11
Učitelj (student): Slavica Grgić Skupina: jednopredmetni studij Hrvatskog jezika i književnosti Ustanova: Filozofski fakultet Osijek Priprava za nastavu iz kolegija Metodika nastave književnosti I. – teorija školske recepcije književnosti Metodička jedinica Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić Metodički sustav: interpretacijsko- analitički Nadnevak: 20. prosinca 2013. TIP SATA: sat o djelu i piscu OBLICI RADA: individualni, čelni NASTAVNE METODE: metoda usmjerenoga čitanja, metoda pisanja, metoda slušanja, metoda čitanja, metoda rada na tekstu, interpretacijs ka tablica, književno NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: živa riječ nastavnika i učenika, kreda, ploča, slikokaz, audio zapis, nastavni listići, književni predložak

MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR

Učitelj (student): Slavica

Grgić

Skupina:

jednopredmetni studij

Hrvatskog jezika i

književnosti

Ustanova: Filozofski fakultet Osijek

Priprava za nastavu iz kolegija Metodika nastave književnosti I. – teorija školske recepcije

književnosti

Metodička jedinica

Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić

Metodički sustav:

interpretacijsko-analitički

Nadnevak: 20. prosinca 2013.

TIP SATA: sat o djelu i

piscu

OBLICI RADA:

individualni, čelni

NASTAVNE

METODE: metoda

usmjerenoga čitanja,

metoda pisanja,

metoda slušanja,

metoda čitanja,

metoda rada na

tekstu,

interpretacijska

tablica, književno

pismo, heuristički

razgovor, rebus

NASTAVNA

SREDSTVA I

POMAGALA: živa

riječ nastavnika i

učenika, kreda, ploča,

slikokaz, audio zapis,

nastavni listići,

književni predložak

Nas

tavn

i cilj

evi i

zada

će

Odgojni

Prikazati rad Slavka Mihalića. Učenike potaknuti na razmišljanje o

položaju umjetnika i intelektualca danas. Potaknuti učenike na

razvijanje interesa i ljubavi prema poeziji.

Page 2: MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR

Obrazovni

Usvajanje osnovnih podataka o Slavku Mihaliću. Mogućnost

samostalne interpretacije lirske pjesme. Poticanje učenika na

uočavanje obilježja modernističke poetike. Razvijanje interesa za

različita umjetnička djela.

Funkcionalni

Razvijanje sposobnosti interpretacije i povezivanja. Učenici će moći

prepoznati glavna obilježja ironijskog diskurza. Učenici će biti

sposobni prepoznati Slavka Mihalića kao istaknutog predstavnika

krugovaša. Razvijanje sposobnosti usmenog i kreativnog izražavanja.

Razvijanje radnih navika i sposobnosti komunikacije s nastavnikom.

Isho

di u

čenj

a Nakon obrade nastavne jedinice učenici će moći:

- odrediti Slavka Mihalića kao predstavnika krugovaša;- navesti nekoliko osnovnih podataka o Slavku Mihaliću;- interpretirati lirsku pjesmu;- prepoznati ironijski diskurz;- prepoznati modernistička obilježja u pjesmi.

Tijek sata

1. MOTIVACIJA (3 min)

Učenicima pokazujem rebus na slikokazu. Očekujem da će prepoznati majstora i gašenje

svijeće te da će doći do konačnoga odgovora, naziva pjesme Majstore, ugasi svijeću.

Najavljujem da je to pjesma o kojoj ćemo danas govoriti i pišem naziv pjesme i autora na

ploču.

2. NAJAVA TEKSTA i LOKALIZACIJA (10 min)

Najavljujem učenicima kako je tema život i djelo Slavka Mihalića i jedna od njegovih

Page 3: MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR

najpoznatijih pjesama, pjesma Majstore, ugasi svijeću. Navodim učenicima nekoliko

općenitih podataka o piscu i samome djelu, dok se najvažniji podatci nalaze na slikokazu.

3. INTERPRETACIJSKO ČITANJE (4 min)

Učenicima govorim da se udobno smjeste, zatvore oči ako žele i poslušaju pjesmu koju ću im

pustiti. Puštam pjesmu Majstore, ugasi svijeću u interpretaciji Zrinka Kapetanića.

4. EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA STANKA (30 s)

5. OBJAVA DOŽIVLJAJA (2,5 min)

Nakon pjesme pitam učenike mogu li odrediti o čemu je bila pjesma te kakve je bio ton

pjesme i kakve je osjećaje izazvao u njima. Pitam ih je li ih pjesma potaknula na razmišljanje.

Očekujem da će reći da je pjesma o majstoru, ali i o umjetniku i intelektualcu. Očekujem da

će reći da ih je pjesma potaknula na razmišljanje i izazvala u njima sjetu i melankoliju.

6. INTERPRETACIJA (5 min)

Učenicima dijelim radne listiće s interpretacijskom tablicom te nakon toga molim učenike da

krenu individualno rješavati radne listiće. Naglašavam da za rješavanje listića imaju 5 minuta.

7. IZLAGANJE I HEURISTIČKI RAZGOVOR (10 min)

Govorim učenicima da je prošlo vrijeme za rješavanje listića te da odlože olovke i poslušaju

odgovore kolega. Molim ih da se javljaju dizanjem ruke. Učenici se javljaju (ili ih prozivam)

te čitaju po jedan stih i komentiraju ga imajući na umu smjernice koje se nalaze na radnim

listićima. Prolazimo i analiziramo cijelu pjesmu.

8. USUSTAVLJIVANJE (10 min)

Nakon što smo analizirali pjesmu i dobili uvid u najvažnija modernistička obilježja

stvaralaštva Slavka Mihalića, čitam učenicima citat Brune Popovića te molim učenike da,

imajući na umu citat, zamisle da je majstor iz pjesme Slavka Mihalića živ te da mu napišu e-

mail. Naglašavam da za to imaju 7 minuta, nakon čega ćemo pročitati nekoliko radova. Nakon

što je prošlo 7 minuta, molim učenike da spuste olovke i pozorno poslušaju nekoliko radova.

Pohvaljujem učenike za napisane radove.

9. ZALIHA (Ukoliko imamo vremena, čitamo još nekoliko radova. Pohvaljujem učenike za

Page 4: MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR

rad na cjelokupnom satu i pozdravljam ih.)

Nastavni listićiNastavni listić br. 1.

STIHOVI

Koji simboliku pronalaziš u ovim stihovima? Kako se osjećaš dok ih

čitaš? Naznači stihove u kojima pronalaziš ironiju i modernistička obilježja poput kritike društva i

vremena. Naznači stih koji bi najviše mogao primijeniti na suvremenost.

Majstore, ugasi svijeću, došla su ozbiljna vremena. Svijeća – kraj života/razdoblja

Radije noću broji zvijezde, uzdiši za mladošću. Sjeta i nostalgija

Tvoje neposlušne riječi mogle bi pregristi uzice. Ironija slobode govora

Sadi u vrtu luk, cijepaj drva, pospremaj tavan. Zamaranje besmislenim stvarima

Bolje da nitko ne vidi tvoje oči pune čuđenja. Duh intelektualca koji gasne

Takav je tvoj zanat: ništa ne smiješ prešutjeti. Ironična (ne)sloboda pojedinca

Ne uzmogneš li izdržati i jedne noći opet uzmeš pero, Pero – akcija, kritika

majstore, budi razuman, ne bavi se proročanstvima, praznovjerje i jednoumlje masa

pokušaj zapisati imena zvijezda. zvijezde kao vječnost umjetnosti

Ozbiljna su vremena, nikome se ništa ne oprašta. Kritika situacije u društvu

Samo klauni znadu kako se možeš izvući: Klaun kao osoba koja nema mogućnost izbora – ta njemu se smiju kad plače i plaču kada se smije – on nema mogućnost izbora.

plaču kad im se smije i smiju se kad im plač

razara lice.

Page 5: MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR

Citat Brune Popovića: Tako novost svake pjesme znači i novost pokušaja života protiv apsurda, protiv poraza, protiv sudbine, približavanje razlogu poezije kojem ne znamo početak, s nadom da mu nećemo upoznati ni kraja. Modernost, avangardizam Mihalićevih pjesama ima svoje pretpostavke vremena, situacija pjesnika, kao i tradicije prema kojoj se ne odnosi s proizvoljnošću jednoga stava, nego mnogo prije s neodgodivošću života koji sam raste preko nje.

(Mihalić, Slavko: Sabrane pjesme, Naprijed, Zagreb, 1998., str. 769.)

Očekivani e-mail majstoru:

Dragi majstore!

Možeš li, molim te, popraviti ovu državu i korumpirane političare? Više nikome nije stalo, svi su odavno prestali gledati u zvijezde. Više se, kao u pjesmi Davora Ivankovca, ne gasi računalo, a ne svijeća. Ta i ja ovo pišem na računalu.

Ne znam što da kažem. Jesmo li i mi danas kao i vi tada izgubili svaku nadu?

Eto, majstore, pomozi ako možeš. Pošalji mi ''recept'' za popravak.

Odista se radujem tvom odgovoru!

Plan slikokaza

Page 6: MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR
Page 7: MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR
Page 8: MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR

LITERATURA

Bagić, Krešimir: Rječnik stilskih figura, Školska knjiga, Zagreb, 2012..

Car Matutinović, Ljerka: Hrvatski pjesnici, Mozaik knjiga, Zagreb, 2006.

Dujmović-Markusi, Dragica; Rosetti-Bazdan, Sandra; Pavić-Pezer, Terezija: Književni vremeplov 4,

Profil, Zagreb, 2010.

Pjesme Slavka Mihalića, Bruno Popović, u: Mihalić, Slavko: Sabrane pjesme, Naprijed, Zagreb,

1998.

Rosandić, Dragutin: Metodika književnog odgoja, Školska knjiga, Zagreb, 2005.

IZVORI

- Zrinko Kapetanić – Majstore, ugasi svijeću = http://www.youtube.com/watch?v=9V6QFau06-M

(stranica je posljednji put posjećena 20. 12. 2013.)

- slika majstora http://images02.olx.rs/ui/11/62/78/1297802337_167495478_1-Slike--MAJSTOR-

U-KUI.jpg

(stranica je posljednji put posjećena 20. 12. 2013.)

- animacija gašenja svijeće http://www.megagadgets.nl/media/wysiwyg/Blow-out-candle-Animatie.gif (stranica je posljednji put posjećena 20. 12. 2013.)

sadržajna cjelovitost i stilska/jezična korektnost 5

ispravnost metodičkoga nazivlja 5

pravilna organizacija nastavnih faza 5

pravilna i primjerena upotreba nastavnih metoda i oblika rada 5

metodička inventivnost 5

25