Upload
randy
View
401
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Manna dövlətinin yaranması və yüksəlişi. Az ərbaycan tarixi 6-cı sinif Sumqayıt şəhər 28 nömrəli tam orta məktəbin tarix müəllimi Bayramova Təhminə. STANDARTLAR : 3.1.2; 4.1.1 . DƏRSİN MƏQSƏDİ:. Məqsəd : - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
Manna dövlətinin yaranması və yüksəlişi.
Azərbaycan tarixi 6-cı sinif Sumqayıt şəhər 28 nömrəli tam orta məktəbin tarix müəllimi Bayramova Təhminə
STANDARTLAR: 3.1.2; 4.1.1.
DƏRSİN MƏQSƏDİ:
Məqsəd: 1. Mannanın daxili və xarici siyasətini
izah edir:2. Manna dövlətinin yaranmasında,
inkişafında İranzunun ( tarixi şəxsiyyət) rolunu dəyərləndirir.
Təlim forması: qruplarla iş, killektivlə iş
Təlim üsulu: beyin həmləsi, müzakirə
İnteqrasiya: Ü-t. 3.1.1. ; 4.1.1.; Az-d.2.2.3; H-B. 2.2.1
İş vərəqləri
Resurslar
proyektorkompüter
M o t i v a s i y a: Xəritə haqqında
nə deyə bilərsiniz? Hansı dövlətdən söhbət gedir?
Bu sizə nəyi xatırladır?
M Ö V Z U M A N N A D Ö V L Ə T İ
Yaranması vəYüksəlişi
TƏDQİQAT SUALI:
Mərkəzləşdirilmiş Manna dövlətinin yaranmasında və yüksəlişində İranzunun rolu nədən ibarət idi?
Qruplarla iş aparılır. İş vərəqləri paylanır. İş vərəqləri ndə aşağıdakı tapşırıqlar qoyula bilər.Mənbələr əsasında tədqiqat aparılır.
QRUPLARLA İŞ:
I qrupMannanın
təbiəti onun əhalisinin
həyatında və məşğuliyyətinə
necə təsir etmişdir?
İş vərəqi №1 (1-ci qrup).
Manna harada yerləşirdi?
Mannada hansı faydalı qazıntılar çıxarılırdı?Mannalılar hansı heyvanları bəsləyirdilər?
Tapşırıq:Dərslikdə verilən mətni oxuyun və aşağıdakı cədvəli doldurun.
II -İŞ QRUP
MANNA NECƏ İDARƏ OLUNMUŞDUR?MANNANIN QONŞU DÖVLƏTLƏRLƏ MÜNASİBƏTİ NECƏ İDİ ?
İş vərəqi №2 (2qrup)İfadələri istifadə edərək,mətn tərtib edin:e.ə.1 minilliyin əvvəli,Urmiya gölü,çaylar,duzlu,Faydalı qazıntılar,arpa,buğda,darı,dəmir oraq,taxıl anbarları,atçılıq,Subi,Bara,dəvə.
3 qrupMannanın daxili
siyasətində İranzunun rolu nədən ibarət
idi?
İş vərəqi №3
(3 qrup)
Manna və Kuti dövlətlərini Venn diaqramı vasitəsiləmüqaisə edin.
4Qrup
İranzu Mannanı Urartu
işğallarından necə xilas etdi?
İş vərəqi №4 (4-ci qrup).
Manna dövlətinin daxili siyasəti:
Manna dövlətinin xarici siyasəti:
1. 1.
2. 2.
3. 3.
Tapşırıq:Dərslikdə verilən mətni oxuyun və aşağıdakı cədvəli doldurun.
Tədqiqatınaparılması
:
Məlumat
mübadilə
si:
Məlumatların müzakirəsi:
• Mannada təsərrüfat yüksək inkişaf etmişdir.
• Manna dövlətinin yaranması zəzuzi idi.
• Manna hökmdarı İranzu mərkəzləşdirilmiş dövlət yaratdı.
• Mannanın daxili və xarici siyasəti.
ÜMUMİLƏŞDİRMƏ VƏ NƏTİCƏ: Manna dövlətinin yaranması və inkişafı.
Azərbaycanın cənub ərazilərinin İkiçayarasının quldar dövlətlərinə yaxın olması burada quldarlıq quruluşunun və dövlətin yaranmasına təkan vermişdir. Miladdan əvvəl I minillyin başlanğıcında Urmiya gölü ətrafında qüdrətli bir Azərbaycan dövləti- Manna dövləti yarandı. Bu dövlətin tam təşəkkülü miladdan əvvəl IX əsrin axırlarına təsadüf edir. Manna adına ilk dəfə Assuriya padşahı III Salmanasarın mixi yazılı kitabələrində miladdan əvvəl 843-cü il hadisləri ilə əlaqədar rast gəlinir. Assurlar bu ölkəni «Manneylər ölkəsi», urartulular isə «Manna ölkəsi» adlandırırdılar. Manna adı mənşəcə yerli türk tayfalarından birinin adını bildirirdi.
Yaradıcı Tədbiqetmə.
Azərbaycan Respublikası-
Demokratik,hüquqi,dünyəvi və unitar
respublikadır.Qədim Manna dövlətinin
varisidir.
Azərbaycan Respublikası xarici
dövlətlərlə münasibətlərini sülh və qarşılıqlı
əməkdaşlıq əsasında qurur.
«Iranzu Mannanın bütövlüyünü necə qorudu?»-esse
Mühüm hadisələrin xronologiyasıe.ə. 1 minilliyin əvvəli-Urmiya gölü ətrafında mərkəzləşmiş dövlətin meydana gəlməsi
üçün şəraitin olması.
e.ə.740-719-cu illər-Manna hökmdarı İranzunun hakimiyyət
illəri.
e.ə.714-cü ildə- II Sarqon Manna,Midiya və
başqa ölkələrə böyük yürüş etdi.
e.ə. 843 ildə Mannanın ilk hökmdarı Udaki haqqında
Assuriya hökmdarı III Salmanasarın mixi yazılı
kitabəsində Mannanın adı verilmişdir.
e.ə.719-cu ildə-Mannanın Şuandaxul və Durdukka
şəhərlərinin əhalisi İranzuya qarşı üsyan etdi..
e.ə.718-716-cı illər-Manna hökmdarı Aza;
e.ə.təxminən 716-680-ci illər-Manna hökmdarı Ullusunu.
QİYMƏTLƏNDİRMƏQrupları qiymətləndirmək üçün meyarlar
Meyarlar 1-ci qrup
2-ci qrup
3-cü qrup
4-cü qrup
Uyğun informasiyanı seçir
Aydın, tapşırığa uyğun təqdimat hazırlayır
Xronoloji məsələləri həll edirƏməkdaşlıqNizam-intizamÜmumi nəticə
Mannanın mədəniyyəti
Ev tapşırığı
Müxtəlif mənbələrdən istifadə edərək Mannanın idarə olunması haqqında məlumat toplayın və təqdim edin:
Qiymətləndirmə
.
Şagirdlər fərdi şəkildə qiymətləndirilir
Afərin, uşaqlar