21
PROIECT DE LECŢIE Unitatea de invatamant:Liceul Tehnologic Cioranii de Jos Profesor: Alina Neacşu Data: 18.05.2015 Clasa: a VIII-a A Obiectul: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNǍ Unitatea de învăţare: BALADA POPULARǍ Subiectul: MIORIŢA-MOMENTELE SUBIECTULUI Tipul lecţiei: DE ÎNSUŞIRE DE NOI CUNOŞTINŢE Durata: 45 min STRATEGIA DIDACTICĂ A) COMPETENŢE SPECIFICE 1.3 sesizarea adecvării elementelor lexical utilizate la scopul mesajului ascultat; 1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat; 2.1.construirea unui discurs oral pe o temă dată; 2.5. captarea şi menţinerea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului; 3.1. dovedirea înţelegerii unui text literar, pornind de la cerinţe date; 1

MIORITA, A8A

Embed Size (px)

DESCRIPTION

miorita

Citation preview

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

Unitatea de invatamant:Liceul Tehnologic Cioranii de JosProfesor: Alina Neacu

Data: 18.05.2015Clasa: a VIII-a A Obiectul: LIMBA I LITERATURA ROMN Unitatea de nvare: BALADA POPULAR Subiectul: MIORIA-MOMENTELE SUBIECTULUI Tipul leciei: DE NSUIRE DE NOI CUNOTINE

Durata: 45 minSTRATEGIA DIDACTIC

A) COMPETENE SPECIFICE1.3 sesizarea adecvrii elementelor lexical utilizate la scopul mesajului ascultat; 1.5. aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat; 2.1.construirea unui discurs oral pe o tem dat; 2.5. captarea i meninerea ateniei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului; 3.1. dovedirea nelegerii unui text literar, pornind de la cerine date; 4.1. redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret; 4.2. utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfosintax, folosind adecvat semnele ortografice i de punctuaie ;

B) OBIECTIVE OPERAIONALE: O1: s identifice momentele subiectului n naraiune;

O2: s argumenteze apartenena fragmentelor selectate la momentele subiectului identificate;

O3: s sintetizeze cunotinele dobndite ntr-un cvintet;O4: sa identifice citate prin care sa ii susina afirmaiile;

O5: sa cunoasc originea baladei si s prezinte importana ei

O6: sa prezinte temele si motivele literare prezente in balada ,,Mioria.

STRATEGII DIDACTICE

a) Metode si procedee: conversatia, explicaia, ciorchinele,cvintetul;

b) Mijloace: tabla, manualul, foi flip-chart, fi de lucru;

c) Resurse:capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele lor anterioare, sala de clas;

BIBLIOGRAFIE:

Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Alexandru Crian Sofia Dobra, Florentina Smihian, Ed. Humanitas Educational

Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999

Nr. crt.Etapele lecieiTimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiStrategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForma de organizare

1.Moment organizatoric1 min.Stabilesc ordinea i disciplina, apoi pregtesc materialele necesare orei de limba romn. Fac prezena elevilor.Elevii i pregtesc cele necesare orei de limba romn.conversaiaactivitate frontal

2.Verificarea temei scrise i a cunotinelor anterioare4min.Verific tema att cantitativ, ct i calitativ.

Verificarea calitativ se face selective; elevii vor fi solicitai, prin sondaj, s citeasc, s motiveze, antrenndu-se,prin ntrebri, ntreaga clas. Elevii prezint caietele, citesc tema i se corecteaz cnd este cazul.

conversaiacaietul de teme

manualul

activitate frontalobservare sistematic

aprecieri verbale

3.Captarea ateniei

5 min

Discut liber cu elevii

despre originea acestei balade i despre importana ei, ca oper reprezentativ a sufletului romnesc.

Definitia temei si a

Motivului literar.Le reamintesc c n ora prece-

dent am identificat teme i

motive n balada,, MioriaRog elevii s precizeze teme-

le i motivele identificate Elevii ofer rspunsuri precum:

Opera literar Mioria a fost descoperit i notat de Alecu Russo n anul 1847 la Soveja, n Munii Vrancei, i publicat de Vasile Alecsandri n nr. Revistei Bucovina, n anul 1850, fiind reprodus apoi n colecia de poezii populare intitulat Balade (cntece btrneti). De-a lungul timpului, balada Mioria a cunoscut o larg rspndire n toate teritoriile locuite de romni, n nordul i n sudul Dunrii, circulnd n peste 1600 de variante. Ea a fost considerat o capodoper a liricii populare romneti nc de la publicarea ei, dovad stnd n acest sens diferitele opinii critice ale unor personaliti ale literaturii romne.Balada a reprezentat sursa de inspiraie pentru romanul,,Baltagul de Mihail Sadoveanu.Acesta a preluat ca motto versul ,,Stpne, stpne, mai chiam i un cne

Tema este construit dintr-un domeniu, idee, atitudine, sentiment , n jurul crora se ncheag aciunea unei opere literare.

Motivul literar const ntr/un simbol,idee, imagine, reluate sau subliniate cu insisten i care contribuie la definirea mesajului unei opere.

Elevii precizeaz temele i motivele identificate n Mioria. Tema :moartea ca fuziune a omului cu naturaMotivele intlnite in balad sunt/motivul transhumanei, al cifrei 3,al complotului, al mioarei nzdrvane,al testamentului, al alegoriei moarte-nunt i motivul micuei btrne.

conversaia

conversaia

activitate frontal

evaluare iniial

4. Anunarea temei i a obiectivelor2 min.- Profesorul anun elevii c vor nva s sistematizeze i s consolideze coninutul acestei opere prin delimitarea momentelor subiectului.

Elevii contientizeaz obiectivele i noteaz titlul n caiete. expunerea

tabl;

caietele eleviloractivitate frontalUrmresc comportamentul elevilor

5.Prezentarea noului coninut i dirijarea nvrii28

min.: n ce gen se ncadreaz

balada popular Mioria?

De ce n genul epic, i nu n

genul liric, avnd n vedere

c este n versuri?: Care sunt momentele

subiectului?

Se aplic ciorchinele

pentru a enumera momente-

le subiectului, ce conin ele

i identificarea acestora pe

textul suport-Mioria.Pe msur ce se precizeaz

fiecare moment al subiectu-

lui, se completeaz ciorchi-

nele (anexa 1) cu elementele identificate n text.

n identificarea momente-

lor subiectului voi ghida elevii

cu ntrebri precum:

1. Ce se prezint n ex-

poziiune? Care sunt indicii spaiali

identificai?Ce figuri de stil sunt cele

dou sintagme?

Care este semnificaia celor

dou metafore?

Este plasat temporal aciu-

nea?

Versul Se cobor la vale?

plaseaz temporal sau spa-

ial aciunea? Argumentai.Care sunt personajele pre-

zentate n expoziiune?

2.Ce determin intriga?

De ce este determinat riva-

litatea dintre ciobani?

3.Ce ntmplri sunt cuprin-

se n desfurarea aciunii?

4.Care este momentul de

maxim ncordare?

5.n ce const deznodmn-

tul?

Realizare cvintetLe sunt reamintite elevilor regulile dup care se formeaz cvintetul:I vers-un cuvnt-cheie;al-II-lea vers-dou adjective care s arate nsuirile cuvntului cheie;al-III-lea vers- este format din trei cuvinte ( verbe la gerunziu care s exprime aciuni ale cuvntului cheie);

al IV-lea vers este format din patru cuvinte ce alctuiesc o propoziie prin care se afirm ceva esenial despre cuvntul cheie;

al V- lea vers este format dintr-un singur cuvnt care sintetizeaz tema/ ideea cuvntului cheie;

n timp ce elevii compun cvintetul, n fundal se aude Mioria interpretat de Tudor Gheorghe.

R:Balada popular se ncadreaz n genul epic deoarece autorul i transmite n mod indirect gndurile i sentimentele prin intermediul personajelor i a aciunii. De asemenea sunt prezente toate modurile de expunere i putem distinge momentele subiectului.

R:Momentele subiectului sunt: expoziiunea,intriga, desfurarea aciunii, momentul culminant, deznodmntul.

1.Expoziiunea este partea introductiv a operei literare, n care se prezint cadrul aciunii i unele personaje.

Indicii spaiali sunt:Pe-un picior de plai, Pe-o gur de rai.Cele dou sintagme sunt metafore. Acestea sugereaz c spaiul este unul paradisiac n care stpnete calmul i senintatea.Versul Se cobor la vale situeaz aciunea n timp, nu n spaiu, deoarece sugereaz c ntmplrile se petrec toamna, atunci cnd este momentul coborrii turmelor la es pentru iernat.

Personajele sunt cei trei ciobani venii din regiuni diferite.

Intriga este reprezentat de faptul important care determin desfurarea aciunii.

Intriga baladei o constituie complotul pus la cale de ciobanul ungurean i cel vrncean mpotriva ciobanului moldovean, complot generat de invidie.

Desfurarea aciunii ncepe prin descoperirea complotului de ctre mioar care i avertizeaz stpnul de pericolul care l pndete.Oia nzdrvan manifest o atitudine de ngrijorare, observat de stpnul ei.

Punctul culminant ocup ntinderea cea mai mare i este reprezentat de atitudinea ciobanului n faa morii,vzut ca o nunt cosmica.

Deznodmntul lipsete, balada avnd un final deschis.

Pe msur ce se identific momentele subiectului, se completeaz ciorchinele de pe fia de lucru.Elevii lucreaz n grup i creeaz cvintetul.

Grupul i deleag un reprezentant care prezint cvintetul. Foile pe care sunt scrise cvintetele sunt afiate ntr-un loc vizibil. Elevii voteaz cel mai reuit cvintet. Mioria

Nzdrvan, drgu,

Vorbind, atenionnd, plngnd

Afeciune reciproc pstor-mioar

Personificat.conversaie

explicaie

conversaie

explicaie

problemati-zare

conversaia

ciorchinele

cvintet

explicaia

Power-point

Cu melodiaconversaiafie de lucru

tablfie de lucru

tablfi de lucru

tablfia de lucru

foi de lucru

tabla

activitate individual;

activitate frontal

activitate frontal, individual

activitatea frontal,individual

activitate frontal

activitate individual

activitate pe grupe

activitate individualaevaluare continu

aprecieri verbale

aprecieri verbale

observare

ncurajarea elevilor prin diferite calificative

observare

ncurajarea elevilor prin diferite calificative

observare

ncurajarea elevilor prin diferite calificative

observare

observare

6.Asigurarea feed-back-ului i a retenieiAre loc pe tot parcursul leciei prin aprecieri verbaleFisa de lucru.i noteaz aprecierile.Rezolva sarcina propusaapreciericaietindividualpe tot parcursul leciei

7.Asigurarea reteniei i a transferului5 min.Tem:Demonstrati ca opera literara,,Mioritaeste o balada populara.Noteaz n caiete.conversaiacaieteleactivitate

frontal

15