie nie umiem już robić nic jak tylko pisać, i to jest wyjątkowa praca, właściwie ukochane hobby, które stało się pracą. Najlepsza z możliwości.
Olga Tokarczuk
Wykonuj swoją pracę z całego serca, a odniesiesz sukces. Konkurencja jest tak mała.Elbert Hubbard
TM
SZKOŁA CZYM SIĘ WYRÓŻNIA PROFILE KLAS. PRZEDMIOTY KOŁA ZAINTERESOWAŃ, WARSZTATY, I INNE
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
BUDYNEK POCHODZI JESZCZE Z CZASÓW PRZEDWOJENNYCH. SZKOŁA WEWNĄTRZ PRZESZŁA GENERALNY REMONT I ZNAJDUJE SIĘ PRAKTYCZNIE W SAMYM CENTRUM MIASTA.
Szkoła z czołówki rankingów. To szkoła z tradycjami. Uczniowie odnoszą wiele sukcesów na wielu polach. Większość uczniów to laureaci i finaliści różnych olimpiad, między innymi matematycznej, międzynarodowej lingwistyki matematycznej, fizycznej, z astronomii i astrofizyki, chemicznej, informatycznej, biologicznej, wiedzy o żywieniu i żywności, językowej, filozoficznej itd.
• Klasa z eksperymentalnym nauczaniem matematyki
• Klasa z rozszerzonym zakresem nauczania informatyki, matematyki i fizyki
• Klasa matematyczno- przyrodnicza z rozszerzonym programem chemii, biologii, matematyki, fizyki
• Koła przedmiotowe ze wszystkich przedmiotów
• Wolontariat• Klub naukowy młodych fizyków
i matematyków• Koło robotyki i automatyki dla
zaawansowanych• Koła fotograficzne, łaciny, języka
rosyjskiego, brydża sportowego, fotograficzne, etyczno- filozoficzne, sportowe
• Chór szkolny• Przyszli dziennikarze mogą
współredagować gazetkę
TM
SZKOŁA CZYM SIĘ WYRÓŻNIA PROFILE KLAS. PRZEDMIOTY KOŁA ZAINTERESOWAŃ, WARSZTATY, I INNE
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
TO JEDNA Z NAJSTARSZYCH SZKÓŁ NIEPUBLICZNYCH W POLSCE. W RANKINGACH BARDZO WYSOKO.
Mottem i misją szkoły jest: „Istniejemy po to, żeby nauczyć Was rozumieć siebie i świat, poruszać się w nim, współtworzyć go i odpowiedzialnie w nim żyć”.Co oferuje:• indywidualny profil nauczania
(możliwość układania własnego profilu i jego modyfikacji w trakcie nauki),
• naukę na rozszerzonym poziomie z większości przedmiotów,
• naukę w małych, kameralnych grupach,• przygotowanie do studiów
uniwersyteckich, politechnicznych, na uczelniach ekonomicznych – w kraju i z granicą,
• bardzo wysoki poziom nauczania języków obcych,
• zróżnicowane zajęcia sportowe – np. ścianka wspinaczkowa, gry zespołowe, fitness, gimnastyka, siłownia, pływanie.
• Artystyczne/ zajęcia artystyczne (plastyczne), historia sztuki i uczestnictwo w bieżącym życiu kulturalnym, (np. w formie warsztatowej, w różnych instytucjach kultury)
• Biologia, chemia, drugi język obcy, edukacja dla bezpieczeństwa, filozofia, fizyka, geografia, historia, język angielski, literatura, matematyka, WOS, przedsiębiorczość, przyroda, rekreacja
• Całoroczne projekty naukowe – uczniowie pracują w międzyrocznikowych grupach pod kierunkiem tutora. „PROJEKT” znajduje się na świadectwie ukończenia klasy/szkoły razem z oceną końcową. Celem projektów jest wspieranie w rozwoju intelektualnym uczniów, w uczeniu się współpracy, organizacji pracy i realizacji konkretnego celu
• Tutoring (indywidualna praca nauczyciela-tutora z uczniem), uczeń pracuje nad własnym rozwojem (poznaniem siebie)
• Kółko górskie. W szkole dostępna jest ściana wspinaczkowa i prowadzone są zajęcia o charakterze systematycznych treningów (raz w tygodniu przez 2 godz.)
• Kółko fotograficzne. Szkoła posiada ciemnię fotograficzną
• Koło wolontariackie• SKS – dla uczniów chcących doskonalić
swoje umiejętności sportowe i grać w turniejach szkolnych oraz międzyszkolnych(koszykówka, siatkówka i piłka nożna dla dziewcząt i chłopców)
TM
SZKOŁA CZYM SIĘ WYRÓŻNIA PROFILE KLAS. PRZEDMIOTY KOŁA ZAINTERESOWAŃ, WARSZTATY, I INNE
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
SZKOŁA MIEŚCI SIĘ 40 MINUT OD TWOJEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA. ZNAJDUJE SIĘ NA OSTATNIEJ POZYCJI W RANKINGU.
• Zajęcia kończą się o 12.30 - ale jest to kosztem niskiego poziomu nauczania
• Sam decydujesz, czy chcesz się uczyć czy nie, a promocja do następnej klasy jest gwarantowana – liczy się tylko frekwencja (tylko tego nauczyciele wymagają)
• Co 6. osoba z klasy maturalnej w szkole zdaje maturę, ale szkołę kończy każdy
• Humanistyczny• Matematyczno-fizyczny• Biologiczno-chemiczny
Brak
TM
SZKOŁA CZYM SIĘ WYRÓŻNIA PROFILE KLAS. PRZEDMIOTY KOŁA ZAINTERESOWAŃ, WARSZTATY, I INNE
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
SZKOŁA MIEŚCI SIĘ 40 MINUT OD TWOJEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA
• Wysoka zdawalność matury• Przyjazna atmosfera• Nauczyciele bardzo motywujący
i inspirujący, będący autorytetami dla uczniów
• Nie ma dzwonków• Lekcje trwają 60 minut, przerwa 15
minut i raz w ciągu dnia 25 minut
• Dziennikarsko- medialna• Sportowa• Matematyczno-biologiczna• Informatyczno-graficzna• Chemiczno-filozoficzna• Prawnicza• Aktorsko-taneczna• Artystyczno-designerska• Artystyczno-fotograficzna
• Bardzo duża oferta zajęć dla rodziców i wspólnych zajęć dla młodzieży i rodziców
• Koło plastyczne• Koło aktorskie z aktorami• Koło informatyczne z informatykami i
grafikami• Koło chemiczne, fizyczne i biologiczne• Koło fotograficzne z fotografami (mody,
reporterami itd.)• Koło projektowania ubioru i przedmiotów
użytkowych z projektantami
TM
SZKOŁA CZYM SIĘ WYRÓŻNIA PROFILE KLAS. PRZEDMIOTY KOŁA ZAINTERESOWAŃ, WARSZTATY, I INNE
TECHNIKUM INFORMATYCZNE
• NAUKA TRWA 5 LAT• ABSOLWENT KOŃCZY SZKOŁĘ
Z MATURĄ I Z ZAWODEM: TECHNIK INFORMATYK
Kwalifikacje zawodowe:• Montaż i eksploatacja komputerów
osobistych oraz urządzeń peryferyjnych• Projektowanie i administrowanie
sieciami internetowymi • Tworzenie aplikacji internetowych
Rozszerzenia:• matematyka (od II klasy)• geografia (od II klasy)• lub język angielski (od I klasy)
Związane z tematyką szkoły i na życzenie oraz wg potrzeb uczniów
TM
SZKOŁA CZYM SIĘ WYRÓŻNIA PROFILE KLAS. PRZEDMIOTY KOŁA ZAINTERESOWAŃ, WARSZTATY, I INNE
TECHNIKUM REALIZACJI NAGRAŃ I NAGŁOŚNIEŃ
• NAUKA TRWA 5 LAT• ABSOLWENT KOŃCZY SZKOŁĘ
Z MATURĄ I Z ZAWODEM TECHNIK REALIZACJI NAGRAŃ I NAGŁOŚNIEŃ
Kwalifikacje zawodowe:• Realizacja nagrań • Realizacja nagłośnień
Uczeń w czasie nauki zdobywa wiedzę z: akustyki i elektroakustyki, umiejętność obsługi specjalistycznych programów komputerowych oraz montażu dźwięku.
Rozszerzenia:• matematyka (od II klasy)• język angielski (od I klasy)
Związane z tematyką szkoły i na życzenie oraz wg potrzeb uczniów
TM
SZKOŁA CZYM SIĘ WYRÓŻNIA PROFILE KLAS. PRZEDMIOTY KOŁA ZAINTERESOWAŃ, WARSZTATY, I INNE
BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
SZKOŁA KSZTAŁCI UCZNIÓW W TRZYLETNIM CYKLU NAUKI W ZAWODZIE:• ZŁOTNIK – JUBILER• OPTYK• MECHANIK• ŚLUSARZ• ZEGARMISTRZ
Szkoła organizuje kwalifikacyjne kursy zawodowe w zawodzie:• złotnik-jubiler• kowal• ślusarz• zegarmistrz• i innych
• Prace złotniczo- jubilerskie• Oprawa kamieni jubilerskich• Podstawy złotnictwa i jubilerstwa• Technologia prac złotniczo-jubilerskich• Działalność gospodarcza w jubilerstwie• Projektowanie
Związane z tematyką szkoły i na życzenie oraz wg potrzeb uczniów
edukacja dla efektów 13
Karta dla ucznia Szkoła podstawowa kl. 7-8 Warsztat nr 5
LISTA SZKÓŁ Z PROFILAMI KLAS
Zapoznaj się z opisem szkoły oraz profilami klas, a następnie uzupełnij, co Ci się w tej szkole podoba, a co nie. Na koniec dokonaj ogólnej oceny szkoły.
13
NAZWA SZKOŁY
CO CI SIĘ PODOBA?
Moja ogólna ocena – zaznaczcie właściwe.
Imię i nazwisko Podoba mi się.
Nie wiem/mam zdania.
Nie podoba mi się.
CO CI SIĘ NIE PODOBA?
edukacja dla efektów 14
Karta dla ucznia Szkoła podstawowa kl. 7-8 Warsztat nr 5
MOJA WYMARZONA SZKOŁA
edukacja dla efektów 18
Karta dla ucznia
• MOJA WYMARZONA PRZYSZŁA JEST JAK , BO
Szkoła podstawowa kl. 7-8 Warsztat nr 5
MOJA WYMARZONA SZKOŁA/KLASA
Dokończ zdania.
• MOJA WYMARZONA PRZYSZŁA JEST JAK , BO