7
Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU PROIECT DIDACTIC PROFESOR : MIHAELA DUMITRIŢA CIOCOIU DATA: 13 decembrie 2006 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui CLASA: a X-a E profil limbi străine- bilingv engleză OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ DOMENIUL : Literatură SUBIECTUL: Ion de L. Rebreanu – Instanţele comunicării narative : caracterizarea personajului principal ; TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe ; COMPETENŢE GENERALE: - stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu mesajul textului; - dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală; - expunerea orală/scrisă a unor opinii(comentarii) pe marginea textului literar; - construirea de argumentaţii orale/scrise pe baza textului. COMPETENŢE SPECIFICE: - să cunoască universul social-uman al satului transilvănean ; 1

Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.mihaELA CIOCOIU

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.mihaELA CIOCOIU

Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : MIHAELA DUMITRIŢA CIOCOIU

DATA: 13 decembrie 2006

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui

CLASA: a X-a E

profil limbi străine- bilingv engleză

OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

DOMENIUL : Literatură

SUBIECTUL: Ion de L. Rebreanu – Instanţele comunicării narative : caracterizarea

personajului principal ;

TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe ;

COMPETENŢE GENERALE:

- stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu mesajul textului;

- dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală;

- expunerea orală/scrisă a unor opinii(comentarii) pe marginea textului literar;

- construirea de argumentaţii orale/scrise pe baza textului.

COMPETENŢE SPECIFICE:

- să cunoască universul social-uman al satului transilvănean ;

- să distingă notele originale ale viziunii lui Liviu Rebreanu, pentru a fixa locul

romanului Ion în literatura română ;

- să interiorizeze pulsaţia vieţii satului ;

- să cunoască instanţele comunicării narative;

- să caracterizeze personajele principale ale romanului ;

- sa precizeze modalitatile de caracterizare a personajului;

- să arate mentalitatea lui Ion în ceea ce priveşte problema pământului.

RESURSE :

-conţinutul de învăţare indicat în formularea obiectivelor operaţionale;

-clasă omogenă cu posibilităţi mari de învăţare;

STRATEGIE DIDACTICĂ :

1

Page 2: Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.mihaELA CIOCOIU

Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU

a)METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, lectura

explicativă, munca independentă, întrebări structurate pe text, problematizarea,

exemplificarea.

b)FORME DE ORGANIZARE : activitate frontală, activitate individuală, lucrul

pe grupe.

c) RESURSE : capacităţile de învăţare şi cunoştinţele anterioare ale elevilor ;

timp : 50 de minute.

d) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de lucru, fişe cu citate, jocul didactic.

BIBLIOGRAFIE:

1. Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, ed. 100+1 Gramar, Bucureşti, 2004 ;

2. V. Rotaru, Teoria literaturii, ed. Aula Magna, 2004 ;

3. Liviu Rebreanu, Ion, editura Cartea românească, Bucureşti, 1979 ;

4. Manual de limba şi literatura română, clasa a X-a, Editura Art 2005, autori: Adrian

Costache, Florin Ioniţă

5. Didactica limbii române, Universitatea „Al.I.Cuza” Iaşi 2004, autor: Mihaela Secrieru

TIPURI DE EVALUARE: orală, frontală/individuală

2

Page 3: Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.mihaELA CIOCOIU

Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

NR.CRT.

SECVENŢELE LECŢIEI

SITUAŢIILE DE INSTRUIRE ŞI EDUCARE

1.

2.

3.

4.

5.

Moment organizatoric

Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior

Enunţarea obiectivelor urmărite

Prezentarea optimă a conţinutului

Dirijarea învăţării

Se notează absenţele, pregătirea pentru lecţie.

CONŢINUT: Se pun câteva întrebări cu privire la apariţia romanului, tema romanului.METODE: conversaţia

CONŢINUT Se vor enunţa obiectivele stabilite.METODE: explicaţia

CONŢINUT: - Se vor aduce în discuţie instanţele

comunicării narative: autor narator personaj cititor- Se va caracteriza fiecare instanţă, pe scurt - Coordonatele construcţiei personajului - Modalitatile de caracterizare: a) Directă (atitudinea naratorului faţă de Ion),

realizată de către narator şi alte personaje;b) Indirectă: prin comportament, gesturi,

limbaj, dialog şi monolog interior, raportarea la alte personaje.

- Opinii critice.METODE: explicaţia, conversaţiaSTRATEGII: mixtăEVALUARE: frontală, orală

Prin metoda conversaţiei elevii sunt solicitaţi:- să prezinte informaţii despre prototipul

personajului;- să identifice trăsăturile personajului,

prezentând modalităţile de caracterizare. Se urmăreşte argumentarea acestora cu aspecte

3

Page 4: Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.mihaELA CIOCOIU

Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU

6.

7.

Asigurarea transferului, obţinerea performanţei

Tema pentru acasă

din text.- să interpreteze atitudinea personajului;- să relateze principalele acţiuni în care este

implicat personajul, identificând trăsăturile şi modificările;

- să stabileasca locul pe care-l ocupă personajul ;

- să precizeze modalităţile de caracterizare folosite de romancier;

- să observe ca predomină caracterizarea indirectă;

- să analizeze percepţia critică a personajului.

Se lucrează pe fişe cu citate, iar elevii trebuie sa le comenteze.

METODE: analiza de/pe text, exerciţiul, conversaţia, descoperirea semidirijată.STRATEGII: mixteEVALUARE: frontală

Se vor discuta opiniile lui Eugen Lovinescu” Ion e expresia instinctului de stăpânire a pământului, în slujba căruia pune o inteligenţă ascuţită…”(Istoria literaturii române contemporane) şi George Călinescu: “ Ion nu e însă decât o brută, căreia şiretenia îi ţine loc de deşteptăciune.”(Istoria literaturii române de la origini până în prezent)

După modelul din clasă realizaţi caracterizarea personajului Ion.

4

Page 5: Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.mihaELA CIOCOIU

Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU

Citiţi atent cele două apreciri critice de mai jos, aparţinând lui Eugen Lovinescu, respectiv lui George Călinescu apoi comentaţi-le, făcând referire la scene reprezentative din roman:

Eugen Lovinescu “Ion e expresia instinctului de stăpânire a pământului, în slujba căruia pune o inteligenţă ascuţită, o cazuistică strânsă, o viclenie procedurală şi, cu deosebire, o voinţă imensă: nimic nu-i rezistă.”(Istoria literaturii române contemporane 1928)

George Călinescu: “ Ion nu e însă decât o brută, căreia şiretenia îi ţine loc de deşteptăciune…Nu din inteligenţă a ieşit ideea seducerii, ci din viclenia instinctuală, caracteristică oricărei fiinţe reduse.”(Istoria literaturii române de la origini până în prezent 1941)

5