10
PROIECT DIDACTIC

Mijloace de Transport

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECTDIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21 mai 2009UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita Nr. 3, Rm. ValceaGRUPA: mijlocieACTIVITATEA: Educarea limbajuluiTEMA: “ Cuvinte, sunete, silabe”TIPUL DE ACTIVITATE: Joc didactic, consolidare de priceperi si deprinderi

OBIECTIV CADRU: ☻ Dezvoltarea capacitatii de a despartii cuvintele in silabe, de s sesiza sunetul initial al cuvintelor, educarea unei exprimări verbale orale corecte.

OBIECTIVE DE REFERINTA: ☻ Sa inteleaga notiunea de silaba; ☻ Sa identifice numarul de respiratii pentru rostirea fiecarui cuvant; ☻ Sa stabileasca relatia dintre cuvant si silaba; ☻ Sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele date.

OBIECTIVE OPERATIONALE:☻ cognitive: O1 - să despartă un cuvânt în silabe şi să stabilească numărul acestora; O2 - să recunoască sunetul iniţial din cuvântul pronunţat si să formeze cuvinte cu acesta; O3 – sa gaseasca cuvinte cu tot atatea silabe ca si cuvantul initial; O4 – sa alcatuiasca propozitii scurte cu cuvintele date.☻ afectiv – volitive: O5 – sa participle ci interes la activiatea didactica desfasurata; O6 – sa doreasca sa fie apreciati; O7 – sa indrageasca activitatea de educare a limbajului.☻ psiho – motorii: O8 – sa fie capabili sa mentina o pozitie corecta pe scaunele in timpul activitatii; O9 – sa foloseasca cu usurinta materialul didactic si fisa de evaluare.

FORME DE ORGANIZARE: ☻ frontal; ☻ individual.

METODE SI PROCEDEE: ☻ conversatia; ☻ explicatia; ☻ exercitiul; ☻ jocul; ☻ problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC: ☻ jetoane reprezentand masinute, avioane, vaporase, tractorase; ☻ fisa de evaluare individuala.

BIBLIOGRAFIE: 1. “ Jocuri didactice pentru educarea limbajului” – Indrumator metodic, Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, Editura Tehno – Art. 2. ,,Jocuri didactice pentru dezvoltarea limbajului” Aurelia Sn, Smaranda Cioflica, Editura

Tehno Art, Petroşani 1999 LOCUL DE DESFASURARE: ☻ sala de grupa.

DURATA: ☻ 20 – 25 minute.

SECVENTELEACTIVITATII

OB.

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE SIPROCEDEE

EVALUARE

Momentulorganizatoric O

8

Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura pregatirea materialului demonstrative, corectarea pozitiei copiilor pe scaunele. Precizez reguli de comportare civilizata in timpul activitatii.

Isi ocupa locurile la masuta si stau correct pe scaunele.

conversatia

Reactualizareacunostintelor

O4

O5

Asez pe panou imagini cu diferite mijloace de transport. Cer copiilor sa le denumeasca si sa alcatuias-ca scurte propozitii cu acestea.

Sunt atenti la mine si alca- tiuesc propozitii simple cu cuvintele tractor, masina, avion.

Conversatia

Explicatia

Aprecierea raspunsuri- lor copiilor

Anuntarea temei si a

obiectivelor

O5

O6

O7

Astazi vom juca un joc numit “Cutiuta cu surprise”. In aceasta cutiuta se afla jetoane cu diferite mijloace de transport, voi va trebui sa veniti unul cate unul, sa bagati manuta in cutiuta fara sa va uitati, sa alegeti un jeton si sa vorbiti despre imaginea respectiva.

Copiii sunt atenti la regulile jocului ca mai apo sa stie san e jucam impreuna.

Conversatia

Explicatia

Dirijarea invatarii

O1

O2

O3

O4

O5

Numesc un copil sa vina la mine si sa aleaga un jeton din “cutiuta cu surprise”. El trebuie sa denumeasca imaginea respectiva, sa desparta cuvantul in silabe si sa spuna din cate silabe este alcatuit, sa pronunte prima silaba a cuvantului si sa gaseasca alt cuvant care incepe cu aceasta, apoi sa alcatuiasca o propozitie simpla cu acel cuvant. Toti copii o sa ajunga la cutiuta cu surprise si o sa denumeasca cate un jeton.Care copil raspunde bine si coresct primeste aplauze de la colegii lui.

Copilul vine la mine, inchide ochii si allege un jeton din “cutiuta”. Denumeste imaginea de pe jeton “ In aceasta imagine este o masina”. Desparte cuvantul in silabe si spune numarul acestora “ma – si – na si are trei silabe”. Spune care este prima silaba a cuvantului si gaseste alt cuvant care incepe cu aceasta “ Prima silaba este ma si am gasit cuvantul mare”. Alcatuieste o propozitie cu cuvantul “mare”. Pomul din curte este mare”.

Conversatia

Explicatia

Problematizarea

Exercitiul

Jocul

Analiza raspunsuri-lor, corec- tarea acestora

Realizarea Feed-

Back-ului

O5

O7

Ii intreb pe copii cu ce ne-am jucat noi astazi si le cer sa imi dea exemple de mijloace de transport, altele decat cele cu care ne-am jucat impreuna.

Ne-am jucat cu jetoame care reprezentau masinute, avioane, trenulete, tractorase, elicoptere, autobuze.Alte mijloace de transport sunt: metroul, microbuzul, rachetele din spatiu.

Conversatia

Problematizarea

Chestionareorala

Evaluarea

O8

O9

Se va realiza prin completarea unei fise de evaluare de catre copii (Anexa 1)

Rezolva cerintele din fisa de evaluare Conversatia Evaluarea

prin fisa

Incheiereaactivitatii

Voi face aprecieri genetale si individuale asupra activitatii desfasurate.

Bravo, foarte bine!

Anexa 1Nume si prenume:

Fisa de evaluare

1. Desparte in silabe cuvintele redate de imagini. Traseaza cate o linie orizontala pentru fiecare silaba in spatial delimitat. 2. Coloreaza mijloacele de transport care incep cu sunetul M si incercuiestemijloacele de transport care incep cu A.